Vývoj webových aplikací pro nenáročné

Jsem nepoucitelny
« Odpověď #60 kdy: 27. 05. 2021, 15:11:22 »
Tak po neuspechu s vyrobenim Mapy.cz ve Vue jsem to vzdal, a sel jsem do Reactu. Protoze nekdo vyrbil k Reactu komponentu pro mapy.cz na githubu.

A co byste rekli ze se stalo?

Promarnil jsem na tom nekolik hodin. Jako vzdy. Vyskakovaly na me obskurni chyby - ani nebudu rikat co vsechno to bylo. A stejne se to nerozjelo.

Tak jsem zase u Vue.js a statickeho webu, NPM, Webpack a ty dalsi zadekielce nechci videt dalsich X let. A pouzivam Google maps, protoze ty narozdil od Mapy.cz ve Vue jedou.

Neni to proste takove jednoduche.

PS: Filip Jirsak uz pise odpoved jak je to cele moje vina.
« Poslední změna: 27. 05. 2021, 15:15:12 od registrovany123 »


PanVP

Re:Jsem nepoucitelny
« Odpověď #61 kdy: 27. 05. 2021, 15:40:10 »
Neni to proste takove jednoduche.
Jednoduché to není a je to naopak velmi otravné.

Filip Jirsak uz pise odpoved jak je to cele moje vina.
No a možná bude mít svým způsobem pravdu.
Ohledně webu se zdá být kompetentní.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #62 kdy: 27. 05. 2021, 16:37:34 »
Neni to proste takove jednoduche.
Ano, není to jednoduché. Webový vývoj se za ta léta vyvinul a dnes už jsou to docela komplikované technologie, které je potřeba se naučit ovládat. Stejně jako bez znalosti Springu nedokážete ve Springu napsat složitější věc, než opsat tutorial. resp. v tom webovém světě to asi bude komplikovanější, protože všechny ty vrstvy nad tím se pořád musí vypořádat a jsou omezené tím, e vespod je JavaScript manipulující s DOMem určeným pro zobrazování dokumentů. Což má k ideálnímu nástroji pro tvorbu GUI dost daleko.

V JavaScriptu můžete pořád dál psát jednoduché věci ve vanilla JavaScriptu, ale s tím už samozřejmě nedocílíte toho, co dokážete s frameworky.

PanVP

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #63 kdy: 27. 05. 2021, 18:24:44 »
Já řeším podobný problém, taky potřebuji udělat nějaký web a taky mě seee....že potřebuju tisíc píšovin.....

Já si pamatuji ještě blbiny jako Microsoft Frontpage.
Tenkrát si lidi skoro ustříkli, že jsou ve vygenerovaném html nadbytečné značky.
(Teď jsem koukal na nějakou stránku a měla 25 MB...skutečně bajtů...všemožné kraviny....čím víc knihoven, tím víc webopšouk.)
Jenže ve své podstatě to dělalo všechno potřebného.

Jako říct, že editor NANO je naprd a musí se nahradit kompletní balíkem Office a navíc muset umět ovládat všechno od Powerpointu, přes makra v Excelu po komplexní formátování ....
Zesložiťování není cesta vpřed...

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #64 kdy: 27. 05. 2021, 18:27:17 »
Jako ja jsem treba skoncil u toho, ze jsem udelal yarn add na knihovnu, dotahly se zavislosti, a potom to interne rvalo v konzoli zeto nemuze najit babel. A to uz jsem rezignoval, protoze ja zadny setup Babelu udelany nemam (a to zcela zamerne), a nevim proc nejaka knihovna me s tim vubec otravuje.

Hodinu jsem setupoval React pro Spring Boot podle tutorialu, aby byl vystup z NPM do javovske slozky /target, abych pak nasledne zjistil, ze timhle zpusobem mi nebude fungovat od Reactu live reload. To je trochu ulet, ne? K cemu potom takovy javosky setup je, kdyz je to napul funkcni. Hlavne ze to melo na Githubu 500 hvezdicek ten setup.

U separatniho NPM ktery pojede na svem vlasrtni mporte je zase potreba nejak nastavovat proxy. Precetl jsem tutorial od nejakho cernocha a pak od nejakeho Inda, ale moc moudry jsem z toho nebyl.

A do toho se ustavicne sprajcovala IntelliJ Idea, kdyz indexovala node_modules.

No... tak ja jdu na to Vue bez npm. Akorat tam nefunguje naseptavani.
« Poslední změna: 27. 05. 2021, 18:29:52 od registrovany123 »


Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #65 kdy: 27. 05. 2021, 18:46:29 »
Nicmene pozitivni vec je, ze do takyvychto uzkych jsem se dostal az v dusledku toho, ze jsem chtel pouzit nejakou externi nekym jinym udelanou komponentu. Tak to byvalo i v minulosti. A ta vec proste poradne nefungovala. Kdyz si to clovek neudela sam...

Takova by treba pro PrimeFace vubec udelana nebyla, a myslim si, ze v porovnani s PrimeFaces, Wicketem, Thymeleafem a jinyma jsem na tom porad lip s Vue a static webem.

PanVP

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #66 kdy: 27. 05. 2021, 18:55:22 »

Jestli se to všechno bude dál zhoršovat a komplikovat....tak potěš koště....

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #67 kdy: 27. 05. 2021, 19:38:35 »
Tenkrát si lidi skoro ustříkli, že jsou ve vygenerovaném html nadbytečné značky.
Jenže ve výstupu, který vyplivne bundler, nadbytečný kód nebývá, naopak je všechno stlačené na minimum. Akorát dnešní web toho dělá tisíckrát víc, než dělal web vytvořený ve FrontPage. Díky tomu web také používá tisíckrát víc uživatelů.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #68 kdy: 27. 05. 2021, 19:59:09 »
jasne, javascript a soucasnej web je vrchol staleti IT evolucniho vyvoje, Darwinovska dokonalost.
protoze vse funguje, tak se nastesti stabilizovalo, protoze dalsi nastroje (k tem 150, co je jich pouzito na stranku) uz nejsou potreba.

Days since last JavaScript framework
https://dayssincelastjavascriptframework.com/



Tenkrát si lidi skoro ustříkli, že jsou ve vygenerovaném html nadbytečné značky.
Jenže ve výstupu, který vyplivne bundler, nadbytečný kód nebývá, naopak je všechno stlačené na minimum. Akorát dnešní web toho dělá tisíckrát víc, než dělal web vytvořený ve FrontPage. Díky tomu web také používá tisíckrát víc uživatelů.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #69 kdy: 27. 05. 2021, 20:12:44 »
Days since last JavaScript framework
https://dayssincelastjavascriptframework.com/

A sú tie štatistiky vôbec reálne? Btw. není to až tak hrozné s JS frameworkami, a nikto ani nenúti ťa používať je všetky,..
« Poslední změna: 27. 05. 2021, 20:15:25 od Mlocik97 »

PanVP

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #70 kdy: 27. 05. 2021, 21:13:08 »
A sú tie štatistiky vôbec reálne?

No já taky jeden před 13-14 lety jeden udělal :P

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #71 kdy: 27. 05. 2021, 21:15:52 »
A sú tie štatistiky vôbec reálne?

No já taky jeden před 13-14 lety jeden udělal :P

Rozumiem, takže priemerný programátor vytvorí "jeden" framework, a pak 13-14 let nič... takže keď si pozriem odhadovaný počet programátorov v JS, spočítam koľko je schopných vytvoriť framework, a keď spočítam koľko času potrebujú, tak zistím že nemôže tu vznikať v priemere viac než jeden, dva, možno 3 frameworky za nejaký mesiac. Keď si pozriem koľko v podstate zaniknú krátko po vzniku, alebo koľko v podstate neuspeje, tak tá situácia s množstvom JS frameworkov nieje prehnaná.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #72 kdy: 27. 05. 2021, 21:31:26 »
no vsechny mne mozna nikdo nenutil, ale jeste si nepotkal manazera, ktere mel zakladni pozadavek, pet let zkusenosti s nejakou Svelte (nebo jinou cunacinou) verze 0.14 alfa? pochopitelne s CICD a DEVOps. Protoze debil to nekde cetl nebo mu to jeho 18letej seniorni developer nakukal?

Jinak knihovny a frameworky  jsou asi dobry pouzivat, jsem slysel, ale kruci, kazdej novej framework zacne vsechno odzacatku, novym "paradigmatem",  zavede postupy presne inverzni k predchozi free cool in veci. Protoze tenhle novej framework zacne byt cool, tak ho vsichni cool programatori zacnou opevovat a pouzivat v alfa verzi. A tlacit svejm managerum.

Protoze drahej autor zacal z nuly, tak nez se mu podari rozchodil zakladni veci, tak mu dojdou sily a nikdy to nedodela. Vsichni ti cool programatori reknou jasne, to se pochopitelne musi skombinovat s dalsim cool nastrojem, ten uz je v beta verzi.

To vse se znelibi nekomu jinymu, tak zacne z nuly a "poradne". a kolobeh javascriptoveho zivota se opakuje.
SOrry, ale takovej bordel v zadnym jinym "modernim" jazyku neexistuje.

BTW, nasel jsem tohle, ale pamatuju si, ze existuje lepsi a delsi verze.
https://medium.com/@boopathi/it-s-the-future-7a4207e028c2


Days since last JavaScript framework
https://dayssincelastjavascriptframework.com/

A sú tie štatistiky vôbec reálne? Btw. není to až tak hrozné s JS frameworkami, a nikto ani nenúti ťa používať je všetky,..

PanVP

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #73 kdy: 27. 05. 2021, 21:48:43 »
To vse se znelibi nekomu jinymu, tak zacne z nuly a "poradne". a kolobeh javascriptoveho zivota se opakuje.

Jo, vlastně z nějakého takového důvodu jsem začal dělat ten svůj  ;D
Už vlastně ani nevím, proč jsem s tím přesně začal, ale přišlo mi to důležité.

...zajímavé, vznik Javaframeworků je tedy dán přírodním zákonem...  ;D

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #74 kdy: 27. 05. 2021, 22:06:49 »
Kdysi mě všechny ty Angulary, Reacty, Vue a kdo ví co ještě rozčilovali a tehdá jsem přešel na RubyOnRails. Nelituju :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.