Software na prohlížení fotek a obrázků

Software na prohlížení fotek a obrázků
« kdy: 02. 05. 2021, 15:17:16 »
Na spravu fotek se mi asi nejvice osvedcilo davat je do slozek, kde kazda slozka predstavuje nejake album nebo subalbum. Uz toto v kombinaci s pruzkumnikem je moje reseni pro spravu fotek.

Postradam ale jeste moznost podivat se na ty fotky jakoby vsechny naraz, serazeno treba dle datumu porizeni, jako takovy stream, a nebo treba je zobrzit dle mista porizeni, nebo jednoduse editovat jejich tagy.

Napr. Apple Photos neni spatna na spravu fotek, ale nevyhoda te aplikace je, ze:

1. Neni to multiplatformni aplikace
2. I v ramci 1 OS jsou ty fotky Photos-specific, ma to vlastni strukturu, nedaji se prohlizet jen tak pomoci finderu, je to uzavrene, atp.
3. Nedaji se tomu editovat tagy, jako datum porizeni
4. Neda se jim modifikovat nazev souboru, a ani ho vlastne nejde zjistit.

Shrnuti:
Hledam multiplatformni software, ktery se mi nebude michat do me primarni spravy fotek pomoci adresaru a nazvu souboru, nebude do toho proste vubec strkat pazoury.
A protoze ocekavam jednoduchou funkcionalitu, tak bych preferoval opensource.

Najdu?
« Poslední změna: 02. 05. 2021, 18:26:59 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2021, 15:25:18 »
nepouzivam, ale koukni na digikam.org, verze pro GNU/Linux, Windows, macOS...

Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2021, 16:31:24 »
Asi rada naprd, ale já stále používám Google Picasa. Složky mám po dnech pořízení. Geniální je imho úprava fotek beze změny originálu a vytváření duplict s úpravami.
Kdyby tak komunita přiměla google uvolnit kód, bylo by to fantastické...
Gréta je nejlepší.

Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2021, 17:56:25 »
Zvažte webovou self hosted aplikaci (v javě) - https://www.picapport.de/en/ Je to poměrně propracované a trvale vyvíjené aplikace s dobrou komunikací vývojářů. Pracuje nad adresářovou strukturou, kterou nemění, fotky procházíte podle tagů, času, adresářů, hledání... Fotky lze tagovat apod.

Dále používám Darktable, je to dost slušný software, asi by šel použít i pro knihovn fotek, já jej ovšem takto nepoužívám - používám jej hlavně na (nedestruktuvní) úpravy fotek. Ale umožňuje fotky různě hodnotit a pak podle toho třídit, filtrovat apod.

Jinak v rychlosti zobrazení vede geeqie, právě proto ho používám, i když umožňuje fotky procházet jen podle složek.

Re:Software na prohlížení fotek a obrázků
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2021, 18:29:10 »
Používám Geeqie, což je fork původního GQview. Umí prohlížet adresáře a je možné mu předat seznam prohlížených obrázků na řádce. Takže se dá dělat úplně cokoliv, pro co si vymyslíte řádkový filtr. Takže pak to klidně prohlíží napříč adresáři.

Kód: [Vybrat]
$ geeqie 2019*/*Jirka*jpg


Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #5 kdy: 02. 05. 2021, 22:26:59 »
Zvažte webovou self hosted aplikaci (v javě) - https://www.picapport.de/en/ Je to poměrně propracované a trvale vyvíjené aplikace s dobrou komunikací vývojářů. Pracuje nad adresářovou strukturou, kterou nemění, fotky procházíte podle tagů, času, adresářů, hledání... Fotky lze tagovat apod.

Zkousel jsem to, kvalita te aplikace mi nepripada moc dobra, moc perspektivne to s ni nevidim.

jfeg

Re:Software na prohlížení fotek a obrázků
« Odpověď #6 kdy: 03. 05. 2021, 09:41:12 »
používám léta 'feh', ale je to jen z command-line
funguje v několika režimech (index, thumbnail, slideshow...), ale největší výhodou pro mě je, že lze definovat sadu 'action', takže mohu na obrazky aplikovat různé skripty, způsob prohlížení, takže spousta věcí je na mě jak to bude fungovat

Re:Software na prohlížení fotek a obrázků
« Odpověď #7 kdy: 03. 05. 2021, 13:33:48 »
No zatim nejsem moc spokojen. Napadlo me pouzit system Tagu. Vzdycky by soubor vypadal nejak takto:

1999_01_02_12_12_00.Ja.Mamka.Rodina.Vylet.Foto.jpg
2015_01_02_12_12_00.Mamka.Rodina.Oslava.Foto.jpg
2020_01_02_12_12_00.Ja.Prace.Foto.jpg
2020_01_02_12_12_00.Sestra.Foto.jpg
2020_01_02_12_12_00.Ja.Auto.Foto.jpg
2020_01_02_12_12_00.Ja.Auto.Foto.jpg
2020_01_02_12_12_00.Ja.Kolo.Foto.jpg

Tzn. ze se vykaslu na nejaky soft, ale budu ke sprave fotek normalne pouzivat File manager, a kdyz budu chtit treba vsechny foto serazene podle vzniku, tak jenom dat search ".Foto.", order by Name desc. Tim ze je tam ISO datum tak to udela automaticky sort.

z_sk

Re:Software na prohlížení fotek a obrázků
« Odpověď #8 kdy: 03. 05. 2021, 14:00:44 »
Skus Geeqie. Jednoduché, ale aj mocne (napr. ma aj editovať Exif), ktoré ale nenúti a sú intuitívne. Ak ide Ti prezeranie, základ je stromová štruktúra (umožňuje aj zoradiť podla "Exif casu"), ale pripadne skus CTRL+J (Rozšírený pohlaď), umožňuje aj inak prezentovať.

Používam primárny prehľadavač obrázkov a som spokojný.

Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #9 kdy: 03. 05. 2021, 14:21:52 »
Zvažte webovou self hosted aplikaci (v javě) - https://www.picapport.de/en/ Je to poměrně propracované a trvale vyvíjené aplikace s dobrou komunikací vývojářů. Pracuje nad adresářovou strukturou, kterou nemění, fotky procházíte podle tagů, času, adresářů, hledání... Fotky lze tagovat apod.

Zkousel jsem to, kvalita te aplikace mi nepripada moc dobra, moc perspektivne to s ni nevidim.

Tak hlavně je ta aplikace webová a to jste primárně nepožadoval. Ale jinak výrazně funkčně převyšuje vaše požadavky - hledáte dle libovolných kritérií, ukládáte hledání, tagujete, koukáte na mapu, co bylo kde vyfoceno, používáte komplikované složené dotazy atd. atd. Navíc ta aplikace funguje částečně offline a má různé stupně přístupu (pro veřejnost, soukromé), takže bych byl opatrný s nějakým obecným hodnocením, je v tom hodně práce. Náhled dle času je zrovna v tom demu:

https://en.onlinedemo.picapport.de/picapport

Ale samozřejmě Vám nemusí sednout a nikterak Vám ji nenutím. Za mě je ideální desktopová aplikace, která by nabízela různé pohledy dle exif informací a uměla exit informace také upravit (přidat tagy a popisky). Ono se to ovšem trochu komplikuje tím, že exif na to má několik možných postupů, jak tag uložit, takže přenositelnost by stejně nebyla úplně 100%. Proto si někteří správcové fotek metainformace řeší po svém a ukládají třeba do databáze.

Těch aplikací je dost - Kphotoalbum, Shotwell, Digikam, Gthumb... Budete muset sám vyzkoušet, co Vám sedne.

Jinak ten systém tagů, co navrhujete, mi přijde, že je cesta do pekel. Osobně stahuji fotky pod původním názvem souboru ve foťáku a dávám je do složek YYYY-MM-DD-nejaky-popisek, ale pro pokročilejší zobrazení napříč složkami bych použil nějaký software k tomu speciálně přizpůsobený (že by to mohl ve skutečnosti mohl řešit prohlížeč souborů ponechávám stranou - nic dostatečně použitelného jsem v této kategorii neviděl).

Re:Software na prohlížení fotek a obrázků
« Odpověď #10 kdy: 03. 05. 2021, 14:21:56 »
Skus Geeqie. Jednoduché, ale aj mocne (napr. ma aj editovať Exif), ktoré ale nenúti a sú intuitívne. Ak ide Ti prezeranie, základ je stromová štruktúra (umožňuje aj zoradiť podla "Exif casu"), ale pripadne skus CTRL+J (Rozšírený pohlaď), umožňuje aj inak prezentovať.

Používam primárny prehľadavač obrázkov a som spokojný.

Nefunguje, maji rozpite repo pro Homebrew. Takova bude asi i jejich aplikace predpokladam. :D

Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2021, 14:28:08 »
..

1. Ten soft s webovou app je dost pofiderni, neni to kvalitne udelane, a ani technologicky to nema IMO perspektivu.
2. Ja si udelal script v Pythonu:

Kód: [Vybrat]
import os, datetime

root_dir= ''

for path, subdirs, files in os.walk( '/Users/jiri/Holky'):
    for name in files:
        if not name.startswith('.'):
            splitted = name.split('.')
            postfix = splitted[splitted.__len__() - 1]
            newname = datetime.datetime.fromtimestamp(os.stat(os.path.join(path, name)).st_ctime).isoformat().replace(':', '-').replace('.','-').replace('T','-').replace('-', '_') + '.Foto.' +postfix
            os.rename(os.path.join(path, name), os.path.join(path, newname))

Ktery mi predela nazvy na vsech souborech aby obsahovaly iso timestamp podle data vyroby.

Re:Software na prohlizeni fotek a obrazku
« Odpověď #12 kdy: 03. 05. 2021, 16:08:34 »
...

Doporučuji si napsat své vlastní geniální řešení a budete spokojen. Jistě to bude řešení technologicky excelentní, se zářnou budoucností, funkčním Homebrew, rovněž s geniální mapou a podporou napříč platformami.