Kvalitní LTE modem

Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #15 kdy: 05. 07. 2021, 11:55:06 »
Hodně štěstí s vývojovou verzí a hodně radosti šťastným sousedům v okolí...


Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #16 kdy: 05. 07. 2021, 12:10:19 »
Do tydne budu mit, poreferuju :)

To nejak zmaknu, hap ac2 jsem jel taky chvili na develu kvuli bugu a sousedy blizko nemam, bydlim v baraku za mestem.. :)

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #17 kdy: 05. 07. 2021, 14:34:14 »
Hodně štěstí s vývojovou verzí a hodně radosti šťastným sousedům v okolí...

Nie je to vývojová verzia, 7.0.3 pre tento model je stable a pre ostatné modely nebola nikdy vydaná.

Je to zo série 7.0. Vývojové verzie sú 7.1.

Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #18 kdy: 06. 07. 2021, 18:02:47 »
Do tydne budu mit, poreferuju :)

To nejak zmaknu, hap ac2 jsem jel taky chvili na develu kvuli bugu a sousedy blizko nemam, bydlim v baraku za mestem.. :)

V baráku za městem bych opravdu nepoužíval všesměrovou anténu. Ale kdo chce kam... Uvidíte při prvním větším dešti. To co jsem poslal mám vyzkoušené a provozuji už nějaký pátek právě v baráku za městem.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #19 kdy: 06. 07. 2021, 20:06:05 »
https://www.discomp.cz/quectel-ep06-e-minipcie-optimized-lte-cat-6-module-europe-_d95124.html?action=setcur&curid=0
v cem to provozujes? mam starsi/jinou verzi "Quectel EC25" (take mPCIe) v notebooku (Thinkpad T430s) a posledni dobou se nahodne odpoji (ne jen spojeni, ale cast modulu, v lsusb sice stale videt je, ale ttyUSB* zmizej s chybou v dmesg "Not enough bandwidth.")


Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #20 kdy: 07. 07. 2021, 12:52:33 »
https://www.discomp.cz/quectel-ep06-e-minipcie-optimized-lte-cat-6-module-europe-_d95124.html?action=setcur&curid=0
v cem to provozujes? mam starsi/jinou verzi "Quectel EC25" (take mPCIe) v notebooku (Thinkpad T430s) a posledni dobou se nahodne odpoji (ne jen spojeni, ale cast modulu, v lsusb sice stale videt je, ale ttyUSB* zmizej s chybou v dmesg "Not enough bandwidth.")

V Turris Omnia, používám QMI protokol a bez problémů.

Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #21 kdy: 09. 07. 2021, 13:57:38 »
Jeste jednou diky, objednano RBD53G-5HacD2HnD-TC&EG12-EA, ma 4x4 MIMO LTE, coz je presne to, co potrebuji.

S v7 jako domaci uzivatel pripadne snad chvili preziju na testing, nebo devel, uvidime jak to pobezi.

Diky moc!
Asi už je to offtopic  ale zkus preferovat pak jak se to chová nebo založím thread. Silně o něm uvažuji.

Predchozi mikrotiky měly strašně ubohá LTE rádia. Kdejaký hujaja je strčil s rádiem do kapsy. Já to chápu.Začínalo to, MK nemá s LTE tolik zkušeností.

Ahoj, jak jsem slíbil, tak referuji:

- Mikrotik umístěn do kumbálu uprostřed baráku (z nějakého důvodu tam má kvalitnější příjem, než u okna s přímým výhledem na BTS).
- Byl dodán s devel verzí 7.1beta5, updatováno na 7.1beta6, na zmíněnou stable jít nemůžu, protože u T-mobile je potřeba odškrtnout možnost použít APN, kterou však stable, zdá se, nenabízí. Je dostupná až od 7.1beta2.
- Konfigurační rozhraní sem tam blbne (spadne), nicméně nic hrozného a počítám s tím, že se to zlepší.
- Wifi 5Ghz mě celkem sejří při restartu, jelikož vyhledává konflikt s radarem a trvá desítky minut, než po bootu naběhne. Googloval jsem, u tohoto modelu se to nedá vypnout a je to zdá se nová feature u nových verzí Mikrotik OS.
- Rychlost kolísá mezi 140 - 200Mbps pro down a 20 - 50Mbps pro UP, latence na 8.8.8.8 je mezi 16 a 40ms., zajímavé je, že při včerejší bouřce se držel stabilně okolo 200Mbps pro down. Tj. nedosahuje to rychlostí stejné sim na stejném místě v iPhonu, kde jdu při testu 230 - 260 pro down stabilně, ale to se možná zlepší s novou verzí firmwaru.
- Nepodařilo se mi obnovit zálohu z předchozího Mikrotiku, takže jsem vše nastavoval od píky.

Celkově spokojenost, ikdyž nerozumím, jak může renomovaná společnost vydat takovýhle produkt s devel verzí firmware.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kvalitní LTE Modem
« Odpověď #22 kdy: 09. 07. 2021, 18:26:04 »

Ahoj, jak jsem slíbil, tak referuji:

- Mikrotik umístěn do kumbálu uprostřed baráku (z nějakého důvodu tam má kvalitnější příjem, než u okna s přímým výhledem na BTS).
- Byl dodán s devel verzí 7.1beta5, updatováno na 7.1beta6, na zmíněnou stable jít nemůžu, protože u T-mobile je potřeba odškrtnout možnost použít APN, kterou však stable, zdá se, nenabízí. Je dostupná až od 7.1beta2.
- Konfigurační rozhraní sem tam blbne (spadne), nicméně nic hrozného a počítám s tím, že se to zlepší.
- Wifi 5Ghz mě celkem sejří při restartu, jelikož vyhledává konflikt s radarem a trvá desítky minut, než po bootu naběhne. Googloval jsem, u tohoto modelu se to nedá vypnout a je to zdá se nová feature u nových verzí Mikrotik OS.
- Rychlost kolísá mezi 140 - 200Mbps pro down a 20 - 50Mbps pro UP, latence na 8.8.8.8 je mezi 16 a 40ms., zajímavé je, že při včerejší bouřce se držel stabilně okolo 200Mbps pro down. Tj. nedosahuje to rychlostí stejné sim na stejném místě v iPhonu, kde jdu při testu 230 - 260 pro down stabilně, ale to se možná zlepší s novou verzí firmwaru.
- Nepodařilo se mi obnovit zálohu z předchozího Mikrotiku, takže jsem vše nastavoval od píky.

Celkově spokojenost, ikdyž nerozumím, jak může renomovaná společnost vydat takovýhle produkt s devel verzí firmware.

Zopár skúseností s uplne iným modelom (SXT LTE) a iným operátorom (Telekom SK):

  • Prázdne APN znamená autodetect, čo ale neznamená, že APN neexistuje. Keďže ROS6 to neumožňuje (neumožňoval?) prádzne APN, tak som otravoval na hotline tak dlho, až mi ho prezradili. Odvtedy všetko funguje :) Takže vyskúšal by som podobný postup a 7.0.3.
  • Webfig aj na SXT občas zblbne - prestane reagovať, treba refresh stránky a nový login. Žiadny iný model mi to nerobil, takže pokiaľ ti to robí Chateau, tak sa obávam, že sa to nespraví. Prejdi na winbox.
  • Od ROS7 už Mikrotik nepoužíva vlastné wifi drivery, ale bloby od výrobcu. Predošlé drivery ich stáli veľa zdrojov a aj tak boli vždy pozadu, tak sa na to vykašlali.
  • Firmware modemu je oddelený od samotného ROS. Skús cez terminál /interface lte firmware-upgrade lte1 a ak je k dispozícií nový, tak /interface lte firmware-upgrade lte1 upgrade=yes. LTE firmware je zvyčajne OTA, nedopátraš sa k verejnej linke, aby si si ho stiahol a updatol offline. Vždy je to adrenalín updatovať ho, keď som k nemu pripojený práve cez lte interface.
  • Pri zmene modelu zvyčajne nejde obnoviť záloha; ale dá sa zo starého urobiť export, ten si prejsť, zeditovať čo nie je relevantné a spustiť ho na novom modeli.