Jak namapovat disk

Jak namapovat disk
« kdy: 19. 05. 2021, 12:37:40 »
Ahoj všem,

koupil jsem si externí disk (resp. NAS) či co to je. Jmenuje se WD My Book. Připojil jsem si ho jako síťový disk přes FTP. Je připojený jako: /run/user/1001/gvfs/ftp:host=10.0.0.21,user=admin/directory

No a já bych ho potřeboval do svého Centosu namapovat, aby se tvářil fakt jako disk, ne jako sitové uložiště. Ve Windows 10 jsem kliknul pravým na ten síťový adresář a tam na "Namapovat disk", přidělal jsem mu X:\\ a hotovo.

Umí něco takového i centos nebo to musím dělat přes něco jako curlftpfs nebo ftpuse?

Ten WD my Book nejspíš umí jiné možnosti než FTP, hádám, že lepší by byla nejaká jiná metoda jako třeba SMB nebo CIFS nebo tak něco.

Děkuji za tipy, jak by se to dalo udělat ideálně přes něco co už Centos v sobě má.



Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #1 kdy: 19. 05. 2021, 12:58:02 »
Co je spatne na FUSE? SMB/CIFS sa da normalne namountovat. Pomocou googlu najdes bazilion navodov ako na to.
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t cifs //<vpsa_ip_address>/<export_share> /mnt/<local_share>rovnako sa to da aj v /etc/fstab

EDIT:
urcite sa da namapovat aj FTP cez FUSE, sam to pises, ze nieco tam je, tak co sa ti na tom nezda?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #2 kdy: 19. 05. 2021, 18:55:53 »
GNU/Linux nema "lokalni" disk (ala pismenko ve Windows), ale aby se to tvarilo jako nejaky adresar tak proste to do nej primountujes, i to FTP(=curlftpfs), nebo (Samba(=cifs-utils), NFS, SSH(=sshfs), pokud bys chtel aby to joo vypadalo jako lokalni, tak NBD ci iSCSI... a to pripojeni si dat do /etc/fstab aby bylo persistetni po rebootu...

jinak ta "cesta" co si postnul, je take jakoze lokalni adresar, ale je zpristupnenej pres gvfs, nejspis prolejzanim pres "Spravce souboru"

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #3 kdy: 19. 05. 2021, 20:56:59 »
Musel jsem se prokousat se chybovkama postupným přidáváním několika parametrů, ale funguje to parádně.

Mám k tomu dvě připomínky:
Není blbost to takhle připojovat přes IP adresu? V noci vypadne elektrika, a ráno mi router hodí jinou IP a jsem v čudu?
Když to dám do /etc/fstab, tak tam mám dát ten command? Pokud ano, tak ho musím udělal non-interaktivní, takže musím do parametru vepsat heslo, že je to tak? Bez toho hesla to hádám fungovat nebude? Např. tedy celý ten command takto?:
Kód: [Vybrat]
echo "mount -f cifs //10.0.0.21/petr /mnt/petr -o vers=1.0,user=petr,password=petrovoheslo" >> /etc/fstab
Díky moc za vysvětlení a pomoc, mám radost, že to funguje tak, jak potřebuji.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #4 kdy: 19. 05. 2021, 21:03:33 »
ve FSTAB se nepise mount, ale ma to vlastni format sloupcu... otevri si to v editoru!


Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #5 kdy: 19. 05. 2021, 21:09:07 »
Místo hesla se dá odkázat na soubor s ním...

Musel jsem se prokousat se chybovkama postupným přidáváním několika parametrů, ale funguje to parádně.

Mám k tomu dvě připomínky:
Není blbost to takhle připojovat přes IP adresu? V noci vypadne elektrika, a ráno mi router hodí jinou IP a jsem v čudu?
Když to dám do /etc/fstab, tak tam mám dát ten command? Pokud ano, tak ho musím udělal non-interaktivní, takže musím do parametru vepsat heslo, že je to tak? Bez toho hesla to hádám fungovat nebude? Např. tedy celý ten command takto?:
Kód: [Vybrat]
echo "mount -f cifs //10.0.0.21/petr /mnt/petr -o vers=1.0,user=petr,password=petrovoheslo" >> /etc/fstab
Díky moc za vysvětlení a pomoc, mám radost, že to funguje tak, jak potřebuji.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #6 kdy: 20. 05. 2021, 21:21:17 »
jedna z moznossti jak do fstab, napr.:
Kód: [Vybrat]
//10.0.0.21/petr /mnt/petr cifs x-systemd.automount,_netdev,nofail,credentials=/root/.smbwdmybook,users,uid=petr,gid=petr,iocharset=utf8 0 0do /root/.smbwdmybook das:
Kód: [Vybrat]
username=petr
password=petrovoheslo
pak reloadnes unit demona:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl daemon-reloadsluzba je pak pojmenovana podle adresare kam to pripojujes, s pomlckama misto / , takeze tady "mnt-petr.mount",
kdyz jsou tam mezery tak nejakej zastupnej znak to da, pripadne si muzes vsechny mount unity vylistovat:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl list-unit-files --type mounttoto vytvori generovanou systemd mount sluzbu, ktera by i mela hlidat reconect pri znovu dosstupnosti nedostupneho nasu, zaroven pokud neni pripojeno a ty ci nejaky program vlezes do /mnt/petr, tak to pripoji...

stav pak muzes zjistit:
Kód: [Vybrat]
systemd status mnt-petr.mount
pro navazanou tu auto mountovaci sluzbu:
Kód: [Vybrat]
systemd status mnt-petr.automountmisto "status" muzes dat stop (odpoji) ci restart (pokud neni pouzivane tak snad odpoji/pripoji)

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #7 kdy: 23. 05. 2021, 20:07:16 »
Tak to je dokonalé, díky! Sám bych to takhle do kupy dal nejdřív tak za měsíc. :-)

Jen  tam je malá chybička v posledním kroku, mnt-petr.automount mi nefunguje.

systemd status mnt-petr.automount mi píše, že "systemd command not found"

systemctl status mnt-petr.automount mi píše, že "Unit mnt-petr.automount could not be found."

ale mnt-petr.mount je v pohodě "active (mounted)", později zkusím reboot, jestli se to mountne samo automaticky, ještě jsem do fstab přidal ještě druhý fyzický disk, to jsem ale udělal přes UUID.

To mi připomnělo moji původní otázku. Ta IP adresa 10.0.0.21 není určitě statická a může se stát že se změní, nejde to taky udělat spíš nějak přes nějaké UUID, či název zařízení by určitě mělo jít. Na druhém PC ve Windows jsem to udělal přívě přes nějaký alias (local hostname) zařízení, takže na IP nezáleží, název (lokální hostname) je mybookliveduo. Takže vlastně pak zkusím místo IP jen dá "//mybookliveduo/petr" a vlastně by to mělo fungovat, pak zkusím.
« Poslední změna: 23. 05. 2021, 20:11:51 od scientific »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #8 kdy: 23. 05. 2021, 21:32:45 »
chybicku vidim, nema byt "systemd status..." ale tak jak ti spravne doslo "systemctl status...", proc ti nenajde mnt-petr.automount, kdyz mnt-petr.mount ano netusim, ale muzes si vylistovat i vsechny dostupne automount unity:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl list-unit-files --type autimount
ad IP menici, pokud je v siti dostupnej ten stroj i pres jmeno, tak do fstab muzes urcie i to jmeno, druha moznost je pripadne proste na routeru tomu stroji reservovat IP a tak bude mit "navzdy" stejnou ;-)

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #9 kdy: 23. 05. 2021, 22:14:33 »
Nebudš tomu věřit, ale přidal jsem statický DHCP záznam v routeru ještě předtím, než jsi mi to poradil. Lezl jsem do routeru kvůli nastavení UPnP, a úplnou náhodou jsem se podíval na ten mybook a tam na mě svítil checkbox "set static DHCP IP adress", byla to náhoda, nevěděl jsem, že to jde. Ještě chvilku předtím jsem nastavil dobu zápůjčky IP adresy DHCP serverem na 365 dní. :-)

Chtělo to ještě přečíst si logy, trochu poladit, přidat verzi smb do parametrů a opravit si překlep a už to funguje perfektně, paráda. Děkuji ti pěkně. :-)

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #10 kdy: 23. 05. 2021, 22:37:12 »
To k3dAR: perfektní support ! 8)
To je radost číst…

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #11 kdy: 24. 05. 2021, 09:10:34 »
Je to tak, k3dAR je borec. Vždycky, když mám nějaký trabl, tak mi pomůže a když ne k3dAR, tak další borci jako filip jirsak, p. silhavy nebo tak někdo, ale snad z 80 % jeden z nich. Core komunita rootu. :-) Díky moc ještě jednou a věřím, že to pomůže plno dalším lidem a rozvoji root.cz fora.

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #12 kdy: 24. 05. 2021, 12:52:46 »
Zaznelo to tady 2x, ale jak osetrit zaznamy ve fstab, kde nebude mozne zaznam pripojit ( zde  FS na sitovem serveru, ktery zmeni IP nebo nekdo vytahne kabel a nebo v pripade flashky ze proste bude vypojena)

Co vim, tak sytem zhavaroval v procesu bootovani (pri vypnute boot animaci ten "zivy vypis "dmesg")


Jde pridat
Flag aby v pripade chyby se system nacetl ale bez dane jednotky? Jde to upravit jak v fstab tak i v pri mountovani pres jako zaznam systemd?
« Poslední změna: 24. 05. 2021, 12:56:22 od Vietnamka »

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #13 kdy: 24. 05. 2021, 15:20:21 »
Zaznelo to tady 2x, ale jak osetrit zaznamy ve fstab, kde nebude mozne zaznam pripojit ( zde  FS na sitovem serveru, ktery zmeni IP nebo nekdo vytahne kabel a nebo v pripade flashky ze proste bude vypojena)
Pak jedině použít Autofs
Připojuje se pouze pokud vstoupíš do mount adresáře a při nečinnosti se zase odpojí.
Pokud v tu chvíli nebude server dostupný tak to samozřejně nahlásí chybu ale po nahození serveru se to připojí opět ok.

https://wiki.archlinux.org/title/Autofs

Re:Jak namapovat disk
« Odpověď #14 kdy: 24. 05. 2021, 16:10:21 »
autofs je zbytečné, systemd to umí taky. Spěchám už pryč, takže jen v rychlosti: man systemd.automount