Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #60 kdy: 27. 04. 2021, 15:45:44 »
když radíte M1, bylo s nimi také víc než dost problémů. Nevím jak s chlazením a surovým výkonem, ale už jen věčné odpojování wifi a BT Apple zařízení, zámrzy vynucující tvrdý restart, glitche interního obrazu apod. mě na Apple dost překvapilo.. Když už mi jednou za x let v macu něco zamrzlo, šlo vždy natvrdo ukončit jen tu app, s M1 ne, total zámrz.
Zajímavé, mně MBP s M1 nezamrzl ani jednou a Wi-Fi se nikdy neodpojilo. Možná nějaký vadný HW, kdysi se mi to stalo s Airem.


Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #61 kdy: 27. 04. 2021, 18:22:01 »

2) Apple notebooky jsou stylovky, ktere vic hledi na vzhled, vahu a delku vydrze na baterku (opet FB a YT optimalizace).


Tak to uz je zase prehnane, jenom stylovky to nejsou...

Jinak ten Air ma specialni typ chlazeni ktery se pry pouziva i u serveru...

Kazdy na to muze mit jiny nazor. Nepisi, ze jsou to "jenom" stylovky, ale ze Apple jde vice o vzhled nez o parametry a vykon. Tak to je. Snaha udelat libivejsi notebook pro movitejsi zakazniky, kterym je jedno, zda to ma i3 ci i7 nebo 8GB ci 32GB RAM neni prece nic spatneho. Ale me, jako geekovi se to proste nezda. :)

Ale prd, jak jim muze jit primarne o vzhled, co to je za blbost? Kvalitativne jsou to nejlepsi stroje na trhu. Jako nerikam, ze me Apple nesere, ale ty ocividne tez nevis o cem mluvis. Ukaz mi, jaky je podle tebe lepsi notebook nez Macbook Pro 16", konkretni priklady bych prosil.


Ale prosím, třeba tady :
https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/c/thinkpadp
Konkrétně ThinkPad P17 Mobile Workstation


Nahnal jsi mi vadu na mlejn, takze:

Macbook Pro 16 2020 16GB RAM - 70000,-
Lenovo ThinkPad 17 gen 1 - 62000,-

Lenovo:
- jenom full hd rozliseni
- provyvojare nevyhodny pomer stran
- jenom 300nits display, Mac ma 500nits (to ani vetsina lidi nema predstavu co to je a jak to vypada)
- barevnost displaye no comment
- mnohem vice toho radku kodu uvidisna tom Macovi
- trackpoint -ted se tady par lidi dotknu, ale tohle je proste vec ktera letele v dobe nic moc touchpadu, ty jsou ted nekde jinde a touchpad na tom Macovi je presny jako ziletka (mel jsem thinkpad)
- spodek notebooku je tlusty, bude se ti na tim hure psat
- konstrukce je horsi - kovovy Mac ji ma proste lepsi
- repraky u Thinkpadu budou znacne horsi
- a dale riskujes, ze nektere dalsi komponenty tam nebudou nic moc, jako napr. webcamera, s Macem mas jistotu ze tam je to skoro nej co je a ze nic neosidili

A to jsem zminil jenom ty HW veci, kvuli kterym by se oplatilo pridat a koupi za 70k Maca, a pak jeste dalsi kapitola je Win vs MacOS, takove ty veci ze ti nemusi bezet antivir, ze je to Unix based atp.

Nebo to, ze mas v cene integraci s mobilema tabletem, napr Notes, Messages, Calendar, Email, muzes psat z Osx smsky nebo telefonovat. Nebo AirDrop, nebo ti bude fungovat Ctrl+C pro kopirovani textu mezi zarizenimi coz je taky vcelku uzitecne.

« Poslední změna: 27. 04. 2021, 18:26:21 od registrovany123 »

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #62 kdy: 27. 04. 2021, 18:35:12 »
Co srovnani barvy pantu a tvaru otvoru chlazeni? Profesionala muze taky strasne stvat (a tim snizit jeho brutalni vykonnost) zbytecne moc vselijakych portu, kterymi pravy profesional pohrda.

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #63 kdy: 27. 04. 2021, 19:00:42 »
Co srovnani barvy pantu a tvaru otvoru chlazeni? Profesionala muze taky strasne stvat (a tim snizit jeho brutalni vykonnost) zbytecne moc vselijakych portu, kterymi pravy profesional pohrda.

Vyvojare bude stvat, ze display na tom Thinkpadu stoji za starou backoru, a ze kdyby byval byl mel ten Thinkpad takovy display, jako ma Mac, tak bude drazsi, nez ten Mac. Dale ho bude stvat horsi touchpad v kombinaci s dneska uz zbytecnym trackpointem, a tlusta spodni cast, ktera pro pohodlne psani bude vyzadovat podlozku. A taky ho bude stvat MS Win, protoze v realu 99.9% profiku Linux na svojem notebooku nepouziva a je to vzdy volba Win nebo Mac.

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #64 kdy: 27. 04. 2021, 19:28:08 »
Skusenosti s MBP 2018 s MacOS Catalina a nasledne Big Sur:
  • Wifi sa odpaja, ako tu uz pisali. Teda ona sa tvari ako pripojena, ale nejde ani ping nikam dalej. Opravi sa to same za par minut alebo rucnym odpojenim a pripojenim k wifi.
  • System cca raz za dva tyzdne "zabudne" na webkameru; zriedkavejsie zase na mikrofon. To je radosti, ked pridete na meeting a za istych okolnosti musite ist este rebootnut.
  • Pri plnej zatazi nestaci dobijanie cez USB-C z monitora, takze nabijacku potrebujete nosit so sebou. Mac ma nevaruje o nizkej urovni baterky, ked ma pripojene napajanie. Iba vsetko zmizne, potom ho treba nechat tak nabijat pol hodiny a potom sa konecne pusti.
  • Komponenty su predrazene. Nabijacka vyjde na 100 USD
  • Po dlhsej kompilacii sa prehreje a zacne naraz throttlovat CPU tak, ze nemate sancu ani trafit sa niekam mysou. Kernel task vam zacne brat cele CPU a so zbytkom toho vela neurobite ani ked uz kompilacia skonci. Pomoze to na pol hodiny nasilne vypnut (vybrat nieco z menu nie je sanca) a ist na kavu.
  • Docker ma inu semantiku mapovania suborov ako na Linuxe - nepropaguje zmeny. Adresare funguju ako v Linuxe.
  • Mys sa neda pouzivat, ked sa nabija, ale zase co by som chcel za 80 USD
  • Displej naozaj pritahuje odtlacky prstov a nejde to ani poriadne ocistit (na rozdiel od kazdej konkurencie, co som mal)
  • Touch bar nad klavesnicou sa da velmi lahko nechcene stlacit pri stlacani najvyssich fyzickych klaves. Staci velmi slaby dotyk
  • Touchpad si zasluzi pochvalu
  • System nepodporuje kombinovanie tilingu (pripnut na polovicu monitoru) s plavajucimi oknami alebo tiling viac okien
  • Konektivita iba USB-C je obmedzujuca; skoro vsade treba adapter alebo monitor s USB-C
  • Ten ich "Excel" je asi najhorsi tabulkovy procesor, co som kedy pouzival. Vsetko rozbije, ovladanie je neintuitivne. Esteze mame GDocs
  • Ich terminal nevie otvorit nove okno - vzdy otvori tab, ktory treba "odtrhnut"
« Poslední změna: 27. 04. 2021, 19:29:44 od branchman »


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #65 kdy: 27. 04. 2021, 19:33:18 »
Macbook Pro 16 2020 16GB RAM - 70000,-
Lenovo ThinkPad 17 gen 1 - 62000,-

Za pul roku, rozsireni na 32GB (prakticky 48GB jako 32+16) @ Lenovo: +4199 Kc.
@ Apple: prodat ten kram, a koupit si verzi s 32GB, za 96990 Kc (1TB SSD)

Za dalsi pul roku, rozsireni na 64GB (prakticky tj 80GB jako 32+32+16) @ Lenovo: podruhe +4199 Kc.
@ Apple: prodat ten kram, a koupit si verzi s 64GB, pokud se vyrobce uraci vam to prodat (CZC to vede, ale neprodava.. lol)

Takze Applista, kteremu rostou prubezne naroky na profi praci s radosti za rok utrati 70+97+140K? ... jen proto, ze tam vyrobce "opomnel" dat slot na pameti. Skvela featura, myslici na blaho narocneho uzivatele!

A muzem pokracovat dal, Lenovo P17 ma totiz 4 pametove sloty, a muzete si to rozsirit az na 128GB.

Lenovo P17 @ 128GB RAM = 62000 + 4200*4 = 78800.

A jablickar si muze tak leda jit pobrecet do kouta, protoze jeho uber profi pracovni delo nikdy vic nez 32GB mit nemuze :-)

Takhle muzem pokracovat klidne i na tema SSD :)

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #66 kdy: 27. 04. 2021, 19:52:00 »
Citace
Nahnal jsi mi vadu na mlejn, takze:

Moc nevím, oč Vám jde. Pokud se Vám ten Mac líbí, kupte si jej. Ono nemá moc smysl hádat se, kdo dělá lepší a horší laptopy, když ono hodnocení je extrémně subjektivní.

HP dělá zbook g7 nebo g8, Dell má řadu Precision, Lenovo P nebo X. Nakonec se liší spíš v drobnostech. Ve všech laptopech výše můžete mít 4K nebo aspoň 2K displej.

Používáme tyto laptopy ve firmě pro modelování ve 3D. A shodou okolností jsme měli i pár Maců (bohužel jen Air). Laptopy výše se dají pokrýt velmi dobrou zárukou, dají se uživatelsky upgradovat nebo vyčistit bez ztráty záruk atp. Takové hledisko je pro firmu docela důležité. Také jsou docela mechanicky odolné. Pořád ještě provozujeme archaické HP Elitebooky 8570w, se kterými jezdí kolegové do strojíren a na stavby v Rusku, Indii, Arábii... A překvapivě na nich to peklo, kterým prochází není moc vidět. Zato Air na cesty pro šéfa byl rozsekaný a hnusný po pár výletech. Elitebooky prochází horkem, prašným prostředím, někdy upadnou. a zatím odešel jen jeden ze sedmi. Pro ilustraci posílám fotku ze stavby v Indonésii. Pro normální použití v Čechách máme zbook g7 nebo novější Delly Precision. Jak se Vaše definice dobré konstrukce napasuje třeba na takové použití? Co se displejů týče, do Applů se docela často dávají lesklé, což je pro nás úplně nepoužitelné. Vyčistit se nedá, vadí jim vlhkost, nedá se v nich ani vyměnit disk nebo se z nich nedá snadno disk vytáhnout (což je vzhledem k prostředí, kde se pohybujeme trochu pruda). Nedá s k nim nic jednoduše připojit.

Každopádně když budete jenom trošku chtít, najdete doopravdy dobré Windows laptopy (nebo přenosné mobilní stanice). Nemusí nutně jít o cihly, jaké jsem popsal výše, trojice výrobců výše dělá i ultrabookovější verze. Cenově už vychází porovnatelně s Mac Pro. Výhodou je, že si každý může vybrat podle svého vkusu. Nikdo Vás do ničeho nenutí.

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #67 kdy: 28. 04. 2021, 08:55:28 »



Nahnal jsi mi vadu na mlejn, takze:

Macbook Pro 16 2020 16GB RAM - 70000,-
Lenovo ThinkPad 17 gen 1 - 62000,-

Lenovo:
- jenom full hd rozliseni
- provyvojare nevyhodny pomer stran
- jenom 300nits display, Mac ma 500nits (to ani vetsina lidi nema predstavu co to je a jak to vypada)
- barevnost displaye no comment
- mnohem vice toho radku kodu uvidisna tom Macovi
- trackpoint -ted se tady par lidi dotknu, ale tohle je proste vec ktera letele v dobe nic moc touchpadu, ty jsou ted nekde jinde a touchpad na tom Macovi je presny jako ziletka (mel jsem thinkpad)
- spodek notebooku je tlusty, bude se ti na tim hure psat
- konstrukce je horsi - kovovy Mac ji ma proste lepsi
- repraky u Thinkpadu budou znacne horsi
- a dale riskujes, ze nektere dalsi komponenty tam nebudou nic moc, jako napr. webcamera, s Macem mas jistotu ze tam je to skoro nej co je a ze nic neosidili

A to jsem zminil jenom ty HW veci, kvuli kterym by se oplatilo pridat a koupi za 70k Maca, a pak jeste dalsi kapitola je Win vs MacOS, takove ty veci ze ti nemusi bezet antivir, ze je to Unix based atp.

Nebo to, ze mas v cene integraci s mobilema tabletem, napr Notes, Messages, Calendar, Email, muzes psat z Osx smsky nebo telefonovat. Nebo AirDrop, nebo ti bude fungovat Ctrl+C pro kopirovani textu mezi zarizenimi coz je taky vcelku uzitecne.

Takže v podstatě jen 5 prvních věcí kolem displaye. Jako pracovní stanici, kde "profesionál, co do toho čumí 10 hodin denně" :D bych chtěl opravdu luštit kod na 16" UHD... to radši 17" a jen FHD, nebo případně externí monitor (pardon, ten k tomu zazraku od Steva BlowJobse nelze připojit :) ).

Trackpoint - ano, dá se použít, nevím na co, osobně také preferuji touchpad před trackpointem, ale laserová optická myš je k nezaplacení (když si ji tedy můžete připojit že?)

Tlustý, ale studený, ne jako Mac, tenký ale 100°C uvnitř :D

Konstrukce - to Lenovo je MIL class, tipnul bych si který vydrží víc....

Repráky, barva, další věci....

OS nikdo ti nebrání si tam hodit Linux

Rozšiřitelnost, kterou tady již zmínil kolega.....

Prostě jste si koupil nablýskaný hipsterský krám, stylovku a divíte se, že to není pracovní stanice a s podivem je to ještě pomalejší než o pět let starší model :D

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #68 kdy: 28. 04. 2021, 09:21:24 »
BTW: Ještě k tomu displayi, o který Vám jde asi nejvíc, to Lenovo má také 500nits 17,3"UHD, všiml jsem si toho až teď, když jsem to zpětně ověřoval. Stojí 2039$

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #69 kdy: 28. 04. 2021, 10:24:36 »
BTW: Ještě k tomu displayi, o který Vám jde asi nejvíc, to Lenovo má také 500nits 17,3"UHD, všiml jsem si toho až teď, když jsem to zpětně ověřoval. Stojí 2039$

Ja to mam z Alzy:
https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-p52s?dq=6296927&o=2

Tipuju ze ta 500 nits varianta bude o dost drahsi.

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #70 kdy: 28. 04. 2021, 10:30:45 »
Takže v podstatě jen 5 prvních věcí kolem displaye. Jako pracovní stanici, kde "profesionál, co do toho čumí 10 hodin denně" :D bych chtěl opravdu luštit kod na 16" UHD... to radši 17" a jen FHD, nebo případně externí monitor (pardon, ten k tomu zazraku od Steva BlowJobse nelze připojit :) ).

Trackpoint - ano, dá se použít, nevím na co, osobně také preferuji touchpad před trackpointem, ale laserová optická myš je k nezaplacení (když si ji tedy můžete připojit že?)

Tlustý, ale studený, ne jako Mac, tenký ale 100°C uvnitř :D

Konstrukce - to Lenovo je MIL class, tipnul bych si který vydrží víc....

Repráky, barva, další věci....

OS nikdo ti nebrání si tam hodit Linux

Rozšiřitelnost, kterou tady již zmínil kolega.....

Prostě jste si koupil nablýskaný hipsterský krám, stylovku a divíte se, že to není pracovní stanice a s podivem je to ještě pomalejší než o pět let starší model :D

Sorry ale tohle je snuzka odrazek, ktere jasne ukazujou, ze nevite o cem mluvite.

1. Ten 16" retina display s 500 nits vam zobrazi vice informaci a pekneji, nez 17" full hd. Berte to tak, jakoby ten Mac mel vetsi display nez ten Thinkpad.
2.Lasorovou optickou mys byste dal zpatky do sufliku, kdybyste mel macovsky trackpad. Pokud nedelate grafiku teda.
3. Tu lenovackou vychvalovanou konstrukci znam, mel jsem x220 - pevnost casu nic moc, Mac je solidnejsi.
4. Repraky...
5. Jak nikdo mi nebranitam dat tam Linux? Rikam, Win nebo MacOS, v praxi pro 99.9% vyvojaru.

Zbytek no comment. Nerozumite tomu.




A jinak, Macbook Air uz je vraceny, v CZC no problem ;)

nula

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #71 kdy: 28. 04. 2021, 16:21:55 »

2) Apple notebooky jsou stylovky, ktere vic hledi na vzhled, vahu a delku vydrze na baterku (opet FB a YT optimalizace).


Tak to uz je zase prehnane, jenom stylovky to nejsou...

Jinak ten Air ma specialni typ chlazeni ktery se pry pouziva i u serveru...

Kazdy na to muze mit jiny nazor. Nepisi, ze jsou to "jenom" stylovky, ale ze Apple jde vice o vzhled nez o parametry a vykon. Tak to je. Snaha udelat libivejsi notebook pro movitejsi zakazniky, kterym je jedno, zda to ma i3 ci i7 nebo 8GB ci 32GB RAM neni prece nic spatneho. Ale me, jako geekovi se to proste nezda. :)

Ale prd, jak jim muze jit primarne o vzhled, co to je za blbost? Kvalitativne jsou to nejlepsi stroje na trhu. Jako nerikam, ze me Apple nesere, ale ty ocividne tez nevis o cem mluvis. Ukaz mi, jaky je podle tebe lepsi notebook nez Macbook Pro 16", konkretni priklady bych prosil.

Dlouho jsem uvazoval o tomto: thinkpad P1
https://www.lenovo.com/gb/en/laptops/thinkpad/p-series/ThinkPad-P1-Gen-3/p/22WS2P1P1N3

Da se to customizovat takze 64G ram, a vetsi disk. Procak jsem premyslel jestli si tam dat xeon. Pak prisel covid a pri praci skoro zasadne z domu jsem se na to vykaslal. Desktop je proste jina trida.

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #72 kdy: 28. 04. 2021, 16:22:12 »
Citace
Zbytek no comment. Nerozumite tomu.
A nejste doopravdy spíš trol? Jeden dotaz do vyhledávače našeho oblíbeného prodejce: https://www.suntech.cz/produkt/545930-lenovo-thinkpad-t15p-i7-10750h-16gb-512gb-ssd-gtx-1050-3gb-15-6-uhd-600-nits-matny-4g-w10pro-black/. Doba vyhledávání cca 10 sekund. Rovnou tu máte i jedno menší HP: https://www.suntech.cz/produkt/543816-hp-zbook-firefly-15-g7/. Já mám radši řadu Fury, takže posledně jsme brali g7 Fury s RTX3000. Ten internet je doopravdy složitý prostor pro hledání. Ale souhlasím, že MB Pro má dobré displeje. Jenom s Vámi nesouhlasím, že se nedá sehnat podobně dobrý displej i u jiných výrobců. A btw, ono se to docela liší podle regionů. Někdy je problém najít lepší laptopy vystavené v českých eshopech. Nebyl ale problém sehnat qhd Lenova už dřív, jen nebyly na Alze... A pak pořád řešíte, jestli je lesklý, nebo matný. Pokud jen trochu uvažujete, že se počítač vezme někam ven, nedává lesklý displej moc dobrý smysl.

Co se robustnosti týče, tak třeba zrovna Lenova jsou na první pohled docela vrklavá. Ale vydrží hrozně moc: on ten pružný plast s výztuhou uvnitř je konstrukčně dost dobrý. Na pohled už spíš ne :) Jak ale píši, Apple Air měl na několika místech promáčklé šasi, což bylo  strašně moc vidět. Hlavně proti světlu. Také na šasi byl poškrábaný bok, kam se připojoval miniDP a napájení.

Podívejte se na kanál Louise Rossmana, který servis Maců řeší dost pěkně. Pro nás je mimo softwarové nekompatibility problém třeba se servisem. Apple má běžně všechny konektory napájené přímo na desce. Pokud se s portem něco stane, musí se zasáhnout do základovky. Třeba u těch HP, Lenov nebo Dellů není problém vyměnit napájecí port nebo někdy dokonce usb či ethernet. Když předpokládáte, že laptop do ruky dostanou zaměstnanci jako nástroj, nikoliv jako opečovávanou hračku, zjistíte, jak špatně se s tím Applem pracuje. Pokud tady plédujete za profesionální použití, ale nezáleží Vám ani trochu na možnosti servisu, neutváří se moc koherentní obraz Vaší hluboké zkušenosti. Chlazení se tu komentovalo víckrát. V Indii na sluníčku se Airu nelíbilo, HPčka a Lenova fungovala bez problému (na nich se narozdíl od Airu dokonce i dělala výpočetně náročná práce).

Jestli se nepletu, nikdo se tu přímo neohradil proti kvalitě Apple, jejich produkty mají své kvality. Jak už tu ovšem mnohokrát padlo, hodnocení kvalit je subjektivní. Jestli se Vám líbí MB Pro, můžete si jej snadno koupit. Vlastně jste nám nesdělil žádná přesnější očekávání, jen se tu točíme na pětníku...

Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #73 kdy: 28. 04. 2021, 19:05:11 »

Zbytek no comment. Nerozumite tomu.



LOL, "Zbytek no comment. Nerozumite tomu." Já nejsem ten, kdo tady brečí, že si koupil nový stroj a ten jede pomaleji než ten starý.

Další Vaše citace : "Opet prd, ja si benchmarky na ty 2 stroje zjistoval predem. Proto jsem taky koupil Air i7." ;D
Ano, koupil jste krám, nikdo tady tomu nerozumí, jen vy.... a pak ten ntb vrátíte  ;D ;D ;D

Jste jako člověk, který potřebuje denně převážet zboží do obchodu, koupí si BMW kupé, které vypadá super, ale na tohle se prostě nehodí a pak se diví.....


Re:Macbook Pro 2015 i7 je rychlejsi nez Macbook 2020 Air i7
« Odpověď #74 kdy: 28. 04. 2021, 20:52:18 »
Taky si tady upustím páru:

Fakt je ze mac laptopy maji chlazeni nedostatecne pro high end prikon nad 50W treba cili ponekud odvazne pro ty narocne workoholiky co kompiluji na 4 jadrech nebo delaji solidworks. Proste od  uz deset let je prioritou tloustka 18mm. Do toho prost ucinne a zaroven(!) tiche chalzeni vmestnat nejde.



Ad: kernel task seka se mys ... Neni spis pricina dochazejici ram a thrashing(wikipedia)? Pak to skoli procesor. Identicke chovani na linuxu(mozna ted uz ne pokud jenpiuzit EARLY ooMl