Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?

Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« kdy: 17. 05. 2021, 23:31:22 »
Kdyz je nejaky moderni HDD plneny heliem, co se stane kdyz se nahradi obsah vzduchem (udelanim otvoru ,otevrenim ventilu, pokud ma).
Znici se hned nebo pocase nebo bude fungovat za zhorsenych provoznich vlastnosti(zvysena teplota)


A co opacne ( klasicky disk, nahrazena atmosfera He)
A co ve vakuu? To pry by neslo vubec, ze ten plyn zarucuje ze hlavicka se nedotkne(neprilne) k plotne. Je to tak?
« Poslední změna: 18. 05. 2021, 06:47:11 od Petr Krčmář »


Re:disk s Heliem : co se stane po nahrazeni vzduchem?
« Odpověď #1 kdy: 18. 05. 2021, 01:23:04 »
Heliem se disky plní proto, že má menší tření než vzduch. Proto se pak do disků dá osadit víc ploten, aniž by se při své normální činnosti poškodily nadměrným vývinem tepla, resp. nárůstem teploty. Nezkoumal jsem to (ačkoliv už v nějakých diskuzích na to řeč přišla), ale domnívám se, že s částečným únikem hélia se u disku musí počítat - už kvůli velikosti jeho atomů - ačkoliv héliové disky by snad měly mít víko svařené laserem, takže tam je menší šance na únik.

Další věc je, že po částečném úniku by mělo dojít k poklesu tlaku uvnitř disku (předpokládám, že tam není filtrační labyrint jako u běžných disků), čímž by se další únik mohl zastavit nebo hodně zpomalit - protože uniklé hélium nic uvnitř nenahradí. Pokud by k zásadnímu nebo úplnému úniku došlo, pak se asi disk začne přehřívat a je otázka, co s ním bude dál - možná je na to připravený a zastaví se. A nebo taky ne. Všechno jsou to jen teoretické úvahy, jestli to někdo vyzkoušel v praxi, nechť nám tu rozšíří obzory, taky by mě to zajímalo.

A ještě dodatek - pokud bys do disku udělal díru, pak se dá předpokládat, že i kdyby to snad momentálně přežil co se týká teploty, došlo by ke vniknutí pevných částic a tím následně i k postupnému poškození povrchu ploten. A ano, s vakuem by opravdu disk nefungoval, hlavičky by neměly na čem plavat a jen by vesele brousily povrch ploten.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:disk s Heliem : co se stane po nahrazeni vzduchem?
« Odpověď #2 kdy: 18. 05. 2021, 12:19:01 »
Pokud by k zásadnímu nebo úplnému úniku došlo, pak se asi disk začne přehřívat a je otázka, co s ním bude dál - možná je na to připravený a zastaví se. A nebo taky ne. Všechno jsou to jen teoretické úvahy, jestli to někdo vyzkoušel v praxi, nechť nám tu rozšíří obzory, taky by mě to zajímalo.

Mate tam sensor stavu helia, ktery je videt skrze SMART, takze v pripade uloziste, o ktere se starate, vam jen jednou pribude dalsi z duvodu vymeny disku.
Tohle je nejspis jedna z tech lepsich metrik (podobne jako stav wear levelling), ktera indikuje blizici se konec zivotnosti postupne.

Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #3 kdy: 18. 05. 2021, 15:03:08 »
Zajimave, ja jsem si takoveho atributu nevsiml ze by tam byl nebo ze tohle vubec disk sleduje. Jakou ma hodnotu a nazev (je jedno ze ja mam jinou znacku)?

A nevite pod jakym tlakem tam je?
youtu.be/FnFtWsZ8IP0

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #4 kdy: 18. 05. 2021, 16:43:21 »
Zajimave, ja jsem si takoveho atributu nevsiml ze by tam byl nebo ze tohle vubec disk sleduje. Jakou ma hodnotu a nazev (je jedno ze ja mam jinou znacku)?

Ty fakt neumis pouzivat google?
https://www.backblaze.com/blog/smart-22-is-a-gas-gas-gas/


PanVP

Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #5 kdy: 18. 05. 2021, 22:03:32 »
Vyrobce ho umi doplnit.Takze teoreticky to mozne je. Tedy by to melo jit i prakticky. Mam ho doma dost na meteorologicky balón :-D

PanVP

Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #6 kdy: 18. 05. 2021, 22:16:56 »
Dokonce jsem nasel video :-)
Skoda, ze nemam vakuovou komoru, zkusil bych nahradit plyn v normálním disku, jestli bude chladnější nebo tišší. Vakuum nemusí být dokonalé, v disku nebude přetlak, ale atmosférický tlak při 40°C protože tak...

Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem? smart nepodporuje
« Odpověď #7 kdy: 26. 05. 2021, 13:51:23 »
Tak muj disk Smart hodnotu 22/0x16 nemá

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #8 kdy: 26. 05. 2021, 16:06:21 »
Dokonce jsem nasel video :-)
Skoda, ze nemam vakuovou komoru, zkusil bych nahradit plyn v normálním disku, jestli bude chladnější nebo tišší. Vakuum nemusí být dokonalé, v disku nebude přetlak, ale atmosférický tlak při 40°C protože tak...

Doporucuji se podivat na specifikaci disku - byva ta uvedena maximalni operacni nadmorska vyska.
A pak zopakovat prepocet atmosferickeho tlaku podle nadmorske vysky.

Porad si myslis, ze menit neco na desetileti ladenem operacnim bodu tak slozite veci jako je moderni pevny disk prinese nejakou citelnou zmenu, krome urychlene desktrukce?

Ale pokud disk nema senzor tlaku.. je vakuova komora zrejme lepsi zpusob zajisteni vady v zarucni dobe, nez elektricke soky, ktere precejen zanechaj viditelnejsi dukazy.

Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #9 kdy: 26. 05. 2021, 17:56:03 »
RDa: Podle mě by to s trochu snahy šlo udělat a disk by mohl přežít. Nevím, jestli by přežil vakuovou komoru (pochopitelně během procesu výměny vzduchu za helium, ve vypnutém stavu), ale šlo by to celkem triviálně i jinak, byť ne se 100% heliem.

Postačil by k tomu nějaký větší sáček chráněný proti elektrostatickému výboji, třeba od základní desky. Pak vzít disk, opatrně v čistém prostředí povolit šroubky na krytu, aby vznikla škvíra, a umístit do zploštěného sáčku. Pak do sáčku napustit helium a disk ponechat, aby došlo pohybem molekul/atomů plynů k rovnouměrnému promíchání. Plyn ze sáčku vypustit a celý proces dle libosti opakovat. V posledním kroku pak před vypuštěním zbylého hélia opatrně před vyndáním disku ze sáčku přitisknout kryt a ihned dotáhnout šroubky. Podle mě je celkem slušná šance, že by to v domácích podmínkách mohlo fungovat :-).

Celé bych to ale bral jen jako zajímavý experiment, jestli klesne teplota disku, nic víc. Ano, jeden nedostatek by tam byl - časem by helium z disku uniklo labyrintem na vyrovnávání tlaku a těsněním pod víkem. Částečně by se to možná dalo zpomalit použitím nějaké pružné membrány na výstupu z labyrintu. A taky nevím, jestli by případně helium s nižším odporem při proudění (tj. asi nižší viskozitou?) než vzduch nezpůsobilo havárii kvůli nedostatečně silnému polštáři plynu, na kterém by hlavička měla "plavat".

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #10 kdy: 26. 05. 2021, 18:30:30 »
A taky nevím, jestli by případně helium s nižším odporem při proudění (tj. asi nižší viskozitou?) než vzduch nezpůsobilo havárii kvůli nedostatečně silnému polštáři plynu, na kterém by hlavička měla "plavat".

Bingo, a o to me slo, ze to neni mozny z duvodu dvojiho vyladeni:
 - ploten vs. plynu
 - plynu vs. hlavicek
na dany druh plynu pod urcitym tlakem.

To mate jako zakon nabidky a poptavky - protne se to v jednom bode - a tento operacni bod nelze nijak zlepsit posunem vlevo ci vpravo.

PanVP

Re:Disk s heliem: co se stane po nahrazení vzduchem?
« Odpověď #11 kdy: 26. 05. 2021, 18:55:42 »

Ale no tak.  ::)
Ty nemáš 1000000 starých diskù na hraní ?  Já jo. A než bych si hrál s cenným diskem, hrál bych si s něčím bezcenným.

A taky mám fůru disků plněných heliem, ze kterých helium uteče. Vlastně (bez ohledu na potřebu) bych ho chtěl umět doplnit.

Ad disky: Atmosférické disky jsou prachotěsné, ne vzduchotěsné. Rozdíl tlaku uvnitř disku vně a uvniťř vakuové komory je 0. Heliové disku jsou heliotěsné, čím víc tím líp. Co se stane, když vložíš heliový disk do vakuové komory a odčerpáš hodnotu 1 atmosféry? Nic, protože před plněním uvolníš ventil, abys tam měl jak dostat nové helium  ::) A hlavně nevznikla džuzna kde nechceš.

PS: Tvůj projekt ultrarychlého úložiště byl komplikovanější a méně užitečný  ;D  :P
« Poslední změna: 26. 05. 2021, 19:01:21 od PanVP »