Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU

Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« kdy: 06. 04. 2021, 17:23:04 »
Máte někdo zkušenosti s využitím Revolut Business pro OSVČ? Budu fakturovat do zahraničí (mimo EU) v EUR, ale české banky mají poměrně nehezké kurzy, takže jsem si říkal, zda nevyužít přímo Revolut jakožto účet pro podnikání. Měl bych tedy pár dotazů:
1. Tušíte, zda je to legální mít jako OSVČ účet pro příjem plateb u této virtuální banky?
2. Máte s tím někdo osobní zkušenost?

Řešíte tuto situaci nějak jinak?


Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #1 kdy: 06. 04. 2021, 22:55:08 »
Na tohle mam u Fio a Equa ucty v USD a EUR....

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #2 kdy: 06. 04. 2021, 23:18:56 »
Na tohle mam u Fio a Equa ucty v USD a EUR....

Ja taky. A smena pak prevodem, pres exchange.cz, v kurzu omnoho blizsim k CNB stredu.

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #3 kdy: 07. 04. 2021, 08:30:24 »
Na tohle mam u Fio a Equa ucty v USD a EUR....

Ja taky. A smena pak prevodem, pres exchange.cz, v kurzu omnoho blizsim k CNB stredu.

Další možnosti směny EUR a CZK jsou Akcenta a Roklen. Eur účet už by měla zvládnout skoro každá banka v CR.

f

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #4 kdy: 07. 04. 2021, 11:28:57 »
Řešíte tuto situaci nějak jinak?

Na prichozi platby v cizi mene bych doporucil https://www.citfin.cz/firemni-multimenovy-ucet-easy/


Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #5 kdy: 07. 04. 2021, 12:25:34 »
Myslím, že ta celá otázka je nejlépe zodpověditelná účetním, který Vás účtuje. Ten bude muset účtovat o kurzových rozdílech a z ceny jeho práce vyjde, jestli se to vyplatí, či ne. Bohužel, není to tak lehké, že se jen zaúčtuje přesná částka v Kč, která vzejde z převodu.

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #6 kdy: 07. 04. 2021, 13:25:19 »
Ahoj, tak na tohle to Revolut doporučuju. Legální to je.  Ale nejdi na revolut bussiness, použij revolut personal premium. Bussiness je předražený a limitovaný službami.

Revolut jsem nějakou dobu zkoušel na nečisto a je v pohodě. Akorát od kamaráda, že pokud ti tam přijde najednou větší částka bude chtít znát původ.

Jako alternativu jsem používal FIO + ebroker pro převod nad 8kEUR, pak je kurz lepší, ale pořád se to nerovná revolutu.

S účetní to řešit nemusíš, mám UOL a tím ukázali jak je celý ten systém mimo. Oni to automaticky počítají podle faktury co jim dodáváš, když jim dáš fakturu v EUR převedou to podle kurzu ČNB a vůbec je nezajímá, že tam měsíc co měsíc litá 10kCZK.

Takže účetní dej jenom fakturu v CZK a hotovo.

Jo kdyby někdo věděl o kvalitním účetní a nebo daňovém poradci, dejte vědět :-D Snažil jsem se něco řešit přes UOL, ale jsou k ničemu.  Mám z nich depku.

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #7 kdy: 07. 04. 2021, 13:40:21 »
Resim to same a pouzivam zatim Revolut premium. Funguje to relativne dobre, legalni to je.

Bohuzel se asi Revolut casto pouziva na nejakou formu prani penez a proto maji nastaveny alerty a kontroly dost prisne. Sam jsem uz jednou kontrolu zazil, u ceske banky se mi to nikdy nestalo.
Na netu jsem mnohokrat cetl o lidech kterym Revolut zablokoval ucet a nikdo s nimi nekolik mesicu nekomunikoval. U me to nastesti tak hrozne nebylo, ucet jsem mohl pouzivat dal, ale trvalo jim asi mesic nez vubec s kontrolou zacli. Behem te doby jsem presunul z Revolutu vse co slo (mel jsem tam i akcie, komodity, ...) a uz nemam v planu se vratit. Jen pres to konvertuju platby v USD na CZK a honem do ceske banky.
Zakaznicka podpora je spatna, zadne cislo kam muzes zavolat, zadny mail, jen chat v aplikaci. Tam se pak stejne nedostanes, pokud ti zablokuji ucet.
Takze radim opatrne.

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2021, 14:47:17 »
Máte teda vysokou důvěru v Revolut. Já bych tam tisíce EUR neměl uložené ani den pokud to pro vás nejsou drobné pro srandu . Rádi blokují a zavírají účty z random důvodů a nejsem si jistý jakou spolehlivost mají při převádění peněz na bankovní účet v těhle případech. Nejsem právní expert, ale vymáhat to z "virtuální banky" co má sídla někde v Litvě a možná v Londýně asi nebude žádná slast.

anonacct

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #9 kdy: 09. 04. 2021, 14:57:09 »
Já mám na toto EUR a USD účty u FIO banky - koverzi dělám přes Roklen (ani ten FIO ebroker účet není dobrý na převod). Poslední dobou se ale setkávám s tím, že US firmy preferují platby třeba pomocí transferwise, hlavně ty menší.

Revolut bych neriskoval - bloknou ti účet a neuděláš nic...
« Poslední změna: 09. 04. 2021, 15:00:10 od anonacct »

anonacct

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #10 kdy: 09. 04. 2021, 15:09:03 »
Je bych ještě dodal, že to, že vystavíš fakturu v USD ještě není žádná výhra. Může se ti stát, že budeš platit třeba 5% nějaké korespondenční bance (tuším, že Česká Spořitelná ráda převádí USD na CZK a pak zpět na USD, a tím tě obere). Takže další bíle vlasy a reklamace takového převodu... Transferwise je pro mě celkem úleva.

5R

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #11 kdy: 11. 04. 2021, 17:09:35 »
Rozmyslal som nad Revolutom pre biznis a nakup akcii cez nich, lebo som si zvykol ze Revolut funguje a platim cez nich vacsinu vsetkych platieb, prevadzam meny a podobne..., nez mi pred par dnami zablokovali ucet kvoli ROK starej platbe (slo o odoslanych cca 200 Kc) a napriek premium uctu a priority support je 3 dni ticho (piatok, vikend) a to som im platbu vysvetlil a dolozil do par minut. Tym u mna skoncili. Chapem ze automatizacia ale nech potom je k nej zodpovedajuca kvalita a rychlost supportu.

Re:Využití Revolut pro OSVČ fakturující mmimo EU
« Odpověď #12 kdy: 01. 06. 2021, 21:58:35 »
Díky za rady.

Nakonec to řeším účtem u RB s více měnovými složkami + Převod přes online směnárny není zlý. Na Revolut se to nehrabe, ale ten rozdíl je v řádu několika stovek korun. To se dá ztratit nevhodnou směnou.

Známý používá účet u LYNXu a používá přímo ForEx nákupy a prodeje. Dá se to pak spojit s dalším investováním. Ale jsou tam poměrně vysoké vstupní investice.

Ještě jsem zvažoval alternativu:
RB účet má možnost RB směnárny za 39 korun měsíčně a limitem 40 000 CZK měsíčně. Jsou to vcelku hezké kurzy (blízko Revolutu). Takže, kdyby se člověk spokojil s tím limitem a zbytek platil v EUR (např. investice, nákupy ze zahraničí, ...) a dával si bokem v EUR a pak to převedl ve velkém s výhodnějším kurzem ve směnárně, tak by to bylo taky asi cajk. Ale taky to není žádná výhra.

Tedy asi cokoliv mimo oficiální kurzy banky je fajn.

S účetním jsem to řešil a vzhledem k českému daňovému systému je pro výpočet daně důležitá jen faktura a přijatá platba, jak již psal někdo výše. Kurz se pak počítá za celý rok.

K té legálnosti Revolutu: Pro některé věci je dobré mít český účet, ale není to nutné. Jinak je to vcelku jedno. Finančák má přístup ke všem účtům v rámci EU (a asi UK a spol., ale tím si nejsem jistý), takže je pak jedno, kde co řešíte, pokud máte nějaké nesrovnalosti. Časem je prý ale v plánu, že budou mít banku v ČR a tím pádem i oficiální české účty. Pak bych zvážil i ten Revolut.