Windows Subsystem for Linux jako hlavní prostředí

Windows Subsystem for Linux jako hlavní prostředí
« kdy: 18. 04. 2021, 12:50:56 »
Jeste jsem s tim nikdy nedelal, mel bych k tomu par dotazu. Momentalne pouzivam Mac, takze muj terminal je Unixovy, a docela by me zajimalo, jak si stoji WSL jakozto emulator Linuxoveho prostredi.

Predstavoval bych si to idealne tak, ze na Windows muj default. terminal bude WSL, a idealne bych s nim ovladal i Windowsovskou cast disku. Dale bych chtel, abych Python i Javu mohl mit nainstalovanou jenom na to WSL, a takto bych s tim pracoval i v ramci PyCharmu a IntelliJ.

Jinymi slovy moje predstava je, ze bych s tim WSL zcela dokazal bypassnout terminalove prostredi, spustel z toho moje pythnovkse aplikace, ale i moje Javovske aplikace.

Je toho mozne docilit, pripadne jake to ma nevyhody?

« Poslední změna: 18. 04. 2021, 17:31:20 od Petr Krčmář »


Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2021, 12:59:01 »
Predstavoval bych si to idealne tak, ze
Chceš mít nainstalované Windows, ale nechceš je používat? Proč je pak mít? Není lepší zůstat na Macu?

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #2 kdy: 18. 04. 2021, 13:12:36 »
Absolútne nerozumiem dotazu ale nebolo by lepšie keď už máš MacOSX mať v ňom virtuálku s Linuxom, než stvárať niečo ako WSL na Macu?

Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #3 kdy: 18. 04. 2021, 13:28:01 »

Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #4 kdy: 18. 04. 2021, 13:29:04 »
Absolútne nerozumiem dotazu ale nebolo by lepšie keď už máš MacOSX mať v ňom virtuálku s Linuxom, než stvárať niečo ako WSL na Macu?

To by bylo fajn mit v nem virtualku, bohuzel byl jsem pred lety moc chudej a mel jen na 256GB ssd variantu. A dneska jsem asi moc chudej na 32GB RAM variantu.


Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #5 kdy: 18. 04. 2021, 13:35:00 »
Tady je specifikace mojeho dotazu:
https://www.alza.cz/macbook-pro-16-cz-vesmirne-sedy-d5863005.htm
To není specifikace tvého dotazu, to je stránka v eshopu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #6 kdy: 18. 04. 2021, 13:38:26 »
WSL jakozto emulator Linuxoveho prostredi
On to ani není emulátor, ale virtualizace s plným linuxovým jádrem (ve WSL 2, první verze jen překládala syscally). Ale to je nepodstatné.
ovladal i Windowsovskou cast disku. Dale bych chtel, abych Python i Javu mohl mit nainstalovanou jenom na to WSL
To není problém, na disk má WSL přístup a aplikace instalované ve WSL jsou jen pro WSL.
pripadne jake to ma nevyhody?
Nevýhody to asi nemá, WSL 1 mělo pomalejší I/O, WSL 2 naopak chce o něco více paměti (plná virtualizace si alokuje velký blok paměti, ve WSL 1 běží každá aplikace nezávisle a jen syscally se překládají za běhu). Pokud je cílem mít Linux pro vývoj (nestačí unixový macOS), tak mě nenapadá žádný potenciální problém (sám jsem na nic nenarazil při používání WSL).

Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #7 kdy: 18. 04. 2021, 13:43:39 »
Jak udělám to, že budu mít na tom WSL nainstalovaný Python, a přitom si ve Windows otevřu PyCharm kde budu muset nastavit cestu k tomu Pythonu? Půjde mi tam dát cesta na ten WSL disk?

Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #8 kdy: 18. 04. 2021, 14:20:49 »
To není specifikace tvého dotazu, to je stránka v eshopu.
Ktery rekne vice nez 1000 slov  :D

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #9 kdy: 18. 04. 2021, 14:33:30 »
To není specifikace tvého dotazu, to je stránka v eshopu.
Ktery rekne vice nez 1000 slov  :D

Podľa mňa to hovorí len 2 slová - "predražený krám"

yoyoA

Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #10 kdy: 18. 04. 2021, 14:39:52 »
Nevím, jak na Macu, ale ve Windows mohu pracovat s binárkou pythonu ve WSL (/usr/bin/python), viz:
https://imgur.com/a/CtnFNY4

Dokonce jsem přes vyhledávač našel na stack overflow dotaz, kde odpovědí bylo, že JerBrains Ruby Mine umí přes SSH přistupovat do WSL. Vyzkoušeno to nemám. Takže věřím, že i pro python bude nějaká obdobná cesta.

Přes Explorer lze jít do WSL:
\\wsl$\jméno-distra
CMD neumí UNC cestu, proto (snímek obrazovky) je nutné volat "wsl command..."

Re:Windows Subsystem for Linux - par otazek
« Odpověď #11 kdy: 18. 04. 2021, 15:06:55 »
Ktery rekne vice nez 1000 slov  :D
No já právě vůbec nechápu, cos tím chtěl říct.

Jestli nemáš na nejnovější nejvyšší model, tak si prostě kup 13" na Ebayi. A jestli tě nejvíc trápí množství RAM, tak si kup poslední model s vyměnitelnou RAMkou, ne? (EDIT: beru zpět, ty už jsou fakt starý)

Nebo když potřebuješ vyvíjet pro Linux, tak si prostě pořiď linuxový notebook, ne?

Já vůbec nechápu, jaký problém řešíš, a jak ti v jeho vyřešení pomůže WSL, které je drbání se levou rukou za sousedovým pravým uchem.
« Poslední změna: 18. 04. 2021, 15:12:10 od Mirek Prýmek »

Re:Windows Subsystem for Linux jako hlavní prostředí
« Odpověď #12 kdy: 18. 04. 2021, 18:30:52 »
Citace
Predstavoval bych si to idealne tak, ze na Windows muj default. terminal bude WSL, a idealne bych s nim ovladal i Windowsovskou cast disku. Dale bych chtel, abych Python i Javu mohl mit nainstalovanou jenom na to WSL, a takto bych s tim pracoval i v ramci PyCharmu a IntelliJ.

Jinymi slovy moje predstava je, ze bych s tim WSL zcela dokazal bypassnout terminalove prostredi, spustel z toho moje pythnovkse aplikace, ale i moje Javovske aplikace.

Trochu mi uniká, proč potom potřebujete Windows :-).

Jinak ano, do WSL si můžete nainstalovat Python i Javu, nemusíte je mít nainstalované v nativních Windows. Myslím, že WSL2 by mělo umět i zobrazovat (linuxové) GUI, ale to jsem nikdy nezkoušel. Přístup k disku (min. na úrovni FS) určitě jde, ale může být výkonově penalizován.

Je také třeba zvážit, zda-li je pro vás vhodnější WSL1 (emulace na úrovni jádra Windows) či WSL2 (Hyper-V virtualizace).

Vykook

  • ***
  • 135
    • Zobrazit profil
    • homepage
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux jako hlavní prostředí
« Odpověď #13 kdy: 18. 04. 2021, 20:59:02 »
Na Macbook nainstalovat Windows abych mohl používat Python pod Linuxem... Co si takhle platit odtahovku, aby tě dovezla s autem na chalupu? Netuším co pod tim Linuxem chceš dělat, ale na 90% předpokládám, že to bude něco co půjde normálně pod macOS. Pokud náhodou ne, tak mi uniká důvod používat virtualizaci pod Windows, když můžu to samé udělat pod macOS.

Re:Windows Subsystem for Linux jako hlavní prostředí
« Odpověď #14 kdy: 18. 04. 2021, 21:33:08 »
A jeste jeden dotaz, jde ten WSL nejak zalohat ve smyslu tom, ze kdyby potrebovaly Widle reinstall (s formatovanim disku) tak neco jen zkopiruju ze zalohy, a pobezi mi WSL tak jak jsem si ho nastavil vc vseech nainstalovanych veci?