Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?

Da se nejak poridit nebo sestrojit lazer, ktery by na vzdalenost rekneme 10m dokazal zabit komara? Vazna otazka. Napadlo me, ze bych si vyrobil autonomni komaro pal.
« Poslední změna: 06. 04. 2021, 22:03:53 od Petr Krčmář »


Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #1 kdy: 06. 04. 2021, 21:09:27 »
Když to na 10m zabije komára, určitě to také spolehlivě vypálí oko.

Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #2 kdy: 06. 04. 2021, 21:12:00 »
https://m.dx.com/p/100mw-532nm-green-laser-module-3v-11-9mm-2007024

Co tohle? I když na 10 metrů si nejsem jistý. Koukám, že na dx.com už není taková nabídka silných laserů jako dřív, teď jsem nenašel nic silnějšího než 100 mW.

Ale bacha na oči, případně to může zapálit i něco jiného.

Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #3 kdy: 06. 04. 2021, 21:26:10 »
450nm fialový laser zabije komára spolehlivě na pár metrů ("pár" závisí na koherenci paprsku, která je v téhle cenové kus od kusu). Na Aliexpressu od samotné diody za cca $20 až po hotové komplety s regulátorem a chlazením za zhruba $100. 450nm paprsek má tvar obdélníku, takže ta případná kolimace optikou je dost náročná (asferické čočky). Přesnější je 405nm laser, kde sice za tyhle prachy koupíte jen desetinový výkon, ale vzhledem k mnohem lepší výkonové hustotě paprsku to vychází na stejno. Optikou se to ale líp kolimuje.

Připravte si ale bezbariérové bydlení a slepeckou hůl. Tyhle vlnové délky garantují oslepnutí během zlomku sekundy, sítnici to zničí dřív než zareaguje reflex. Bezpečnější by byl např. CO₂ laser s vlnovou délkou kolem 10 µm (to je pohlceno rohovkou a sklivcem), ale to je metrová skleněná trubice s kapalinovým chlazením, kterou na toho komára budete draze zaměřovat (zrcátka...) :-)

Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #4 kdy: 06. 04. 2021, 21:34:33 »
A nestacilo by na eliminaci komara neco slabsiho, co by nevypalilo oko? Co se vlastne stane s komarem, kdyz se na nej zasviti obycejnym laserovym ukazovatkem?


Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #5 kdy: 06. 04. 2021, 21:40:39 »
Když už budeš programovat autonomní řízení paprsku, tak vem něco pořádného, aby se s tím dali pálit třeba i hlodavci. :)

Až to budeš testovat, tak dej vědět kdy a kde, abych se danému místu obloukem vyhnul ;)

Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #6 kdy: 06. 04. 2021, 21:41:11 »
No to snad ne, ono uz to existuje, a dokonce komercni produkt: https://www.youtube.com/watch?v=fH_x3kpG8Z4&ab_channel=USATODAY

Ale hlavni pointa je, ze mi to prijde zajimave technicky z hlediska treba analyzy obrazu. Urcite budou potreba 2 kamery, pro presne zacileni paprsku na cil.
« Poslední změna: 06. 04. 2021, 21:43:48 od registrovany123 »

Re:Kde koupit dostatecne silny lazer na zabijeni komaru?
« Odpověď #7 kdy: 06. 04. 2021, 21:45:13 »
Jinak praktičtější je velký filtr a pomaloběžný ventilátor. Vychytá to všechno, co neumí rychle lítat... komáry, mušky všeho druhu, prach, a tak. Jednou za čas se vyklepe z filtru bordel.

PanVP

Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #8 kdy: 06. 04. 2021, 22:46:00 »
Lasery mohou být slabé, zkusil bych fotonová torpéda a kdyby to nestačilo tak malé atomovky.

Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #9 kdy: 07. 04. 2021, 00:09:57 »
Osobně bych doporučil lapač hmyzu s UV zářivkou a mřížkou s vysokým napětím. Nejlevnější vidím asi za 300 Kč u plešatého uřvaného rákosníčka. Pravda je, že ty nejlevnější modely mají údajně dost nízké napětí (kapacitní násobič 230V x2) takže odolnější hmyz ani nezabijou. Četl jsem kdysi návod/nápad, vyměnit násobič za čtyřnásobný - ten už citelně pochroumá i vosu (když si vosa přijde pro druhou ránu, tak už ji nerozchodí). Je to sice low-tech, ale při zásahu to dělá zajímavý akustický efekt (až libozvučný, když víte co ten zvuk znamená) a nakonec je to i trochu o hubu díky tomu vysokému napětí :-)
Občas je třeba ve vypnutém stavu omést z mřížky zuhelnatělý hmyz.

Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #10 kdy: 07. 04. 2021, 00:33:14 »
Komáry přitahuje CO₂ a vlhkost, ne UV záření (Proč by mělo? Žádný savec nebo pták v UV nesvítí). Bohužel spousta neškodných opylovačů (květy odráží primárně UV) vypadá podobně, a tak tenhle blud z lidí jen tak nevymizí.

jouda2

Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #11 kdy: 07. 04. 2021, 00:42:11 »
Nejlevnější vidím asi za 300 Kč u plešatého uřvaného rákosníčka. Pravda je, že ty nejlevnější modely mají údajně dost nízké napětí (kapacitní násobič 230V x2) takže odolnější hmyz ani nezabijou.
Tak kdysi když se ještě kladly metalické kabely a každý se musel proměřit mj. na izolační pevnost, tak na mě zaútočilo hovado alias ovád hovězí. Výsledkem byla vědecký objev na kalibrovaném průrazáku, že hovado má průrazné napětí kolem 860V. Takže nejen že ty levnější kousky odolnější hmyz nezabijou, ale pravděpodobně mu vůbec nic neudělají.

(co jsem rozebíral a opravoval trochu dražší model mám pocit z Mallu, který odešel (číňan tam dal totálně poddimenzované součástky) tak tam to dávalo kolem 2kV)

Edit: ale poměrně snadno (10 kondenzátorů, 10 diod, jedna žárovka v sérii na tlumení rázů) se dá postavit domácí násobič, který spolehlivě zabije i komára velikosti krávy. Akorát bez zkušenosti s VN to rozhodně nedoporučuji zkoušet (i když určitě to udělá míň škod než původní nápad s laserem, tam na oslepnutí stačí i "vhodně mířený" odraz)
« Poslední změna: 07. 04. 2021, 00:47:50 od J ouda »

Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #12 kdy: 07. 04. 2021, 00:42:54 »
se na 10m netrefíš :P :P

Komáry přitahuje CO₂ a vlhkost, ne UV záření (Proč by mělo? Žádný savec nebo pták v UV nesvítí). Bohužel spousta neškodných opylovačů (květy odráží primárně UV) vypadá podobně, a tak tenhle blud z lidí jen tak nevymizí.
co2 vlhost teplota etc přitahuje jenom komáří budoucí maminky když sou v cucacím módu :D ;)

si myslim žeje dobrej bonus že takle ten lapač sekundárně doma potluče spoustu jiný havěti jako sou různý mouchy můry moli a bůchvíco eště jinýho :o :D
« Poslední změna: 07. 04. 2021, 00:45:43 od Wrána diskuze »
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #13 kdy: 07. 04. 2021, 08:12:43 »
Já jsem před lety postavil takovouhle smrtilampičku s lineární trubicí. Šasi ze dvou menších květinových truhlíků, kostřičku pro mřížku a ochranný rošt proti doteku z plexiskla. K trubici elektronický předřadník, pro mřížku kapacitní čtyřnásbič, tzn. asi 1200V. Tuším v sérii přiměřený odpor a tavná pojistka. Rozteč drátů asi 3 mm. Bylo to poměrně neestetické, ale fungovalo to velmi dobře. Jeden z prvních testů byl, že si panímáma stěžovala, že má v koupelně dva komáry, a že na ni nepočkají, když je chce trefit. Rozsvítil jsem lampičku a komáři dělali, jako že nic. Tak jsem zhasnul normální osvětlení, nechal pootevřené dveře a šel něco dělat vedle. Za chvíli slyším "PIC!" a za pár dalších minut znova "PIC!" a po komárech nebylo ani stopy...

Fungovalo to taky poměrně dobře na vosí hnízda na půdě. Vosy jsou jinak moje kamarádky, loví všelijaký drobnější otravný hmyz atd. - ale prostě mít kolem malých dětí a pravidelných letních venkovních žranic za zády vosí sídliště, to si člověk lásku k přírodě rozmyslí. Takže hezky z povzdálí strčit za dveře na půdu lampičku a rozsvítit - samozřejmě přes den, aby nelákala noční hmyz ze širokého okolí. No a pak už jenom dát bacha při vysypávání, protože tu a tam některá vosa to přežije, třeba už nemůže lítat, ale snaží se z nádobky mátožně vylézt pěšky... Člověk nemusí volat hasiče, sprejovat jedy, ani riskovat napadení vzteklým vosím rojem.

O pár let později měli rodiče vysoko na domě zvenčí ve štítu viset pod přesahem střechy krásné veliké sršní hnízdo, jak fotbalový míč. Sršni nikomu nevadili, do jídla nám nelezli, nechali jsme je tak. Popravdě kdybych si jich čirou náhodou nevšiml sluchem, tuším při česání ostružin když jsem tam byl sám, asi by na ně nikdo nepřišel. Děcka pod nimi celé prázdniny spokojeně hrály na babu...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Kde koupit dostatečně silný laser na zabíjení komárů?
« Odpověď #14 kdy: 07. 04. 2021, 08:20:46 »
Da se nejak poridit nebo sestrojit lazer, ktery by na vzdalenost rekneme 10m dokazal zabit komara? Vazna otazka. Napadlo me, ze bych si vyrobil autonomni komaro pal.
Mrkni na tenhle TEDx talk, zmiňuje to cca ve třetí třetině.