Vysoká škola se zaměřením na administraci Linuxu

Vysoká škola se zaměřením na administraci Linuxu
« kdy: 18. 09. 2021, 20:38:21 »
Zdravim!
Jelikoz na vetsina pracovnich nabidek ohledne prace Linux administratora pozaduji bakalarske vzdelani v oblasti IT, je nejaky specialni obor urceny pro Unix systemy/administrace?
Nasel jsem jeden na CVUT, ale problemem je, ze jsem na stredni kde mame 3 hodiny matematiky denne bez oboru v IT, a vetsina lidi na CVUT na matamatiku vyleti.
Dalsi podobne obory jsem nenasel, takze je tu nejaka vysoka skola s podobnym oborem ktera neni tak narocna?
(Zaklady IT,programovani a linuxu uz umim, jenom ta matematika je problem...  :-\)
« Poslední změna: 19. 09. 2021, 21:26:23 od Petr Krčmář »


Pixe

Re:Vysoka skola se zamerenim administrace linuxu
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2021, 20:53:44 »
V podstatě každá regionální VŠ. Případě v Praze takové ty univerzity jako je VŠE, ČZU,... zkrátka netechnické univerzity které informatiku učí doplňkově.

Z těch inzerátů bych si tolik nedělal, hlavní je se někde uchytit, pak už se škola moc neřeší.

Zároveň ale na těch regionálních školách se třeba nevyhazuje přímo za matematiku (tím myslím předměty typu matematika 1,2 - pak je kupa navazujících Diskrétní matematika, Statistika, Numerická matematika,...), ale za předměty typu Počítačová grafika, Objektové modelování,... všude je něco

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Vysoka skola se zamerenim administrace linuxu
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2021, 21:46:34 »
Jelikoz na vetsina pracovnich nabidek ohledne prace Linux administratora pozaduji bakalarske vzdelani v oblasti IT, je nejaky specialni obor urceny pro Unix systemy/administrace?
Mně to přijde jako naprostý nesmysl.

Situace na trhu práce je taková, že formální vzdělání nikoho nezajímá, možná kromě státních/veřejných pozic, kde se podle toho nastavují tabulkové platy. Mám spoustu kamarádů adminů, kteří VŠ nemají a žádný problém s tím nemají. A protože si myslím, že pokud chceš být adminem, tak bys už na konci střední měl komerčně adminovat (part-time), tak bys tohle měl vědět. (tohle neplatí jenom pro adminy, podle mě stojí za to už od 18 trochu pracovat ať chcete dělat cokoli) I já sám jsem adminoval při střední a VŠ, tj. v době, kdy jsem žádný titul neměl, a rozhodně s tím žádný problém nebyl. Někteří z těch kamarádů dokonce nemají ani maturitu.

Pak ještě existuje to, že v požadavcích v inzerátu jsou strašné blbosti a vyjmenovali tam úplně všechno co je napadlo (vč. třeba všech existujících technologií, které bys jako měl umět), a ve skutečnosti neseženou člověka, co to splňuje všechno.

Abych se ujistil, že se něco zásadního v posledním okamžiku nezměnilo, tak jsem si otevřel startupjobs (které už vůbec nejsou _startup_ jobs), zmáčkl jsem tam adminy a klikl na prvních pár výsledků.

https://www.startupjobs.cz/nabidka/32138/linux-administrator-s-vasni-pro-monitoring
https://www.startupjobs.cz/nabidka/15260/%E2%9A%99%EF%B8%8F-developer-operations-devops
https://www.startupjobs.cz/nabidka/22813/linux-admin-volnost-a-spousta-novych-znalosti-pri-sprave-8-tisic-serveru
https://www.startupjobs.cz/nabidka/33248/junior-system-administrator-part-full-time
https://www.startupjobs.cz/nabidka/30555/devops-architekt-ka-a-spravce-kyne

Ani jeden z nich formální vzdělání nezmiňuje.

Třeba jsou nestartupjobs divný a jinde to bude jiné. Podívejme se na jobs.cz, "administrátor linux", Praha, [hledat]. Z pěti prvních výsledků požaduje "vzdělání v oboru IT" jeden.

Můžeš tedy podrobněji popsat, jak jsi došel k tomu, že potřebuješ pro práci jako admin bakaláře?

je nejaky specialni obor urceny pro Unix systemy/administrace
Ne, a myslím, že tohle na VŠ nepatří. To je na různé odborné SŠ, ale všichni lidi co znám se to naučili sami.

ale problemem je, ze jsem na stredni kde mame 3 hodiny matematiky denne
(předpokládám, že jsi myslel týdně) Ne, to není problém. Jednak mnohem zásadnější než hodinová dotace je kvalita, jednak minimálně na matfyz (tam o tom můžu mluvit, protože jsem ho vystudoval) fakt materiál ze SŠ matematiky nepotřebuješ. Asi jediné, co se mi trochu hodilo, bylo ruční násobení matic a Gaussova eliminace (čímž odpadla nutnost se to učit při lineární algebře za běhu, když jsem měl dost problémů s jinými předměty), jinak fakt nic.

a vetsina lidi na CVUT na matamatiku vyleti
Ano, matematika na těchto VŠ je náročná (nesouvisí s tím, kdo odkud přišel, IMHO by byl výsledek úplně stejný kdybys nabral žáky rovnou po devítce ZŠ) a pro adminování ji nepoužiješ (nejspíš ani v takovém tom smyslu jak se často argumentuje, že to rozšiřuje obzory). Proto taky k adminování nikdo VŠ nepotřebuje :-).
« Poslední změna: 18. 09. 2021, 21:49:26 od _Jenda »