Grafická karta pro více monitorů

Grafická karta pro více monitorů
« kdy: 29. 09. 2021, 01:14:15 »
Zdravim

Chcem sa opytat komunity na doporucenie grafickej karty pre Linux:

- ktora graficka karta je vhodnejsia/kompatibilnejsia pre Linux
- ku ktorej GK je mozne pripojit 4 monitory

Dakujem
« Poslední změna: 29. 09. 2021, 08:32:35 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graficka karta pro vice monitoru
« Odpověď #1 kdy: 29. 09. 2021, 02:46:58 »
Jakakoliv novejsi NVidia nebo AMD.
(protoze Intel se zasek na podpore jenom pro 3)

Pokud neni problem si priplatit, muzes vzit Quadro / FirePro, pak ty vystupni konektory budou stejneho typu (DP), protoze consumer grafiky maj holt takovej random mix konektivity.

Pokud ty monitory jsou FHD / QHD, tak jich muzes na DP povesit vice, maji-li podporu na daisy chain vystup.

PanVP

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #2 kdy: 29. 09. 2021, 08:55:29 »
K počítači lze připojit až pět monitorů se standardními (i nejlacinějšími) GK.
Ale musí se vzít 1x Nvidia a 1x ATI. Je jedno, kolik má která vstupů.
Widle si s tím poradí.

Naopak, pokud chcete jen jednu GK, musí to být taková, která chtěný počet připojených monitorů podporuje.

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #3 kdy: 29. 09. 2021, 09:26:27 »
K počítači lze připojit až pět monitorů se standardními (i nejlacinějšími) GK.
Ale musí se vzít 1x Nvidia a 1x ATI. Je jedno, kolik má která vstupů.
Widle si s tím poradí.

Naopak, pokud chcete jen jednu GK, musí to být taková, která chtěný počet připojených monitorů podporuje.
Proboha kde jsi prisel na to cislo 5 ? To je nejaka tvoje zkusenost ? Nevim jak u AMD ale minimalne u NVIDIA je v technicke specifikaci ke kazde karte napsano cosi jako:

Toto konkretne pro nvidia 1070.
Display Support
Multi Monitor Yes
Maximum Digital Resolution 7680x4320@60Hz
Standard Display Connectors DP 1.42, HDMI 2.0b, Dual Link-DVI

a z toho lze jednoduchou matematikou dopocitat kolik jakych monitoru s jakym rozlisenim si muzes pripojit. Napriklad 7680 : 1920 = 4 ;-) takze k tomu pripojis bez problemu 4 FHD monitory.
 

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graficka karta pro vice monitoru
« Odpověď #4 kdy: 29. 09. 2021, 09:45:19 »
Pokud neni problem si priplatit, muzes vzit Quadro / FirePro, pak ty vystupni konektory budou stejneho typu (DP), protoze consumer grafiky maj holt takovej random mix konektivity.

Nebo když je problém si připlatit za FirePro, dostačují WX.


Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #5 kdy: 29. 09. 2021, 10:19:58 »
K počítači lze připojit až pět monitorů se standardními (i nejlacinějšími) GK.

Hezké, nevěděl jsem, že mohu mít v PC dvě nezávislé GK a budou normálně fungovat :). Člověk se učí každý den.

https://superuser.com/questions/1293364/can-i-have-two-different-gpu-in-my-motherboard
https://askubuntu.com/questions/682164/can-ubuntu-split-the-desktop-across-two-graphics-cards


Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #6 kdy: 29. 09. 2021, 10:49:50 »
Ještě tedy zbývá doplnit, že pokud budete chtít pro (zkalibrované) monitory i vytvořit vlastní profily, pak je nutné mít samostatnou GK pro každý monitor, který chcete profilovat. Pokud tedy nemáte monitor(y) s HW kalibrací (nebo nějakou spešl GK, která by to umožňovala).

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #7 kdy: 29. 09. 2021, 11:46:30 »
Chybí informace o rozlišení těch monitorů a jestli to je na hry (předpokládám že ne).

Ca rok a půl zpět jsem poptával kartu, která dá 2x WQHD (1440p), s potenciálem updatu jednoho monitoru na 4K, ne herní a jako nejnižší možnost mi vyšla GT1030 (tedy levná, ale ne úplně nejlevnější karta). Chtěl jsem i pasivní chlazení a sítem v podstatě propadla jediná karta za rozumnou cenu - MSI 1030 , pasivně chlazená, s výstupy HDMI 2.0 plus DP. Vyšla asi na 2300 Kč. Windows bez problémů, na Linuxu (U 20.04LTS) bylo potřeba vyměnit NV drivery (s tím, co tam byl by default, blikal obraz na jednom výstupu), od té doby také OK.

Re:Graficka karta pro vice monitoru
« Odpověď #8 kdy: 29. 09. 2021, 12:40:11 »
Jakakoliv novejsi NVidia nebo AMD.
(protoze Intel se zasek na podpore jenom pro 3)

Intel se zasekl hlavně v tom, že má jenom IGP. Kdyby byly Intelky k dispozici jako diskrétní grafiky do slotu, dalo by se jich do počítače nasázet mnohem víc. Jo kdyby byly v ..deli ryby...

Ale neměl by být problém, využít výstupy Intel IGP a přidat nějakou grafiku do slotu, a pojedou obě zároveň.

Vícemonitorové karty míval Matrox se svými čipsety (pokud Vám nešlo o 3D výkon) ale ta doba je pryč, dnešní Matrox používá čipsety AMD (ATI). Ony ty Matroxovy vlastní čipsety zřejmě nedosáhly na 4k.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Graficka karta pro vice monitoru
« Odpověď #9 kdy: 29. 09. 2021, 13:39:35 »
Ale neměl by být problém, využít výstupy Intel IGP a přidat nějakou grafiku do slotu, a pojedou obě zároveň.

ano, potvrzuji funkčnost takové sestavy, obstarožní MB Intel a GPU nv, recentní ubuntu.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Graficka karta pro vice monitoru
« Odpověď #10 kdy: 29. 09. 2021, 13:58:24 »
Ale neměl by být problém, využít výstupy Intel IGP a přidat nějakou grafiku do slotu, a pojedou obě zároveň.

ano, potvrzuji funkčnost takové sestavy, obstarožní MB Intel a GPU nv, recentní ubuntu.

Jako proc by to nejelo probuh?

Zda se, ze lidi jsou az prehnane pouceni z veskerych omezenych a nefunkcnich kramu a kombinaci, takze pochybuji i o zakladnich vecech :-)

r443

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #11 kdy: 29. 09. 2021, 14:05:32 »
Na tyhle účely používám obstarožní Quadro NVS 450. Umí čtyři monitory přes DisplayPort, zabírá výšku pouze jednoho slotu a je pasivně chlazená. Výkon v dnešní době slabý, ale na kancelářskou práci nebo nějaký monitoring více než dostatečný. Rozlišení prý zvládá max. 4x 2560x1600, já můžu z vlastní zkušenosti potvrdit jen 4x 1920x1200.

Kupoval jsem je na Bazoši nebo na Aukru po dvou nebo třech stovkách za kus. Nic s lepším poměrem cena/výkon asi neexistuje.

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #12 kdy: 29. 09. 2021, 14:27:01 »
Ještě tedy zbývá doplnit, že pokud budete chtít pro (zkalibrované) monitory i vytvořit vlastní profily, pak je nutné mít samostatnou GK pro každý monitor, který chcete profilovat. Pokud tedy nemáte monitor(y) s HW kalibrací (nebo nějakou spešl GK, která by to umožňovala).
Až tak horké to asi nebude, samostatné profily pro každý monitor jsem bez problémů vytvořil i s Radeon WX2100, což není nic "spešl" (typické reakce "znalců" jsou od posměchu po opovržení). Co se původního dotazu týká, WX2100 má jen tři DP výstupy (jeden velký, dva mini), ale vyšší modely jako WX3200, WX4100 nebo WX4300 mívají typicky čtyři (mini DP), nejvyšší (a nejdražší) pak i šest.

Re:Graficka karta pro vice monitoru
« Odpověď #13 kdy: 29. 09. 2021, 14:30:33 »
Ale neměl by být problém, využít výstupy Intel IGP a přidat nějakou grafiku do slotu, a pojedou obě zároveň.

ano, potvrzuji funkčnost takové sestavy, obstarožní MB Intel a GPU nv, recentní ubuntu.

Jako proc by to nejelo probuh?

Zda se, ze lidi jsou az prehnane pouceni z veskerych omezenych a nefunkcnich kramu a kombinaci, takze pochybuji i o zakladnich vecech :-)

Jak praví klasik, "tedy proč ne": mám k tématu několik historických historek z natáčení.

Staré S3 Trio64 v PCI (resp. jejich ovladače) svého času byly ochotny fungovat v OS jenom v případě, že v rámci BIOS POSTu byla spuštěna VGA option ROM, která je součástí karty. Podotýkám, že VGA option ROM má specifické postavení, nejedná se "prostě o jednu z mnoha option ROMek", zavede se pouze jedna / asi první nalezená. Tzn. pokud S3 Trio64 nebyla v systému umístěna/nakonfigurována jako primární VGA, tak jako druhá a další VGA karta v systému už nebyla schopna fungovat.

Některé PC motherboardy, pokud člověk zasunul diskrétní VGA do slotu, automaticky vypnuly IGP. Nebylo možno provozovat obojí zároveň.

Zrovna Linux je poměrně liberální, pokud se týče kombinací více adaptérů - v principu to už hodně dávno podporuje. Napříč historickým vývojem X, kernelového framebufferu, KMS+DRM apod. Možná bych čekal nějaké omezení v rámci proprietárních ovladačů (na max. počet VGA karet daného výrobce v systému) a tuším si matně pamatuji, že Windows okolo 2000/XP měly nějaké systémové omezení tuším na max. 9 jednotlivých VGA výstupů (desktopů) - což někteří výrobci (Matrox) dokázali obejít tím, že si virtuální desktop napříč více fyzickými monitory dělal ovladač sám, a Windowsům to prezentoval jako jediný veliký desktop...

Pak v rámci Linuxu lze řešit, zda budou všechny aktivní VGA výstupy k dispozici jednomu konkrétnímu "sezení" Xwindows (default), nebo v režimu "multi-head" rozděleny více uživatelům, do toho "extended desktop" vs. klonování atd. = jak to vlastně bude celé vypadat... prostor pro bugy a nedomyšlenosti tam určitě je.

Dál třeba míchání proprietárních a svobodných ovladačů - cucám si z prstu, že různé proprietární ovladače mohou podporovat evolučně různě staré varianty systémových API pro nastavování rozlišení a skládání multi-display desktopu... ale dá se říct, že v aktuálních verzích kernelu a distribucí je toto hezky systémově pojednáno a sjednoceno.

Když stroj bootuje, může BIOS jako default VGA používat jiný výstupní port, než následně startující vyšší OS - ale to je spíš jenom takový pochopitelný quirk/žertík na okraj :-)

PanVP

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #14 kdy: 29. 09. 2021, 16:14:45 »
Hezké, nevěděl jsem, že mohu mít v PC dvě nezávislé GK a budou normálně fungovat :). Člověk se učí každý den.

Jednu dobu jsem provozoval GPU Nvidia jen na výpočty a na AMD to ostatní (čti hry).
Díky použití CUDA se to vzájemně nedrbalo, protože AMD CUDA neumí že :-)
Laciné GPU umí připojit tak 2-3 monitory, proto potřebuješ tak dvě, ale nikdy jsem nezkoušel víc než FHD.
A nikdy jsem nezkoušel provozovat na těch monitorech různá rozlišení, vždy komplet stejné.

Zajímavé je, že když jsem dal do počítače 2x Nvidia nebo 2x AMD, tak mi to pět monitorů neumožnilo.