Zaměstnání nebo kontrakt?

Zaměstnání nebo kontrakt?
« kdy: 30. 08. 2021, 20:45:05 »
Přiznám se, že jsem s těmi kontrakty na vážkách, nabízejí mi jich hodně za velmi hezké peníze (500 eur / MD), trvání často 6 měsíců+.

Na druhou stranu zaměstnání je o dost hůř placené, ale je to dlouhodobější (není to na mě takový nápor), a je tam taková ta vztahová logika, typu potřebuješ si něco zařídit, chceš se vzdělávat, a tak, je to prostě na pohodu, člověk může hodně části své energie využít pro svoje osobní potřeby, protože po pár letech to už nevyžaduje takové soustředění (samozřejmě se vzdělávám, abych nezakrněl, a to dost, ale není to jenom vyčerpat člověka a zahodit).

Jsem s tím docela na váškách. Na jednu stranu bych chtěl IČO, hlavně kvůli daním a třeba vlastnímu vybavení, na druhou stranu spíše ty práce měním po 3 letech, a měnit to každých půl roku až rok by mi přišlo dost vyčerpávající.


David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #1 kdy: 30. 08. 2021, 21:10:49 »
Ještě že lidé mohou řešit na internetu stejné věci stále dokola. Kdyby se to nesmělo, nezbývalo by než použít Google a najít to samé téma "vyřešené". :p

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #2 kdy: 30. 08. 2021, 22:39:58 »
a je tam taková ta vztahová logika

Pobavilo :-)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #3 kdy: 30. 08. 2021, 23:43:40 »
a je tam taková ta vztahová logika

Pobavilo :-)

Tak slecna na postu "corporate hapiness manager" muze byt inspirativnim elementem v zamestnani :-)

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #4 kdy: 31. 08. 2021, 10:42:45 »
jenom bych podotkl, ze se nejmenuje "EMPLOYEE hapiness"
takze pokud je to sluzba, tak ne pro radove zamestnance.


Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #5 kdy: 31. 08. 2021, 11:01:57 »
jak se tu píše, řešilo se to 1000x a nejen tady. Jednoduše, každé má své výhody i nevýhody. Promluvil bych si s účetním, aby Ti to osvětlil, pak se rozhodneš, jestli chceš OSVČ nebo HPP.

Jinak jak promiň, ale využít pracovní dobu pro své osobní potřeby... Kde to jsme, já tohle u někoho zjistit, tak letí na minutu.

anonacct

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #6 kdy: 31. 08. 2021, 11:15:43 »
Možná bych zvolil jiný pohled. Podívej se do svého okolí a porovnej jak se mají lidi co dělají na HPP vs OSVČ. Když se nad tím zamyslím já, tak mám pocit, že OSVČ se mají celkově líp (víc peněz a majetku, celkově money management mají lepší, řekl bych...), ale není to u 100% případů.

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #7 kdy: 31. 08. 2021, 13:26:00 »
Jinak jak promiň, ale využít pracovní dobu pro své osobní potřeby... Kde to jsme, já tohle u někoho zjistit, tak letí na minutu.

Zjistit, že k tomu můj zaměstnavatel přistupuje takto, odcházím na minutu já. Asi se to liší případ od případu, ale v našem oboru (outsourcing) obětujeme práci nemalou část osobního prostoru mimo rámec pracovní doby - a díky bohu za férového zaměstnavatele, který to chápe a není problém si při zahcování jisté výkonnosti řešit co chci kdy chci. dobře ví, že ho nenecháme ve štychu a my dobře víme, že v něm máme solidní podporu když potřebujeme my.

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #8 kdy: 31. 08. 2021, 14:33:04 »
Možná bych zvolil jiný pohled. Podívej se do svého okolí a porovnej jak se mají lidi co dělají na HPP vs OSVČ. Když se nad tím zamyslím já, tak mám pocit, že OSVČ se mají celkově líp (víc peněz a majetku, celkově money management mají lepší, řekl bych...), ale není to u 100% případů.

S OSVČ mám zkušenost jenom z jedné firmy, a tam se měli fakt dobře, hlavně kontrakty fungovali několik let za sebou, moc se nenadřeli, byly na tom fajn... Paradoxně se víc točili zaměstnanci než OSVČ, ti si svého teplého místečka vážili. Mám-li to vzít kolem a kolem, tak to asi stejně jako u zaměstnání je dost individuální věc.

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #9 kdy: 31. 08. 2021, 14:36:32 »
Jinak jak promiň, ale využít pracovní dobu pro své osobní potřeby... Kde to jsme, já tohle u někoho zjistit, tak letí na minutu.

Hele víš jak, zaměstnavatel co drilluje své zaměstnance je nahraditelný v Praze tím, že přejdeš přes ulici, a dnes v době remote tím, že vyměníš laptop.

Pro tebe jako pro zaměstnavatele to musí být fakt výhodné točit a neustále zaučovat nové lidi, ne? Nebo předpokládám, že platíš 300k měsíčně, aby si ten přístup lidi nechali líbit. Protože za průměrné prachy můžeš mít pohodičku, že jo.

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #10 kdy: 31. 08. 2021, 16:22:43 »
tyhle komentare jdou vzdy a vzdy jen od lidi z stojiciho u beziciho pasu.

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #11 kdy: 31. 08. 2021, 17:48:20 »
Taky vždycky přemýšlím, co je to ta pracovní doba. :)
My máme teoreticky sice taky nakázáno mít ve výkazech týdně 40 hodin, ale jestli pracuju od 7-9, pak od 14-17 a zbytek vykážu virtuálně (protože jsem něco udělal rychleji než jsem sám čekal) nebo jako zvyšování odbornosti studiem odborné literatury (diskuze na Rootu ;D) to už je všem jedno.
Hlavní je, aby práce byla včas a správně dokončená a zákazník spokojený - tam se láme i spokojenost nadřízeného a prémie.

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #12 kdy: 31. 08. 2021, 18:27:47 »
Pro tebe jako pro zaměstnavatele to musí být fakt výhodné točit a neustále zaučovat nové lidi, ne? Nebo předpokládám, že platíš 300k měsíčně, aby si ten přístup lidi nechali líbit. Protože za průměrné prachy můžeš mít pohodičku, že jo.

Výhodné to samozřejmě není, ale nemám rád kecy typu "si práci dělám své věci". Za to není člověk placený. Také jsem vývojář a vím, že nejde programovat 8h v trhu, ale je mi jasné, že nejde uhlídat vše, že si každý čas od času otevře soukormý mail, někam zavolá, něco nastuduje. S tím jsem  pohodě, ale pokud mi někdo reportuje jak moc je strhaný, že nestíhá a já se pak kouknu do historie Gitu a nic tam nevidím nebo každý task, který dostane udělá pozde, tak neznám slitování. Na druhou stranu jsem docela tolerantní.

Možná je můj pohed tím, že jsem starší a mám jiné vychování než dnešní spr**a**tci, se kterými se čas od času setkám na pohovoru - nedávno, údajně expertní senior v .NETu, React, životopis fakt vyladěný. Hmm, pak se ho zeptám jak funguje JS, co dělá usign v .NETu. Sice okamžitě odpoví, ale strašný nesmysl. Když mu říkám, že mě těšilo a může si zbalit svá fidlátka a jít, tak se cítí dotčený a to chtěl 8k za MD rate.

Mě prostě učili, že v práci se pracuje a také to chci od ostatních. Pokud ne, je 2x bububu a pak pracák, sorry jako

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #13 kdy: 31. 08. 2021, 18:37:13 »
S OSVČ mám zkušenost jenom z jedné firmy, a tam se měli fakt dobře, hlavně kontrakty fungovali několik let za sebou, moc se nenadřeli, byly na tom fajn... Paradoxně se víc točili zaměstnanci než OSVČ, ti si svého teplého místečka vážili. Mám-li to vzít kolem a kolem, tak to asi stejně jako u zaměstnání je dost individuální věc.
Ono hodně záleží na tom, u koho jsi a jak si nabrat. Plno OSVČ je přijímáno do firem na konkrétní projekt, takže když skončí, musí se hledat práce.

Jak jsem psal, OSVČ má v drtivé většině víc peněz hned, ale je vhodné si nechávat něco bokem, může se to pak vymstít při nedoplatku daní (pokud měl člověk malé zálohy), pokud jste pak i plátce, lze něco nakoupit bez DPH, ale asi nejlepší je, že většina vývojářů na OSVČ jede na 60% paušál.

Na druhou stranu, OSVČ nemá dovolenou, nemocenskou (pokud si ji neplatí sám) atd.

V ČR se hodně řeší benefity, které osobně neuznávám, raději zvednu plat. Sám za sebe mám rád, když mohu pracovat na svém železe.

Je toho více, nelze to sumarizovat. Bohužel v dnešní době už ani ta jistota na HPP moc není. Pokud projekt skončí a firma nebude mít pro Vás práci, tak...

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #14 kdy: 31. 08. 2021, 20:55:59 »
Možná je můj pohed tím, že jsem starší a mám jiné vychování než dnešní spr**a**tci,

Tak to zase jo, to co dneska člověk vidí za volnomyšlenkáře s usoplenou košilí, to je fakt dílo našeho školství. Vyučují sebevědomí a na zbytek jaksi zpaomněli, čest výjímkám. Jsem asi taky starší školy,  důvěru (a tím i jistou autonomii) zaměstnavatele si holt člověk musí vysloužit, ne si ji vynutit. Několik let práce 8-12h denně (fakturováno zákazníkovi v hodinovce) při mém 6h úvazku mi takovou volnost v očích zaměstnavatele dává - fakt neřešíme drobnosti a když holt den strávím svými věcmi, ví, že nic důležitého netrpí. Takže s rozumným nadhledem jde říct i to, že si v práci můžu dělat co chci - pokud makám.