ASP.NET Core na Linuxu

PanVP

ASP.NET Core na Linuxu
« kdy: 18. 06. 2021, 22:37:31 »
Ahoj,

provozuje někdo ostrou / komerční aplikaci v ASP.NET Core na Linuxu?
(Tj. aplikaci, která má řekněme stovky souběžných klientů, nebo která by to utáhla a ověřovali jste to.)

Jaký framework jste použili?
Jaké s tím máte zkušenosti?

Podle všeho to nevypadá složitě na rozběhnutí:
Citace
https://hbhhathorn.medium.com/install-an-asp-net-core-web-api-on-linux-ubuntu-18-04-and-host-with-nginx-and-ssl-2ed9df7371fb

Vaše názory?
« Poslední změna: 18. 06. 2021, 22:42:54 od PanVP »


Bugsa

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2021, 08:24:54 »
Já ho provozuji jak na straně serveru, tak i v pár aplikacích jako klienta s WPF UI.

Ostrých serverových aplikací mám v .NET Core na Linuxu rozběhnutých několik. Aplikace se připojují přes PomeloMySQL do MariaDB a přes standardní lib na MSSQL server. Počet uživatelů spíš desítky, jedná se o interní app a další app jsou bezuživatelské služby pro import/export dat, apod.

Rozběhnutí je opravdu jednoduché a samozřejmě je dobré to mít schované za Nginxem, jak píšou v tom návodu.

Provozuji ho už od první verze, protože jsem do něj přepsal všechny své .NET Framework appky. Za mě je .NET CORE (od teď už jen .NET 5) spolehlivý a rychlý.

Spíš se ptej nějak konkrétněji...

PanVP

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 19. 06. 2021, 09:07:37 »
Spíš se ptej nějak konkrétněji...

Předně, velmi děkuji za odpověď.

Zajímají mě primárně věci jako výkon a bezpečnost (která je na IIS kupodivu slušná).
A jak jsi s tím spokojený, jestli bys do toho šel znovu (takhle), což jsi zodpověděl.
Ostatní věci si v rámci "tak si pohraju", musím nejprve zkusit.

A ještě jednou díky za tvůj post, nevěděl jsem, jestli to někdo provozuje nebo to většina považuje za "výstřelek".

Ymzk

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2021, 11:42:15 »
Bez najmensieho problemu. .NET 5, MQTT Server a k tomu rozne API a monitoringy. PostgreSQL databaza cca 80gb. Server samotny ma 16GB ram a 4 jadra a obsluzime niekolko desiatok tisic requestov za minutu. Interne benchmarky vravia o ze zvladneme cca 3000 req za sekundu.
Servre mame u hetzner.de v cloude. Naklady na provoz minimalne.

OS mame CentOS 7 ale switchujeme na ubuntu kvoli tomu ze CentOS, no je to snim take ake to je zrovna.
Stabilita skvela, nikdy ziadny problem odkedy sme na .NET 5, predtym sme mali problem na .NET Core 3.1.

Primitivne jednoduche CI/CD vsetko v bitbucket pipelines bez fici problemov.

Par tyzdnov dozadu sme ale rychlo switchli z .NET Core 3.1 na .NET 5 kvoli velkym problemom s regex a kedze validujeme mnoho poziadaviek. Mali sme docela slusny problem s narastanim pamati v zatazi.
Odkedy sme ale presli na .NET 5 tak odvtedy je aplikacia ako zabetonovana a ani zvysenie znizenie provozu snou nic neurobi a bezi tyzdne uz bez prestavky a problemov a akehokolvek zasahu.

https://devblogs.microsoft.com/dotnet/regex-performance-improvements-in-net-5/
« Poslední změna: 20. 06. 2021, 11:48:23 od Ymzk »

PanVP

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2021, 11:57:19 »

Skvělý feedback! VELMI DĚKUJI!


wajta

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 20. 06. 2021, 21:09:38 »
Já ho provozuji jak na straně serveru, tak i v pár aplikacích jako klienta s WPF UI.

Ostrých serverových aplikací mám v .NET Core na Linuxu rozběhnutých několik. Aplikace se připojují přes PomeloMySQL do MariaDB a přes standardní lib na MSSQL server. Počet uživatelů spíš desítky, jedná se o interní app a další app jsou bezuživatelské služby pro import/export dat, apod.

MSSQL máte také na Linuxu?

PanVP

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 20. 06. 2021, 23:34:35 »
MSSQL máte také na Linuxu?

Já ho na Linuxu zkoušel, ale ještě jsem neměl koule ho píchnout do produkce.

...pokud nasadím MSSQL na Linuxu....a povede se to, nikdo mi nic nedá.... ???...ale, pokud se to pose**...tak na mě budou všichni řvát, jako bych byl blbej  ::) :o :( ...

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 21. 06. 2021, 08:01:41 »
Na CentOs7 prevadzkujem nikolko (cez 10 aplikacii) v .Net Core, postupne som si presiel verziami 1, 2.1, 3.1.

Nikdy nebol ziaden problem, ono viac problemov sme mali zo samotnym Linuxom.

Asi najzaujimavejsia je jedna aplikacia robiaca nieco ako API gateway (nie len proxy, ale vnutri sa spracovava kazdy request a parsuje sa dost velke mnozstvo binarnych dat), tak na 2-jadrovej virtualke zo 4GB RAM to davalo cez 4500 req/sec (trochu som sa hral s optimalizaciou).

rada na zaver, ak chces vela requestov, tak sa musis pohrat s nastevniami a limitami v linuxe.

wajta

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 21. 06. 2021, 09:14:58 »
...pokud nasadím MSSQL na Linuxu....a povede se to, nikdo mi nic nedá.... ???...ale, pokud se to pose**...tak na mě budou všichni řvát, jako bych byl blbej  ::) :o :( ...

Tak tohle znam taky   :D

Ja si zkoušel .NET Core s MySQL/MariaDb a zmiňovaným Pomelo ovladačem.
fungovalo to dobře, akorát když si chcete vyzkoušet něco nového, musíte čekat, než se Pomelo aktualizuje na novější
verzi EF.
Pro MSSQL je podpora okamžitě po nasazení nové verze.

Ymzk

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 21. 06. 2021, 12:04:12 »
Na CentOs7 prevadzkujem nikolko (cez 10 aplikacii) v .Net Core, postupne som si presiel verziami 1, 2.1, 3.1.

Nikdy nebol ziaden problem, ono viac problemov sme mali zo samotnym Linuxom.

Asi najzaujimavejsia je jedna aplikacia robiaca nieco ako API gateway (nie len proxy, ale vnutri sa spracovava kazdy request a parsuje sa dost velke mnozstvo binarnych dat), tak na 2-jadrovej virtualke zo 4GB RAM to davalo cez 4500 req/sec (trochu som sa hral s optimalizaciou).

rada na zaver, ak chces vela requestov, tak sa musis pohrat s nastevniami a limitami v linuxe.

Cim si to nakoniec docielil ? Ake nastavenia pomohli aby si zvysil priepustnost ?

Bugsa

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 21. 06. 2021, 12:11:30 »
MSSQL máte také na Linuxu?

Ne-e, na Windows Server 2012 R2. Ale to už jsme OT. ;)

Jak vidím, tak se tu zatím u všech diskutujících .NET osvědčil.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 21. 06. 2021, 12:34:26 »
Na CentOs7 prevadzkujem nikolko (cez 10 aplikacii) v .Net Core, postupne som si presiel verziami 1, 2.1, 3.1.

Nikdy nebol ziaden problem, ono viac problemov sme mali zo samotnym Linuxom.

Asi najzaujimavejsia je jedna aplikacia robiaca nieco ako API gateway (nie len proxy, ale vnutri sa spracovava kazdy request a parsuje sa dost velke mnozstvo binarnych dat), tak na 2-jadrovej virtualke zo 4GB RAM to davalo cez 4500 req/sec (trochu som sa hral s optimalizaciou).

rada na zaver, ak chces vela requestov, tak sa musis pohrat s nastevniami a limitami v linuxe.

Cim si to nakoniec docielil ? Ake nastavenia pomohli aby si zvysil priepustnost ?

Minimalne trebalo zvysit pocez maximalny pocet otvorenych file handlov a tcp spojeni. Plus trebalo poladit httpd pred aplikaciou, no detaily uz neviem.

iwtu

Re:ASP.NET Core na Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 21. 06. 2021, 12:42:41 »
Ahoj.
Nie je problém.
Akurát sme mali problém s fontami pri generovaní PDF, že to vyzeralo trochu ináč ako na Windowse.

Mimochodom, ako server by som odporučil použiť kestrel. Veľmi cool vec.

MS SQL neviem ako na Linuxe, používali sme SQL na Azure.