Streaming (IPTV), nástroje a utility

Streaming (IPTV), nástroje a utility
« kdy: 09. 04. 2021, 07:04:36 »
Ahoj,
nemám představu, tak bych se rád nejprve zeptal, kolik lidí zde využívá nějaké vlastní stremovací řešení na Linuxu pomocí open-source nástrojů. Píši diplomku na toto téma, tak by se mi hodily tipy na různé nástroje do zpracovávané rešerše. Osobně mám vlastní řešení postavené na dvblast, ffmpeg, ale zajímaly by mne i další možnosti (vlc, gstreamer, tvheadend... = ty už mám zpracované) + různé další užitečné nástroje různých kategorií, třeba pro analýzu streamů, práci s tunery atd. (w_scan, femon, mediainfo, udpxy/iptv2rtspproxy...).

Vůbec nemám představu, kolik lidí se těmito věcmi zabývá. Pokud by se pár jedinců našlo a napsalo mi, co využívají za věci, pokusil bych se pak zprracovat nějaké google forms dotazníkové šetření, které bych pak vystavil na více fór. Dost by mi to pomohlo. Nicméně už pro jeho zpracování potřebuji ideálně nějaký základní seznam nástrojů z této oblasti, aby se mi to pak snadněji statisticky zpracovalo.

Samozřejmě svou volbu (řešení) bych měl v práci nějak vyargumentovat, proč jsem se rozhodl použít to a to, takže každý názor uvítám.

Za případné odpovědi předem děkuji.
Pokud budou dotazy k tématu, rád je upřesním.


Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2021, 12:09:09 »

Streaming PC- x86_64 s 4 portovou dvb-s2 kartou - stable Arch linux + tvheadend
Sroubovak na obcasne vyndani z racku
Lahev se stlacenym plynem proti prachu

Sharing PC - x86_64 + 2 x phoenix reader na seriovych portech + 2x nataktovana SkyLink (CZ+SK) cryptoworks 0D96 (ceka se vymena, zatim je nevypnuly)
Smirgl papir na oxiduji kontakty
Sroubovak
Stlaceny plyn

No name 60cm parabola + Quad LNB Schweiger
Pujceny dvb merak - vyrobce a typ netusim
13-ka klic
vulkanizacni paska
zebrik

Klienti A - Odroid C2 - LibreElec 9.0.2 - Kodi 18.2
Klienti B - Rpi3 - LibreElec 9.2.6 - Kodi 18.9
Sroubovak
Lepenka
Pokud neni kde za TV prisroubovat, drzi na prilepenych kabelech
napajeno PoE extractorem (usb z televize utahne max Rpi2)
ovladani pres Control4 (smart home)

Klienti C - notebooky, tablety, telefony - doma Kodi na primo, z venci pres vpn

Zadne jine nastroje nepotrebuji ani jsem nepotreboval, vse bezi k maximalni spokojenosti  ;D



Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2021, 12:23:43 »
Streaming PC- x86_64 s 4 portovou dvb-s2 kartou - stable Arch linux + tvheadend

Tak jestli bych hned mohl otázku. Nějak nemůžu vypátrat, co je přesně v pozadí tvheadend a které komponenty používá.
Dále by mne zajímalo, jestli umí v transcodingu využít akceleraci typu NVENC,NVDEC na Nvidii, Intel QSV případně AMD karty apod. Pro mě je to takový klikací blackbox a raději si řešení stavím sám, ale jistě je to zajímavý projekt.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2021, 12:34:38 »
Nedávno se řešilo streamování i tady na rootu - https://forum.root.cz/index.php?topic=23790.0
Třeba ti to pomůže.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2021, 12:42:13 »
Dotaz smeruje na domaci nebo pracovni vyuziti?

Pracovne - opencaster, gstreamer, ffmpeg, smcrouted
Doma - HBO GO a Infuse na AppleTV, protoze toho mam plne zuby z prace :)


Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2021, 13:31:24 »
Tak jestli bych hned mohl otázku. Nějak nemůžu vypátrat, co je přesně v pozadí tvheadend a které komponenty používá.
Tady jsou vypsany zavislosti, pouzivam jako klikaci black box
https://aur.archlinux.org/packages/tvheadend/

Dále by mne zajímalo, jestli umí v transcodingu využít akceleraci typu NVENC,NVDEC na Nvidii, Intel QSV případně AMD karty apod. Pro mě je to takový klikací blackbox a raději si řešení stavím sám, ale jistě je to zajímavý projekt.

nvdec nepouzivam, tech kodeku je tam nekolik implementaci, jak kterej presne co dela si nepamatuju:

h264_vaapi - funguje, ale pri vysokem datovem toku na zdroji nestiha
hvec_vaapi - nepodarilo se rozject

h264 + nvenc - funguje spolehlive
h265 + nvenc  - funguje/nefunguje ale urcite ne spolehlive (zamrzne obraz a uz se nerozjede nebo i kernel panic)

Hral jsem si s H265 na bezne RTX i Quadro Nvidii a neni to na nasezeni doladene. U mne to vyhralo cpu a libx265.  Spolehlivost si predstavuju tak, ze 3 mesice v lete na to nemusim sahnout, obraz se rozpadne maximalne jednou do mesice a doma nikdo nepicuje.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #6 kdy: 10. 04. 2021, 14:32:46 »
Dotaz smeruje na domaci nebo pracovni vyuziti?

Zabývám se pracovní sférou, tedy ideálně řešení pro velkého ISP apod. (ne outsourcing typu sledování.tv/moderntv ani cloudové služby typu bitmovin/wowza aj.). Záměrně jsem to nespecifikoval, protože lidí, kteří se tomu věnují na takovéto vyšší úrovni bude podle mého jen pár. , Tj. ne jen transcoding pro několik TV v domě, ale nějakou službu, co využívají vyšší tisíce lidí. Ono i zde je už asi vidět, že si s tím ani doma možná moc lidí nehraje. Ale třeba se pletu.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #7 kdy: 10. 04. 2021, 14:41:15 »
Citace
Tady jsou vypsany zavislosti, pouzivam jako klikaci black box
https://aur.archlinux.org/packages/tvheadend/

Zajímavé, příliš chytrý z toho nejsem, pokud jde o kodek. Třeba zde https://tvheadend.org/projects/tvheadend/wiki/Building je to zřejmější, měl by využívat libavcodec, tedy by měl fungovat stejně jako třeba ffmpeg, pokud jde o kodeky. Proč to není v tom Tvém seznamu nevím. Jinak tam vidím podporu CUDA a dokonce AV1(SVT), což vypadá zajímavě.

Citace
Hral jsem si s H265 na bezne RTX i Quadro Nvidii a neni to na nasezeni doladene. U mne to vyhralo cpu a libx265.  Spolehlivost si predstavuju tak, ze 3 mesice v lete na to nemusim sahnout, obraz se rozpadne maximalne jednou do mesice a doma nikdo nepicuje.

osobně mám s NVENC asi nejlepší zkušenosti a vychází i v poměru cena výkon nejlépe. Nepozoruji žádné očividné problémy apod. Ale mám vyvinutý vlastní nástroj, který sleduje základní funkčnost a parametry streamu a případně řeší službu restartem. Nicméně za mě NVENC ve ffmpeg bezproblémový. Vše si kompiluji ze zdrojáků a zkušenosti s tím mám někdy od CUDA8 (aktuálně dělám nový image na 11.2 a zdá se OK).

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2021, 14:53:54 »
Ahoj, jestli bych mohl na znalce tvheadend ještě nějaké upřesňující otázky:

Le považovat instalaci za snadnou instalace? Stačí jen? sudo apt install tvheadend? Nebo je třeba překládat ze zdrojáku?
Třeba když mám tunery, musím řešit ovladače přes apt nebo si to tvheadend sám zařídí/stáhne? Jde mi o to, jeslti z uživatelského hlediska je to takto jednoduché než jiné konfigurace.
Umí HLS/DASH na výstupu?
Využít HW akceleraci umí sám o sobě, stačí ten tvheadend z repozitáře? Dotáhne si závislosti třeba jako cuda apod.?
Výhody/nevýhody proti ffmpeg/gstreamer? Vyjma toho, že je skvěle user-friendly přes web konfiguraci.

Jakékoli další +/- do jeho oblíbenosti.
Díky.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2021, 22:09:54 »
Tvheaend na rpi zero + několik Kodi nebo vlc na drátě (přišlo mi jednodušší tahat ploché UTP než UTP+koax a ladění všeho z jednoho místa je skvělé) :)

Další domácí alternativa je STB s Enigma2, po internetu umí v podstatě totéž, v Kodi to pak vypadá stejně. Instalace všeho je na pár kliknutí, ale člověk musí aspoň trochu vědět, kde a co hledat - nedělat to poprvé, u tvheadend taky trefit podporovaný hw :)

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2021, 22:29:53 »

Le považovat instalaci za snadnou instalace? Stačí jen? sudo apt install tvheadend? Nebo je třeba překládat ze zdrojáku?
Instalace je snadna, konfigurace pro zacatecnika neni
Třeba když mám tunery, musím řešit ovladače přes apt nebo si to tvheadend sám zařídí/stáhne? Jde mi o to, jeslti z uživatelského hlediska je to takto jednoduché než jiné konfigurace.
Umí HLS/DASH na výstupu?
Ovladace i to v jakem fromatu se streamuje resi system. Tvheadend vse jen spojuje.
Využít HW akceleraci umí sám o sobě, stačí ten tvheadend z repozitáře? Dotáhne si závislosti třeba jako cuda apod.?
Ano
Výhody/nevýhody proti ffmpeg/gstreamer? Vyjma toho, že je skvěle user-friendly přes web konfiguraci.

Jakékoli další +/- do jeho oblíbenosti.
Díky.
+ umi dekodovani pres oscam

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #11 kdy: 23. 04. 2021, 09:39:33 »
Dotaz smeruje na domaci nebo pracovni vyuziti?

Zabývám se pracovní sférou, tedy ideálně řešení pro velkého ISP apod. (ne outsourcing typu sledování.tv/moderntv ani cloudové služby typu bitmovin/wowza aj.). Záměrně jsem to nespecifikoval, protože lidí, kteří se tomu věnují na takovéto vyšší úrovni bude podle mého jen pár. , Tj. ne jen transcoding pro několik TV v domě, ale nějakou službu, co využívají vyšší tisíce lidí. Ono i zde je už asi vidět, že si s tím ani doma možná moc lidí nehraje. Ale třeba se pletu.

Velký ISP pravděpodobně nasadí nějaké komerční řešení nebo si to nechá outsourcovat.
I když technologie za těch +- 20 let, co se o IPTV mluví hodně pokročily, pořád to není tak, že vezmete jeden tool a máte hotovo.
Musíte řešit jak posbírat jednotlivé TV stanice - IP, DVB-S (headend), transkoding do nějakého multibitrate, DRM, distribuci, při větším počtu klientů CDN. Potřebujete nějaký STB, podporovat Android (TV), Apple (TV), appky v televizích. Jasně, dá se udělat lowcost - všechno to poslat po síti jako multicast a naučit zákazníky pracovat s vlc, ale komfort je jinde.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #12 kdy: 23. 04. 2021, 13:15:01 »
Citace
Velký ISP pravděpodobně nasadí nějaké komerční řešení nebo si to nechá outsourcovat.
I když technologie za těch +- 20 let, co se o IPTV mluví hodně pokročily, pořád to není tak, že vezmete jeden tool a máte hotovo.
Musíte řešit jak posbírat jednotlivé TV stanice - IP, DVB-S (headend), transkoding do nějakého multibitrate, DRM, distribuci, při větším počtu klientů CDN. Potřebujete nějaký STB, podporovat Android (TV), Apple (TV), appky v televizích. Jasně, dá se udělat lowcost - všechno to poslat po síti jako multicast a naučit zákazníky pracovat s vlc, ale komfort je jinde.

Ano, přesně tohle řeším. Ale specializuji se jen na serverový backend a encoding. Na jiné věci jako třeba aplikace, webový portál, TV box, jsou jiné týmy ve firmě.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #13 kdy: 24. 04. 2021, 11:27:48 »
Ano, přesně tohle řeším. Ale specializuji se jen na serverový backend a encoding. Na jiné věci jako třeba aplikace, webový portál, TV box, jsou jiné týmy ve firmě.

V tom případě doporučuju se víc zkamarádit s ffmpegem, případně těžařům sebrat nějakou tu grafiku, aby to bylo efektivnější. A budete potřebovat spoustu času než to vyladíte do použitelného stavu - od kvality obrazu v poměru k bitrate, nastavení kodeků aby vaši klienti neměli problémy, synchronizace multibitrate profilů, nějaká ta redundance...
Já tohle přímo nedělám, sleduji to jen z povzdálí, jaký je na tom kus práce a co všechno se musí řešit.

Re:Streaming (IPTV), nástroje a utility
« Odpověď #14 kdy: 24. 04. 2021, 12:39:03 »
Tohle já přesně dělám, ffmpeg NVENC, CUDA, QSV... nicméně v rámci nějaké rešerše jsem zařadil i další nástroje. S ffmpegem fakt problém nemám a vím, že to je správná cesta. ;-)