Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození

Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« kdy: 20. 05. 2021, 14:25:04 »
Ahoj,
stavěl jsem počítač s m.2 diskem, bohužel jsem ho nedopojil (nebyl úplně zasunutý ve slotu) a nevšiml jsem si toho. Disk se nedetekoval, ať už v BIOSu, tak v systému; ale i když se nedetekoval a nebylo na něj zapisováno ani čteno, tak byl jeho chladič teplý. Pokoušel jsem se hledat nejdříve chybu v SW, takže byl takto +- 2 hodiny, potom jsem ho tedy zapojil znovu a lépe, a už funguje.
  • Jaktože byl teplý?
  • Může být nějak skrytě poškozený?
  • Může jeho případné poškození způsobit např. zkrat co by způsobil zničení základní desky či i ostaních komponent?
Ještě dodám, že rychlosti disku jsou dle očekávání, a nějaké chyby např. při zápisu jsem též nepotkal. Jde o PCIe3 disk.
« Poslední změna: 20. 05. 2021, 14:26:59 od Anonymní anonym »


PanVP

Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2021, 14:33:19 »
Nemuselo by mu nic být.
Pokud neodešel disk ani ten samotný samotný, nijak bych se toho nebál.
Výrobce určitě poskytuje utilitu na jeho kontrolu, klidně bych ho prověřil, ale taky byl v klidu.

PanVP

Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2021, 14:45:00 »

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #3 kdy: 20. 05. 2021, 15:59:24 »
Proč se zahříval: Protože piny na napájení jsou o něco delší, aby ybyl připojené dřív než datové.

Takže se nejspíš stalo právě to :-)

Teoreticky by tomu nemělo absolutně nic být. Slovo "teoreticky" používám jen abych se kryl neschytal pak "Ale Ty jsi říkal, že..." :-) Kdybych to skládal já a stalo se to mně, tak bych to považoval za uzavřené a plně funkční.

Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2021, 08:47:23 »
Tomu disku urcite nieje nic.
Tym, ze si ho nedotlacil, si ho nemohol poskodit. To je nic a s takym stavom vyrobci rataju.
S blbozdrornostou a moznymi chybami pri instalacacii sa rata uz pri samotnom navrhu konektora/rozhrania a samotneho disku.


Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #5 kdy: 21. 05. 2021, 10:21:51 »
Souhlasím s předřečníky, tomu disku na 99,9... % nic nebude. S takovými stavy by se opravdu mělo počítat už při návrhu (no dobře, tady bych zdůraznil kouzelné slovíčko "by"), ale jestli disk teď normálně funguje, tak bych se o něj vůbec nebál.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #6 kdy: 21. 05. 2021, 12:38:16 »
Uplne nechapu jak se to stane, byl-li chycen do sroubu na protejsi strane, ale to je asi jedno. Problem muze nastat, pokud byl nakrivo a napajeni se krizilo s nejakym jinym pinem a opacne. Jestli se neco poskodilo, muj tip je ze to budou nejake I/O na NAND-SATA controlleru, za sebe bych vyzkousel tam opakovane zapsat data pres cely disk a provest nekolikrat kontrolu pres nejaky md5sum. A vycist SMART data.

Nejsem si vedom toho, ze by M.2 mela predstrcene napajeci piny, vsude jsem je mel zatim stejne v rovine.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #7 kdy: 21. 05. 2021, 17:08:05 »
Co tady koukám na Samsung 980, tak ten má opravdu různě dlouhé piny, ale ty napájecí má právě kratší. Jestli bývá něco delší, tak nikoli napájecí, ale GND kontakty.

Nicméně, podle:
https://www.anandtech.com/show/13609/pcisig-warns-of-incompatibilities-between-m2-and-samsungs-ngsff
jsou na M2 modulu napájecí a zemnící kontakty na opačné straně a kolem napájecích kontaktů není nic "podstatného" (úmyslně), takže by se asi člověk musel fakt snažit, aby špatným zapojením něco opravdu odpálil.

(Takové USB headery na desce jsou horší, tam když to člověk otočí a netrefí se o jeden pin.... :-))


r223

Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #8 kdy: 22. 05. 2021, 13:52:07 »
Nic tomu nebude, jen do něj šlo napájení a jeho procesor běžel, nicméně na PCIe/SATA neudělal link. Nemáš se čehoho obávat.

Re:Špatně zapojený m.2 disk - možné poškození
« Odpověď #9 kdy: 22. 05. 2021, 15:30:06 »
Me se zahriva i nvme disk v externim casu (usb bridge) , kdyz comp je v standby.... Je vlazny