Senior administrátor - hodinová sazba

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #30 kdy: 17. 06. 2021, 18:34:21 »
Stává se tady z toho už nudný zlozvyk - přeměřovat všechno přes peníze.
Jako by si dobrý programátor nemohl udělat za 4 hodiny denně svoji fulltime práci za průměrnou mzdu (v oboru) a zbytek času se věnovat svým koníčkům.


Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #31 kdy: 17. 06. 2021, 19:54:40 »
Až do teď jsem myslel, že se tu rozebírá průměrná mzda v ČR, která je fakt pro nemakačenka, průměrná mzda v IT oboru opravdu je asi pro spoustu lidí dostačující a chápu, že je třeba i priorita se natáhnout na houpací síť v létě.

Ano, taky potřebuji popeláře a žumpu si také nechci vyvážet sám.
Stejně tak hajzlíky v práci nechci uklízet já.

Což o to, když si týpek co vyváží žumpu vezme na auto půjčku u banky, dá si inzerát do novin a bude odvádět dobrou práci, tak se špatně mít nebude, ani ta solidní uklízečka (shodou okolností známá velmi dobře uklízí za 300 Kč / hodina).

Problém je, že spousta lidí potřebuje dohled a management a to něco stojí, ve výsledku to pak jde z jejich mzdy, a místo toho aby uklízeli za 300 Kč / hodina, protože je na ně spoleh a lidi si je doporučují, tak uklízí za 150 Kč / hodina a zbytek jde na člověka, co je buzeruje, zajišťuje jim ubytování, mycí prostředky atd...

Sám jsem tím trošku vinen, protože peníze jsou pro mě aktuálně sekundární priorita. Nebo lépe řečeno limituji svůj aktuální příjem a životní situací tím, že v budoucu chci více. Tj. je pro mě podružné jestli dnes beru 100 nebo 200k, protože potřebuji dostat dovednosti na to, abych bral 1 mio měsíčně.

Když začnete chtít zvedat rapidně příjmy, zjistíte, že už to není čistě o práci či znalostech, tam je limit řekněme asi 200k, pak zjistíte že jistou hodnotu hrají vztahy, dlouhodobé myšlení a investice. Především u příjmu typu 1 mio měsíčně už není nikdo, kdo to dělá v jednom.

A další věc, co tu byla zmíněna, práce pro komunitu. Bavme se o třeba Honzovi Javorkovi, co pomáhá začátečníkům s Pythonem, a já od toho upustil. Důvod, proč třeba nechci dělat pro komunitu je ten, že ten přínos je diskutabilní, což je ve výsledku vidět i na financích, lidi za to nezaplatí. Primární problém není totiž v tom, jak se naučit programovat, to lidem vysvětlím za den, postup jak se naučit programovat, problém je v tom, že chybí ten drive a motivace lidí.

Mintaka má problém s tím, že je chudý, tj. furt mele ty kecy, že mu stačí málo což melou všichni chudí lidé, protože se odmítají vzdát své zóny komfortu, vůbec to není o tom, že chtějí málo, je to o tom, že se vyhýbají zóně výzev.

Tím vůbec neříkám, že člověk musí být konstantně ve stresu a strachu, ale jistá míra stresu je dobrá, a je lepší když jde člověk do stresových situacích tak trošku sám, než když je nechá na sebe jen padat. Lidi co doufají, že budou žít v zóně komfortu v ní stejně nežijí, protože místo toho, aby vytvářeli nové mírně stresující situace, tak ty stresující situace nakonec vytváří jejich okolí za ně. Jak říkám já, svět se pohybuje kupředu, kdo stojí na místě zůstává pak sám v zádu.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #32 kdy: 17. 06. 2021, 20:49:06 »

Ten rozdíl vesměs nedělá chytrost, ale ostatní povahové vlastnosti.

IMHO: A v tom se možná neshodneme, že ten rozdíl dělají, kromě některých zmiňovaných vnitřních, také vnější faktory. Třeba takové štěstí, muška jedna zlatá, tak si s tím občas umí také pěkně pohrát.

A pak, jak tady bylo zmíněno, peníze nejsou zdaleka všechno, obzvlášť pokud je člověk zajištěný.

(Abychom se v téhle diskuzi ale netočili v kruhu. Náš pohled na věc jsme asi už asi představili dostatečně.)

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #33 kdy: 17. 06. 2021, 21:25:26 »
Třeba takové štěstí, muška jedna zlatá, tak si s tím občas umí také pěkně pohrát.

Když si 100x vsadíte a vyhrajete, je to štěstí? Když si nikdy nevsadíte a nikdy nevyhrajete, je to smůla? Myslím, že je nějaký film "Zbohatni, nebo zemři tím, že to budeš zkoušet". A o tom to je...

Třeba já mám dobré příjmy, a přitom vlastně takovou smůlu. Rád si poslechnu od ženských jak jim mateřská zkazila kariéru, zejména rád když jsem byl rok na nemocenské a skoro dostal invaliďák a kvůli nemoci byl z práce několikrát vyhozen, tak si rád poslechnu od těch lidí, jakou mají smůlu a já to štěstí.

PanVP

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #34 kdy: 17. 06. 2021, 21:31:26 »
také vnější faktory. Třeba takové štěstí, muška jedna zlatá, tak si s tím občas umí také pěkně pohrát.

Ano i ne.
Třeba plat 150k někdo považuje za štěstí, ale ten dotyčný se může cítit...dotčeně.
Třeba si to vydřel.
Třeba na sobě tvrdě makal, učil se JAVU pár let, učil se postupy, zaplatil si expertní školení, volný čas věnoval čtení diskuzí ...
Ty vidíš výsledek, ale nevidíš tu náročnou cestu a proto tomu nožná můžeš říkat štěstí.

Opovažuji se tvrdit: Štěstí je výsledek náhodné - šťastné - události. Na kterou se nešlo připravit. Oproti tomu výsledek snažení, na které se tvrdě připravuješ, kde jsi CHYTŘE vynaložil velké úsilí, není štěstí, ale logické vyústění.


Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #35 kdy: 17. 06. 2021, 22:50:01 »
Krátkodobě můžeš mít štěstí nebo smůlu, je to jen další výzva, dlouhodobě jsi to ty.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #36 kdy: 18. 06. 2021, 07:06:53 »
Jde o zkušenosti a rozsah a rozložení práce.

Dobrý administrátor má široké znalosti a jeho cena je daná zkušeností a tím, že neudělá jen to, co je po něm v prvním plánu požadováno, ale uvidí i rizika v budoucnosti. Takový si říká i 2000 Kč / hod.

Cena jde dolů, pokud zná jen jeden systém (třeba jen linux), nezná celé síťování (od L2 až po L7 prvky), neumí se orientovat v instrumentaci (scripty apod.), neumí dokumentovat a inventarizovat, neumí dodržovat industry standardy, neumí vyčíslit náklady (zřízení, provoz, zálohování, obnova HW, obnova SW). Pak cena klesá třeba i pod 500 Kč / hod.

Na některých pracech nerozeznáte rozdíl ve výsledku mezi adminem za 400 Kč a za 2000 Kč. Na některých je rozdíl takový, že může násobně převýšit rozdíl v ceně práce.

Cena klesá s garancí množství práce, s pravidelným a smysluplným rozložením práce, se zajištěnou zastupitelností ze strany zadavatele (jeden admin v týmu), ...

Faktorů je opravdu hodně a rozpětí velké na to, aby se dalo na otázku smysluplně odpovědět.
Pod 800kc je problém sehnat desktop/pc sroubovaka. Jít pod tuhle částku dává smysl jen u junior v zapadlem chudem regionu.

Razantně zvedají MD jazyky. + 1/4 až 1/3 záleží od kliose

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #37 kdy: 18. 06. 2021, 18:13:33 »
A co se peněz týče, školy a malé firmičky většinou nemají na to, aby vám platili 2K na hodinu, ale také si zaslouží kvalitní IT služby.
Jako jo, ale musí to být fakt "worthy causes", ne 158. eshop s řasenkama, reklamka a podobné věci. A ty školy jenom tam, kde ti nehází klacky pod nohy a fakt to má smysl. (ze zkušenosti, mnoho lidí, co dělá v IT za málo, se tímto neřídí a nechávají se odrbávat) A taky pozor abys tímhle nepokřivil trh špatným způsobem - např. pokud bys třeba pro nějakého ISP dělal furt za málo (a tím jakoby přispíval lidem aby měli levnější internet), tak tím nesignalizuješ, že by se lidi měli učit nějaké základní věci s počítači sami, a výsledkem bude horší společnost (s méně IT-gramotnými lidmi) (asi by šel vymyslet lepší příklad).

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #38 kdy: 18. 06. 2021, 20:41:56 »
Je vtipne jak se lidi predhaneji kdo bere vice, kdo je prumer a podobne pindy :) Podle me to je hodne namahava cesta si vydelat "vetsi" penize tvrdou praci. Samozrejme ze i mezi zednikama jsou velke rozdily, ale kdo to mysli vazne s vydelkem tak ma stavebni firmu.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #39 kdy: 20. 06. 2021, 14:26:34 »
Je vtipne jak se lidi predhaneji kdo bere vice, kdo je prumer a podobne pindy :) Podle me to je hodne namahava cesta si vydelat "vetsi" penize tvrdou praci. Samozrejme ze i mezi zednikama jsou velke rozdily, ale kdo to mysli vazne s vydelkem tak ma stavebni firmu.

tak ono otázka co je to tvrdá práce, nicméně manuální prací se dá živit stejně ne-li lépe, než v IT, a pokud má člověk mozek v hlavě, tak na nošení pytlů s cementem si najde brigádníky.

Mám známého co to tak má, prostě na jednoduché práce má brigádníky, a na to kvalifikované, to dělá sám. Teoreticky by se tomu dalo říct stavební firma, ale nevím jestli do toho jeden člověk a pár nádeníků zapadá.

Co vidím jako strašnou výhodu stavebnictví je jednoduchost v získávání zakázek (oproti IT) a relativně chabá konkurence.

Je fakt, že ani v IT není konkurence nijak děsivá, když člověk na sobě maká, tak předběhne 95% lidí co se fláká snadno. Problém v IT je sehnat kšefty. Když vidím kamaráda ve stavebnictví, jak si to rozjel tím, že se přidal do Google Map a začli mu chodit kšefty z okolí, toto si v IT nedovedu představit... Taky když vidím jeho konkurenci, kdy učeň neví, že vrtačka má příklep a moje konkurence jsou matfyzáci, tak je to rozdíl.

PanVP

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #40 kdy: 20. 06. 2021, 16:14:37 »
strašnou výhodu stavebnictví je jednoduchost v získávání zakázek (oproti IT) a relativně chabá konkurence.

Ano, to je pravda. Nejspíš se tím dá uživit i snáz a lépe než IT.

Je fakt, že ani v IT není konkurence nijak děsivá
Tak tady bych se přel.
Stavební firma může pracovat pro lidi na výrobě "typových domků" a pokud to spočítá dobře, snadno se uživí.
V IT pracovat pro lidi nemá smysl.
Naopak, dělat pro firmy vyžaduje dobrého obchodníka, který v zubech přinese zakázku a za dobrou cenu.

Z mého pohledu je IT dost zabité.
Jistě se dá paběrkovat na okraji, ale aby mohl člověk dělat špičku, musí mít jméno, lépe akciovku, moře recenzí a konexe. Není to moc veselé, ale gratuluji všem, kteří se v IT dokáží skvěle uživit.

Samozřejmě ani v jednom nemyslím člověka, který pracuje stylem prodej svých MD, ale firmu.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #41 kdy: 23. 06. 2021, 12:03:43 »
jen tak pro zajimavost, prave mi prislo "novou politikou firmy je 3 dny per week onsite".

Chapu, ze ti manageri musi zivit rodinu a nemuzou prijit o napln prace (koukat developmentu na zatylky).

Uz jsem poslal notice.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #42 kdy: 23. 06. 2021, 12:20:16 »
jen tak pro zajimavost, prave mi prislo "novou politikou firmy je 3 dny per week onsite".

Chapu, ze ti manageri musi zivit rodinu a nemuzou prijit o napln prace (koukat developmentu na zatylky).

Uz jsem poslal notice.

tak menezer muze makat i na home office ne?

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #43 kdy: 23. 06. 2021, 12:25:41 »
pokud je nejak "manager table position governance" tak ne

jen tak pro zajimavost, prave mi prislo "novou politikou firmy je 3 dny per week onsite".

Chapu, ze ti manageri musi zivit rodinu a nemuzou prijit o napln prace (koukat developmentu na zatylky).

Uz jsem poslal notice.

tak menezer muze makat i na home office ne?

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #44 kdy: 27. 06. 2021, 09:22:28 »
Souhlas, důvod onsite je většinou neschopnost managementu řídit tým jinak než očumovat monitory, protože nic jiného nezvládnou...