Proč se webové stránky napojují na localhost

Re:Proč se webové stránky napojují na localhost
« Odpověď #15 kdy: 04. 05. 2021, 15:26:34 »
Mna celkom sokuje kolko JS/TS bordelu to nataha do prehliadaca a to TS sa tam predpokladam este musi prelozit, alebo to uz prehliadace vedia nativne? Nepaci sa mi to kde sa web dostal za poslednych cca 10 rokov.
Ne, prohlížeče TypeScript nativně neumí a žádný TypeScript se do nich nenahrává. TypeScript se v okamžiku buildu aplikace přeloží na JavaScript a prohlížeč pak pracuje čistě s JavaScriptem.

« Odpověď #16 kdy: 04. 05. 2021, 15:39:55 »
No tvl, ono to tam nataha cely node_modules, babel ktory to asi preklada rovno na stroji klienta, neni to ani minifikovane. Frontendaci, je toto normal ako sa dnes pisu web appky, ci to je zas specificke riesenie pre specificky CSR trh (citaj, chceme frontendaka s 10 rokov skusenosti, musi vediet vsetko o vsetkom, mzda 70k v hrubom) alebo mne brutalne usiel vlak a dnes uz sa na nejaku co najmensiu velkost stranky nehraje. To mi poser kozy fakt, to som necakal, ze toto uvidim, naposledy ked som to skusal, tak transpilacia TS->JS v prehliadaci bolo len na ucel vyvoja ale nie na produkcne nasadenie.

« Odpověď #17 kdy: 04. 05. 2021, 15:40:34 »
Mna celkom sokuje kolko JS/TS bordelu to nataha do prehliadaca a to TS sa tam predpokladam este musi prelozit, alebo to uz prehliadace vedia nativne? Nepaci sa mi to kde sa web dostal za poslednych cca 10 rokov.
Ne, prohlížeče TypeScript nativně neumí a žádný TypeScript se do nich nenahrává. TypeScript se v okamžiku buildu aplikace přeloží na JavaScript a prohlížeč pak pracuje čistě s JavaScriptem.
Tak si pozri stranku tej Monety, tam mas komplet TS zdrojaky este aj s node_modules.
EDIT: pozeram to cez Firefox na MacOs, len pre istotu keby to mali urobene platform specific.

« Odpověď #18 kdy: 04. 05. 2021, 15:51:22 »
No tvl, ono to tam nataha cely node_modules, babel ktory to asi preklada rovno na stroji klienta, neni to ani minifikovane. Frontendaci, je toto normal ako sa dnes pisu web appky, ci to je zas specificke riesenie pre specificky CSR trh (citaj, chceme frontendaka s 10 rokov skusenosti, musi vediet vsetko o vsetkom, mzda 70k v hrubom) alebo mne brutalne usiel vlak a dnes uz sa na nejaku co najmensiu velkost stranky nehraje. To mi poser kozy fakt, to som necakal, ze toto uvidim, naposledy ked som to skusal, tak transpilacia TS->JS v prehliadaci bolo len na ucel vyvoja ale nie na produkcne nasadenie.

Tak si pozri stranku tej Monety, tam mas komplet TS zdrojaky este aj s node_modules.

Ano, brutálně vám ujel vlak. To, že si při použití vývojářských nástrojů prohlížeč dotáhne zdrojové soubory, aby programátor nemusel procházet mimifikovaný kód, je naprosto normální. Na produkci se někdy tyto soubory nedávají, ale ničemu tam nevadí, protože se do prohlížeče nestáhnou do té doby, než někdo otevře vývojářské nástroje a nezačne zkoumat zdrojový kód. A když zdrojový kód zkoumat začne, je za ty zdrojové soubory rád.

Takže ještě jednou. Součástí stránky nejsou TS zdrojáky, prohlížeč nic netranspiluje.

Pokud obsahu záložky Sources v DevTools nerozumíte, tak na ni nelezte – pak vás nebude děsit. Co prohlížeč stáhl ze serveru zjistíte v záložce Networks.

« Odpověď #19 kdy: 04. 05. 2021, 15:52:51 »

Ano, brutálně vám ujel vlak. To, že si při použití vývojářských nástrojů prohlížeč dotáhne zdrojové soubory, aby programátor nemusel procházet mimifikovaný kód, je naprosto normální. Na produkci se někdy tyto soubory nedávají, ale ničemu tam nevadí, protože se do prohlížeče nestáhnou do té doby, než někdo otevře vývojářské nástroje a nezačne zkoumat zdrojový kód. A když zdrojový kód zkoumat začne, je za ty zdrojové soubory rád.

Takže ještě jednou. Součástí stránky nejsou TS zdrojáky, prohlížeč nic netranspiluje.

Pokud obsahu záložky Sources v DevTools nerozumíte, tak na ni nelezte – pak vás nebude děsit. Co prohlížeč stáhl ze serveru zjistíte v záložce Networks.
Vdaka za objasnenie, som rad, ze sa to netaha vzdy. Frontendu sa vyhybam ako cert krizu a do toho vlaku uz nemienim nikdy nastupit, tak nech si ide kam chce.

« Odpověď #20 kdy: 04. 05. 2021, 16:00:40 »
nemuze to byt pokus o pripojeni se na dev server kvuli hot reloadu?
Vychazim z toho ze posilaji i zdrojaky, ze tam zapomeli dev flag

https://ib.moneta.cz/manifest.json
« Poslední změna: 04. 05. 2021, 16:07:20 od Tomáš Procházka »

L..

• 172
    • Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 04. 05. 2021, 16:39:14 »
No vypadá to, že ten deployment mají poněkud rozverný :-)

Jinak, že je to pokus o spojení na nějaký DEV nástroj bych vzhledem k tomu, že tam mají zdrojáky a ladění Reduxu klidně věřil.

« Odpověď #22 kdy: 04. 05. 2021, 16:49:53 »
nemuze to byt pokus o pripojeni se na dev server kvuli hot reloadu?
Vychazim z toho ze posilaji i zdrojaky, ze tam zapomeli dev flag
Jinak, že je to pokus o spojení na nějaký DEV nástroj bych vzhledem k tomu, že tam mají zdrojáky a ladění Reduxu klidně věřil.
Ano, pokus o připojení na vývojový server mi připadá jako pravděpodobné vysvětlení.

Ten vývojový režim ani nemusí být zapomenutý. Když nějaký integrační protikus nemá pořádné testovací prostředí, může být nejrychlejší nějakou věc odkrokovat na produkčním prostředí. Je to frontend, takže tam nemůžete při ladění nic zkazit, takže ničemu nevadí, když se na chvíli zapne ladicí režim.

« Odpověď #23 kdy: 04. 05. 2021, 17:11:57 »

sorry jako, ale dát source mapy k souborům, může dát jen amatér... To na produkci opravdu, ale opravdu nepatří. Ale samozřejmě to 95% firem nedělá, neumí zkonfigurovat webpack, vytvoří aplikaci jen z CRA a tím mají základ vyřešen.

Vývoj je samozřejmě něco jiného, tam je to částečně chtěné.

« Odpověď #24 kdy: 04. 05. 2021, 17:33:36 »
To na produkci opravdu, ale opravdu nepatří.
Vadí to snad něčemu?

Ne, tam je to úplně chtěné. Kdyby to nebylo chtěné, tak by nikdo pracně nevymýslel, jak to udělat, a pak by to všechny nástroje pracně neimplementovaly.

« Odpověď #25 kdy: 04. 05. 2021, 18:27:25 »
To na produkci opravdu, ale opravdu nepatří.
Vadí to snad něčemu?

Ne, tam je to úplně chtěné. Kdyby to nebylo chtěné, tak by nikdo pracně nevymýslel, jak to udělat, a pak by to všechny nástroje pracně neimplementovaly.
Pozrel som si to aj na inych strankach a nikde som nenasiel komplet zdrojaky v citatelnom formate ako na tej Monete. Zacinam trochu pochybovat o vasom predoslom tvrdeni, ze to je chcene a je to tak dobre. Uvedomujete si, ze toto nie je vyvojova verzia stranky, ale produkcna? Len aby nedoslo k nedorozumeniu. Pri vyvoji chapem, ze je dobre to vidiet v prehliadaci, ale v produkcii? Keby som to robil ja, tak urcite by som nechcel aby kazdy mohol vidiet komplet zdrojovy kod web aplikacie. Ked sa pozriete na hocijaku inu stranku tak je to aspon minifikovane a obfuskovane. Je tu niekto iny kto robi frontend aby sa k tomu vyjadril, ja frontendu nerozumiem, no mne sa to skutocne nepozdava ako to ma Moneta urobene.
« Poslední změna: 04. 05. 2021, 18:29:01 od nehalem »

« Odpověď #26 kdy: 04. 05. 2021, 18:50:26 »
Pozrel som si to aj na inych strankach a nikde som nenasiel komplet zdrojaky v citatelnom formate ako na tej Monete. Zacinam trochu pochybovat o vasom predoslom tvrdeni, ze to je chcene a je to tak dobre. Uvedomujete si, ze toto nie je vyvojova verzia stranky, ale produkcna? Len aby nedoslo k nedorozumeniu. Pri vyvoji chapem, ze je dobre to vidiet v prehliadaci, ale v produkcii? Keby som to robil ja, tak urcite by som nechcel aby kazdy mohol vidiet komplet zdrojovy kod web aplikacie. Ked sa pozriete na hocijaku inu stranku tak je to aspon minifikovane a obfuskovane. Je tu niekto iny kto robi frontend aby sa k tomu vyjadril, ja frontendu nerozumiem, no mne sa to skutocne nepozdava ako to ma Moneta urobene.
Já jsem psal, že si dovedu představit případy, kdy mít na produkci přístup k čitelným zdrojákům je chtěné. Nepsal jsem, že je to chtěné všude a vždy. Také jsem psal, že to ničemu nevadí, když tam ty čitelné zdrojové kódy jsou. Vy máte nějaký argument, proč by to mělo vadit?
JavaScriptové soubory v IB Monety jsou minifikované. Obfuskace jako taková se dnes nedělá, minifikace kód znečitelňuje dostatečně (včetně zkracování názvů). Navíc už dnes vývojáři považují za normální, že je vidět zdrojový kód, takže nemají pocit, že musí chránit ty úžasnosti, co napsali, aby to někdo náhodou neukradl.

Zatím jste nepřišel s žádným argumentem, který by vyvracel má tvrzení. Jenom máte pořád zmatek v tom, co je normální součást stránky a co jsou pomocné soubory stažené na základě SourceMap do vývojářských nástrojů.

L..

• 172
    • Zobrazit profil
« Odpověď #27 kdy: 04. 05. 2021, 19:28:29 »
Ten vývojový režim ani nemusí být zapomenutý. Když nějaký integrační protikus nemá pořádné testovací prostředí, může být nejrychlejší nějakou věc odkrokovat na produkčním prostředí.

V nějakém startupu co si bastlí dva kluci v garáži ano. V bance fakt ne. Jsem fakt rád, že v Monetě nemám ani korunu.

« Odpověď #28 kdy: 04. 05. 2021, 19:37:57 »
V nějakém startupu co si bastlí dva kluci v garáži ano. V bance fakt ne. Jsem fakt rád, že v Monetě nemám ani korunu.
Vidím, že se tu sešlo dost lidí se silným názorem, že mít zdrojové soubory nahrané na produkčním serveru je špatně. Škoda že se zatím nenašel nikdo, kdo by ten názor také podpořil nějakým argumentem, čemu to vadí.

Ano, je to neobvyklé. Ale pořád nikdo nenapsal, proč to vadí.

« Odpověď #29 kdy: 04. 05. 2021, 20:23:30 »
Popravde vec ktora mne skutocne vadi je, ze dnes sa uz weby vobec nepisu aby isli uplne bez JS. Uz to tu pisem po neviem kolky krat, web sa vydal cestou ktora sa mi nepaci. Ak je normalne mat pristupne zdrojaky v cistej, citatelnej podobe OK, koniec-koncov aj minifikovany kod sa da deminifikovat a citat relativne normalne a tym zistit ako cely ten kram funguje do posledneho detailu. Moj argument co sa mi na tom nepozdava je, ze davam potencialnemu utocnikovi na zlatom podnose komplet kod aj s komentarmi, ta obfuskacia je aspon malicka prekazka, viem, ze to nie je ziadne riesenie pripadnych bezpecnostnych hrozieb, ale proste sa mi to nepaci, dat to len tak celemu svetu uplne komplet.
« Poslední změna: 04. 05. 2021, 20:27:20 od nehalem »