Jak fungují rozhlasové katastrofy?

Jak fungují rozhlasové katastrofy?
« kdy: 10. 06. 2021, 10:58:21 »
Rádio je prostředek komunikace a signalizace rádiovými vlnami. Rádiové vlny, které jsou elektromagnetickými vlnami velmi vysoké frekvence (mezi třiceti až třiceti pěti hertzy a nižšími) pohybujícími se v neregulovaném médiu, vysílají rádiové signály. Použití rádia pro komunikaci sahá až do radioluminiscence - metody, která využívá sluneční světlo k vytváření viditelného záření. Rádiová komunikace vyspěla v průběhu let až do současnosti, kdy se používá k různým účelům, jako je komunikace, zábava, předpověď počasí a sledování povětrnostních podmínek.

Radioteleskop je nástroj nebo satelit, který lze namontovat na vesmírnou stanici nebo na zem a vysílá rádiové vlny do vesmíru. Používá se hlavně k odesílání informací ze Země do vesmírných satelitů nebo na jiná místa ve vesmíru pomocí rádiových vln. Radioteleskop má schopnost vysílat a přijímat rádiové signály z tisíců kilometrů daleko. Rádiové dalekohledy jsou primárně odpovědné za odesílání komunikace rádiovými vlnami na pozemské stanice a do středisek souvisejících s vesmírem. Radioteleskop je schopen zobrazovat Zemi ze vzdálenosti asi 50 milionů km, což nám umožňuje vidět zemský povrch s nižšími náklady.

Vesmírný rádiový komunikační systém (SARS), původně nazývaný radiosat, měl být původně zmenšenou verzí radioteleskopu. Mělo to astronautům usnadnit monitorování vesmírného prostředí. Jakmile však bylo zařízení nainstalováno na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), došlo k závěru, že radiokomunikační systém funguje naprosto dobře i bez vesmírného dalekohledu. Radiosaty také pomohly vědcům sledovat stav astronautů. Radiosaty umožnily sledování vesmírného počasí a polohy astronautů, což jim zase umožnilo bezpečný návrat domů.

Rádiokomunikační systém také používá vlny k vysílání signálů přímo ze Země ze vzdálených vesmírných stanic. Rádiové vlny mohou být také vysílány anténami směrem k Zemi i k Měsíci a jiným vnějším planetám. Přestože rádiové vlny nemohou zajít příliš daleko, cestují rychle. Když tedy přijímáte rádiový přenos, není to dlouho předtím, než ho přijme i váš mobilní telefon.

Hlavní výhodou této metody je, že si nemusíte dělat starosti s kabely spojujícími rádio s stereo nebo jinými audio zařízeními, protože rádiové vlny se od těchto médií jen odrážejí. To znamená, že nejsou zapojeny vůbec žádné kabely a vy můžete snadno přenášet rádiový signál z libovolného místa na jiné. Bez kabelů však nemůžete snadno přesunout rádio nebo přijímač z jednoho místa na druhé. Můžete je umístit pouze tam, kam chcete, a zapomenout na jejich další přesun.

Aby bylo možné vyslat rádiový nouzový signál, musí být někde na střeše nebo uvnitř domu namontován vysílač. Rádiový vysílač je napájen rádiovými vlnami a funguje stejně jako běžné rádio. Existují různé typy rádiových vysílačů v závislosti na jejich výkonu a citlivosti. Některá z těchto zařízení mohou vysílat pouze úzké směrové vlny, které mohou dosáhnout až několik set stop. Z tohoto důvodu musí radista při přenosu rádiového signálu do přijímacího zařízení brát v úvahu terén a okolní podmínky.


Re:Jak fungují rozhlasové katastrofy?
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2021, 11:03:50 »
Tohle není blog, ale fórum s funkcí poradny. Články a blogové zápisky sem nepatří. Zamykám.