Digitálny podpis cez slovensko.sk

Digitálny podpis cez slovensko.sk
« kdy: 22. 05. 2021, 09:15:59 »
Dobry den,
snazim sa rozbehat digitalne podpisovanie pri komunikacii so statom cez slovensko.sk na PC s Ubuntu.

Po prihlaseni, vyplneni online formulara a naslednom podpisovani, som zastal na tejto hlaske: "Chyba pri zobrazeni HTML vizualizacie XML dokumentu! Podpisanie nie je mozne!" Pripajam img hlasky. Vie, prosim, niekto poradit?

System Ubuntu 20.04 s prehliadacom Firefox, D.Laucher, Web signer, OpenJDK8, icedtea-netx

Subor: deployment.properties
Umiestnenie: .config/icedtea-web

Kód: [Vybrat]
#Netx deployment configuration
#Thu May 20 10:27:20 CEST 2021
-add-exports=javax.xml.bind/javax.xml.bind\=ALL-UNNAMED
deployment.jre.dir=/usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64
-jar=/usr/share/java/jaxb-impl.jar -jar /usr/share/java/jaxb-runtime.jar --add-modules java.xml.bind --add-exports\=java.xml.bind/javax.xml.bind\=ALL-UNNAMED -
deployment.log=true
deployment.log.file=true
deployment.security.level=ASK_UNSIGNED
deployment.plugin.jvm.arguments=\u2013add-exports\=java.base/jdk.internal.util.jar\=ALL-UNNAMED -jar /usr/share/java/jaxb-api.jar -jar /usr/share/java/jaxb-core.jar

Subor: ditec-dlaucher.desktop

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=D.Launcher
Name[sk]=D.Launcher
#Comment=
Icon=ditec-dlauncher
Exec=/home/jhn/.ditec/dlauncher-bin/dLauncher %U
MimeType=x-scheme-handler/ditec-dlauncher
Categories=Network;Security

Postupoval som podla navodu https://linuxos.sk/forum/24366/.

Dakujem za pomoc.
« Poslední změna: 23. 05. 2021, 22:56:30 od Petr Krčmář »
BFU - od r. 2009 vyhradne Ubuntu doma aj v praci. Vynimocne Win, ked nenajdem navod/radu na sieti ...

Re:Digitalny podpis - slovensko.sk
« Odpověď #1 kdy: 23. 05. 2021, 15:11:39 »
Skus PDF prerobit tak, aby tam bola bitmapa miesto vektorov (napr. vytlacis naskenujes ale samozrejme da sa to aj jednoduchsie). Nepytaj sa preco, mam pocit ze mne to pomohlo... :D

Inac dobry zdroj vedomosti je https://platforma.slovensko.digital/search?q=ubuntu

Jano

Re:Digitálny podpis cez slovensko.sk
« Odpověď #2 kdy: 24. 05. 2021, 10:19:03 »
Skus PDF prerobit tak, aby tam bola bitmapa miesto vektorov (napr. vytlacis naskenujes ale samozrejme da sa to aj jednoduchsie). Nepytaj sa preco, mam pocit ze mne to pomohlo... :D

Inac dobry zdroj vedomosti je https://platforma.slovensko.digital/search?q=ubuntu

Jano

Dakujem za pomoc,
avsak tento sposob nie je spravny. Ked dam online formular vyplneny priamo v sprave stiahnut ako .pdf a vlozim ho do spravy ako prilohu, podpisat ide, ale to je priloha. Sprava vyzaduje podpisat vyplneny formular priamo a nie ako prilohu a tam stale vyhadzuje "Chyba pri zobrazeni HTML vizualizacie XML dokumentu! Podpisanie nie je mozne!".

Cize ten online formular je vo formate .xml a pri podpise sa musi zmenit na .html a zobrazit v okne podpisovej aplikacie, kde ho odsuhlasim a podpisem. Podpisat prilohu viem a je to funkcne, problem je v tom zobrazeni .html V com to moze byt?

Dakujem za link. Skusim aj tam.
BFU - od r. 2009 vyhradne Ubuntu doma aj v praci. Vynimocne Win, ked nenajdem navod/radu na sieti ...

Re:Digitálny podpis cez slovensko.sk
« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2021, 11:02:15 »
Dobry den,
ak ma niekto podobny problem ako ja, tu je riesenie.

Po viac ako tyzdni dopisovania a testovania s technickou podporou slovensko.sk som sa dozvedel nasledovne:
"uvedený problém s elektronickým podpisovaním aktuálne riešime v spolupráci s Ministerstvom dopravy.
Pre vyriešenie problému odporúčame postupovať nasledovne: icedtea nie je podporovaný. Je potrebné nainštalovať Oracle Javu. Kombináciu IcedTea + OpenJDK nepodporujeme, keďže funkčnosť býva občas problematická. IcedTea v distribúciách je väčšinou nastavené pre novšou javu a nie pre javu 8, preto treba použiť Oracle Java 8"

Takze, aj ked som postupoval podla povodnych instrukcii technickej podpory, nakoniec som sa po viac ako tyzdni dopisovania a testovania dozvedel, ze to bol nespravny postup, aj ked od mojho 1.emailu vedeli, co a ako som naistaloval ... :-(

Spravny postup:

wget https://javadl.oracle.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=243727_61ae65e088624f5aaa0b1d2d801acb16
sudo tar -zxvf AutoDL?BundleId=243727_61ae65e088624f5aaa0b1d2d801acb16 -C /opt
sudo update-alternatives --install /usr/bin/javaws javaws /opt/jre1.8.0_271/bin/javaws 1
Samozrejme treba mat nainstalovany D.Launcher

Vsetkym prajem prijemnu elektronicku komunikaciu so statom.