Napred jsem hledal vyuziti pro postarsi workstation, az jsem do nej vecpal kdeco s tim, ze kdyz uz to pobezi plus minus nonstop, tak at je to aspon k necemu a zbavim se tak ruznych mensich blbustek, ktery maji navic kazda svuj zdroj a kdesi cosi... takze extra 2port a 4port sitovky, radic pro dostatek disku v RAIDu, adapter na mPCIe WiFinu, USBckovej tuner a jedem, at to k necemu je... Tak je z toho domorobo modem/switch/AP/NAS/TV/cokoliv chces.
Sveho casu jsem narazil na projekt ClearOS, v podstate CentOS s webUI, ktery umelo kdeco (ale spis zakladni veci) s moznosti placenyho supportu... ale zprovoznit tam rezim gateway+sluzby tam slo doslova na par kliku (ale stejne to bylo pro mne nedostatecne). Nicmene toto jsem chtel - kdyz tohle primo nekdo podporuje, a to i placene pro komercni pouziti, tak bych se blahove domnival, ze to nemuze byt az TAK stupidni napad...
Ale stejne jsem skoncil u CentOSu a vsechno od piky, nakolik ta masina slouzi i jako HTPC. Vse pod jednou strechou, zadny babrani se s nedostatkem vykonu nebo s tim, ze neco nejde nastavit.
Sitovy veci mam vystaveny jen do firewalld zony Internal, zvenku je vsechno hluchy (akorat budu otevirat port na VPNku). Na storage jsou veci budto "verejne" (bezne pristupne veci z internetu, instalacky, nahravky z TV, ...), kde mi jejich ztrata nevadi, nebo pak veci "soukrome" (zalohy), jakozto sifrovany kontejner, ktery se desifruje za behu na kliententskem pocitaci, na kterem je namountovan (takze na disku je jen "binarni srot").
Mam takhle sice vytvorenej kompletni single point of failure ve vsech ohledech, ale na takovy to domaci zvykani je to asi fuk.
A ted do mne, je na tom neco fakt kriticky spatne, nebo se "na doma" zdaji rizika prijatelna?
---
Dlouho pred tim, nez jsem skoncil u tohoto reseni, jsem zkoumal mnoho variant, jak veci aspon trochu oddelit, abych mel sitovani/VPNku (tehda uvazovano pfSense) zvlast a storage a zbytek veci taky. Sitovky dostat do pfSense pres PCIe passthru a pro propojeni mezi VM mit uz jenom vNIC.
Ackoliv mi reseni zalozene na Xenu ci XCP-ng behalo designove podle ocekavani, zatezove testy byly zoufale. Pouhy iperf (klientsky PC vs pfSense ve VM s NIC pres PCIe passthrough) pri vyuziti 2 Gbit/s duplexne dokazal kompletne zatizit 4 jadra na 3 GHz, totalni zahlceni interrupty (z pulky ovladacem igb na urovni guesta, z druhe pulky neidentifikovatelne na strane hosta). Sice za beznyho dne tam po LAN tolik ani zdaleka nebeha, presto to bylo hodne spatne i stran spotreby/tepla. Docela mne to zaskocilo - od Xeonu a workstation desky jsem cekal, ze virtualizace pojede jedna basen. Pri behu primo na zeleze to pri stejne zatezi "o nicem nevi", coz z celkoveho pohledu vnimam jako mnohem zasadnejsi vec.
Jak by se mi libilo natrefit na neco, co by melo rozhrani jako pfSense, ale slo naroubovat na CentOS... a mit takhle spravu hostapd/firewalld ci iptables/VPN/domenovyho filtrovani/... pod jednou strechou. Mozna se mrknu, jak to resi u WRT, stejne pouzivam jejich patche na ovladace ath9k...