Router a alternativní firmware

Router a alternativní firmware
« kdy: 26. 06. 2011, 23:41:39 »
Zdravím,
obracím se na Vás spíše s teoretickou otázkou. Mám silné nutkání nainstalovat do domácího routeru - TP-LINKu TL-WR841N - alternativní firmware, a to nejlépe DD-WRT, s nímž mám už velmi dobré zkušenosti u ASUSu WL-500gP V2, jenže je tady hned několik hledisek, u nichž si nejsem pořádně jistý (ani po prohledání Wiki):

  • Umí DD-WRT s tímto modelem 802.11n? Pokud ne, umí to aspoň OpenWrt nebo podobný alternativní firmware?
  • Je tady otázka záruky. Ten router je ještě pořád v záruce. A TP-LINK na svých stránkách dokonce píše, že je možné dohrát do jeho zařízení alternativní firmware, ale že pak za škody jím způsobené ručí uživatel. Když ale odejde nějaká součástka vinou přílišného stáří (během těch dvou let), budou v servise hledět na firmware, nebo budou snad rozumní? Mám nějakou záruku?  :)
  • Půjde zde rozumně vypnout NAT (to vím, že jde) a zároveň zachovat oddělené přidělování adres do jiné subsítě, když už máme v síti ještě jeden router zapojený před námi a na kterém běží samostatný NAT, DHCP server a na nějž je připojen (tam do LAN, u mě do WAN portu) můj router?
    Zjednodušeně: (192.168.1.0) ROUTER1 LANport --- WANport ROUTER2 (192.168.1.100 -> 192.168.20.0)
    Současný TP-LINK firm neumí vypnout NAT. Proto bych vlastně chtěl tu alternativu.

Díky za odpovědi!


Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2011, 00:31:13 »
2) pokud odejde fyzická součástka, takže router nepojede, asi nebudou zjišťovat, co je tam za firmware. Pokud odejde tak, že alespoň boot pojede, tak tam můžeš hodit zpět originál
3) s linuxem jde všechno :-)

Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2011, 09:10:26 »
OT:
Když ale odejde nějaká součástka vinou přílišného stáří (během těch dvou let), budou v servise hledět na firmware, nebo budou snad rozumní? Mám nějakou záruku?  :)
Odejde-li součástka vlivem přílišného stáří, zákonná záruka se na ni nevztahuje. To je častý omyl. Zákonná záruka pokrývá skryté vady výroby, nikoli vady vzniklé opotřebením.

Například klasická žárovka - má záruku 2 roky, ale životnost 1000 hodin. Při provozu 24/7 tedy může svůj život skončit po nějakých 42 dnech a není to výrobní vada, zákazník tedy nemá nárok na zákonnou reklamaci.

Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2011, 10:42:09 »
1) OpenWRT urcite bude vediet pouzivat N, teda ak sa na tom vobec rozbehne (budes mat podporovanu verziu). DD-Wrt netusim, to som este ani nazivo nikde nevidel.
2) Zariadenia do 100 EUR (alebo aj viac) ani nejdu do servisu, idu rovno na skladku v nejakej krajine tretieho sveta. Staci to teda odniest do obchodu a povedat "Nejde". Kazdopadne, TP-LINKy su svine v tom, ze nemaju recovery mod a tak radsej neexperimentuj a nahod tam firmware stiahnuty priamo zo stranky openwrt, nekompiluj si vlastny. Ak to raz zabrickujes, uz to tak zostane.
3) Co sa tyka konfiguracie, mozes si nastavit cokolvek.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2011, 10:44:37 »
Srovnavat router se zarovkou neni uplne dobry napad. Samozrejmne ze u spotrebniho zbozi ktere se opotrebovava jako je treba zminovana zarovka, baterie vseho mozneho druhu ci lampy do projektoru etc. vyrobce uvede zivotnost takovehoto vyrobku a ve skutecnosti, i pokud takoveto zbozi odejde drive, tezko to budete nekomu dokazovat a nedostanete nic. Podobne je to i s jidlem. U elektroniky se ale vseobecne ocekava (vetsinou) dlouhodobe uzivani jdouci nezridka i na nekolikanasobek zarucni doby a tudiz je opravdu nepravdepodobne, ze by vam v servisu rekli ze reklamaci napr po roce zamitaji, protoze soucastka je moc stara, nakolik je vyrobce povinen poskytnout soucastku novou, a u te se pak tezko muze vymlouvat, ze za rok uzivani zestarla o desel let.


MartinX

Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #5 kdy: 27. 06. 2011, 11:53:33 »
OpenWRT na TP-Link 841N funguje, treba si ale dat pozor, pretoze existuju rozlicne hardwarove verzie (ja mam 5.3, je to napisane na stitku na spodku) ktore maju iny cipset a nie su podporovane. Ja bezim na verzii 10.03.1-rc4, r24045
Wifi-N funguje, NAT by sa malo dat vypnut, je tam standardny linuxovy firewall - iptables.
http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr841nd

Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #6 kdy: 27. 06. 2011, 16:00:17 »
Jupí, tolik odpovědí! :D  Tak za ně děkuju, stejně tak za všechny předané zkušenosti; já teda preferuju DD-WRT díky jeho vymakanému webovému rozhraní a s OpenWrt jsem ještě reálně nepřišel do styku. Ale když je to nutné, SSH zapnout umím.

Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #7 kdy: 27. 06. 2011, 18:43:18 »
Tiež mám zatiaľ skúsenosti iba s DD-WRT na staršom Asuse, ale s http://www.root.cz/clanky/luci-webove-rozhrani-pro-openwrt/ by som sa OpenWrt asi nebál. Uvažoval som nad ním pre môj TP-Link, verziu WR940N v1/WR941N v4, ale i so súčasným firmware som spokojný, takže to momentálne neriešim.

Re: Router a alternativní firmware
« Odpověď #8 kdy: 30. 06. 2011, 19:38:07 »
Uf, DD-WRT se nainstalovalo zcela v pořádku, ale mám tu i tak jeden problém: před "upgradem" na DD-WRT fungovala síť v double NATu - ale přístup na Internet fungoval bez problémů. Ve chvíli, kdy jsem použil DD-WRT, jsem se už na Internet nedostal. Mohl jsem zvolit jakýkoliv režim, ale pokud byl router v režimu "router" nebo "gateway" a ne jako "switch", tak Internet prostě nefungoval. Nejlepší na tom ale je, že když jsem se pak přihlásil na SSH a zkusil pingnout ven, tak to fungovalo. Cítím, že mám něco špatně v propojení síťových interfaců, ale sám nedokážu určit, co přesně.
Umí takhle někdo odhadnout řešení z věštecké koule /z vlastních zkušeností, nebo budu muset dodat nějaké snímky?  :D Díky moc!
Problém mám s propojením sítí 1. a 2. routeru.
Kód: [Vybrat]
Minimapa:
Internet
|   
1. Router TP-LINK (192.168.1.1, síť 192.168.1.0, maska 255.255.255.0)
LAN^ |
-------pár počítačů (192.168.1.2, 192.168.1.5)
WAN |
2. Router TP-LINK DD-WRT (WAN adresa 192.168.1.100 (LAN 192.168.20.1), síť 192.168.20.0, maska 255.255.255.0, GW 192.168.1.1)
LAN |
------další počítače (192.168.20.5, 192.168.20.6)
LAN |
3. Router-switch ASUS DD-WRT (LAN adresa 192.168.20.101, síť 192.168.20.0)

P.S.: tak jsem dodal snímek bridgování, který mám teď. Eth0 v br0 si prosím odmyslete, teď je router nastavený schválně jako switch, aby fungoval :))