Strategie pro národní rozložení u klávesnic

Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« kdy: 05. 09. 2021, 12:14:39 »
resim u deti problem, jak je ucit psani na klavesnici. Tim nemyslim mobil.

V nejblizsi dobe je cestiny nezbavim, takze musi psat ceske texty.
Soucasne ale online cas je 95% anglofonni (online) svet.
Jeste hur si uz uci nemecky. Jak to vlastne delat, on ten automaticky switch u ruznych layoutu zase tak dobre nefunguje, u svalove pameti je to horsi nez u mluvenych jazyku.

Osobne jsem zacinal tim, ze jsem se ucil na opravdovem mechanickem psacim stroji (ano, to existovalo). Takze vsemi deseti neni problem.

Ale opravdu jsem mel pocit, ze mi exploduje hlava, kdyz jsem byl v zahranici, chvili jsem pracoval na Macbooku, potom chvili na Windows a neco remote do Windows a do Linuxu. Pochopitelne klavesove zkratky pokazde jinak. A k tomu jine rozlozeni cestiny a anglictiny.

A docasne, nez mi to vyresili, jsem psal na francouske klavesnici. Jaka je Francouske opovrzeni ostatnim svetem, ilustruji pripojenym linkem na layout:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/KB_France.svg/1920px-KB_France.svg.png

Od to doby si opravdu prilezitostne pletu "z" a "y" a CTRL versus Windows key napriklad, i kdyz klavesnici neprepinam, pouzivam jen QUERTY a cestinu pisu jen a jen bez diakritiky (bez ohledu na to, co si o mne lidi mysli).

OK, ale co nastavit detem, vsadit ze se nauci mentalni switch a pro kazdy jazyk prepinat layout?
« Poslední změna: 05. 09. 2021, 18:15:39 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #1 kdy: 05. 09. 2021, 12:28:32 »
a ma to smysl ivane pavlovici?

decka tukaji stejne dvema prstama, az se budou chtit naucit psat vsemi deseti, tak si sami najdou vhodne rozlozeni.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #2 kdy: 05. 09. 2021, 12:36:58 »
to mozna ve tve rodine.

loseri prosim neprispivat.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #3 kdy: 05. 09. 2021, 12:37:52 »
Pokud je pro ně němčina jen další jazyk, který se učí ve škole, ať používají standardní českou QWERTZ klávesnici – napíšou na ní všechny české, anglické i německé znaky. Naučit se těch pár kombinací s AltGr je lepší, než neustále přepínat klávesnice.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #4 kdy: 05. 09. 2021, 12:51:38 »
S cz/qwerty napíšete všechny znaky češtiny, němčiny, angličtiny, a má to graceful fallback v případě, že si sednete před třeba US macbook (Y/Z je tam, kde ho čekáte).



Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #5 kdy: 05. 09. 2021, 12:56:35 »
tak to ja vidim ponekud jinak ohledne toho "z". at prijdou k jakekoli zahranicni klavesnici, bude Q****Y.

Takze pokud jit ceskou cestou, tak to musi byt ceska qwertY a nikoli qwrtZ.
Cisla hold maji na numerickym blocku (pokud je to dlouha klavesnice!).
Jenom teda kdejaky zarizeni koupeny v cechach furt prepina nazpet do qwertz.
BTW uz jsem je ucil, ze do svych hesel nikdy nedavat z, y)


Ale specialni znaky jsou bolest, v ceske querty/quertz jsou vsude mozne a ucit deti ALT+** (opet, tohle funguje jen na numerickym bloku)

Q: alt+ cislo - nevim proc to nefunguje na 5. rade u "normalnich" klaves"???) bylo by to logicke.

Ja vzdycky rikal, ze Jana Husa upalili prilis pozde, uz stihl pro Cechy vymyslet "nabodenicka" ci jak to mu rikal.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #6 kdy: 05. 09. 2021, 12:59:08 »
S cz/qwerty napíšete všechny znaky češtiny, němčiny, angličtiny, a má to graceful fallback v případě, že si sednete před třeba US macbook (Y/Z je tam, kde ho čekáte).
Otázka je, zda se Čech častěji dostane k anglické klávesnici nebo k cizí české klávesnici (kde bude QWERTZ). Asi to záleží případ od případu, ale zrovna děti se k cizí klávesnici nejčastěji dostanou ve škole, kde bude česká QWERTZ klávesnice.

Každopádně použití klávesnice hodně závisí na okolnostech, které zná jenom pruzkumbojem. Obecně bych hodně doporučoval držet se standardu, což je v ČR česká QWERTZ klávesnice. Zejména když ten standard umožňuje psát anglicky i německy. Ale samozřejmě pokud by děti chodily do německé školy nebo každý rok několik měsíců žily v zahraničí, dává smysl, aby používaly různé klávesnice a přepínaly je podle toho, kde jsou.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #7 kdy: 05. 09. 2021, 13:03:01 »
jojo, jak jsem mezitim napsal, takhle to vidim vicemen taky, az na ty specialni znaky (syn chce programovat, dceri je takova vec vicemene volna)

A vetsina vyukovych programu na internetu samozrejme jede jen "anglicke" qwerty.

Takze spis premyslim, zda nejlepsi mozna strategie je jit do toho podvedomeho switche ceska qwerty jen pro cesky text (ve skole jim to asi bez diakritiky neprojde) a anglickou qwerty pro naprostou vetsinu jejich casu, kde  ty cisla a specialni znaky jsou "prijemne dosazitelne"

tohle mne osobne dela bordel predevsim u ";", protoze v cestine je tam krouzkove "u". (jsem precenil chyby u "z", spis oddelovace mam v hlave kasi)


S cz/qwerty napíšete všechny znaky češtiny, němčiny, angličtiny, a má to graceful fallback v případě, že si sednete před třeba US macbook (Y/Z je tam, kde ho čekáte).



Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #8 kdy: 05. 09. 2021, 13:04:07 »
Ale specialni znaky jsou bolest, v ceske querty/quertz jsou vsude mozne a ucit deti ALT+** (opet, tohle funguje jen na numerickym bloku)
Ty speciální znaky s AltGr jsou na české klávesnici stále na stejných znacích, na některých českých klávesnicích jsou ty znaky i napsané. Nechápu, proč někdo píše znaky, které jsou dostupné pomocí AltGr, pomocí Alt a numerického kódu.

Q: alt+ cislo - nevim proc to nefunguje na 5. rade u "normalnich" klaves"???) bylo by to logicke.
Bylo by to v kolizi s klávesovými zkratkami. Ale Alt+číslo bych se fakt nezabýval, není k tomu důvod.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #9 kdy: 05. 09. 2021, 13:04:35 »
nezapomente, ze v ceskych skolach nejspise budou pracovat na vlastnim hardware, takze tam to snad bude pod kontrolou.
u zahranici nebo hw koupenem v zahranici ovsem skonci na qwerty,

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #10 kdy: 05. 09. 2021, 13:10:46 »
jojo, jak jsem mezitim napsal, takhle to vidim vicemen taky, az na ty specialni znaky (syn chce programovat

tohle mne osobne dela bordel predevsim u ";", protoze v cestine je tam krouzkove "u". (jsem precenil chyby u "z", spis oddelovace mam v hlave kasi)
Programovat se dá bez problémů i na české QWERTZ klávesnici. Středník má normálně svou klávesu (úplně vlevo vedle +/1), hranaté a složené závorky se musí psát s AltGr, ale v tom nevidím žádný problém. Osobně mám větší problém v tom, když někdo programuje na anglické klávesnici a pak po něm někdo pořád musí opravovat „ceske“ texty.

nezapomente, ze v ceskych skolach nejspise budou pracovat na vlastnim hardware, takze tam to snad bude pod kontrolou.
Myslím, že v počítačových učebnách budou pracovat spíš na hardwaru školy. Pokud se něco významně nezměnilo, mají školy licencovaný software většinou jen pro své počítače a žáci/studenti tak v počítačových učebnách musí používat školní HW.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #11 kdy: 05. 09. 2021, 13:11:00 »
no  ja myslel ze doporucujes to alt + cislo.

co presne myslis tim AltGr ? sorry ,ale ja to fakt neznam.

Ale specialni znaky jsou bolest, v ceske querty/quertz jsou vsude mozne a ucit deti ALT+** (opet, tohle funguje jen na numerickym bloku)
Ty speciální znaky s AltGr jsou na české klávesnici stále na stejných znacích, na některých českých klávesnicích jsou ty znaky i napsané. Nechápu, proč někdo píše znaky, které jsou dostupné pomocí AltGr, pomocí Alt a numerického kódu.

Q: alt+ cislo - nevim proc to nefunguje na 5. rade u "normalnich" klaves"???) bylo by to logicke.
Bylo by to v kolizi s klávesovými zkratkami. Ale Alt+číslo bych se fakt nezabýval, není k tomu důvod.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #12 kdy: 05. 09. 2021, 13:23:54 »
no  ja myslel ze doporucujes to alt + cislo.

co presne myslis tim AltGr ? sorry ,ale ja to fakt neznam.
Ne ne, Alt+číslo je hnus fialovej…

AltGr (pravý Alt, lze nahradit stisknutím Ctrl+Alt) umožňuje na české klávesnici psát všechny znaky, které jinak na české klávesnici oproti anglické chybí (závorky, zavináč, hash apod.). Rozložení znaků je třeba na Wikipedii: AltGr. Podobně je to i u jiných národních rozložení – třeba na německé klávesnici jsou takhle dostupné také hranaté a složené závorky, zavináč apod. (akorát na jiných pozicích, než u české klávesnice).

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #13 kdy: 05. 09. 2021, 13:25:16 »
aha, ALTGR je pravy alt, co vyvolala specialni znaky na ceske klavenisnici, zatimco anglicke to nedela nic..

no to je presne typ neuromotoriky, ktery jim asi nechci tlacit do hlavy, kdyz to plati jen pro cestinu.

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #14 kdy: 05. 09. 2021, 13:32:28 »
ja prave hledam nejakou nejlepsi univerzalni strategii, kde je vetsina pismen/znaku na stejnym miste.
Syn pravdepodobne skonci na nemeckym gymlu nebo francouskym lyceu, pokud se tam teda uvolni misto.

Pokud bude programovat, tak to garantovane nebude delat v ceskym svete pro cesky zakazniky na ceskym hardwaru a cestina je tam totalne nepodstatna..

spatne napsana cestina mne zajima jen a jen z duvodu, ze ted ve skole dostanou kuli.
Zrovna v patek pred tridnimi schuzkami zakladky jsem  slysel, ze vsichni rodice dnes si behaji pro potvrzeni na dislexii nebo neco podobneho, protoze treba na maturity dite dostane vic casu. A soucasne dnes skoly kontrolujici historii tehle potvrzeni, takze se to musi vybehat co nejdriv.
super...



P.S.
kazda skola ma mini pc lab, ano mohl by byt problem s natvrdo nastavenym layoutem, coz byla casova penalizace. ale douhodobe tenhle koncep "laboratori zmizi", porad organizovat stehovani studentu, kdyz muzou jet z vlastniho hw.

no  ja myslel ze doporucujes to alt + cislo.

co presne myslis tim AltGr ? sorry ,ale ja to fakt neznam.
Ne ne, Alt+číslo je hnus fialovej…

AltGr (pravý Alt, lze nahradit stisknutím Ctrl+Alt) umožňuje na české klávesnici psát všechny znaky, které jinak na české klávesnici oproti anglické chybí (závorky, zavináč, hash apod.). Rozložení znaků je třeba na Wikipedii: AltGr. Podobně je to i u jiných národních rozložení – třeba na německé klávesnici jsou takhle dostupné také hranaté a složené závorky, zavináč apod. (akorát na jiných pozicích, než u české klávesnice).