Cooperative Technology - "explicitně antikapitalistické hnutí"

"In response to the surprise, undemocratic reinstatement of Richard Stallman to the board of directors of the Free Software Foundation after his resignation in September 2019, the Free and Open Source Software movement is in the midst of a reckoning. The authors of this document recognize and honor the contributions Richard Stallman has made to this movement while unequivocally condemning his harmful behavior which has pushed many capable, dedicated people away from the movement."

Kompletní text zde: https://cooperativetechnology.codeberg.page/

Co si o tom myslíte?


Re:Cooperative Technology - "explicitně antikapitalistické hnutí"
« Odpověď #1 kdy: 01. 04. 2021, 15:03:32 »
To se zajiste stane predmetem vasnivych diskusi v anarchistickych krouzcich.

Re:Cooperative Technology - "explicitně antikapitalistické hnutí"
« Odpověď #2 kdy: 02. 04. 2021, 10:21:24 »
Mně je sympatické, jak se snaží řešit problémy FOSS. Už nejde jen o software jako takový, ale hlavně o uživatele. Vidím v tom určitou lidskost.

Na druhou stranu mě trochu děsí ta ideologická rovina. Kam až to může zajít? :-\

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cooperative Technology - "explicitně antikapitalistické hnutí"
« Odpověď #3 kdy: 02. 04. 2021, 10:56:18 »
me vzdycky zajimaly pocitace, technika, software protoze me nezajimaji lidske zalezitosti a doufal jsem,
ze tohle bude vzdy jen o svobodnem a dostupnem software.
ted se do toho tahaji lidske problemy a kraviny a strasne me to obtezuje.
me nezajima co udelal reiser, me zajima co naprogramoval a vymyslel.

Re:Cooperative Technology - "explicitně antikapitalistické hnutí"
« Odpověď #4 kdy: 02. 04. 2021, 16:25:45 »
Mně to přijde jako prázdné tlachání. Stallman a lidi kolem GNU tehdy použili copyright zákon k nastolení svojí utopie free softwaru a nezústali u tlachání, ale vytvořili nespočet programů, na kterých dodnes běží infrastruktura světa. Nebýt nich, tak jsme pořád někde v IT pravěku a dominovalo by tu IBM.

Hezká idea "kooperarivního softwaru", že bude brát v potaz i uživatele. Ale pořád jenom idea. Nevymysleli a neukázali, jak přimět uživatele, aby používali jejich sw, neukázali proč takový sw bude mít lepší ekonomické incentivy než proprietární nebo FOSS.

Nevím, přijde mi to jako další hezké, ale prázdné manifesto.