Výpočet a modelování krovů

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Výpočet a modelování krovů
« kdy: 07. 06. 2021, 16:31:12 »
Potreboval bych navrhnout krov pro budovu pudorysu nepravidelneho sestiuhelniku, je to takova 'vezicka', pomerne nestandardni vec. V principu jde o to napocitat a vymodelovat celou radu moznosti. Nechci se tady rozepisovat do detailu, delat to rucne je opravdu hodne prace, takze bych na to napsal program. Vypoctove to neni az tak slozite (teziste + sily, delky reziva), potreboval bych ale udelat i model, idealne takovy kde budou i jednotlive krokve a vazniky, aby to slo pak rozrezat a podivat se jestli tam neni nejaka kravina (typicky nemozne provest nekde nejakou vazbu apod.). A k tomu vytisknout treba 3D model.

Neni resenim, aby to nekdo modeloval rucne, tech parametru tam je cela rada, zabije na tom tyden casu.. Vznikne treba 50 modelu, z toho na 10ti si sednu se stavarem a pak tesarem.

V podstate mam 2 vodorovne rezy formou souradnic (nebo dxf), horni bude mit celou radu variant. Vytahnout jejich souradnice z DXF umim. A potreboval bych napr. rict aby mi program do STL polozil hranol/fosnu z bodu a1 do bodu a2 (+pak z podobnych bodu vyskove posunutych udelal krytinu, tzn. polozil dalsi n-uhelnik mezi n body).

Mozna neco takoveho jde udelat v openscadu, mohl si nagenerovat zdrojak, zatim jsem o tom moc nepremyslel, principielne se mi s tim ale zase moc dobre nepracovalo, ale nebranim se tomu. Idealni se mi jevi nejaka knihovna v C, ktera by umela pracovat s 3D objekty a pak vygenerovala STL/OBJ, se kterym by se dalo dal pracovat standardnimi nastroji.
« Poslední změna: 07. 06. 2021, 19:23:01 od Petr Krčmář »


Re:Výpočet a modelování krovů
« Odpověď #1 kdy: 07. 06. 2021, 19:40:54 »
Existuje například Open cascade technology (https://www.opencascade.com/open-cascade-technology/)

To je sada C++ knihoven/softwarových nástrojů (open source) pro práci s 3D modely. Umožňuje mimo jiné gererovat různé standardní cadovské výstupní soubory.
Není to komunitní projekt - stojí za tím společnost Open Cascade, která na tom staví svůj komerční software.
Program CAD Builder je taková jejich ukázka (tuším že free), jak pomocí OCCT lze modelovat (není open source, není jednoduše pro linux).

Některé nástroje z OCCT tuším používají open source softwary jako FreeCAD nebo Salome.


Ale upřímně - na to co popisujete mi příjde, že to bude zbytečně složité.
Zkusil bych se podívat na CADQuery - je to projekt "uděláme z pythonu CAD".
Někdo to považuje za prasení, ale mě to přijde užitečné. Je to trochu podobné OpenSCAD, ale je to python. A také to používá nějaké nástroje OCCT.
« Poslední změna: 07. 06. 2021, 19:45:45 od tydlitele »

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Výpočet a modelování krovů
« Odpověď #2 kdy: 07. 06. 2021, 21:14:32 »
Dekuji za tipy, pokud jde o Open Cascade, chvili jsem koukal na dokumentaci a je to celkem kanon na vrabce :-).

CADquery je bohuzel v Pythonu, to je jazyk kterym uplne nevladnu.

Zvazoval jsem moznost, ze bych si naprogramoval vlastni STL generator, fosna/hranol jsou vsechno kvadry, rict odkud-kam ho chci je par vypoctu pres trojuhelniky, a driv uz jsem si nastroje na praci s STL programoval. Slepit neosurode objekty zvladne slicer, tedy alespon doufam ze i takovou cunecinu by dal, abych nemusel resit pruniky. A asi bych se neco noveho naucil, otazka je jestli na to mam ted' cas.

Skoda, ze openscad neumi prevzit DXFko a delat v nem (nebo na modelu) mereni :-(.

Re:Výpočet a modelování krovů
« Odpověď #3 kdy: 07. 06. 2021, 23:27:48 »
nejvíc nejlepší mi příde si to jakoby naskriptovat v blenderu ;D ;)
dxf importovat umí hele skriptovat de v pythonu hele :) ;)
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

Re:Výpočet a modelování krovů
« Odpověď #4 kdy: 08. 06. 2021, 08:22:14 »
Na výpočty https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_finite_element_software_packages
Na model freeCAD.

Ale já bych to nechal na někom kdo tomu rozumí. Na střeše se dá poměrně dost zkazit. Snad ani né tak pevnostně, ale technologicky.
Gréta je nejlepší.


Re:Výpočet a modelování krovů
« Odpověď #5 kdy: 08. 06. 2021, 17:35:38 »
Na výpočty https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_finite_element_software_packages
Na model freeCAD.

Ale já bych to nechal na někom kdo tomu rozumí. Na střeše se dá poměrně dost zkazit. Snad ani né tak pevnostně, ale technologicky.

Tazatel IMHO připravuje podklady pro konzultace s odborníkem, takže ten kdo tomu rozumí tam asi bude.

murf

Re:Výpočet a modelování krovů
« Odpověď #6 kdy: 10. 06. 2021, 10:21:35 »
Jsem teda strojař a stavaři často používají jiný software na výpočty, ale v zásadě si myslím, že máte 2 jednodušší možnosti:
  • Najít si nějaký parametrický CAD modelář, kde si vaše varianty budete upravovat pomocí externího texťáku s parametry. Ty texťáky si pak klidně můžete generovat nějakým skriptem, např. posouvat špičku krovu o 10 cm a ke každé variantě vygenerovat .txt. Dané geometrie zase projedete FEM řešičem většinou už zabudovaném v tom modeláři...to také lze zautomatizovat. Zadarmo modelář pro hobby použití je Fusion 360, kde si ale nejsem jist, jestli je nějaké FEM. Některý modeláře nabízejí pro studenty, ale lze to sehnat na jakýkoliv mail. Další možnost je pak ''zakoupit'' některý z profi modelářů. Podobně to platí i pro samostatné FEM řešiče, ty taky většinou mají možnost nadefinování nějaké zjednodušené geometrie pomocí křivek.
  • Navrhnout si fyzikální statický model, napsat si rovnice a nasypat to do libovolného maticového řešiče. Dá se takhle naprogramovat jednoduchý FEM řešič pro daný účel se sadou pár konečných prvků.

IMHO, freeCAD se dá taky použít ve zmiňované variantě 1, ale ta práce s nim někdy trochu bolí.