Jak na Ad Blocker na mobilech?

Jak na Ad Blocker na mobilech?
« kdy: 16. 05. 2021, 14:57:49 »
Zdravim,

mam dotaz. Vlastnim iPad a pro ten si muzu z App Store stahnout ruzne ad blockery pro Safari. Nicmene neni tam ani jediny pro chrome. Domnivam se ze to je proto, protoze CHrome je na iPadu vlasstne nafejkovane Safari, kde se zmeni jenom horni vrstva.

Nicmene - muj Ad Block co ma neunfujge prinejmensim na reklamy na Youtube ani v Safari, ani v Chrome.

A tak se zajimam, jak to ma Android, a jestli tam pro chrome existuje nejaky adblocker, ktery by fungoval takdobre, jak ten na PC.

A zaverem bych rad dodal, ze na Youtube travim dost casu,a je pro me neprijatelne, aby mi na tabletu nebo na mobilu tamvyskakovaly reklamy - to naprosto odmitam. Proto je vlastne tahleproblematika pro ma zaroven i otazka toho, jestli budu pouzivat tablety nebo ne - protoze jestli to nejde, tak adios amigo, nema to smysl.


flack

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2021, 15:07:38 »
Ahoj ja sa tak trocha pridám k téme. Videl som že blokovanie reklamy sa dá filtrovať už na routroch. Konkrétne som to videl ako nejaký skript pre edgerouter, ale nikdy som to neskúšal. Každopádne by bolo fajn tie “najznamejšie” reklamy blokovať pre všetkých uživatelov domácej siete. Máte niekto s tým skúsenosť? Zaujímajú ma aj tie negatíva kedže niektoré stránky sa nezobrazujú korektne kým nevypneš blocker v prehliadači.

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2021, 16:56:26 »
Poté, co jsem na PC opustil Chrome/Chromium a začal používat Firefox, jsem to a samé zkusil na Android telefonu.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že Firefox pro Android, narozdíl od Chromu, podporuje doplňky jako uBlock Origin. :-)

BTW:
V IOS fakt netuším, nicméně pro Android snad existovaly/existují i nějaké blokátory, co se tváří jako "VPN na localhostu" a díky tomuto nastavení, dokáží i bez rootu filtrovat jakýkoli internetový provoz jakékoli aplikace. Daň za to, je lehce vyšší spotřeba akumulátoru.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #3 kdy: 16. 05. 2021, 18:28:12 »
Osobne na mobile mám Adguard inštalovaný podľa ich tutošu na webe, čo vyžadovalo aj inštaláciu certifikátu poverenia,.. lebo ako kalsické adblockery z Google Play sú v podstate nefunkčné, keďže Android je tak skriplený že taký Adblocker nemá právo zasahovať do komunikácie, a teda máš už potom dedikované adblockové prehliadače alebo ešte adblock vo firefoxe čo zpôsobí že z prehliadania Internetu sa stane posielanie poštových holubov (z dolámanými krídlami), teda ak ti za minútu stránku načíta si štastný, takže lepšie to inštalovať z "bezezpečného" zdroja, čo skutočne bude blokovať a nebude hrozný výkon, lebo Google Play nedovolí aby mal aplikácie typu Adguard v sebe (https://adguard.com/en/blog/google-removes-adguard-android-app-google-play.html), aha ty si iOvca, ale to je jedno, adguard môžeš skúsiť i tak, v ohryzených jablkách to majú aj v obchode.
« Poslední změna: 16. 05. 2021, 18:34:06 od Mlocik97 »

Apple sice podporuje content blockery primo v Safari
« Odpověď #4 kdy: 16. 05. 2021, 21:39:25 »
Nj, jenze na Androidu to budes mit aspon pro Chrome, kdezto na iPad je to jenom pro Safari. A ja Safari nepouzivam - neni to tak dobry browser jako Chrome.

To je fakt hnus tahle vlezla komerce. Apple sice podporuje content blockery primo v Safari, no ale zase na druhou stranu jeste porad Safari nedovoli stahovat soubory treba z uloz.to. A nedovoli to ani Chrome, nebo Firefox - protoze jestli to dobre chapu, tak jsou to na iPadu jenom kabatky pro Safari - porad je to Safari. No ale aspon ze Opera vystupuje z rady, a tento sympaticky prohlizec download umozni.

A jinak ferovy software aby v app store clovek pohledal, vsechno je budto placene, nebo otravuji reklamy. Kam ten svet speje. Pritom ja jsem v podstate opensource kmunitni vyvojar, a nevim proc se mam cumet na nejake reklamy jenom proto, ze nekdo udelal nejakou utilitku. Jenze App store ani neumozni odfiltrovat jen free aplikace bez reklam - protoze  by na tom nemohli ryzovat prachy, kdyby to bylo zadarmo. A ty free dobre aplikace jsou, ale neni jednoduche je kvuli tehle informacni blokade najit.
« Poslední změna: 16. 05. 2021, 21:45:17 od registrovany123 »


Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #5 kdy: 16. 05. 2021, 22:44:03 »
@registrovany123:
Na iOS uspesne pouzivam aplikaci "AdBlock Pro" (ver. 8.0.1 (94)) pro Safari -- nenech se zmast nazvem, navzdory "Pro" v nazvu byla zdarma. Funguje i na reklamy z youtube. Zamrzi, ze nema az tak podrobne nastaveni jako treba uBlock pro Chromium-based prohlizece na desktopu, ale co se da delat. Pri pouzivani na Wi-Fi pak velkou cast reklam vychyta pihole. Nemam v tomto smeru duvod ke stiznostem.
V casech, kdy jsem zacal pouzivat iOS, jsem byl z desktopu zvykly na Operu, tak jsem se ji zpocatku snazil pouzivat i na iOS, ale fakticky to moc nemelo smysl, nakolik se linky z jinych aplikaci stejne oteviraly v Safari, az jsem na Safari presel. Ono tam nakonec az tolik rozdilu nebylo.


[OT]@Mlocik97:
Skoro mi pripada, ze tam, kde je ve zprave uvedeno "iPhone", by melo byt uvedeno neco jineho. :)
Kuprikladu pro mne je business zalozeny na vytezovani (az kradeni) cizich dat zcela neprijatelny. Business zalozeny na prodeji drazsich produktu a ryzovani na provizich z prodeju obsahu mi prijde o poznani ferovejsi. Ale to je na filozofickou debatu zcela mimo tento topik. [/OT]

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #6 kdy: 16. 05. 2021, 23:02:10 »
@registrovany123:
Na iOS uspesne pouzivam aplikaci "AdBlock Pro" (ver. 8.0.1 (94)) pro Safari -- nenech se zmast nazvem, navzdory "Pro" v nazvu byla zdarma. Funguje i na reklamy z youtube. Zamrzi, ze nema az tak podrobne nastaveni jako treba uBlock pro Chromium-based prohlizece na desktopu, ale co se da delat. Pri pouzivani na Wi-Fi pak velkou cast reklam vychyta pihole. Nemam v tomto smeru duvod ke stiznostem.
V casech, kdy jsem zacal pouzivat iOS, jsem byl z desktopu zvykly na Operu, tak jsem se ji zpocatku snazil pouzivat i na iOS, ale fakticky to moc nemelo smysl, nakolik se linky z jinych aplikaci stejne oteviraly v Safari, az jsem na Safari presel. Ono tam nakonec az tolik rozdilu nebylo.


[OT]@Mlocik97:
Skoro mi pripada, ze tam, kde je ve zprave uvedeno "iPhone", by melo byt uvedeno neco jineho. :)
Kuprikladu pro mne je business zalozeny na vytezovani (az kradeni) cizich dat zcela neprijatelny. Business zalozeny na prodeji drazsich produktu a ryzovani na provizich z prodeju obsahu mi prijde o poznani ferovejsi. Ale to je na filozofickou debatu zcela mimo tento topik. [/OT]

Jj s tim byznysem aji vcelki souhlas, ackoliv teda ten adroid tam umoznuje dat lineage a google sluzbam se da i vyhnout. Kdezto na tom ios treba absence stahovani z uloz.to je opravdu absurdni. Ja kdyz jsem dostal jako student ipad ze je to prece nejelspi tak jsem z toho moc nadsen nebyl, co na tom vsechno neslo. No jeste ze uz se to da obejit normalne pres tu operu.

Apple zrovna neni hodna firma, ale plus je, ze to neni reklamni spolecnost, a v safari explicitne podporuje ty content blockery... no.

Jo a nechapu proc chrome nepodporuje na mobilech ty pluginy,, vsdyt je to javascript jako javascript. Jeste maji ty mobilni platformy co dohanet.

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #7 kdy: 17. 05. 2021, 11:00:58 »
Téma bylo rozděleno, off topic příspěvky jsou v samostatném vlákně. Prosím, věnujte se technické stránce věci, na kterou se tazatel ptal.

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #8 kdy: 17. 05. 2021, 11:03:03 »
Osobne na mobile mám Adguard inštalovaný podľa ich tutošu na webe, čo vyžadovalo aj inštaláciu certifikátu poverenia...

já to zkoušel, ale vadilo mi, že leze do HTTPS spojení (možné šmírování?)

no zase když by to toho nelezl a v současnosti HTTPS převládá, tak by nemohl filtrovat reklamu

tak nevím, jestli je lepší reklama, nebo se nechat šmírovat

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #9 kdy: 17. 05. 2021, 11:55:27 »
Poďme sa baviť v nejakej konkrétnej rovine, pretože informácie ktoré tu čítam sa nezhodujú s mojou praktickou skúsenosťou.

IOS
Mám iPad 5. generácie s IOS 14.3. A zhodou okolností som vo štvrtok riešil rovnaký problém ako autor vlákna. Neviem od ktorej verzie IOS, ale sťahovanie súborov z uloz.to a aj ostatných webov funguje v safari normálne. Viem že ešte pár rokov dozadu to nebolo možné, aleteraz už tam toto obmedzenie není. Používam safari a blokátorov reklám z Appstore som skúsil niekoľko. Na web stránky fungujú, no na reklamy vo videách na youtube nepomáhal ani jeden vrátane spomínaného Adblock Pro, ktorý aktuálne používam.

Nakoniec som spravil Jailbreak pomocou unc0ver, následne som našiel Youtube Reborn, ktorý potom blokuje reklamu v Youtube aplikácií. Jailbreak sa dá spraviť za cca 15 minút podľa návodu na internete. Zvládne to aj niekto, kto o jaibreaku nič nevie, ako napr já ešte vo štvrtok.... Narazil som drobné obmedzenie, že nefunguje prehrávanie na pozadí a mód obraz v obraze... S jaibrakom môžete naraziť na problém,že niektoré aplikácie ako bankové, hbogo atď. si kontrolujú či bolo zariadenie rootnutné a odmietajú sa zapnúť. Toto som vyriešil pomocou A-bypass. Ten pred zvolenými aplikáciámi maskuje root.

Skúšal som aj Pi-hole, je fajn že funguje aj na reklami v ostatných aplikáciách, no na youtube nefunguje, pretože aplikácia youtube je od googlu a poskytovateľ reklám je tiež google, takže sa na základe DNS blokovať nedajú...

Android
Na androide používam aplikáciu Youtube Vance, čo je klon Youtube aplikácie ale sú vnej blokované reklami. Nainštalovať sa dá aj na zariadenie bez rootu. Stačí postupovať podľa pokynov na ich webe.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #10 kdy: 17. 05. 2021, 12:51:43 »
Osobne na mobile mám Adguard inštalovaný podľa ich tutošu na webe, čo vyžadovalo aj inštaláciu certifikátu poverenia...

já to zkoušel, ale vadilo mi, že leze do HTTPS spojení (možné šmírování?)

no zase když by to toho nelezl a v současnosti HTTPS převládá, tak by nemohl filtrovat reklamu

tak nevím, jestli je lepší reklama, nebo se nechat šmírovat

vzhľadom k tomu že reklamy (resp. adware obsahujúci spyware) šmírujú tiež, tak myslím že už radšej i ten Adguard.

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #11 kdy: 17. 05. 2021, 13:06:21 »
no ale ten Adguard vidí všechnu komunikaci rozšifrovaně, tedy i to co vy posíláte na server, třeba heslo, číslo kreditky ...

to ty reklamy si akorát můžou hrát se sušenkama a zjišťovat na jaký stránky chodíte

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #12 kdy: 17. 05. 2021, 13:24:43 »
Obecně jsem nenarazil na žádnou alternativu, která by byla tak dobrá, jako je doplněk uBlock Origin.
Opera v telefonu blokuje youtube reklamy a obecně většinu reklam nezobrazí ale nezablokuje.
Firefox Focus nezobrazuje reklamy ovšem je neblokuje a Youtube už vůbec ne.
Brave nezobrazuje reklamy a Youtube reklamy blokuje..

Já řeším již dlouhodobě problém i na macu, protože není žádná alternativa u safari, co by suplovala funkci doplňku uBlock Origin..

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #13 kdy: 17. 05. 2021, 15:08:08 »
Nejjednodušší na YouTube na iphone/ipadu  je pouštět ho přes brave prohlížeč

Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« Odpověď #14 kdy: 17. 05. 2021, 19:03:27 »

Android
Na androide používam aplikáciu Youtube Vanced ...

to vypadá, že funguje, díky, neznal jsem