Hledám vhodný hardware na superpidi server

Hledám vhodný hardware na superpidi server
« kdy: 09. 06. 2021, 12:44:27 »
Zdar,
hledam nejaky vhodny HW na superpidi server. Celkem nenarocne vyuziti, chci na tom provozovat proxmox a v nem homeassiastant, piskoviste na testovani, pripadne pomaly lokalni share (asi openmediavault bez vyuziti moznosti transkodovani, na to ten HW nema)
Hodne moc bych chtel malo zravy HW, bez aktivniho chlazeni (nebo alespon bez chlazeni co bezi nepretrzite 24/7). Premyslel jsem nad necim asi tak kategorie Intel N4020 + 8GB RAM + SSD + HDD.

Tak nejak jsem se smiril s tim, ze tyhle male potvory maji HDD jen 2.5". Jenze skoro nic uz delsi dobu neni dostupne (napriklad ASUS Mini PC PN40 BBC521MV).

Nevite nekdo, kde by se najaky takovy podobny HW sel sehnat, pripadne me ten napad rozmluvit protoze je to hloupost?
« Poslední změna: 09. 06. 2021, 12:59:36 od Petr Krčmář »


Re:Hledam vhodny HW na superpidi server
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2021, 12:56:14 »
Nevím jestli doporučit, ale budu teď testovat odroid HC2.
Ten je opravdu pidi, a na 3,5" hdd.
A za tu cenu je to i se pěkným kovovým šasí s chladičem pro HDD...
Gréta je nejlepší.

Re:Hledam vhodny HW na superpidi server
« Odpověď #2 kdy: 09. 06. 2021, 13:03:13 »
Nevím jestli doporučit, ale budu teď testovat odroid HC2.
Ten je opravdu pidi, a na 3,5" hdd.
A za tu cenu je to i se pěkným kovovým šasí s chladičem pro HDD...

Pred nedavnem mi take jeden odroid (ale HC4) dorazil, ale jeste jsem se s nim nepomazlil. Chtel bych ho primarne na zalohy...
Pokud se ale nepletu, tak podpora proxmoxu je ted jen experimentalni, takze zalezi na tom, jak moc je clovek odvazny.

Re:Hledam vhodny HW na superpidi server
« Odpověď #3 kdy: 09. 06. 2021, 13:11:16 »
Odroid HC2 by se hodil jen na tu ulohu share. Uz jsem na nej koukal, a je to vyprodejovy HW bez naslednika (odroid HC4 ma uplne pitomou konstrukci).
Ale ja tim pokousim resit situaci, kdy ten HomeAssiatnt mam ted na rPI4 (s SSD diskem, funguje to). Jenze pridani dalsi funkce znamena dalsi krabicky a to se me moc nechce. Proto jsem premyslel o nejake moznosti virtualnich stroju.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #4 kdy: 09. 06. 2021, 13:18:46 »
homeassiastant

nevím co v tom HA všechno máš/budeš mít. Ale od určitý úrovně to je de-facto kritická infrastruktura bytu. Vůbec bych to nemíchal s ničím jiným, hlavní je jednoduchá opravitelnost a nahraditelnost.

Úplně klidně bych home assistant nechal v dedikovaným RPI. Mám to taky tak.


Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2021, 13:35:23 »
To, ze je to "kriticka infrastruktura" je o duvod vic, proc to virtualizovat. Virtualka se v pripadne selhani HW pustit kdekoli. Snaze se resi takove veci jako snapshot atd.
A uz ted tam mam docela dost veci (pres 40 integraci, vetsina pres zigbee2mqtt, neco pres ESPhome, zbytek ruzne). Velikost DB docela nakynula, takze misto default SQlite tam mam MariaDB a desetidenni historie v tabulce "state" ma pres 700MB.
Provozovat to na rPi4 znamena mit nahradni rPi4 "v supliku".

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #6 kdy: 09. 06. 2021, 14:01:56 »
Já bych šel asi cestou nějakého notebooku za pár peněz z druhé ruky. Je to levný, skladný, není to žravý a hlavně i za pár korun koupíš druhý a uděláš cluster.
 

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2021, 14:06:16 »
Jako mě se líbí i ty další odroidy - N2+ a H2+, ten je dokonce x86 a může se doplnit až 32GB ram,  má to sata... Ale to jsem nezkoušel.

Ta virtualizace by myslím chodila na HP microserveru, sám mám G8, paměť se dá dokoupit, i procesor povýšit. To není sice úplně pidi, ale doporučit ke zvážení můžu.
Gréta je nejlepší.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #8 kdy: 09. 06. 2021, 14:15:00 »
ja zas uvazuju o malem, ale hodne vykonnem serveru.

https://www.anandtech.com/show/16277/asrock-rack-deep-mini-itx-romed4id-2t

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #9 kdy: 09. 06. 2021, 14:24:07 »
A uprimne si chci "osahat" i ten proxmox. S KVM/libvirt mam zkusenosti, XEN taky, ESX taky, i vitrual PC znam, jen proxmox jsem nezkousel.
Notebook neni vhodny HW na provoz 24/7. Ani bych ho nemusel kupovat, nejaky vhodny bych i mel.

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2021, 14:27:13 »
Ta virtualizace by myslím chodila na HP microserveru, sám mám G8, paměť se dá dokoupit, i procesor povýšit. To není sice úplně pidi, ale doporučit ke zvážení můžu.
Me nejde ani tak o ten rozmer, ten me netrapi, jenze nechci doma vec co 24/7 zere spoustu elektriky a hlavne 24/7 huci a huci. Nehlede na to, ze v domacnostech je vyrazne vic prachu nez v serverovnach a ten se musi pravidelne odstranovat.

Kamui

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #11 kdy: 09. 06. 2021, 14:31:40 »
Notebook neni vhodny HW na provoz 24/7. Ani bych ho nemusel kupovat, nejaky vhodny bych i mel.

Pokud se ten notebook nepřehřívá tak není problém. Sám jsem tahle jeden ke konci jeho života používal. Je ale fakt že šlo ještě o poctivý stroj z roku 2012.

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #12 kdy: 09. 06. 2021, 14:35:39 »
Ta virtualizace by myslím chodila na HP microserveru, sám mám G8...

Teď nový HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus je tak o polovinu menší, vypadá pěkně

https://www.czc.cz/hpe-proliant-microserver-gen10-plus-g5420-8gb-180w/282804/produkt

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #13 kdy: 09. 06. 2021, 14:40:39 »
Jako mě se líbí i ty další odroidy - N2+ a H2+, ten je dokonce x86 a může se doplnit až 32GB ram,  má to sata... Ale to jsem nezkoušel.
ODROID-H2+ x86 by asi varianta byla. Ale mam strach jak moc se da ten J4115 uchladit pasivne, nebo pomalobeznym FANem. Navic je tam komplikace s case, ktera je vlastne vyhodou pro umisteni "NAS" disku 3.5" (https://www.thingiverse.com/thing:4578119)
Nicmene asi jedine misto, kde to je CZ jde koupit je rpiShop, kde to aktualne nemaji.

Re:Hledám vhodný hardware na superpidi server
« Odpověď #14 kdy: 09. 06. 2021, 14:44:15 »
Pokud se ten notebook nepřehřívá tak není problém. Sám jsem tahle jeden ke konci jeho života používal. Je ale fakt že šlo ještě o poctivý stroj z roku 2012.
Potiz je, ze starsi NTB se prehrivaji snadno, protoze heatpipe pomalinku ztraci medium a nefunguji nijak optimalne. A i kdyz se primo neprehriva, tak mu ventilator jede cim dal vic.
« Poslední změna: 09. 06. 2021, 14:46:01 od Jiri Dobry »