Prepojenie CAT6a kablov

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Prepojenie CAT6a kablov
« kdy: 22. 06. 2021, 16:22:55 »
Prepajam vratnika, ktory ma PoE napajanie. Zial mam kabelaz riesenu tak, ze z racku mi ide do jedneho miesta LAN kabel, a od vratnika mi ide dalsi LAN kabel do toho isteho miesta. Tieto 2 kable potrebujem prepojit a potom zapojit v racku jeden koniec a vo vratnikovi druhy. Takze som nakrimpoval koncovky a na kabli, ktory ide do racku som pouzil samoreznu koncovku samicu, kam sa potom spoji kabel od vratnika. Ked to vsetko pospajam a otestujem testerom ST248, tak mi nesvietia 1&2. ked ale otestujem kazdy kabel samostatne, tak svietia mi vsetky diody. Neviete v com by mohol byt problem? Dokonca aj ked pripojim vratnika, tak ide mu energia, aj sa nastartuje, ale nedetekuje mi ho vobec na sieti.


JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2021, 16:33:38 »
Este doplnim, ze mam zapojenie T568B

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2021, 19:06:08 »
Podle toho, co popisuješ, je chyba v tom spoji, odhadoval bych to na špatnou zásuvku. Když s tím konektorem v tom spoji před testováním trochu zameleš nebo ho při testování přitiskneš proti pinům v zásuvce, tak to taky nefunguje? Že funguje napájení, tomu bych se nedivil, odhaduju, že tam máš pasivní PoE a používají se modrý a hnědý pár, a ty jsou spojené OK a jsou potřeba jen pokud by to mělo fungovat na gigabitu. Oranžový pár (piny 1, 2) je pro komunikaci v každém případě potřeba, ale není propojený, proto se ti to neslinkuje. Aspoň tak bych to viděl já :).

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #3 kdy: 22. 06. 2021, 19:22:12 »
Dakujem. Vyskusam pohybat v konektore. A moze byt aj problem ze jeden kabel je CAT6a a druhy CAT6?

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #4 kdy: 22. 06. 2021, 19:34:53 »
Myslím, že by to nemělo mít na nic vliv, soudě dle popsaných podmínek.


Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #5 kdy: 23. 06. 2021, 08:59:59 »
Řešil jsem nedávno stejný problém u bráchy na domečku. Zjistil jsem, že nakrimpovat RJčko přímo na kabel je v tomhle případě absolutně nespolehlivé. Pak jsem na všechny konce dal keystony a teprve do nich kratičký patch kabel. A problém zmizel.

imc

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #6 kdy: 23. 06. 2021, 09:11:23 »
Jednosnacke Keystone na kabel, ktory je instalacny. Ak treba priamo konektor, tak na to urceny:
https://www.krugel.sk/keline-konektor-rj45-s-beznastrojovy-pre-priamu-montaz-na-instalacny-kabel-cat-6-cat-6a-cat-7-cat-7a

A pripadne by pomohol nakres...

imc

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2021, 09:12:25 »
Preklep - jednoznacne  :)

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #8 kdy: 23. 06. 2021, 11:09:13 »
Ja by som odporucil spojkovy box. Ktory sa nacvakava ako keystone. A neni potrebny ziadny zbytocny medzi kus. Navyse box je urceny pre vsetky typy kablov od cat5e az po cat7. Da sa dodatocne zaizolovat vulkanizacnou paskou, takze je aj vode odolny Staci si dat hladat do googla spojovacie boxy na cat6a a urcite najde predajcu v okoli, u ktoreho ich viete zakupit.

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #9 kdy: 23. 06. 2021, 14:25:06 »
Ja by som odporucil spojkovy box. Ktory sa nacvakava ako keystone. A neni potrebny ziadny zbytocny medzi kus. Navyse box je urceny pre vsetky typy kablov od cat5e az po cat7. Da sa dodatocne zaizolovat vulkanizacnou paskou, takze je aj vode odolny Staci si dat hladat do googla spojovacie boxy na cat6a a urcite najde predajcu v okoli, u ktoreho ich viete zakupit.
Myslis asi toto........

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #10 kdy: 23. 06. 2021, 15:10:30 »
Dakujem za reakcie. Vcera som to este skusal a ked som hybal s tymi kablami v spoji, tak sa rozsvietili vsetky piny na testery.
To co spominate to prepojenie bez medzikusu, to som zvazoval, ale to zrejme nenapcham do zasuvkovej krabicky. Ma sice hlbku 7cm, ale ta sranda ma myslim az 8cm

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2021, 15:22:24 »
Možná to nebude populární odpověď, ale já bych ty jednotlivé žíly k sobě prostě připájel a zaizoloval smršťovací bužírkou - každou žílu zvlášť a pak ještě celý svazek (kabel) dohromady. Prostorově v pohodě, časově celkem rychlé, levné a výsledek pro dané použití myslím víc než dostatečný. Navíc netřeba někde shánět speciální spojku. Pochopitelně za předpokladu, že Juraj na to má vybavení :-). Pokud by to nepřicházalo v úvahu, tak jinou zásuvku nebo ten keystone, víc bych se v tom nevrtal.

imc

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #12 kdy: 24. 06. 2021, 10:12:31 »
Tak pajkovacku by som urcite neskusal. Fyzika(priroda) nepusti. Teda, pokial to ma byt standardny ethernet, okrem napajania. Osobne by som to nechal co najviac standardne - keystone na strane zasuvky aj panelu v racku. A patch kabel. Pripadne, ak sa neda inak, ten konektor alebo spojka, ktora tu bola spominana na instalacny kabel do AWG22 - oba su na rovnakom principe.

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #13 kdy: 24. 06. 2021, 10:29:07 »
Tak pajkovacku by som urcite neskusal. Fyzika(priroda) nepusti.

Asi nechápu. Nevím, jestli narážíš na to, že izolace vodičů v TP kabelech nevydrží moc velké teploty a snadno se taví, nebo něco jiného. Ano, pájení není z hlediska standardních postupů ideál, ale zmiňované použití (vrátného) bych se toho opravdu ani trochu nebál, když se to udělá čistě a ideálně se zachováním správné rozteče zkrutu. Pochopitelně někde v datacentru a podobně bych něco takového rozhodně nedoporučil :-).

Re:Prepojenie CAT6a kablov
« Odpověď #14 kdy: 24. 06. 2021, 14:07:12 »
Taky to nechápu. Stačí se podívat obyčejným TDR co udělá konektor na kabelu. Zkorodované/zašpiněné zásuvky a špatně zakrimpované patche (i z výroby)  jsou bohužel zcela běžným stavem. S VNA teprve uvidíte věci, zlaté zapájené drátky a robustnost Ethernetu!
« Poslední změna: 24. 06. 2021, 14:10:14 od FactChecker »