Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?

Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« kdy: 27. 05. 2021, 15:25:31 »
Nevíte někdo, jestli je běžné v pobočce Unicornu v Hradci Králové dělat přesčasy (jestli jsou do toho zaměstnanci tlačeni)? A jestli tam platí to, co tu někdo psal o Unicornu před několika lety, že 50 % jeho mzdy tvoří pohyblivá složka (prémie) a že se musí vykazovat  každá čtvrthodina práce zvlášť?


Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2021, 15:36:32 »
Nevim jak v Hradci, ale znam par lidi co v Unicorn delaji, a jit bych tam nechtel. Management ma ocividne dost nekale praktiky a k zamestancum mi z vypraveni neprijde, ze by se chovali moc slusne. Vic nevim.

To zadne pohyblive slozky bych nesel, management by toho mohl chtit vyuzivat k prescasum.

PanVP

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2021, 15:46:54 »
Řeknu to velmi obecně - do vzdělávacích firem/institucí se obecně chodí, aby si člověk udělal titul.
V takovém případě to má smysl, pak bič a pryč...  ::)

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2021, 17:16:51 »
Jako zaměstnavatel netuším, ale jako dodavatel naprostý odpad kterému je dobré se vyhnout obloukem.. Společnost která má ve všem neskutečný bordel a ignoruje klidně zákony asi nebude přistupovat dobře ani k zaměstnancům..
Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří. (Machiavelli)

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #4 kdy: 27. 05. 2021, 18:41:46 »
Kamarádka dělala v Unicornu v Praze pár měsíců testerku a stěžovala si na problémy s proplácením faktur.


Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #5 kdy: 27. 05. 2021, 18:54:42 »
V podstate pohybliva slozka mzdy ma u vyvojaru jediny smysl, a to je vyvijeni natlaku, coz preneseno do praxe znamena prescasovani.

V jedne firme jsem napr. zazil, ze firma prikazala 8h prescasu tydne, aby vyvojari meli celou casto pohyblive slozky mzdy. Odesel jsem jeste ve zkusebce. Pohybliva lsozka mzdy mi neprijde moc standardni vec v nasem oboru.

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #6 kdy: 28. 05. 2021, 11:32:48 »
Nevíte někdo, jestli je běžné v pobočce Unicornu v Hradci Králové dělat přesčasy (jestli jsou do toho zaměstnanci tlačeni)? A jestli tam platí to, co tu někdo psal o Unicornu před několika lety, že 50 % jeho mzdy tvoří pohyblivá složka (prémie) a že se musí vykazovat  každá čtvrthodina práce zvlášť?
Přesčasy rozhodně nejsou časté (minimálně v tomto podle mě nijak firma vůči ostatním nevybočuje), naopak je možné se domluvit i na zkráceném úvazku - v tomto je Unicorn poměrně flexibilní.
Developeři jsou placeni dle odpracovaných hodin (tj. pracuji více, dostanu víc peněz), vyšší pohyblivé odměny jsou až na MNG pozicích (tj. tak jak je v oboru obvyklé).

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #7 kdy: 28. 05. 2021, 13:17:41 »
Co sa tyka pohyblivej zlozky, tak osobne som bol zamestany vo firme, kde podla kolektivnej zmluvy bolo cca 15 percent platu v pohyblivej zlozke. Na pohovore ma na to upozornili a povedali, ze dovodom je, ze 90 percent zamestnancov (nie programatori) maju toto ohodnotenie na zaklade splnenia vsetkych svojich povinnosti (nezabudnut pozametat na pobocke pred zaverecnou a skontrolovat hydrant raz mesacne, ....). Ze pri programatorskych poziciach sa na nu siaha iba v pripade "hrubych poruseni pracovnej discipliny". V praxi som sa dozvedel, ze sa to stalo len raz, ked nejaky zamestnanec zmenil pracu, ale nedal vediet, ze uz nepride do tej aktualnej.
Inak povedane, nie je vsetko cierne, alebo biele.

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #8 kdy: 28. 05. 2021, 15:06:13 »
V podstate pohybliva slozka mzdy ma u vyvojaru jediny smysl, a to je vyvijeni natlaku, coz preneseno do praxe znamena prescasovani.

V jedne firme jsem napr. zazil, ze firma prikazala 8h prescasu tydne, aby vyvojari meli celou casto pohyblive slozky mzdy. Odesel jsem jeste ve zkusebce. Pohybliva lsozka mzdy mi neprijde moc standardni vec v nasem oboru.

U Unicornu pochybuji, ale u seriózní firmy bych se pohyblivé složky nebál. Quant nebo HFT firmy dají klidně zaměstnanci, který firmě náležitě ušetří nebo vydělá, sedm cifer ročního bonusu (myslím dolary/libry samozřejmě).

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #9 kdy: 28. 05. 2021, 23:11:14 »
Hele já pohyblivou složku neberu, prostě mám základ, firme může bonusy dát vždy podle svého uvážení.

Pohyblivá složka má jediný smysl, pokud je přesně definováno, na čem závisí, což v IT nejde. Pohyblivou složku chápu v obchodní profesi, kdy se dá říct, že když uděláš obrat 1 mio, tak dostaneš 50k pohyblivé složky.

Já to řeknu na rovinu, když se nelíbí firmě jak pracuji, ať mě nic netrhá z platu, ať mě vyhodí, to je pro mě lepší.

Vem si to z druhé strany, přijde k tobě instalatér a ty mu řekneš, nabízím vám 500 Kč na hodinu + 250 Kč pohyblivě, ale všem to dávám, jen kdybyste něco fakt kazil, tak vám to nedám. Zkus mu to říct, uvidíš jak pochodíš :)

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #10 kdy: 29. 05. 2021, 13:23:51 »
Hele já pohyblivou složku neberu, prostě mám základ, firme může bonusy dát vždy podle svého uvážení.

Pohyblivá složka má jediný smysl, pokud je přesně definováno, na čem závisí, což v IT nejde. Pohyblivou složku chápu v obchodní profesi, kdy se dá říct, že když uděláš obrat 1 mio, tak dostaneš 50k pohyblivé složky.

Já to řeknu na rovinu, když se nelíbí firmě jak pracuji, ať mě nic netrhá z platu, ať mě vyhodí, to je pro mě lepší.

Vem si to z druhé strany, přijde k tobě instalatér a ty mu řekneš, nabízím vám 500 Kč na hodinu + 250 Kč pohyblivě, ale všem to dávám, jen kdybyste něco fakt kazil, tak vám to nedám. Zkus mu to říct, uvidíš jak pochodíš :)

Tak samozřejmě zacházíme s diskuzí mimo Hradec Králové, ale já jsem samozřejmě nemyslel pohyblivou složku, která by sloužila jako bič, ale (potenciálně zhora neomezený) bonus, který se dává za neočekávané přispění k firemní bottom line.

Pokud nějaký sw dev pracuje v Citadel Securities za 130k£ base pay, to mu nikdo nevezme. Pokud nadto navrhne novou strategii nebo optimalizuje existující a firma z toho vydělá 100M a nabídne 1M vývojáři, proč by to neměl vzít?

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2022, 23:03:34 »
Nevíte někdo, jestli je běžné v pobočce Unicornu v Hradci Králové dělat přesčasy (jestli jsou do toho zaměstnanci tlačeni)? A jestli tam platí to, co tu někdo psal o Unicornu před několika lety, že 50 % jeho mzdy tvoří pohyblivá složka (prémie) a že se musí vykazovat  každá čtvrthodina práce zvlášť?

Kdyby má někdejší otázka zajímala i někoho jiného, tak jsem tam nastoupil a můžu odpovědět ze své zkušenosti (mám ji ze svého týmu, v jiném to může být jinak): Do přesčasů nikoho netlačí a běžné nejsou. Pohyblivá složka mzdy je menší než 50 % a k ničemu ji nevyužívají, dostávám ji vždy. Vykazuje se každá dvouhodina práce.

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #12 kdy: 21. 11. 2022, 10:10:44 »
Jako zaměstnavatel netuším, ale jako dodavatel naprostý odpad kterému je dobré se vyhnout obloukem.. Společnost která má ve všem neskutečný bordel a ignoruje klidně zákony asi nebude přistupovat dobře ani k zaměstnancům..

Pravda je, že Unicorn je historicky třetí firma, kam už bych na pohovor nešel. Jednou stačilo. Pohovor vedl arogantní namachrovaný jedinec, co se ze mně aktivně snažil dělat blbce a ze všeho čišel absolutní nezájem. Je to taky už pár let. Fascinující třičtvrtěhodina bohatě stačící k tomu, aby odradila každého normálního zájemce o práci u nich. Dost by mě tedy zajímalo, jaký je profil lidí, co pro ně pracují. Podobně obskurní pohovor jsem v následujících osmi letech zažil zase až nedávno.
« Poslední změna: 21. 11. 2022, 10:15:51 od Martin Poljak »

Re:Unicorn v Hradci Králové - přesčasy, prémie?
« Odpověď #13 kdy: 21. 11. 2022, 10:14:29 »
Nevíte někdo, jestli je běžné v pobočce Unicornu v Hradci Králové dělat přesčasy [...]
Přesčasy rozhodně nejsou časté (minimálně v tomto podle mě nijak firma vůči ostatním nevybočuje)...

"Nejsou časté"? "Nevybočuje"? Za posledních deset let po mně nechtěl přesčasy nikdo nikde, ani v ČR, ani v zahraničí. Ale pravda je, že se snažím podobným firmám, jako je Unicorn z dobrých důvodů důkladně vyhýbat.