Spolehlivost xDSL modemů v režimu bridge a separátní router vs režimu router+AP

Zdravím.
Po dnešní potřebě restartovat starožitnej comtrend-vr-3031 mě tak napadá otázka.
Má někdo zkušenosti, jak se liší spolehlivost (nutnost restartu a pod) modemů, když jsou v režimu bridge a když dělají všechno. Tenhle to jednou za pár měsíců potřebuje.
Kdo máte nějakou variantu, která vydrží fungovat roky bez zásahu?
Ono je totiž smutný muset restartovat router častěji, než workstation  ::)


Pocitam ze kazdy poskytovatel DSL nabizi zarizeni, kde ma proverenou vydrz a zivotnost. Jinak by skodil sam sobe, takze bych vybiral stejne.

Provozuju dva tyto modely v režimu bridge a restart jsem u jednoho dělal naposledy loni na jaře (>400 dnů), když se mi začalo PPPoE cyklicky připojovat a odpojovat... Dodatečně jsem zjistil, že v tu dobu dělal poskytovatel nějaké změny na lince.
O druhém doteď "nevím". Před lety se zapojil a zatím jsem na jeho lince výpadek nezaznamenal. Jestli se někdy restartoval "sám" nebo s něčí pomocí, tak o tom nevím.
Takže za mě je to v režimu bridge držák.

Pocitam ze kazdy poskytovatel DSL nabizi zarizeni, kde ma proverenou vydrz a zivotnost. Jinak by skodil sam sobe, takze bych vybiral stejne.
Bohužel poskytovatele počítají s tím, že se zákazníci naučili žít s nutností restartovat jednou za čas zařízení
Pokud to není corporate služba za nesmyslnou cenu
Běžná wifi krabička se prostě několikrát do roka musí vypnout a zapnout, to ví dneska každej ...
Be mě zajímalo, jak velká část je vlastně HW problém a kolik SW

PanVP

DSL je technologie pro domácí uživatele. Co chceš od zařízení s cenovkou 1500, ale výrobní cenou 150 Kč?

V rozvinutých zemích se přechází na GPON resp. 10G-PON, optiku do domu a rychlosti od 1 do 10 Gbitů symetricky.
Jestli chceš něco, co nebudeš muset restartovat, přestěhuj se do Polska a pořiď si symetrický 10/10 Gbit za osm stovek. Cisco s vlastním SFP modulem nebudeš muset resetovat dlouhé měsíce.
Nebo se přestěhuj do Maďarska a pořiď si od T-mobile (stejný jako v ČR) tuhle nabídku na 2 Gbps dolů a 1 Gbps nahoru za 560 Kč.

https://www.telekom.hu/lakossagi/english/plans/broadband


DSL je technologie pro domácí uživatele. Co chceš od zařízení s cenovkou 1500, ale výrobní cenou 150 Kč?
To, že se u nás používá jako pro domácí uživatele, neznamená, že to tak musí bejt.
Ve starý zástavbě má xDSL svoje využití a proto mají všichni výrobci převodníky, případně karty do velkejch switchů.
Ale zase je zbytečný kupovat kvalitní převodník za 200-300€, klidně i víc (To už rozhodně není pro běžný domácí uživatele.) Jestli ten levnej Comtrend bude fungovat a problém dělá jenom to nestabilní routování. Protože většinou je ve stavu, že nepřiděluje adresy a nedá se na něj dostat. 

No ja neviem ako tie modemy používate, ale napríklad tiež takú starožitnosť ZTE ZXV10 H201L som za 6 rokov nemusel reštartovať ani jeden krát.


V rozvinutých zemích se přechází na GPON resp. 10G-PON, optiku do domu a rychlosti od 1 do 10 Gbitů symetricky.
Jestli chceš něco, co nebudeš muset restartovat, přestěhuj se do Polska a pořiď si symetrický 10/10 Gbit za osm stovek. Cisco s vlastním SFP modulem nebudeš muset resetovat dlouhé měsíce.
Nebo se přestěhuj do Maďarska a pořiď si od T-mobile (stejný jako v ČR) tuhle nabídku na 2 Gbps dolů a 1 Gbps nahoru za 560 Kč.

https://www.telekom.hu/lakossagi/english/plans/broadband
V rozvinutých zemích to funguje úplně stejně jako u nás, protože výstavba nových sítí (ať už optických nebo metalických) musí dávat smysl ekonomicky, tj. velká města a sídliště. A žádný ISP nebude investovat do něčeho, co se mu nikdy nevrátí.

A ten odkaz na HU pobaví, protože to je typická reklamština, kde se dá v podrobnostech dočíst:

PanVP


To jsou fakt chudáci, když typická rychlost na té lince je ve špičce tj. večer od 19-22 (tak se to v Maďarsku udává) je 1 Gbps k tobě a 500Mb od tebe. Je mi jich tůůůze líto. V noci pak frčíš 2/1.

Vždyť u nás nedostaneš ani to, co ti tady garantují jako naprosté minimum!!!!

Hele, buď jsi do záááádekle nebo mi ukaž, kdo mi v zástavě domků/na vesnici dá za 560 Kč 1 Gbps ke mně a 500 Mbps pryč. Náš T-mobile asi těžko co?

U nás ti dá Gbps v obou směrech kde kdo, stačí jenom hledat. A občas i na těch vesnicích. A v Maďarsku je to úplně stejné, přestaň si tady něco idealizovat :P

V rozvinutých zemích to funguje úplně stejně jako u nás, protože výstavba nových sítí (ať už optických nebo metalických) musí dávat smysl ekonomicky, tj. velká města a sídliště. A žádný ISP nebude investovat do něčeho, co se mu nikdy nevrátí.

Bohužel. Ovšem když se staví třeba celá nová ulice rodinných domů a nikdo v projektu nepočítá s optikou nebo aspoň chráničkami, a dokonce ani s pitomou telefonní linkou, tak je to už doslova zoufalé (nedávno jsem v rodině zrovna na tohle narazil).

Běžná wifi krabička se prostě několikrát do roka musí vypnout a zapnout, to ví dneska každej ...
To jsem nevěděl. To pravidlo jsi si vymyslel a mluvíš jen o své zkušenosti. Rozhodně to není žádný standard. Já mám taky zkušenost s nějakými šmejdovskými modemy, ale stejně tak mám zkušenost s Comtrend VR-3026e, který funguje jako jedno zařízení (modem, router, wifi) několik let bez zásahu. Když jsem měl jeden šmejd (nějaký Zyxel), který způsoboval problémy při přihlašování do administrace (po určité době provozu), tak jsem ho připojil do bridge a tak funguje naprosto bezproblémů.

Levný VDSL modem v bridge + nějaký spolehlivý router za něho je většinou záruka bezproblémového provozu na několik let.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Mám roky Comtrend 3026 v bridge, nerestartuju ho, ani si nepamatuju, že by to bylo někdy třeba.

Modem a router dohromady je z mnoha důvodů vysoce nevýhodným řešením, což už se tu probíralo.