Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu

Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu
« kdy: 30. 03. 2021, 06:27:26 »
Je možné nějakým způsobem rozchodit na Ubuntu Live doplňky hosta pro Virtualbox? Jde mi pouze o přizpůsobení rozlišení obrazovky. Vlastně se může jednat i o nějaký jiný volně šířitelný operační systém, který jde nabootovat v live režimu a zároveň ve Virtualboxu umožňuje využívat plné rozlišení.


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu
« Odpověď #1 kdy: 30. 03. 2021, 07:51:33 »
Virtualbox je v tomto dosť problematický, musíte ho používať? Ak nie odporúčil by som KVM alebo XEN, ktoré majú aj lepší výkon aj lepšie možnosti a sú Type 1 hypervisor takže majú bližší prístup k HW, bez emulácie a vo výsledku som tam nemal problém. Vo VirtualBoxe naopak sa mi ani po roku nepodarilo vyriešiť a mal som to vždy v drobnom okne s divným rozlíšením,... Síce troška je pár vecí v KVM a XEN zložitejšie na konfiguráciu ale až to raz zmákneš už to budeš vedieť a fakt sa ti to odmení.

Btw. KVM používam tiež, a môžem poskytnúť návod ako som niektoré veci vyriešil.

Re:Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu
« Odpověď #2 kdy: 30. 03. 2021, 09:10:16 »
Mně to ve Virtualboxu funguje samo, bez přídavků pro hosta. Ty jsou totiž už tři roky součástí jádra a není třeba je doinstalovávat. Třeba Slax naskočí v 800×600, ale já si ho klidně přepnu do vyššího rozlišení:

Kód: [Vybrat]
# xrandr -s 1280x960

Re:Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu
« Odpověď #3 kdy: 30. 03. 2021, 18:45:21 »
Ve virtualboxu je potřeba ve vlastnostech displeje virtuálního stroje vypnout 3D akceleraci. Pak mi v Linux Mintu 20.1 (postavený na Ubuntu) funguje dokonce automatické resizování obrazovky když změním velikost hostitelského okna. Dost dlouho jsem hledal, čím to je. Další hypotézy byly místo VMSVGA použít VBoxSVGA, nebo ručně reinstalovat Guest Additions (je to přes menu Devices -> Install Guest Additions CD Image, a pak použít autorun). Ale vypnutí 3D akcelerace nakonec stačilo. Nicméně experimentoval jsem na standardní instalaci, nikol na live CD.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu
« Odpověď #4 kdy: 30. 03. 2021, 20:43:25 »
Je možné nějakým způsobem rozchodit na Ubuntu Live doplňky hosta pro Virtualbox? Jde mi pouze o přizpůsobení rozlišení obrazovky. Vlastně se může jednat i o nějaký jiný volně šířitelný operační systém, který jde nabootovat v live režimu a zároveň ve Virtualboxu umožňuje využívat plné rozlišení.

Ano je to možné. Já to tak před rokem udělal a rozlišení ubuntu se mi automaticky přizpůsobuje velikosti okna vboxu, sdílím s windows disk a tak dále.