Intel NUC jako pracovní počítač

Intel NUC jako pracovní počítač
« kdy: 23. 04. 2021, 14:28:56 »
Mate prosim nekdo zkusenosti s Intel NUC 10i7FNH (nebo jiny) jako workstation?
« Poslední změna: 23. 04. 2021, 14:53:25 od Petr Krčmář »


Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2021, 14:58:03 »
Zadefinuj co je to workstation? Chces browsovat po nete pripadne spustit office super. Chces kodovat, editovat video hocico ine okrem terminalu a mas sado maso sklony tak je to tiez super.

Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #2 kdy: 23. 04. 2021, 15:12:47 »
Chci kodovat. i7, 64G RAM + 2xSSD mi prijde jako solidni vykon.  ::)

Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #3 kdy: 23. 04. 2021, 15:14:39 »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #4 kdy: 23. 04. 2021, 15:24:30 »
o vykon bych se nebal, pokud nechces raid, tak na system muzes mit to ssd v m.2 a na data v sata...
jen nevim z praxe jak je to se zahrivanim pri dlouhodobem vytizeni, tedy zda/kdy/jak_moc by to zaclo throttlovat.


Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #5 kdy: 23. 04. 2021, 15:31:13 »
Citace
Mate prosim nekdo zkusenosti s Intel NUC 10i7FNH (nebo jiny) jako workstation?

NUCů mám několik (Celerony, i3, i7). Na i7 klidně můžu pracovat. Pro svoji práci ale nepotřebuji 64 GB RAM (stačí 16, dalo by se žít i s 8) a konstantní vytížení CPU (jestli kompilace trvá o trošku déle, mi nevadí).

Navíc mi imponuje design, velikost a hmotnost.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #6 kdy: 23. 04. 2021, 15:32:20 »
Mám zkušenost se dvěma NUCy (Intel 10 nm), člověk si je může poskládat (kupoval jsem přes SimplyNUC). Výkon je rozhodně v pohodě, jedinou výhradou je větrák, jede nonstop a dost hlasitě, i když CPU je na 1%. Osobně bych Comet Lake rozhodně nekupoval, u NUCu bych asi šel do AMD (nebo aspoň 11. gen., je-li nutností Intel například kvůli AVX-512).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #7 kdy: 23. 04. 2021, 15:34:43 »
Navíc mi imponuje design, velikost a hmotnost.
V tomto jsou hodně sympatické, jen to chlazeni by mohli vylepšit.

Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #8 kdy: 23. 04. 2021, 15:58:18 »
Citace
en to chlazeni by mohli vylepšit
Ono mi to asi nepřijde, protože obvykle mám na uších sluchátka. Navíc u takto malé a výkonné krabičky tak trochu očekávám, že chlazení nebude optimální.

Koukám, že mám přesně model, na který se tazatel ptá... a běží pěkně.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #9 kdy: 23. 04. 2021, 16:02:42 »
Koukám, že mám přesně model, na který se tazatel ptá... a běží pěkně.
Stejně bych ale v jeho případě zvážil nový NUC s Tiger Lakem (má prakticky stejné TDP).

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #10 kdy: 23. 04. 2021, 16:15:06 »
kdyz uz se zvazuje jine gen cpu a zminovalo amd, sice trosku vetsi, ale zas tam jdou dat 2x m.2 a 2x 2.5" SATA (<=9mm) a AMD AM4 CPU dle vyberu, max RAM take 64GB...
https://www.asrock.com/nettop/AMD/DeskMini X300 Series/

Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #11 kdy: 23. 04. 2021, 16:18:23 »
Citace
Stejně bych ale v jeho případě zvážil nový NUC s Tiger Lakem (má prakticky stejné TDP).
Určitě. Já jsem svůj kupoval v době, kdy ještě Tigery nebyly (nebo ještě nebyly dostupné).

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #12 kdy: 23. 04. 2021, 18:05:55 »
Chvili jsem pouzival tohle NUC6i7KYK: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/89187/intel-nuc-kit-nuc6i7kyk.html

Ale ma to neprijemou regulaci otacek vetraku, takze kolisavy ton vetraku me ujistil v tom, ze tudy cesta nevede :)

Trocha se to umirnilo, pri nastaveni max clock tak, aby se to nehnalo na turbo/boost (tj. 2.4GHz all-core), ale pak postrada smysl mit vykonne cpu - Intel do toho daval svuj privatni model, ktery se v jinych zarizenich nenachazel (i7-6770HQ)

Tecku tomu dali neocekavane pady (jedu desktop 24/7), takze to bylo nahrazeno deskou klasickeho PC formatu.

Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #13 kdy: 26. 04. 2021, 11:33:46 »
Mam tento model NUC6i5SYH.

Nikdy jsem to nepouzival jako desktop. Bud jako HTPC k televizi a ted mi na tom bezi Docker a Nextcloud.
Je to takovy kocko-pes. Male, ale pri vetsim zatizeni hlucne. Zaroven 2 jadra s relativne malym vykonem... Ale zas se do toho de dat 32GB RAM a NVME s SSD.

Secteno a podtrzeno. Na narocnejsi praci je to nepouzitelne (nema dost vykonu) a hlucne. Zaroven to muj vkus umi hodne hrat, takze bych to nechtel provozovat pod vetsim zatizenim.

TL;DR na internet a koukani na YT dobre. Na cokoliv dalsiho plnohodnotne CPU s velkym chladicem (nejspis i s plnotucnym GPU), ktery to cele uchladi na rozumne tepoloty a tise...

Pokud bych chtel neco maleho a vykonneho, tak bych zvazoval tohle Intel® NUC 9 Extreme Kit - NUC9i9QNX, ale je to ranec.
Ale stejne bych radeji zvazoval nejaky mini ITX build, ktery za stejne penize da lepsi vykon pri jeste mensi hlucnosti a flexibilite pri rozsirovani. Zabere to mozna o malinko vic mista, ale s tim bych dokazal zit. :)

Re:Intel NUC jako pracovní počítač
« Odpověď #14 kdy: 26. 04. 2021, 11:33:57 »
Doma pouzivame NUC6CYAH (https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/95062/intel-nuc-kit-nuc6cayh/specifications.html) jako hlavni pocitac. Je na nem Mint a SSD. Poziva se na takove to domaci browsovani Starsi kluk na online vyuku. Teams, discord, LibreOffice, Visual studio, Eclipse. Ma vyhodu ze je nehlucny.