Historické ceny zboží na Internetu

Historické ceny zboží na Internetu
« kdy: 24. 07. 2021, 19:53:06 »
Kde by se daly vydolovat historicke ceny zbozi na Internetu, napr. kolik pred 20 lety stalo Adidas tricko v eshopech atp.?
« Poslední změna: 25. 07. 2021, 21:25:21 od Petr Krčmář »


Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #1 kdy: 24. 07. 2021, 20:14:36 »
Vzhledem k tomu ze v roce 2001 byl internet v plenkach muzes rovnou zapomenout na e-shopy. Nic se na internetu jeste neprodavalo. Neni moc co dolovat. Vsechno bylo z kamenych obchodu nebo od vietnamcu.

Co muzes dolovat jsou stare katalogy, reklamni brozury etc.

PanVP

Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #2 kdy: 24. 07. 2021, 20:50:08 »
Vzhledem k tomu ze v roce 2001 byl internet v plenkach

To těžko, už v roce 2000 jsem chodil na rande domluvené přes seznamku na netu. V plenkách byl tak někdy okolo roku 1996, kdy jsem si stránky hledal v papírovém katalogu, který vypadal jako žluté stránky. V roce 1998 jsem dělal naší škole webové stránky a taky pár firmám.

Nicméně, eshopů fakt moc nebylo.

Zdrojů cen je mnoho, ale hodnota peněz byla taky úplně jiná.
Například, já bral v roce 2000 asi 19 tisíc korun čistého, ale většina brala asi 14-16 tisíc.
Na dnešní hodnotu peněz by to odpovídalo zhruba 60 tisícům čistého.
Což je ok, to v Praze má docela hodně lidí.

Třeba v roce 2000 stála malá vilka v Praze okolo 2-3 milionů, dnes stojí tak 20-30.
To se špatně převádí.
V zásadě by to znamenalo, že bys musel brát 10x víc = 140 tisíc čistého.
Ceny nemovitostí hodně ulétly.

Škoda Octavia stála 200 000 a dnes podobná škodovka stojí tak 600 000.
Takže tam je velké zlevnění.

Kumulativní inflace byla spočítána asi na 3% ročně, rok za rokem, prostě každý rok po dobu 20ti let snižuj cenu peněz o 3%. Tak to počítá statistický úřad. No a stojí to za prd...

Ceny můžeš odvodit od zlata, ale cena zlata se hodně hýbá, je to asi přesnější, ale taky to stojí za prd.


Nejlepší by bylo vzít cenu zlata, platiny, stříbra, diamantů, nafty, ropy, benzínu, hamburgeru a pár dalších komodit.
(Zprůměrovat, aby se vyrušil vliv kolísání hodnoty jednotlivých komodit.)
A pak hodnotu věcí převést na "tyto jednotky".

Pokud bys měl výpočet ok, docela rád bych se podíval na výsledky těch cen.
« Poslední změna: 24. 07. 2021, 20:52:19 od PanVP »

PanVP

Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #3 kdy: 24. 07. 2021, 23:38:44 »

Proč? Náhodou by to mohl být docela zajímavý projekt.
Taky by mě zajímalo, kolik co stálo.

Exportů se na internetu válí poměrně dost, navíc třeba v CSVčku, ze kterého to vyzobeš.
Otázka bude, jak to spáruješ. Protože i kdybys sehnal exporty obsahující PN/EAN/SKU výrobku, tak to po dvaceti letech nemáš s čím spárovat.

Jenže...
Cena elektroniky se velmi změnila, třeba taková nVidia Geforce 256 byla z technologického hlediska jiný výrobek než třeba dnešní Geforce. U elektroniky bude porovnání velmi složité. SSDčka neexistovala. Zvukovky vymřely. FDD jsou fuč. CD disky fuč. Laserový tisk se z drahých strojů přesunul do domácností.
V roce 2000 LCDčko bylo jen u notebooků, jak tam chceš porovnat cenu?

No a jakou cenu chceš porovnávat? Jak jsem psal výše, peníze tenkrát a dnes mají úplně jinou hodnotu.

Třeba zlatý dvacetidolar 1924 (měl cenu 20$) vážil 30 gramů ....a byl zlatý!
Za dvacet dolarů jsi měl 30 gramů zlata! Dnes je gram za 1000 Kč.
Takže za sto let se hodnota peněz, kumulativní inflací, velmi zásadně změnila.
Těch historických 20$ rovno dnešním víc než 1000$ ::)
« Poslední změna: 24. 07. 2021, 23:43:30 od PanVP »

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #4 kdy: 25. 07. 2021, 11:32:29 »
Mne to prijde jako celkem uzitecne, akorat s tim bude hrozne prace. Ze zvedavosti, okolo roku 2000 jsem nakupoval neco treba ve 100mega (je, to byly doby, kdy sidlili v arealu Prerost&Svorc auto, sklad byl v dnesnich dilnach jestli se nepletu, vetsinou ve stavu "jak to zustalo po sociku").

No kazdopadne maloobchodni ceniky jsou zde:

http://web.archive.org/web/20010405235749fw_/http://www.100mega.cz/web/aktuality.php3?id=255&akt=1

Mozna bych nasel i nejake faktury z te doby, z toho by slo urcit jake tehdy byly slevy :-).

Srovnani bych delal pres uzitnou hodnotu, tedy za co se tehdy poridil kancelarsky pocitac a za co dnes. Podle mne to dost zlevnilo.

Zajimave by to mohlo byt u stavebniho materialu, protoze tam zadna velka inovace neni. Nebo energie, ty se daji snadno srovnat.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #5 kdy: 25. 07. 2021, 12:29:45 »
Me by uplne stacilo kdyby Alza nebo Heureka/Zbozi nepsali  "zbozi uz neni dostupno", bez ceny, ale uvedli cenu ci graf v dobe kdy to dostupny bylo. Casto vidim na bazaru nejakou vec, ale nedokazu odhadnout kam to zaradit - kdyz neni znama puvodni cena. Adjustaci dle rocniku si dokazu udelat v hlave sam.

Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #6 kdy: 25. 07. 2021, 13:38:19 »
Heuréka grafy má, ale čím dál do minulosti to je, tím jsou data horší. Trička z roku 2001 tam fakt nenajdete, ale když přes internetový vyhledávač zkusíte hledat "$PRODUKT heureka alternativy", tak se k nějaké užitečné informaci dostanete, např. : https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/canon-eos-5d/ má graf ceny od července 2007 (nevím, kdy se u nás začal prodávat, představen byl v polovině 2005).
Nevím o ničem univerzálnějším, ale taky bych za to byl rád. Taky by někdo mohl vědět o něčem obdobném pro sousedící země.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

PanVP

Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #7 kdy: 25. 07. 2021, 13:43:10 »
Me by uplne stacilo...

Jj. Jenže porovnání často nesedí.
Ani kdybys znal původní cenu, tak to nebude úplně dobře sedět.

Před deseti lety jsi za 15-20 tisíc mohl nechat přelakovat celý auto. A za šest tisíc ti udělali rozvody ve značkovém servisu. Dneska potřebuješ tak 30-35k na přelakování auta a deset nebo dvanáct na ty rozvody.
V roce 2012 jsem nabídku na udělání střechy za 350 tisíc a před Covidem jsem měl nabídky za 700 tisíc :-(

Když to vezmeš podle těch bláznivých statistik a připustíš prostou kumulativní inflaci 3% ročně, tak by to bylo vážně jednoduché.

  • ROK *** Částka
  • 2021 ***     10000
  • 2020 ***    9700
  • 2019 ***    9409
  • 2018 ***    9127
  • 2017 ***    8853
  • 2016 ***    8587
  • 2015 ***    8330
  • 2014 ***    8080
  • 2013 ***    7837
  • 2012 ***    7602
  • 2011 ***    7374
  • 2010 ***    7153

Jenže za 10 000 rozhodně nenakoupíš to samé, co v roce 2010 za 7153 Kč.

Ale ano, hodilo by se vidět poslední ceny - byť by to bylo zkreslené klesající hodnotou peněz (a zdražováním).
V zahraničí takové služby jsou, různé pricewatch, pro některé produkty to umí zobrazit i cenu od uvedení po výprodej.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #8 kdy: 25. 07. 2021, 13:44:31 »
Ale ano, hodilo by se vidět poslední ceny - byť by to bylo zkreslené klesající hodnotou peněz (a zdražováním).
V zahraničí takové služby jsou, různé pricewatch, pro některé produkty to umí zobrazit i cenu od uvedení po výprodej.

Tak to by bylo hezky jeste rozsirit na 2nd-hand a crypto vlny :)

Resp. tam pridavat znacky udalosti nebo obdobi.. podobne jak to maji nektere grafy na sledovani ceny akcii + tam vkladaj relevantni markery podle news feedu z toho obdobi.

PanVP

Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #9 kdy: 25. 07. 2021, 16:45:35 »
Tak to by bylo hezky jeste rozsirit na 2nd-hand a crypto vlny :)

To by bylo super.
Velká krize 2008 až 2010, Covid 2020-2022, vstup do EU...
Vyhledávání podle EAN, PN atd.
Dovolit indexovat stránku googlem, pokaždé, když by někdo něco hledal, objevilo by se to ve výsledcích.
Jinak ceny v ČR a DE jsou často o 20% různé, Německo bývá levnější.

Jen netuším, jak z takový celkem fajn věci vytřískat prašule.

Plus by to chtělo ekonoma, protože co tu zatím padlo (z mojí strany) jsou spíš dojmy nikoliv pojmy.
A ještě lépe realistu ne EU obšourníka, který veškerá fakta vykládá tak, že se nám blíží světlé zítřky v EU nebo alarmistu, podle kterého tu zítra všichni umřeme.

Mimochodem, z kvalitních dat by se dalo aproximací určit, kolik co "ASI" bude stát v průběhu příštích let.

...a ani tak nevím, jak z toho dostat peníze.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #10 kdy: 25. 07. 2021, 23:58:29 »
Jen netuším, jak z takový celkem fajn věci vytřískat prašule.

Muzes to navazat na burzu daneho zbozi (lidi si zaregistruji svoji nabidku / poptavku) a muzou to prodat skrze tyhle stranky za "aktualni trzni" cenu. A pak brat nejake male provize. Tim bys mel zajistenou taky cenovou krivku za zbozi ktere se uz neprodava.

Existuje neco jako komoditni burza, ktera neni aukce? (tj. muzou tam byt dlouhodobe lezaky/poptavky?), vis jak sem tam shanime nejake pameti ci disky, ale jsme ochotni dat jenom XY za GB/TB - pokud by se dali spojovat obe strany, provize je mozna.

PanVP

Re:Historicke ceny zbozi na Internetu
« Odpověď #11 kdy: 26. 07. 2021, 00:16:22 »

Měl jsem kdysi trochu podobný nápad, ale bylo to vyhodnoceno jako málo perspektivní...
Tři investoři testovali mockup (víc než prototyp) a neměli zájem do toho jít.
Resp. podle nich výdělečnost ANO, ale v řádu pár procent.

EDIT: Údajně Google likviduje služby, které mají výdělečnost pod 20%.
Tj. vklad 100 Kč (USD) do reklamy se vrátí jako (nebo méně než) 120Kč USD.
Je to jedno ze 3(5?) základních kritéerií, jestli službu zavřít.
Takže, když člověku stačí 10-20%, stačí se kouknout, co likvidují :-D
« Poslední změna: 26. 07. 2021, 00:20:58 od PanVP »

cziss

Re:Historické ceny zboží na Internetu
« Odpověď #12 kdy: 26. 07. 2021, 08:55:02 »
Někdo psal tu, že chcete ekonoma, tak jsem zde  ;D

Pokud Vás zajímá míra inflace za poslední roky, tak to naleznete někde zde https://www.czso.cz/csu/czso/inflace_spotrebitelske_ceny

Jinak inflace se měří na tzv. spotřebitelském koši, který obsahuje hlavně nezbytné a zbytné statky (statky se dělá na nezbytné, zbytné, luxusní). Tak nějak se ČSÚ snaží do toho spotřebního koše nacpat reprezentativní produkty a služby, které hypotetická průměrná česká rodina nakupuje. Měřit inflaci na jednom produktu je nesmysl, stejně tak na luxusním statku jako je třeba zlato, který se využívá i investičně, u luxusních statků je cena nejvíc volatilní.

Btw. jinak i to tričko třeba může být i luxusní statek, když půjde o tričko od HugoBosse. Tričko Adidas bych osobně dal do zbytných.

Nicméně, na to se původní příspěvek neptal. Ovšem nevím k čemu by ty informace byly, kdyby šli sehnat, protože jejich vypovídací hodnota by byla nulová. Smysl by měla až po přepočtení na reálnou cenu. Daný výsledek opět ale celkem o ničem nevypovídá. Člověk by se musel pídit po tom, co způsobilo změnu cenu - byla to změna technologie? Změnila se cena vstupů (bavlna, lidská práce...). Ovlivnilo cenu něco jiného, třeba válka nebo koronáč? :) Nicméně, kdyby mě zajímala pouze reálná hodnota toho trika v té době, tak bych se ptal třeba stylem. Kolik chlebů v roce x stálo stejně jako triko v roce X a kolik je to dnes.