Homeoffice Rakousko

Homeoffice Rakousko
« kdy: 23. 09. 2021, 12:37:09 »
Ahoj,

prosím nemáte někdo zkušenost, informace - jak řešit situaci homeffice v případě, že jsem občanem CR (vč trvalého bydliště), ale smlouvu na HPP pro Rakouskou firmu s občasným homeoffice, které je na uzemí CR? Jinak práce (IT) probíhá v kanceláři zaměstnavetele v Rakousku. Mají problém s tím, že HO není na stejném uzemí, jako je sídlo firmy a dochází tak prý k rozdílnému danění. Finanční uřad v CR sdělil, že jim nezáleží, kde práci vykonáváte, ale kdo je zaměstnavatelem a kde sídlí a dle toho se to řídí. Bohužel se mi nedaří najít více


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2021, 12:59:19 »
Mají problém s tím, že HO není na stejném uzemí, jako je sídlo firmy a dochází tak prý k rozdílnému danění.
To trochu překombinovali. Zní to velice divně, ale tady má pravdu český FÚ.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2021, 13:08:38 »
neni tam faktor kolik procent pracujes v ktere zemi?

s tim, co sdeli po telefonu nejaka urednice popijejici kavicku (podle zvuku), bych byl opatrny a jeste to trikrat proveril.

Mají problém s tím, že HO není na stejném uzemí, jako je sídlo firmy a dochází tak prý k rozdílnému danění.
To trochu překombinovali. Zní to velice divně, ale tady má pravdu český FÚ.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2021, 13:24:17 »
a nemohl jsi napsat nejakou rakouskou adresu, kde nekdy prebyvas?!
a ze pak delas z ceska jim vubec nerikat.

odkudkoli z ceska se kamkoliv v rakousku dostanes autem do 10 hodin, tak kdykoliv
muzes rict, ze druhy den se ukazes.
« Poslední změna: 23. 09. 2021, 13:26:30 od alex6bbc »

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2021, 13:36:21 »
joo, to je tzv. flexible remote , co mi casto nabizeji (but you must relocate).
proste musis byt ve stejnym meste, takze kdyz zapiskaji, tak dojedes na nejakou 'dulezitou" schuzi.

a nemohl jsi napsat nejakou rakouskou adresu, kde nekdy prebyvas?!
a ze pak delas z ceska jim vubec nerikat.

odkudkoli z ceska se kamkoliv v rakousku dostanes autem do 10 hodin, tak kdykoliv
muzes rict, ze druhy den se ukazes.


Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2021, 13:39:17 »
Maji pravdu, hledej "A1 form", ktery to resi... Kdyz prekrocis urcite procento casu v jine zemi, dani se podle dane zeme. Vetsinou tyhle zalezitosti za cloveka resi HR, minimalne bych to od nich pozadoval.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2021, 13:51:06 »
si precti ten prvni prispevek znova.. takze nemaji pravdu.
takze jak sam rikas, "zalezi"... a oni  rikali "nezalezi"

" Finanční uřad v CR sdělil, že jim nezáleží, kde práci vykonáváte,"

Navic,  je tam jeste ta drobnost, ze pokud druha zeme ma nizsi zdaneni, tak ty ten rozdil od ceskyho zdaneni tady doplatis.



Maji pravdu, hledej "A1 form", ktery to resi... Kdyz prekrocis urcite procento casu v jine zemi, dani se podle dane zeme. Vetsinou tyhle zalezitosti za cloveka resi HR, minimalne bych to od nich pozadoval.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2021, 14:10:35 »
Dojíždím denně, mám to cca 45m autem do kanclu, ale občas chci ušetřit čas (protože kolony) a zustat doma, což zaměstnavatel normálně umožnuje, ale narazili na problém, který řeší a kvuli tomu mi HO prozatím zakázali, než to vyřeší. Vidí problém v tom, že nejsem na uzemí Rakouska, ale na uzemí CR a tam jsou jiné daně a jiné zákony. Prý by kvuli tomu museli založit firmu v CR a odvádět tam za mě daně, což mi přijde jako hloupost, FU mi sdelil informaci viz vyse, ale pisemne mi to neda a tak se ptam, zda neresil nekdo stejnou situaci a nema k tomu třeba nějaké podrobnější informace, abych s tím HR pomohl, je to v mém zájmu.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2021, 14:34:54 »
Tohle vypada jako  duveryhodny clanek. "cerstve napsany"
https://www.businessinfo.cz/clanky/jste-danovym-rezidentem-jak-danit-mate-li-prijmy-z-ciziny/

kruci, to jsem netusil, ze UK a Nemecko zisky jsou vyjmuty z dodatecnyho ceskyho zdaneni?
A to jsem se taky nedavno ptal pro mou potrebu.
Tedy pokud tam neprobehla nejaka aktualizace na jinou verzi.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2021, 18:23:40 »
az u nich budes koncit tak je jeste zazaluj, ze chces zaplatit diety kdyz jsi pracoval v zahranici
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2021, 21:05:05 »
U nás, v český pobočce německý matky, je to taky problém. Homeoffice v Česku není problém, ale mimo ČR (ani v rámci EU) se oficiálně nesmí, taky prý něco kvůli daním. Ale konkrétně co (jaký předpis) jsem zatím nedopátral.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2021, 22:19:00 »
U nas v praci mame furu lidi ruzne po svete. Nekteri full remote v zemich, kde nemame pobocky.

Nase HR naslo externi firmu, ktera pro tyto zamestnance vse resi - vyplaty, compliance, smlouvy, vsechno to nabizi v 150+ zemich. Nechci delat reklamu, ale kdo hleda, ten podle techto klicovych slov najde.

Podrobnosti (cena atp.) ovsem neznam. Nicmene chapu to tak, ze je to 'neco na zpusob agentury', akorat to narozdil od beznych agentur (nabizejici treba praci ve fabrikach pro pendery) neni odrb.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2021, 22:45:55 »
a me zase udivuje, ze jste jim rikal, ze delat home office z ceska.
ja bych jim rekl, ze delam z nejake zapadle dediny v alpach, aby me nechteli tahat furt do kanclu.
a kdyby me chteli videt, tak rychle dojedu z ceska na pobocku v rakousku. nikdo nemusi nic vedet.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #13 kdy: 24. 09. 2021, 01:11:38 »
To zní jako takové typicky české řešení  ;D

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #14 kdy: 24. 09. 2021, 07:56:55 »
reseni typickych ceskych situatici zpusobenych typicky ceskymi uredniky a zakony?

To zní jako takové typicky české řešení  ;D