Programovanie budúcnosti

František B.

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #15 kdy: 30. 06. 2011, 07:54:23 »
Pod mě trh dospěje do stavu, kdy drtivou většinu všech potřeb již někdo vyřešil. Takže většina zakázek bude spočívat v customizaci a nasazení již existujících řešení. Co z toho vyplývá?

  • Bude pokračovat růst významu svobodného softwaru.
  • Poroste význam jazyků pro skriptování aplikací. Čekám například výrazný růst Pythonu, který je asi nejčastějším jazykem pro uživatelské skripty.
  • Nově vyvíjený software bude řešit vysoce specifické problémy, které budou vyžadovat mezioborovou specializaci programátora.


Ivan Nový

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #16 kdy: 30. 06. 2011, 08:05:05 »
Nový jazyk se buď stane hned populární a nebo skončí v akademickém prostředí.

Treba Ruby, co? :-D

Ruby není populární, populární je Ruby on Rails. A celkem rychle po dokončení. Takže platí to co jsem napsal.

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #17 kdy: 30. 06. 2011, 10:32:42 »
Já se děsím toho, co bude v budoucnosti...

blizz

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #18 kdy: 30. 06. 2011, 12:47:49 »
Nový jazyk se buď stane hned populární a nebo skončí v akademickém prostředí.

Treba Ruby, co? :-D

Ruby není populární, populární je Ruby on Rails. A celkem rychle po dokončení. Takže platí to co jsem napsal.

A nie len Ruby ale aj Python, C, alebo JS sú to jazyky ktorým trvalo približne 10 rokov kým sa stali populárne. A naopak kedysi veľmi populárne jazyky ako Fortran a Cobol sa dnes už používajú len okrajovo.

iwtu

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #19 kdy: 01. 07. 2011, 00:30:42 »
„To zní báječně,“ povídá Jack, „ale zajímala by mě jedna věc. Proč se o mne všichni tolik zajímají?“

„Víte,“ povídá prezident, „rok 10000 je skoro za dveřmi. No, a ve vašich záznamech se píše, že umíte COBOL.“

To je krasne!

Dakujem (:


iwtu

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #20 kdy: 01. 07. 2011, 00:32:45 »
Scala, F#, Axum, Clojure, Haskel se nikdy programovacími jazyky budoucnosti nestanou. Ještě nikdy se nestalo, že by nějaký existující jazyk získal popularitu po 10 letech od jeho vzniku. Jazyky se narodí a stanou se populárními. Tak se to děje. Nový jazyk se buď stane hned populární a nebo skončí v akademickém prostředí.

Python?

0101010

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #21 kdy: 01. 07. 2011, 02:46:24 »
No zrovna ruby mi dvakrát populární nepřijde a ta odporná kočkopsí syntaxe mě docela odrazuje.

blizz

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #22 kdy: 01. 07. 2011, 13:13:08 »
No zrovna ruby mi dvakrát populární nepřijde a ta odporná kočkopsí syntaxe mě docela odrazuje.

na webe populárne rozhodne je, na iné typy aplikácií sa nehodí.

Inkvizitor

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #23 kdy: 01. 07. 2011, 22:27:51 »
Vizuální programování coby obecný přístup je nesmysl, samozřejmě. Očekávám postupný odklon od OOP a imperativního programování směrem k deklarativním paradigmatům, hlavně FP, což se už dávno děje (vývoj C#, ale i Javy a C++ a nástup hybridních jazyků typu Scala). Určitě se dočkáme inteligentnějších a lépe optimalizujících kompilátorů (včetně JIT), což příklon k deklarativnímu přístupu usnadní.

Z těch nabízených alternativ si určitě kus ukousne Scala, ale otázka je, zda se skutečně prosadí do mainstreamu nebo se podobným směrem vydají populárnější jazyky - IMO jí chybí podpora nějaké silné firmy a z technického hlediska rychlejší kompilátor a hlavně vyzrálá podpora v IDE. F# je na tom z tohoto hlediska líp, ale je uzamčený na .NETu, což považuju za velký handicap.

Axum mi přijde zatím jako další hračka Microsoftu, projekt mi moc živý nepřijde - na blog autorů jazyka byl poslední (ne moc optimistický) příspěvek přidán před 4 měsíci. Mám z toho dojem nechtěného dítěte.

Haskell je moc fajn jazyk, ale zatím se mu nepovedlo oslovit smysluplně oslovit "masy" (ani Learn You a Haskell... ani Real World Haskell IMO nemíří tímto směrem) a vypadá to, že se k tomu ani neschyluje. Problém Haskellu je mimo jiné v tom, že se v něm nepohodlně vyjadřuje časová posloupnost (imperativní jazyky ji naopak strkají i tam, kde je zbytečná). Budoucnost vidím spíš v OOP/FP hybridech, ono to OOP má něco do sebe...

Clojure je další pokus prosadit Lisp do mainstreamu. Obsahuje spoustu zajímavých konceptů, ale ta syntaxe mu podle mě spolehlivě podrazí nohy a neprosadí se víc, než třeba Erlang.

Ruby na webu nedominuje a IMO nikdy nebude, s nástupem ostré verze Djanga (které má samo o sobě přibližně tolik uživatelů jako RoR), Google AppEngine, Grails a dalších technologií ztratilo podle mě konkurenční výhodu a RoR je jenom jeden framework mezi mnoha jinými. Pro většinu programátorů Ruby = RoR, tak to prostě je. O budoucnosti JS na serveru spekulovat nechci.

Jisté je, jak už bylo v diskusi poznamenáno, že všechny významnější jazyky minulosti v nějaké podobě žijí dál a dá se IMO očekávat další fragmentace, žádný Svatý grál mezi proramovacími jazyky nevidím. Důležité je umět vidět "za jazyk" a ovládnout danou doménu z hlediska teorie a zkušeností. Jazyk se dá vyměnit relativně snadno, co se nových projektů týče.

Jakub Váňa

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #24 kdy: 02. 07. 2011, 12:28:15 »
Ano, ano, ano - píše to tu v podstatě spousta lidí - nevíme, co bude nahoře, jaký, javy, tečka nety, nebo grafický udělátka se objevěj. Ale dole - programátor v assembleru, C, C++ a dovolim si říst, že i v shellu se do konce éry počítačů o dobře placenou práci bát nebude muset :D

Jozko

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #25 kdy: 02. 07. 2011, 14:31:08 »
S nastupom kvantovych pocitacov tipujem ze vzniku nove programovacie paradigmata a techniky. V tomto ja vidim buducnost. Avsak vacsina matematickych operaci vzdy zapises tak isto :). Vzdy bude existovat nieco ako asm, c, c++, java, ...

JS

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #26 kdy: 02. 07. 2011, 18:12:22 »
Nejdriv citat: "In 30 years Lisp will likely be ahead of C++/Java (but behind something else)."

Nejvic se asi priklanim k Inkvizitorovi. Myslim, ze svet se bude ubirat cestou dalsich abstrakci a vice deklarativnich zapisu, a ze dojde k synteze dynamickeho a statickeho pristupu k typum a programovani vubec (stejne tak se ztrati dichotomie JIT vs normalni kompilace).

Ocekavam v tomto smeru take jisty odklon od OOP. Napriklad si myslim, ze dotazovaci jazyk bude bezne primo soucasti jazyka, a kompilator bude automaticky volit pouzite datove struktury a dalsi parametry na zaklade statisticke analyzy pri behu programu.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #27 kdy: 04. 07. 2011, 23:26:47 »
Taky si vzpomínám na jeden citát. Nevím sice kdo jej pronesl, ale něco mě na něm už tehdy hodně zaujalo. K tomuto tématu se podle mě velice hodí:

"Nevím v čem se bude programovat za dvacet let, ale určitě se to bude jmenovat FORTRAN..."

brtna

Re: Programovanie budúcnosti
« Odpověď #28 kdy: 11. 07. 2011, 10:35:08 »
Co třeba DSL (domain specific languages) a generování kódu z nich? Zatím používáné spíše v akademické sféře, případně dílčí reálné úkoly (návrh a generování tříd, DB schémat) ale budoucnost to nejspíš taky má (Microsoft celkem tlačí ve VS2010). Umím si představit dotažené DSL jazyky zaměřené na návrh a generování aplikací používaných v průmyslu, obchodu, pojišťovnictví atd. Ostatně v telekomunikacích a bankovnictví se už nástroje používající stejné principy prosazují (TIBCO integrace, různá BI řešení..). Osobně ale dávám přednost C++, Java, C#, které snad budou potřeba pořád :)