Nelze formátovat USB flešku

Nelze formátovat USB flešku
« kdy: 12. 09. 2021, 22:12:27 »
Dobrý den,

stáhl jsem si film na USBčko, že si ho pak pustím v TV. Když jsem film přetáhl, vše vypadalo v pořádku, tak jsem USB vypojil a zapojil do televize. V televizi se mi poté neukázal žádný soubor ani složka, tak jsem USBčko opět připojil na PC abych se podíval, co se děje.

Když jsem USB obsah otevřel, byly tam desítky složek a souborů, které měli v názvu nepovolené znaky, čárky, tečky, půlměsíce a znaky, které nikde jinde nespíš nenajdete, úplné nesmysly, kromě složek tam byly i nepopsané soubory bez koncovky. Některé měli velikost udanou (0 bajtů), některé ne. Všechny složky byly prázdné. Soubory 0 bajtů.

Už na první pohled bylo vidět, že jde nejspíš o virus. USB při jakémkoliv způsobu formátování (klasické/rychlé) vyhodí chybu: Windows was unable to complete the format. Po znovuzapojení se začal instalovat ovladač či doplněk Mass Media Storage v takové té tabulce, která vyskočí když poprvé vložíte USB příslušenství, než ho můžete použít. Aktuálně se už USB ani nehlásí. Zvuk zapojení to udělá, ale USB se nepřihlásí.

Zkoušel jsem cílený antivirový test přes Avast přímo do USB a ten udělal zvuk zachycení viru, ale napsal, že nic nenašel. Mám k dispozici ještě Linuxový notebook, tam jsou myslím také výborné programy na formátování, takže by to teoreticky mohla být cesta. Ptám se tedy jednak na vaše podobné zkušenosti a jednak na možné řešení, protože už nemám tušení. Můžete kdyžtak posílat videa nebo návody, jsem v pasti. USB si chci ponechat, proto tohle řeším. Takže koupě nového USB můj problém nevyřeší.

Pokud nechcete být za idiota, pište pouze slušné odpovědi.

Předem děkuji za pomoc.

S pozdravem,
Michal
« Poslední změna: 13. 09. 2021, 08:38:36 od Petr Krčmář »


Re:USB Virus - nelze formátovat
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2021, 22:35:38 »
O virus s největší pravděpodobností nejde. Pokud to USB nejde v počítači ani zformátovat, pravděpodobně je ten flash disk poškozený a je na vyhození.

Re:USB Virus - nelze formátovat
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2021, 22:47:29 »
Pokud je fleška v záruce, vrátit.

V gparted na linuxu můžete zkusit smazat a vytvořit novou pártišnu, naformátovat. Mohlo by to pomoct.

Pokud to nepomůže tak můžete zkusit poslat email s popisem chyby na podporu výrobce, a požádat o zaslání (odkazu na)  low level formátovací utilitu.

Tím low level formátem si flešku naformátujete a třeba se rozjede. Pokud ne, je v háji a na vyhození (což pravděpodobně je i tak, ale když to nezkusíte...).

Některý výrobce vám může nabídnout i bezplatnou výměnu.

« Poslední změna: 12. 09. 2021, 22:50:48 od Pajaha »
Gréta je nejlepší.

mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze formátovat USB flešku
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2021, 14:24:31 »
Ak je to prvykrat, co bolo k tej TV pripojene USB, dal by som si bacha aj na TV. Niektore vedia pouzit USB na zaznam, ale casto sa ten zaznam snazia urobit necitatelnym pre ine zariadenia. Je mozne, ze dany TV ma nejaku chybu, co ten USB znicila. Mozete vyskusat znovu s inym USB klucom, nejakym starsim, na ktorom nezalezi...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Nelze formátovat USB flešku
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2021, 15:16:30 »
Už jsem měl v ruce pár USB flashek, které se chovaly podivně. Všechny případy jsem uzavřel jednomyslně: vyhodit.

Jedna z nich se přepnula do read-only a nešla prostě přehodit do read-write. Podle ěm mechanizmus na "dostaň z toho svoje soubory, dál už to nebude použitelný". Jedna se chovala tak, že sice řekla "jsem USB mass storage", ale nesdělila velikost (nejspíš chyba spojení USB a samotné flash paměti nebo flash paměť odešla). Jiné byly najednou ukrutně pomalé na zápis (jednotky kilobajtů) nebo zapomínaly oddíly apod.


Re:Nelze formátovat USB flešku
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2021, 16:49:25 »
HW zavada, vyhodit/reklamovat. I kdyby jste to castecne rozchodil, tak tomu uz nelze verit a kdykoliv muzete prijit o vsechna nahrana data.