Firma pro skládání serveru

Firma pro skládání serveru
« kdy: 21. 06. 2021, 12:31:46 »
Zdravím,

potřeboval bych poradit někoho v ČR pro skládání serveru - jsem spíše programátor a hardwaru rozumím jako koza petrželi, takže ideálně i někoho, s kým můžu probrat požadavky, kdo rád poradí a pomůže s výběrem komponent. Super by bylo, kdyby firma dokázala sehnat i "exotičtější" věci typu procesor Threadripper od AMD či procesory od Intelu podporující SGX (ale úplně na tom nelpím).
Zatím mám pouze zkušenost s czech-server.cz, kde jsem byl po pár emailech odkázán na katalog a ať si z něj sám vyberu. Tak tohlě přesně nechci, budu rád, když se daná firma o mě trochu "postará" a s výběrem komponent mi pomůže.
Díky moc za Vaše rady!


PanVP

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #1 kdy: 21. 06. 2021, 12:46:16 »
Zkusil bych Supermicro a požadavky klidně hoď sem.
Hodně lidí se k tomu rádo vyjádří/vyzvrací/předvede, podle typu osobnosti.

Jinak s Czech-Server nemám problém, ale dělají spíš repasované servery ne?
Kolik do toho chceš dát, kolik si představuješ jader, kolik paměti, jaká je předpokládaná životnost / využití / disková konfigurace a tak?

Neboj se, všechno co víš, sepsat do nějaké tabulky, třeba takhle:

Chtěl bych:
Server pro VMware
30 VM
Odhaduji 1x vyhrazené fyzické jádro pro každou VM
Pro každou VM 4 GB RAM
Diskové pole pro zálohování
SSD pole pro ty mašiny
Trvám na pořádné vzdálené správě
Záruka 3Y NBD
Životnost nejméně 6 let
Operační systém Linux
Chci to do DC, takže nejskvělejší by bylo, kdyby se to vlezlo do 1U, pokud by šlo vyřešit disky, protože 2U je 2x tak drahé....

Prostě něco takového :-)
« Poslední změna: 21. 06. 2021, 12:51:18 od PanVP »

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #2 kdy: 21. 06. 2021, 15:09:04 »
Ahoj, díky za odpověď. Co bych potřeboval nejprve (další servery budu řešit až posléze a tam například přichází do hry Intel SGX), tak je server, který splňuje tyto požadavky.

https://docs.solana.com/running-validator/validator-reqs

V zásadě k tomu asi není tolik co dodat, možná jen ze zkušenosti s provozem na dedikovaném serveru opravdu dost záleží na rychlosti disků. Zálohování potřeba není, server si zvládnu spravovat i monitorovat sám a ideálně bych jej chtěl housovat v Brně (i když je to asi jedno, ale když už si kupuji server, tak chci mít pocit, že jej mám fyzicky blízko :-D). Systém samozřejmě Linux, disky teda 3x - 2x po 1 TB a jeden na OS. Podstatná je tady (dle mého názoru) deska - měla by podporovat rozšíření RAM (základ stačí 128 GB) a případné přidání GPU. Cena - upřímně netusím, rád si nechám udělat nabídku a můžeme se o tom více pobavit :-)
Co se týče 1U vs 2U, tak to jsou přesně věci, které si rád nechám vysvětlit jak fungují:-)

To by byla první věc, v případě úspěšného nasazení mám v plánu koupit další 1-2 servery, kde už budu provozovat klasický virtuál (nebo Docker, ještě jsem se nerozhodl) a kde bych rád měl zhruba 5-8 aplikací z nichž každá si vezme 2-4 jádra plus 8 - 32 GB RAM. Ideálně i s podporou Intel SGX, ale konkrétně se pobavíme časem až po postavení prvního serveru.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #3 kdy: 21. 06. 2021, 15:13:00 »
ja bych si ted vybral epyc :-)

pokud si myslis, ze by te to bavilo tak si to sloz sam :-)
https://smicro.cz/


taky x-computers skladaji vykonne pocitace.

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #4 kdy: 21. 06. 2021, 15:20:31 »
Nejspis by me to bavilo, ale vubec na to bohuzel nemam cas, tak to milerad prenechavam odbornikum :-)


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #5 kdy: 21. 06. 2021, 15:21:18 »
Podle tech pozadavku me to neprijde vubec, ze by to byl soft co potrebuje server.

A dle tvych odpovedi znis, jako neridic, co vybira Lambo Huracan v manualu, hlavne podle barvy - ale nutne musi mit tazne zarizeni, nebo tedy nemusi.

To se fakt blbe radi.

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2021, 15:32:09 »
No prave proto prosim o kontakt na nekoho, kdo si se mnou tu praci da, vysvetli mi kontext a dojdeme k tomu co si vlastne potrebuju nakoupit. Ty pozadavky nejsou vycucane z prstu, dedikovany server v podobne konfiguraci provozuju na OVH a docela rad bych si poridil podobny, ktery bude muj vlastni (idealne i o neco lepsi, proto treba ten Threadripper). Jak jsem psal vyse, jsem v tomto uplny neznalek, rad si necham poradit a samozrejme za to zaplatim :-)

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #7 kdy: 21. 06. 2021, 15:34:50 »
Podstatny je pro me v tuto chvili tento server, u tech dalsich jsem jen hodil nastrel pro predstavu (ano, nemam to jeste vyjasnene a je mi jasne, ze je to videt).

https://docs.solana.com/running-validator/validator-reqs

Pokud se tedy najde nekdo, kdo mi takovyto server posklada, poradi a vysvetli proc je dobre tam mit komponenty takove a ne treba makove a jaky je v tom rozdil, tak budu neskonale vdecny :-)

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #8 kdy: 21. 06. 2021, 16:22:35 »
To, čo je v požiadavkách na ten soft nie je práve typicky server, ale HEDT. Presne to pasuje na threadrippery.

No, lenže threadrippery v racku môžu byť problém a koniec koncov sú to stále len desktopové stroje. Nejaké komentáre k nim:

Väčšina TR dosiek nemá ILO/IPMI, takže pokiaľ to nehostuješ u spriateleného hostingu, remote hands ťa môžu vyjsť draho. Alternatívou je nejaké samodoma riešene typu TinyPilot KVM, alebo doska ktorá ILO má - napr. Asrock Rack (napr. TRX40D8-2N2T, čo zohnať v našich končinách tiež chvíľu trvá).

Pre TR sú dosky s dvoma chipsetmi. X399 (pre Zen a Zen 2) a TRX40 (pre Zen 3). X399 zvláda max 128 GB RAM, TRX40 max 256 GB RAM. Potrebuješ ECC? Pozri si HCL pred tým, ako kúpiš konkrétnu dosku a konkrétnu RAM.

TR dosky mávajú buď dva, alebo tri M.2 sloty. Vyššie uvedený Asrock Rack má dva. Pokiaľ máš dosku s dvoma slotmi a potrebuješ 3+, musíš použiť PCIe adaptér na M.2. To už je veľkostne klasická PCIe karta (buď full height alebo half height) a teda už riešiš aj buď skriňu veľkosti 4U, alebo PCIe riser pre 1U/2U. (Alternatíva: disk pre OS môžeš dať nie na NVMe, ale na SATA SSD. Ten primontuješ zo spodnej strany dosky).

Pokiaľ má doska 10 Gbit sieť, tak aj tak bude mať RJ45 a nie SFP+, navyše často zavesenú na Realtek alebo Aquantia. V dátovom centre chceš SFP+, aspoň dva porty a Mellanox alebo Intel. Takže sieťovku budeš aj tak kupovať extra a k nej zase riešiť riser resp. veľkosť skrine.

Chladenie TR CPU: TR je mierený do segmentu, ktorý sa hrá s vodným chladením. Sú dostupné aj vzduchové, ale sú dosť veľké. Noctua NH-U9 TR4-SP3 je asi jediný, čo sa zmestí do 4U (!) skrine. Ostatné sú ešte väčšie, NH-U12 je asi o 1 cm väčšia ako sa do 4U zmestí.

Bol som trocha prekvapený tými odporučenými Samsungami. 970 PRO síce má dvojnásobný TBW voči 970 EVO, ale 980 PRO má rovnaký TBW ako 970 EVO. Holt, pokrok nezastavíš.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #9 kdy: 21. 06. 2021, 18:39:13 »
Chladenie TR CPU: TR je mierený do segmentu, ktorý sa hrá s vodným chladením. Sú dostupné aj vzduchové, ale sú dosť veľké. Noctua NH-U9 TR4-SP3 je asi jediný, čo sa zmestí do 4U (!) skrine. Ostatné sú ešte väčšie, NH-U12 je asi o 1 cm väčšia ako sa do 4U zmestí.

Bol som trocha prekvapený tými odporučenými Samsungami. 970 PRO síce má dvojnásobný TBW voči 970 EVO, ale 980 PRO má rovnaký TBW ako 970 EVO. Holt, pokrok nezastavíš.

Tak 980 Pro je prechod z MLC na TLC+cache, a cena je samozrejme nizsi nez 970 Pro. Pokud chcete slusnejsi SSD, nemusi platit ze nejnovejsi je nejlepsi. Pro servery ale M2 neni zcela vhodne reseni - jestli tam to ssd nemate jen na okrasu, tak tomu davate slusne zabrat a pak tedy topi a kdyz topi tak throttluje.

Btw. NH-U9 TR4-SP3 mam na Epycu, a ano vejde se do 4U skrine. Ale kvuli pametem to mate casto mozno namotnovat jen jednim zpusobem a pak to nemusi byt v idealnim prutoku vzduchu. Tocit vzduch v serveru na miste nema smysl, tam musite pridat prutah skrz naskrz.. a kdyz bude cpu chladic krizem, to je naprd.

Zpet k SSD - do serveru radeji nejakou HHHL kartu (AIC), ale to tam nejprve musite mit serverovej pruvan. Ne desktop preskladanej do jakekoliv rackove bedny.

Takze nejjednodussi bude treba to smicro.cz, najit nejaky case dle potreb, s prislusnou deskou a chlazenim.

Taky by bylo dobry zminit rozpocet - protoze server lze poskladat za 50k, ale i 500k. Samo sebou to nebude to samy, a vykon nikdy neni v linearni zavislosti. Pokud uz OP provozuje nejakou konfiguraci, bude lepsi se od toho odpichnout a vyresit treba uzka hrdla, jestli si je nejakych vedom - jestli neni, tak buh s vama *

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #10 kdy: 21. 06. 2021, 21:46:09 »
To, čo je v požiadavkách na ten soft nie je práve typicky server, ale HEDT. Presne to pasuje na threadrippery.

No, lenže threadrippery v racku môžu byť problém a koniec koncov sú to stále len desktopové stroje. Nejaké komentáre k nim:

Väčšina TR dosiek nemá ILO/IPMI, takže pokiaľ to nehostuješ u spriateleného hostingu, remote hands ťa môžu vyjsť draho. Alternatívou je nejaké samodoma riešene typu TinyPilot KVM, alebo doska ktorá ILO má - napr. Asrock Rack (napr. TRX40D8-2N2T, čo zohnať v našich končinách tiež chvíľu trvá).
t

Wow, diky moc za takovou odpoved - abych rekl pravdu, tak polovine z toho nerozumim a asi mi chvili zabere to stravit :-)   smicro tedy vyzkousim, urcite se pri poptavce opru i o tvuj prispevek. Jeste jednou fakt diky!

PanVP

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #11 kdy: 21. 06. 2021, 21:54:13 »
Jenže JA ...trochu...no...ehm ::)

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #12 kdy: 21. 06. 2021, 22:29:23 »
Chladenie TR CPU: TR je mierený do segmentu, ktorý sa hrá s vodným chladením. Sú dostupné aj vzduchové, ale sú dosť veľké. Noctua NH-U9 TR4-SP3 je asi jediný, čo sa zmestí do 4U (!) skrine. Ostatné sú ešte väčšie, NH-U12 je asi o 1 cm väčšia ako sa do 4U zmestí.

Bol som trocha prekvapený tými odporučenými Samsungami. 970 PRO síce má dvojnásobný TBW voči 970 EVO, ale 980 PRO má rovnaký TBW ako 970 EVO. Holt, pokrok nezastavíš.

Tak 980 Pro je prechod z MLC na TLC+cache, a cena je samozrejme nizsi nez 970 Pro. Pokud chcete slusnejsi SSD, nemusi platit ze nejnovejsi je nejlepsi. Pro servery ale M2 neni zcela vhodne reseni - jestli tam to ssd nemate jen na okrasu, tak tomu davate slusne zabrat a pak tedy topi a kdyz topi tak throttluje.

Ahoj, diky moc za doplneni. Smicro urcite zkusim, co se tyce rozpoctu, tak uprimne nemam predstavu co tohle sranda muze stat :-) Do 80k by to bylo moc pekne, do 100k doufam, ze je mozne se vlezt.
Konfiguraci mam otestovanou tuhle, bottleneck spociva hlavne v poctu jader (jakztakz to stiha, ale treba performance testem uz stroj neprojde). Oproti zakladu tam tedy jeste mam NVMe disky.
https://www.ovhcloud.com/en-gb/bare-metal/rise/rise-4/
Ted budu testovat tuto, predpokladam, ze tady bude vse bez problemu (samozrejme zkusim benchmark a performance testy), takze po necem takovem bych se klidne poohlizel (a ne, nemusi to byt tedy Threadripper, jen jsem si rikal, ze by to bylo nice to have kdyz uz to zminuji v dokumentaci).
https://us.ovhcloud.com/bare-metal/advance/adv-4/
Diky moc za odpovedi :-)

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #13 kdy: 21. 06. 2021, 22:30:13 »
Jenže JA ...trochu...no...ehm ::)

Co tim myslis? :-)

PanVP

Re:Firma pro skládání serveru
« Odpověď #14 kdy: 21. 06. 2021, 23:34:06 »
Co tim myslis? :-)

Třeba to, že nemůžeš věřit všem. Za znalosti takového RDa bych dal ruku do ohně u diskových polí a teoretického HW, Jirsák poradí v webem, je v této oblasti velmi kompetentní. Ale nechal bych si od Jirsáka radit s RAID? Asi ne-e. A pak jsou lidi, co jen moc rádi mluvi  ;D

Asi si to dokážeš přeložit.