PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?

PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« kdy: 28. 08. 2021, 16:35:22 »
Dal jsem si budget 20-25000 kč a sehnat za to co nejvíce CPU výkonu. zajímalo by mě co se dneska vyplatí třeba i z bazarového zboží nejvíce pro CPU výpočty s ohledem na co nejnižší cenu? Ale bude to v bytě takže to nesmí moc hučet.
Dám pár příkladů a skore z benchmarku. Většinou koukám na skore Cinebench R15 na https://www.cpu-monkey.com  protože už mám zažitou tu stupnici a meří to víceméně lineárně výkon při 100% zatížení a navíc se ted i povedlo že to skore v bodech témeř odpovídá cenám PC v Kč 1:10. Takže např mě bude stačit konfigurace s 8GB a sehnat se dá následující.

HP Elitedesk 800 G2 s i5-6500T má skore 464 b. a cena 4500-5000 na ebay nebo bazarech
HP ProDesk 400 G4 s i5-8500T má skore 751 b. a cena 7-8000 na ebay.
Pak jsem si vzpomněl že PS4 jsou docela levné a že to někdo na ukrajině používal na těžení crypto, což ale je GPU a dohledal jsem že to v tom benchmarku má skore asi 330 b s CPU. a ty ceny jsou kolem 4-5000, takže kvuli CPU se to nevyplatí.

A teď pointa. Už jsem se chystal že pořídím třeba 4ks s i5-6500T nebo jiné použité, že mě ani nenapadlo že by se mohlo vyplatit kupovat nové. A pak jsem narazil na tohle https://www.alza.cz/hp-prodesk-400-g5-micro-tower?dq=6264864 v tom je i5-10500T se skore 1245 b. a stojí to opět přesně v tom poměru 1:10 a to 12590 kč. Dva kusy by tak měly výkon jako i9-11900KF (2575 b.), který ale sám o sobě stojí necelých 15000 Kč a z co nejlevnějších komponent jsem poskládal PC na CZC a vyšlo by na 22-24k(24 pokud sečteme RAM a SSD prostor), jenže by to bylo vetší, hlasitější a bylo by z nejlevnějších šuntovních komponent. S HP Workstationy Z620 mám dobrou zkušeost a ta málá PC jsou dle recenzí velmi kvalitní.

Zajímalo by mě zda máte někdo povědomí o lepším řešení? Netrvám si na těch mini PC, ale v případě HP chodí i s klávesnicí a myší a ted to pro mé potřeby vypadá nejlépe když bych pořídil 2ks. Za případné reakce díky.
 


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #1 kdy: 28. 08. 2021, 17:04:50 »
Nám vycházely před rokem nejlíp nejvyšší desktopové Ryzeny (Ryzen 9 3950X, Ryzen 9 5900X). Problém je pokud chceš ECC, to prý nějak podporuje na některých deskách, ale taky vlastně ne. Porovnával jsem to podle https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html.
« Poslední změna: 28. 08. 2021, 17:07:11 od _Jenda »

Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2021, 17:22:41 »
Nám vycházely před rokem nejlíp nejvyšší desktopové Ryzeny (Ryzen 9 3950X, Ryzen 9 5900X). Problém je pokud chceš ECC, to prý nějak podporuje na některých deskách, ale taky vlastně ne. Porovnával jsem to podle https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html.

Ty vypadají dobře cenově a výkonově, ten 5900X má i dobry skore na single core. Mě nenapadlo ani o AMD přemýšlet protože ona nějaká ta starší řada dokazala v jednom softwaru jet jen na 60-70% a autor softwaru říkal že to je proto, že jak to je z čipletů, tak se to chová jako nepřiznany dual CPU stroj a je tam problem v současným přístupu do RAM, ale to už by na te 5900X nemusel být problem. Diky. Ještě najít nějakou malou desku a case aby to nezabíralo místo a bylo by to možná ideální. ECC asi nepotřebuju, protože ani nevím v čem je ve výsledku rozdíl, jestli s tou kontrolou to pak méně často padá? Mam tu HP Z620 a to ECC má a chová se to víceméně stejně.
« Poslední změna: 28. 08. 2021, 17:24:44 od YourDog »

vcunat

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #3 kdy: 28. 08. 2021, 18:15:00 »
Ty HP desktopy nejsou špatné (vlastní zkušenost s dlouhodobým použitím pro výpočty), ale i výkon 8-jádrových Ryzenů (16 vláken) z první řady je násobně jinde než tahleta i5 CPU.  A energetická efektivita taky.  Takže při daném rozpočtu bych taky šel tam někam (bazarové nevím jestli už jsou).

Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #4 kdy: 28. 08. 2021, 18:58:32 »
Ty HP desktopy nejsou špatné (vlastní zkušenost s dlouhodobým použitím pro výpočty), ale i výkon 8-jádrových Ryzenů (16 vláken) z první řady je násobně jinde než tahleta i5 CPU.  A energetická efektivita taky.  Takže při daném rozpočtu bych taky šel tam někam (bazarové nevím jestli už jsou).

Ani nevím jestli to HP chci prodat... ono právě má i docela dobrej výkon, 2x E5-2670, ale proti tem ryzenům to na stejnej vysledek sežere 3x víc elektriky, ale zase se to nevysere kdyby to jelo 14 dni v kuse na 100%, což o nějakým AMD PC z levných komponent neřeknu.
kamarád má ten 5900X, tak prej mi to otestuje s čím potřebuju.
Jinak teda ted nic lepšího neexistuje? Asi ne. Intel 5 let spal.


Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #5 kdy: 28. 08. 2021, 19:30:53 »
ja jsem nedavno hledal na specifickou aplikaci top single thread a vysel mi nejlip 5900x. prej kdyz mas stesti tak se da pretaktovat na 5ghz...
nakonec je ten projekt pozdrzenej, ale koupil jsem si ho dom, kde pretaktovat nepotrebuju, tak jsem to ani nepokousel. mam ho teda ve velkym fractalu s vodnim chlazenim, protoze mam rad ticho. kdyz bys chtel neco testnout tak noprob, kdyby ti nahodou kamos odpadl..

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #6 kdy: 28. 08. 2021, 19:33:58 »
Jak by výkonově vyšel cluster s 16 Raspberry Pi? 64 jader by také něco zvládlo a odběr nebude velký.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #7 kdy: 28. 08. 2021, 20:22:28 »
Vykon v cem?
Protoze porovnavat benchmark zamereny na 3D nebo DSP co zere AVX512 je nesmysl napr. pri pozadavku na rychlou kompilaci v gcc :-)

Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #8 kdy: 28. 08. 2021, 20:26:13 »
Jak by výkonově vyšel cluster s 16 Raspberry Pi? 64 jader by také něco zvládlo a odběr nebude velký.

16 RPi4 by mohlo pracovat lehce rychleji než to HP Z620, ale aby se to vyplatilo by se muselo kupovat jen ta 2GB verze, mají na rpishopu za 900 kč teď, jenze pak je třeba zdroj a SD karta, to je dalších 500.
Mám tu dvě Pi4 a jedno když jede na 100% na všechny jádra tak má výkon asi jako jedno jadro na i7 z roku 2015... takže 6 kusu na 6 jadrovou i7-5930k co tu mám. Na ten ryzen mi to vychází 24 kusu. Hlavne ted můžou každou chvíli oznamit RPi5 který třeba zase bude 2x rychlejší. Ale určitě by to byla větší zábava a zkušenost než s jedním desktopem.

Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #9 kdy: 28. 08. 2021, 20:43:31 »
Vykon v cem?
Protoze porovnavat benchmark zamereny na 3D nebo DSP co zere AVX512 je nesmysl napr. pri pozadavku na rychlou kompilaci v gcc :-)
Myslím všeobecný výkon. Ale to co budu používat já se vícemeně shoduje s tím 3D výkonem, že tam je lineární nárust s počtem jader nebo frekvencí. Když bych chtěl něco jiného tak benchmarkuju jinak.

anonacct

Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #10 kdy: 28. 08. 2021, 21:16:45 »
Pokud ti jde o "všeobecný výkon" definovaný třeba tak, že pustíš nějakou kompilaci atd..., tak určitě nějaký Ryzen, pokud potřebuješ AVX-512, tak zatím na výběr moc nemáš :)

Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #11 kdy: 28. 08. 2021, 21:31:29 »
Pokud ti jde o "všeobecný výkon" definovaný třeba tak, že pustíš nějakou kompilaci atd..., tak určitě nějaký Ryzen, pokud potřebuješ AVX-512, tak zatím na výběr moc nemáš :)
Já ani nevim kde se AVX-512 využívá, zřejmě to nepotřebuju, to co dělám jede na všem. Momentálně na tom chci zpracovávat terabajty videí a následne v z toho něco počítat a když něco pujde offloadovat na grafiky tak to udělám, ale taky by to měl byt univerzální stroj když budu třeba dělat něco jiného.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #12 kdy: 28. 08. 2021, 21:42:35 »
Doporučuju mrknout na SimplyNUC, ti mívají poměrně levné a výkonné Intely i AMD. Mám od nich 1165G7, skóre by odpovídalo, ale dva se do toho rozpočtu nevejdou, nicméně nějaký starší model nebo nějaké AMD možná ano.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #13 kdy: 28. 08. 2021, 23:44:49 »
Pokud ti jde o "všeobecný výkon" definovaný třeba tak, že pustíš nějakou kompilaci atd..., tak určitě nějaký Ryzen, pokud potřebuješ AVX-512, tak zatím na výběr moc nemáš :)
Já ani nevim kde se AVX-512 využívá, zřejmě to nepotřebuju, to co dělám jede na všem. Momentálně na tom chci zpracovávat terabajty videí a následne v z toho něco počítat a když něco pujde offloadovat na grafiky tak to udělám, ale taky by to měl byt univerzální stroj když budu třeba dělat něco jiného.

Takze uzivatel co ma pitome dotazy je zpet. Nic nevi ale chce to :)

Rozdil mezi CPU a GPU akceleraci v podobnych video ulohach (ackoliv nevime co vlastne delas) je cca 1:10 (memory bound problem), takze sis neudelal poradnou pripravu a nakupujes zbytecna CPU, namisto optimalizace aplikace.


Re:PC pro CPU výpočty, nejlepší poměr cena/výkon?
« Odpověď #14 kdy: 29. 08. 2021, 04:38:50 »
Pokud ti jde o "všeobecný výkon" definovaný třeba tak, že pustíš nějakou kompilaci atd..., tak určitě nějaký Ryzen, pokud potřebuješ AVX-512, tak zatím na výběr moc nemáš :)
Já ani nevim kde se AVX-512 využívá, zřejmě to nepotřebuju, to co dělám jede na všem. Momentálně na tom chci zpracovávat terabajty videí a následne v z toho něco počítat a když něco pujde offloadovat na grafiky tak to udělám, ale taky by to měl byt univerzální stroj když budu třeba dělat něco jiného.

Takze uzivatel co ma pitome dotazy je zpet. Nic nevi ale chce to :)

Rozdil mezi CPU a GPU akceleraci v podobnych video ulohach (ackoliv nevime co vlastne delas) je cca 1:10 (memory bound problem), takze sis neudelal poradnou pripravu a nakupujes zbytecna CPU, namisto optimalizace aplikace.
Na pitomé dotazy pitomé reakce?
Ano nevíš co dělám, nevíš jestli CPU budou zbytečná a nevíš co už mám vyzkoušeno, jen jsi si přišel rejpnout. Napřed mi řekneš že sleduju špatnej benchmark 3D a DSP aplikace, aniž bys věděl na co to chci, když vlastně 3D a zpracování obrazu je to hlavní co s tím budu dělat. Teď máš pocit že jsem z nějakého důvodu neprokázal své znalosti a proto se ptám na pitomosti? Ptám se ostatních na zkušenosti s PC, které se vyplatí z hlediska vykonu a ceny, což neautistickej člověk pochopí, aniž by se cokoliv víc vysvětlovalo. Já to teď nesleduju. Několik lidí dokázalo normálně k věci odpovědět, z toho usuzuji že ten dotaz byl asi ok. A i kdybych se i hloupě ptal, je třeba člověka urážet? Musí mít každej znalosti pana RDa aby měl právo se zeptat na něco co neví?
 
Grafika může něco počítat třeba 10x rychleji, kdo tohle neví? Jenže v mem případě na tom nezáleží já chci z videí data v RGB, což můžeš vědět z mého předchozího threadu ohledne ffmpeg kde jsi se taky vyskytoval. Co mám optimalizovat? Stahnout zdrojaky FFmpeg a optimalizovat je? Zatím jsem řešil jak vubec nejrychleji ty data dekodovat aby z toho bylo datové pole snímků.. i s HW akcelerací se tam GPU moc neangažuje, protože samotné dekodování problem není ale spíš jak to dostat dál. Ono GPU není všespásný a posílat tam malý operace a vracet je zpátky taky není optimální...