Domáci router

Domáci router
« kdy: 28. 04. 2021, 21:21:22 »
Zdravím,

doporučili by ste nejaký domáci router tak do 2000 na ktorý by sa nemuselo potom tak 5 rokov "siahnuť"?

Požiadavky viac-menej asi primitívne, gigabit, 4+1 porty, výrobca ktorý sa o prístroje po nejakú dobu stará.

Ak by tam bola nejaká "killer feaure" a stál 2500, tak samozrejme sa rád nechám poučiť.

Ďakujem.


Re:Domáci router
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2021, 21:45:50 »
Asi jakýkoliv MikroTik - MikroTik RB760iGS hEX S, nebo MikroTik RB750Gr3 hEX. Záleží, jestli využiješ SFP port a PoE Out (Passive/AF/AT)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Domáci router
« Odpověď #2 kdy: 29. 04. 2021, 01:04:25 »
Mikrotik RB750Gr3 s OpenWRT.

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Domáci router
« Odpověď #3 kdy: 29. 04. 2021, 07:39:36 »
hAP ac2 mi přišel výkonnější (vytížení procesoru při provozu), mám porovnání s hEX - https://www.i4wifi.cz/cs/211097-routerboard-mikrotik-hap-ac2 . Tady je o tom nějaká diskuse - https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=136130 .

Re:Domáci router
« Odpověď #4 kdy: 29. 04. 2021, 07:39:48 »
@_Jenda: jen ze zvědavosti? Co máte Všichni s tím OpenWRT a pořád ho tak protěžujete?


Re:Domáci router
« Odpověď #5 kdy: 29. 04. 2021, 07:43:37 »
@_Jenda: jen ze zvědavosti? Co máte Všichni s tím OpenWRT a pořád ho tak protěžujete?
Taky mě to zajímá, nechápu proč když už si koupí "chytrý" router od Mikrotiku, tak dávat na to OpenWRT.
Chápal bych to na nějakém starém TP-Linku, ale jinak pro mě nesmysl.

jouda2

Re:Domáci router
« Odpověď #6 kdy: 29. 04. 2021, 08:14:34 »
Taky mě to zajímá, nechápu proč když už si koupí "chytrý" router od Mikrotiku, tak dávat na to OpenWRT.
Chápal bych to na nějakém starém TP-Linku, ale jinak pro mě nesmysl.
No pokud se MikroTiky neživíte denně, ale kolem linuxů se tak nějak pohybujete, tak alespoň mě připadá mnohem nepřátelštější než OpenWRT pro jakoukoli méně triviální konfiguraci.

Re:Domáci router
« Odpověď #7 kdy: 29. 04. 2021, 08:24:31 »
Taky mě to zajímá, nechápu proč když už si koupí "chytrý" router od Mikrotiku, tak dávat na to OpenWRT.
Chápal bych to na nějakém starém TP-Linku, ale jinak pro mě nesmysl.
No pokud se MikroTiky neživíte denně, ale kolem linuxů se tak nějak pohybujete, tak alespoň mě připadá mnohem nepřátelštější než OpenWRT pro jakoukoli méně triviální konfiguraci.
To je dobrý point, ale myslím si že na toto je škoda toho Mikrotika. A myslím si, že autor tohoto vlákna, nebude potřebovat nějaký speciální config routeru, takže mu bude bohatě stačit Quick set na Mikrotiku.

Re:Domáci router
« Odpověď #8 kdy: 29. 04. 2021, 09:36:27 »
Kupte si miniPC od PCEngines (lepsi) nebo treba od Qotomu, na to OPENsense a mate vystarano na furt. Ano, obcas musite kliknout na aktualizaci systemu.

Yetel

Re:Domáci router
« Odpověď #9 kdy: 29. 04. 2021, 09:40:16 »
No pokud se MikroTiky neživíte denně, ale kolem linuxů se tak nějak pohybujete, tak alespoň mě připadá mnohem nepřátelštější než OpenWRT pro jakoukoli méně triviální konfiguraci.
Souhlas. Nedávno jsem podlehl chvále na Mikrotik a kamarádovi koupil cAP na pokrytí baráčku WiFinou. Jsem vytrvalej, takže když mi o něco jde, tak se hned tak nevzdám, ale po asi dvou dnech, které jsem strávil tím, že jsem se pokoušel nastavit Caps man nebo jak se to jmenuje a dvě sítě (guest a home), jsem to hodil do Quicksetu a víckrát nechci s Mikrotikem mít nic společného. To radši nekomu zaplatim, aby to nastavil.

Nijak nerozporuju to, že Mikrotik dělá kvalitní věci a jde na nich všechno, ale ta firma nedělá nic proto, aby to lidem pomohla pochopit. Ok, udělali Quick set, ale v něm není ani tak základní věc jako klasické AP bez routování - něco jako jsou UBNT AP...

Profíci to asi nastaví poslepu o půlnoci jednou rukou přes terminál, ale i když se pohybuju kolem sítí léta, tak to bylo na mě fakt moc.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Domáci router
« Odpověď #10 kdy: 29. 04. 2021, 10:20:46 »
@_Jenda: jen ze zvědavosti? Co máte Všichni s tím OpenWRT a pořád ho tak protěžujete?
Už jsme to tu řešili několikrát, na RouterOS absence základních síťových toolů (tcpdump, osekané OpenVPN co nejede přes UDP, Wireguard… - ty VPN opravili asi po pěti letech ve verzi co je teď už rok beta) a standardních linuxových toolů na které jsi zvyklý (nmap, socat, wget), skriptování v bashi a pythonu, a obecně spouštění jakýchkoli programů co v budoucnu zjistíš že potřebuješ (monitoring, domácí automatizace…).

Taky mě to zajímá, nechápu proč když už si koupí "chytrý" router od Mikrotiku, tak dávat na to OpenWRT.
Chápal bych to na nějakém starém TP-Linku, ale jinak pro mě nesmysl.
Nenašel jsem tehdy TP-Link či alternativu který by měl tak výkonný HW (docela použitelné dvoujádro, 256 MB RAM), „extended“ rozsah pracovních teplot (máme to v rozvaděčích venku) a v poslední řadě vypadal alespoň trochu profesionálně a ne jako SOHO router :) A ostatní routery v této kvalitě provedení/vybavení stojí podobně nebo i víc než ten hEX, takže jsem to moc neřešil a dáváme to teď všude.

mhepp

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domáci router
« Odpověď #11 kdy: 29. 04. 2021, 11:15:43 »
Co se týče OpenWRT v kombinaci s Mikrotikem, to nemohu soudit, navíc to vysvětlili přede mnou. Ale obecně, podpora v OpenWRT je pro mne záruka aktualizací po dobu životnosti zařízení, přítomnost potřebných nástrojů, flexibilita... No v podstatě to, co platí pro ten Mikrotik. Navíc ještě obecně lepší a rozumně podporovatelný HW v Linuxu. U routeru za 500 sice taky běží linux (a často osekané openwrt), ale i když výrobce vydá aktualizaci, tak jádro obvykle zůstane stejné a znamená to nějak splácaný ovladač pro HW tak, aby to nějak jelo, ale kvalitu neřeší, zranitelnosti v jádré tam budou navždy, protože aktualizace jádra by byla příliš drahá...

Re:Domáci router
« Odpověď #12 kdy: 29. 04. 2021, 13:09:50 »
Kupte si miniPC od PCEngines (lepsi) nebo treba od Qotomu, na to OPENsense a mate vystarano na furt. Ano, obcas musite kliknout na aktualizaci systemu.

+1

Bude to mozna o neco drazi, ale bude to "nafurt". At uz pfSense nebo OPNsense, oboji pobezi na nejakem x86 HW a bude fungovat bez zasahu. Navic uzivatelsky pouzitelne GUI, spousta navodu na internetu a neustale se vyviji.

Mikrotik SW mam doma a RouterOS je hrozne, trvalo mi dva dny to nastavit jen jako "hloupy managed switch" a to uz jsem par chytrych switchu od jinych vyrobcu nastavoval. SwitchOS je sice jednoduche, ale zas osekane az na kost (a neni mu venovana patricna pozornost)...

OpenWRT je fajn, urcite zvladne to same co pfSense ci OPNsense, ale me se uplne nezamlouvalo. GUI na jednoduche veci mi prislo (cca 2 roky zpatky, mozna se to zmenilo) takove neohrabane a neintuitivni.

Jimmyx

  • ***
  • 156
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domáci router
« Odpověď #13 kdy: 29. 04. 2021, 13:38:05 »
Mikrotik SW mam doma a RouterOS je hrozne, trvalo mi dva dny to nastavit jen jako "hloupy managed switch" a to uz jsem par chytrych switchu od jinych vyrobcu nastavoval. SwitchOS je sice jednoduche, ale zas osekane az na kost (a neni mu venovana patricna pozornost)...
Sorry, ale tohle je rukama.
Pokud chci z routeru udělat "switch", založím bridge a přiřadím do něj porty, které chci aby se chovaly jako switch. Co na tom nastavovat 2 dny ?

Vzhledem k tomu, že na ROS HW a SW běží i sítě co mají desetitisíce připojených lidí, tak to asi nebude taková sr... . ROS umí opravdu hodně, ať už klikáním nebo z příkazové řádky nebo skriptu, ale je třeba znát jak se ovládá. Takže když čekám ovládání stejné s Linuxem, tak pohořím, ale to pohořím i když si zapnu třeba BSD.

Re:Domáci router
« Odpověď #14 kdy: 29. 04. 2021, 13:45:15 »
Mikrotik SW mam doma a RouterOS je hrozne, trvalo mi dva dny to nastavit jen jako "hloupy managed switch" a to uz jsem par chytrych switchu od jinych vyrobcu nastavoval. SwitchOS je sice jednoduche, ale zas osekane az na kost (a neni mu venovana patricna pozornost)...
Sorry, ale tohle je rukama.
...

Nepopiram, ze jsem lama. Ale pisi "managed switch", takze jsem to chtel/potreboval vcetne VLAN - access portu a trunku, tam se mi to moc nedarilo, nez jsem vykoumal, co kde mam spatne.  ;)

Navic jsem to zpocatku konfiguroval na novem (druhem) bridge, nevedic, ze HW offloading funguje jen na prvnim. :o
« Poslední změna: 29. 04. 2021, 13:48:07 od tr1l1ner »