Používá někdo cloudové IDE?

tralala5

Používá někdo cloudové IDE?
« kdy: 08. 04. 2021, 03:52:05 »
Existuje Eclipse Che, pozrel som sa na to blizsie a je to brutalita.

Predstava, ze by firma dala vyvojarom tenkeho klienta za par supov kde staci mat browser a vyvijat vzdialne je fakt sila. Usetri sa kopec penazi za mac/notebooky, dev nikdy nestrati robotu ...

Asi ale treba platit cloud / server na tu celu infrastrukturu. Aky mate na to nazor? Podla mna to je buducnost, vyvojar raz prestane fasovat pri nastupe notebook ...
« Poslední změna: 08. 04. 2021, 08:00:55 od Petr Krčmář »


jouda2

Re:pouziva niekto cloudove IDE?
« Odpověď #1 kdy: 08. 04. 2021, 05:23:04 »
Tohle není budoucnost, ale necelé čtvrtstoletí stará minulost :-). Viz třeba http://www.netvoyager.co.uk/pdf/lx1000.pdf https://www.argecy.com/8363
(pár podobných hraček tuším od IBM bych možná ještě v garáži vyhrabal). Až na to že s tím nikdo nechtěl pracovat a radši si vydupal plnohodnotné PC, přestože Solitaire běžel i na Citrixu ;-)

(a bojím se že i dneska je velmi často slyšet prskání, když má dodavatel pracovat na Citrixu u zákazníka, byť z jeho vlastního počítače. Navíc dnešní browsery zase nějak velkou úsporu HW nákladů rozhodně nepředstavují).

tralala5

Re:pouziva niekto cloudove IDE?
« Odpověď #2 kdy: 08. 04. 2021, 05:34:22 »
je to kladivo na flakacov, cista produktivita, pc stara plecka s browserom a zablokovane vsetky domeny okrem toho ide, 8h koderiny :D

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #3 kdy: 08. 04. 2021, 08:08:08 »
Na nějaké slaboduché projekty se to může hodit. Ale jsou firmy, které si žárlivě(zodpovědně) střeží své know-how a představa že by jejich zdrojáky,projekty byli někde, buhví kde, jim není příjemná.

Na sítí pořád platí stejné pořekadlo jako v 90.tých. "Co jednou dáš na sít(myšleno ve z počítače, firemní sítě), nad tím ztrácíš kontrolu".

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #4 kdy: 08. 04. 2021, 10:49:49 »
Nemam nic proti praci na vzdaleny masine. Pouzival sem i citrix... I sem programoval na vzdalenem serveru prez ssh... ale v browseru fakt programovat nechci...
Jednou sem to zkousel a zere mi to klavesove zkratky....


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:pouziva niekto cloudove IDE?
« Odpověď #5 kdy: 08. 04. 2021, 16:07:06 »
je to kladivo na flakacov, cista produktivita, pc stara plecka s browserom a zablokovane vsetky domeny okrem toho ide, 8h koderiny :D
Tak ve snu.

Re:pouziva niekto cloudove IDE?
« Odpověď #6 kdy: 08. 04. 2021, 18:22:48 »
(a bojím se že i dneska je velmi často slyšet prskání, když má dodavatel pracovat na Citrixu u zákazníka, byť z jeho vlastního počítače. Navíc dnešní browsery zase nějak velkou úsporu HW nákladů rozhodně nepředstavují).

Jde videt ze jsi remote s Citrixem nidky nedelal, ja delal na jednom projektu a o druhem jsem slysel, a oboji byla hruza a des. Seka se uplne vsechno, vsechno pomale, vsichni frustrovani, schopni lidi zdrhnou. To se provouje na tech nejzatuchlejsich projektech, pokud vim.

A co to je za blbost, ze se usetri za notebooky? Kolik na tom noasu se realne usetri? tak 30000,- za 4 roky zivotnosti, tzn. 625,- Kc mesicne, kdyz senior dev vyjde firmu tak na 100000,- mesicne? Tak do takove firmy bych fakt chtel jit pracovat. A jak ze dev nikdy neztrati co vyrobil, snad od toho je GIT ne, odchazim z prace tak to tam pushnu.

Jako jo, jednou to ta budeme asi delat, tak asi za... 30 let.
« Poslední změna: 08. 04. 2021, 18:25:43 od registrovany123 »

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #7 kdy: 08. 04. 2021, 19:01:15 »
Pouzival som to par rokov dozadu, vo firme bol tak rozbehany interny produkt. Mali sme prisny zakaz mat kod na notebookoch a alternativa bolo programovanie cez SSH a VIM; cloud IDE bolo na vacsie programovanie prijatelnejsie. Kompletny "Intellisense", preklik na vsetkych callerov, checkout za sekundu, integracia s testovanim a reviews vratane komentarov priamo v kode aj lokalny build na vykonnom serveri sa neda porovnavat s niecim lokalnym.

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2021, 19:29:34 »
V rozumné firmě nechají pracovat vývojáře pomocí nástrojů, které vyhovují jemu. Kontrolují pak jen výstupy, pochopitelně včetně dodržení firemních postupů (správa kódu, dokumentace, testování...).

Eclipse Che a podobné nemusí být k zahození, protože umožní oddělit runtime a pracovat vzdáleně. Ale vůbec nemusí jít jen o „cloud“, ale třeba o ladění aplikace v jiném běhovém prostředí, například. Takže úvaha, že jde o kladivo na vývojáře, mi přijde totálně mimo.

jouda2

Re:pouziva niekto cloudove IDE?
« Odpověď #9 kdy: 08. 04. 2021, 21:10:53 »
(a bojím se že i dneska je velmi často slyšet prskání, když má dodavatel pracovat na Citrixu u zákazníka, byť z jeho vlastního počítače. Navíc dnešní browsery zase nějak velkou úsporu HW nákladů rozhodně nepředstavují).
Jde videt ze jsi remote s Citrixem nidky nedelal, ja delal na jednom projektu a o druhem jsem slysel, a oboji byla hruza a des. Seka se uplne vsechno, vsechno pomale, vsichni frustrovani, schopni lidi zdrhnou. To se provouje na tech nejzatuchlejsich projektech, pokud vim.
Hmm, takže jedna konkrétní implementace byla hrůza, druhá z doslechu taky a znamená to že jsem na Citrixu nikdy nedělal? Nic, dělal jsem na něm z obou stran od doby Metaframe 1.8. a dělám na něm coby user třeba právě teď
(ale že se dá snadno "přešetřit" sizing a pak to vypadá, jak to obvykle vypadá, o tom se nehádám, to je bohužel smutná korporátní skutečnost. Navíc současné aplikace, škoda slov. Třeba konkrétně Chrome je mezi mnohými Citrix adminy sprosté slovo, a oprávněně.)

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #10 kdy: 09. 04. 2021, 09:23:09 »
Ja mam rad cloudove IDE - trebars taky Gitpod a ich Theia/VS Code. Click a mas prostredie s 62GB RAM a 1G internetom:

Kód: [Vybrat]
root@ws-bc1cf89b-63a3-4cc1-a556-d0cf3c893b40:~# speedtest-cli
Retrieving speedtest.net configuration...
Testing from Google Cloud (35.241.216.254)...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by LaFibre.info (Douai) [102.86 km]: 13.128 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 1384.35 Mbit/s
Testing upload speed...
Upload: 1044.10 Mbit/s

Obcasne pouzivam na SPA veci. Predsa len cakat na npm install na pomalom domacom nete je pomalsie ako si to nechat pustit v takomto cloude. Odporucam vyskusat ich priklady https://www.gitpod.io/docs/examples

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #11 kdy: 09. 04. 2021, 10:29:49 »
Já takové věci moc nemusím. Jsem nejraději když věci běží u mě, nebo na mém VPS. Kdybych si rozjel webové VS Code na svém serveru, tak proč ne ale když se to všechno dá někomu jinému... Ale i tak je pro mě pohodlnější dělat vše u sebe.

kek1

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #12 kdy: 09. 04. 2021, 10:42:58 »
Na nějaké slaboduché projekty se to může hodit. Ale jsou firmy, které si žárlivě(zodpovědně) střeží své know-how a představa že by jejich zdrojáky,projekty byli někde, buhví kde, jim není příjemná.

Na sítí pořád platí stejné pořekadlo jako v 90.tých. "Co jednou dáš na sít(myšleno ve z počítače, firemní sítě), nad tím ztrácíš kontrolu".

Rozumne firmy si samozrejme cloud IDE hostuji na svem zeleze.
Mame rozjety nejaky fork eclipse che, a je to docela ok, prescinovany VSCode, bez nekterych pluginu.
Za me urcite pouzitelna alternativa.
« Poslední změna: 09. 04. 2021, 10:46:41 od kek1 »

tralala5

Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #13 kdy: 09. 04. 2021, 18:23:53 »
Na nějaké slaboduché projekty se to může hodit. Ale jsou firmy, které si žárlivě(zodpovědně) střeží své know-how a představa že by jejich zdrojáky,projekty byli někde, buhví kde, jim není příjemná.

Na sítí pořád platí stejné pořekadlo jako v 90.tých. "Co jednou dáš na sít(myšleno ve z počítače, firemní sítě), nad tím ztrácíš kontrolu".

Rozumne firmy si samozrejme cloud IDE hostuji na svem zeleze.
Mame rozjety nejaky fork eclipse che, a je to docela ok, prescinovany VSCode, bez nekterych pluginu.
Za me urcite pouzitelna alternativa.

aky sa na to pouziva hardver? vies strelit od boku nejake parametre? ram atd ... taky k8s custer na vyvoj bude celkom nenazrany predpokladam

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používá někdo cloudové IDE?
« Odpověď #14 kdy: 09. 04. 2021, 20:03:17 »
Záleží na tom, co si pod tím vývojem v cloudu představujeme. Nainstalovat desktopové IDE na server a přistupovat na něj přes RDP? Tak to asi ne. Ovšem poslat obrázek na cloud, který z něj udělá 4 velikosti, opatří vodoznakem, umístí na CDN a vrátí mi URL? Tak tohle je určitě lepší dělat v cloudu.

Vim mi na cloudu jede také v pohodě a když z něj spustím testy, tak to švihá. Deploy je také svižnější, protože není závislý na rychlosti mého připojení. Nemám tedy problém ani na mobilních datech.