Docker Swarm mode

Docker Swarm mode
« kdy: 20. 08. 2021, 09:08:17 »
Dobrý den,

Mám na vás ryze začátečnickou otázku týkající se osobního projektu, který bude obsahovat několik webových stránek a dalších testovacích projektů za účelem zdokonalování zkušeností. Nutno podotknout, že projekty nebudou nikterak náročné na systémové prostředky a minimálně webové stránky budou se zájmovým zaměřením a neočekávám tedy bůhví jakou zátěž.

Aktuálně přemýšlím o následujícím provedení
1x VPS s 32GB SSD, 2GB RAM, 1vCPU

Vzhledem k dalšímu testování a dalším projektům by přibyla (možná) další VPS s pravděpodobně identickými parametry. 

Prozatím jsem se poohlížel po metodách a přišlo mi vhod následující. Na primární VPS by byl nainstalován a nakonfigurován Swarm mode jakožto operátor. Následovala by instalace Traefiku a prvních projektů. Až pak by teprve došlo k instalaci a připojení další VPS, pokud vůbec. Bavíme se tedy i o možnosti, že by v možném případě zůstal pouze operátor.

Otázkou tedy je, zdali je toto řešení vůbec vhodné na tento typ projektu. Vzhledem k povaze zaměstnání se k této technologii jen tak nedostanu a do K8s se mi upřímně bez znalostí nechce. Také mohu používat prostý docker-compose :-)

Děkuji za osobní názory k mé menší problematice menšího projektu :-) Samozřejmě rád doplním jakékoli informace.



Re:Docker Swarm mode
« Odpověď #1 kdy: 20. 08. 2021, 11:00:32 »
V pripade, ze uvazujete o jedinem VPS, tak za me docker swarm nedava smysl. Navic to vypada, ze docker swarm upada v zapomneni - link.
Sel bych cestou docker + docker-compose. To funguje, doma to provozuji na vicero VM.
K8s je uz zase jina liga a pokud se clovek nehodla do tohoto tematu ponorit, tak je to jak s kanonem na komara. Sic si s K8s hraji a neco mi na nem bezi, tak se porad necitim na to, ze bych na nem provozoval neco vic... mozna casem. :) A ac se da K8s (treba v podobe K3s) provozovat jako standalone, tak mi to pripada opet zbytecne komplikovane a prosty docker bude stacit a jednodussi na spravu a setrnejsi na zdroje.
Navic si myslim, ze na uvedenem stroji (1vCPU a 2GB RAM) by K8s vzalo vetsinu zdroju...

Re:Docker Swarm mode
« Odpověď #2 kdy: 20. 08. 2021, 11:28:03 »
Dobrý den, děkuji za názor :-)

Tedy půjdu cestou ověřenou. "Swarm mode" jsem zmínil právě v kontextu s avizovaným stavem produktu "Docker Swarm". Co jsem pročítal různé diskuze, tak v zapomnění upadne pouze standalone Swarm, přičemž Swarm mode, který je defaultně v Dockeru bude nadále podporován. Jak dlouho těžko říci.



Re:Docker Swarm mode
« Odpověď #3 kdy: 20. 08. 2021, 11:28:57 »
Swarm muze na jednom nodu davat smysl, pokud chcete pouzivat nejake Docker Swarm only featury - docker secrets, docker config. Je to urcite jednodussi reseni nez k8s ;) Osobne bych s 1 VM sel taky do docker-compose, secrety umi taky. Navic pokud vam pribude vice VM a kontejnery se rozrostou, muzete snadno z docker-compose.yml ve verzi 3 prejit na Swarm pomoci docker stack https://docs.docker.com/engine/swarm/stack-deploy/.