Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím,

potreboval by som poradiť alternatívu pre docker, ktorý by bol full free open-source, ( tzv. nie že desktopový klient bude pýtať $ za blbosť ako možnosť "neaktualizácie". viď: https://twitter.com/moyix/status/1388586550682861568 teda aspoň u Dockeru vidím že to ide špatnou cestou ) a zároveň mal podporu v K8s, teda implementoval Kubernetes CRI. Pozeral som ešte aj na Containerd a CRI-O (ktoré boli popri Dockeru na stránke K8s odporúčané), no vôbec sa v tomto neorientujem... Na kontajneroch budú bežať prevažne JavaScriptové aplikácie a Databázy ako MongoDB alebo CouchDB.

Ďakujem vopred za radu.
« Poslední změna: 03. 05. 2021, 09:35:43 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2021, 20:02:44 »
a co lxc?

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2021, 20:10:29 »
a co lxc?

Teraz pozerám na https://github.com/lxc/lxcri a keďže už mám nejaké skúsenosti s LXC, tak sa mi toto riešenie hodne páči.
« Poslední změna: 02. 05. 2021, 20:15:51 od Mlocik97 »

Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2021, 20:44:50 »
PM podporuje LXC >> dobrá volba kudy jít :-)

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2021, 21:26:52 »
Ďakujem za rady, síce trocha sa v tom strácam, ale tak to sa ešte budem musieť naučiť... zatiaľ som LXC používal trocha a konkrétnejšie to bol libvirt-LXC, pre K8s som skúšal LXD a pozeral ešte ten LXCRI..

btw. čo je to PM?


Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #5 kdy: 03. 05. 2021, 09:09:36 »

Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #6 kdy: 03. 05. 2021, 09:15:36 »
Ano, měl jsem na mysli ProxMox VE.

Re:Aký full free open-source kontajner, aka alternatíva pre Docker
« Odpověď #7 kdy: 03. 05. 2021, 09:20:31 »
Mimochodem, ted si trosku hraju s https://xcp-ng.org/ ... ale nevim zda to vlastne splnuje tve pozadavky ...

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #8 kdy: 03. 05. 2021, 10:53:22 »
No ja by som potreboval skôr aplikačný kontajner než systémový kontajner, a už vôbec nie hypervisor. Niečo, pomocou čoho by som vytvoril image, a mohol to nasadiť na K8s. Pozeral som práve najviac ten LXCRI a LXE, čož je prispôsobenie LXC/LXD pre K8s, ale stále neviem na akej úrovni to je, no viac sa to chová ako systémový kontajner než aplikačný. Aj keď viem že dnes kontajnery majú rôzne možnosti nastavenia a pod. Čo je trocha problém u LXC/LXD tak je hlavne Googel, ktorý keď hľadám ako použiť tieto kontajnery v K8s, tak ono mi to nájde naopak ako spustiť K8s vo vnútri kontajnera LXC/LXD. Inak tých LXneco je taká kopa že v tom mám chaos... libvirt-LXC, LXC, LXD, LXE, LXCRI, LXCFS, a ešte neviem čo...
« Poslední změna: 03. 05. 2021, 10:57:29 od Mlocik97 »

Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #9 kdy: 03. 05. 2021, 11:12:09 »
Podman

Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #10 kdy: 03. 05. 2021, 11:13:44 »
podman, da se pouzivat jako `alias docker=podman`.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2021, 11:33:49 »
Tak momentálne pozerám, stále pozerám informácie o LXC/LXD, CRI-O, Containerd, a Podman.

Podman mi príde že je v podstate taký trocha vylepšený a bezpečnejší Docker, ktorý je od RedHatu.

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #12 kdy: 03. 05. 2021, 22:24:42 »
Tak momentálne pozerám, stále pozerám informácie o LXC/LXD, CRI-O, Containerd, a Podman.

Podman mi príde že je v podstate taký trocha vylepšený a bezpečnejší Docker, ktorý je od RedHatu.

a... ?

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #13 kdy: 03. 05. 2021, 22:39:23 »
Ještě bych zahrnul do úvahy podkladovou platformu. Třeba pokud se má kontejner pouštět navíc pod Pacemaker clusterem na CentOS/RHEL. Zde třeba platí, že na CentOS7 je nyní funkční libvirt-lxc, ale bez záruky bude kdykoliv odstraněn, oficiálně podporovaný je Docker, na RHEL/CentOS8 je podporovaný zase Podman, ale budoucnost na těchto platformách míří v dáli někam k OpenStacku.

Re:Aký full free open-source kontajner, alternatíva pre Docker
« Odpověď #14 kdy: 05. 05. 2021, 21:51:46 »
Ak zadanie ulohy zahrna pouzitie image / beh kontajneru v kubernetes tak potom nahrady dockeru podla mna maju poskytovat sluzbu vytvorenie image (povinne a v pripade pouzitia v kubernetes musi dodrzat urcite pravidla) a moznost behu kontajneru (nie je to povinne pri podmienke pouzitia v kubernetes).
image - suborovy system na disku s kodom
kontajner - beziaca aplikacia ako proces 

Ano podman je moznost, ktora splna obe tieto poziadavky.
Dalsie moznosti pre tvorbu images /alebo aj beh kontajnerov su velmi dobre porovnane napriklad v prezentacii:
https://events19.linuxfoundation.org/wp-content/uploads/2017/11/Comparing-Next-Generation-Container-Image-Building-Tools-OSS-Akihiro-Suda.pdf
takze dalsie priklady nahrad mozu byt: BuildKit, kaniko, Bazel, Buildah, Source-to-Image, Metaparticle, umoci
prezentacia je uz starsia tak urcite uz pribudli aj novsie.

Nie som odbornik na lxc ale pri rychlom preverovani som nenasiel podporu spustania lxc images v kubernetes.

containerd / cri-o vnimam ako nastroje s uzkou specializaciou - spustanie a chod kontajnerov v ramci kubernetes ale sami osebe nedokazu vytvorit image, z ktoreho je nasledne kontajner spusteny.

A teda ak by som sa rozhodol pri prevadzke kuberneta vyradit docker v casti riadenie behu kontajnerov a nahradit ho containerd alebo cri-o (a prave v poslednych rokoch je tato zmena oblubena) tak stale mozem pouzit docker na pripravu images.
A ak by som chcel docker nahradit aj v kroku priprava image tak potom prichadzaju do uvahy uz spomenute nastroje: podman, kaniko, Metaparticle ....