VMware: image nenastartuje, problém s HDD

VMware: image nenastartuje, problém s HDD
« kdy: 28. 03. 2021, 21:55:04 »
Mám Win10 se systémovým SSD a několika HDD.
Na tom Win10 běží VMware Workstation 15.5 a v něm mám image s Win7. Abych vyloučil chybu, stáhl jsem si image s Win7 z https://developer.microsoft.com/en-us/microsoft-edge/tools/vms/ - problém zůstává nezměněn.

Problém je ten, že pokud ten image spouštím z jednoho SATA HDD, tak ten image nenajede (zasekne se při spouštěcí obrazovce) a VMware umře (přestane reagovat).

Ten HDD je Seagate ST2000DM001 (Seagate Desktop HDD - 2TB ). Pokud ten image nakopíruji na jiný HDD a spouštím z jiného HDD, tak ten image normálně najede.

Takže asi chyba toho HDD. Jenže chkdsk ve windows chybu/vadné sektory nenašel a diagnostická utilita SeaTools nehlásí ani chybu ve S.M.A.R.T., nebo v některém z nabízených testů. Ten disk se tváří, že je v pořádku.

Rychlost čtení daného disku má padající průběh: https://postimg.cc/QBVb4mXT
Ale ten virtuál dokáže najet (a pomalu fungovat) i z externího HDD, který je připojen před USB 2.0 a ve stejném testu hlásí konstantní rychlost čtení 30 MB/s (tedy několikrát více než ten ten konec té padající křivky toho podezřelého Seagate disku.

Poradíte, kde mám hledat problém?



Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:VMware: image nenastartuje, problém s HDD
« Odpověď #1 kdy: 28. 03. 2021, 22:21:50 »
no a co když zkusíš přečíst celý(!) ten image něčím jinačím - třeba spočítat sha256, nebo tak něco?

Re:VMware: image nenastartuje, problém s HDD
« Odpověď #2 kdy: 29. 03. 2021, 09:06:54 »
ten disk ma normalni prubeh plotnoveho disku.
VMware logy - neni nikde nic?

checksum image (a vsech souboru) je dobry napsad jak psal "Jose D".
Pak je take dobre zkontrolovat RAMku (pokud bude checksum rozdilny).

Re:VMware: image nenastartuje, problém s HDD
« Odpověď #3 kdy: 29. 03. 2021, 09:37:01 »
Checksum?
Jako nahrát tu image na 2 různé disky, na obou spočítat checksum a porovnat - jestli se neliší, jestli na tom jednom disku nejsou špatná data? Nebo to bylo myšleno jinak?

Jinak já jsem vzal ten image, který na tom podezřelém disku nestartoval, nakopíroval jsem ho na jiný disk a tam najel (windows chtěly po startu opravu, což je normální, když předtím nenajely).

Logy ve vmware prověřím.

Re:VMware: image nenastartuje, problém s HDD
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2021, 10:54:27 »
checkum - ano, presne tak.
jeste me napadlo zkusit jiny SATA port (u podezreleho disku)


Re:VMware: image nenastartuje, problém s HDD
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2021, 10:49:52 »
Kopíroval jsem soubor sem a tam mezi dobrými disky a podezřelým a MD5 bylo identické.
Nicméně problém zmizel - včera mi virtuály z podezřelého disku normálně najely.

Kdyby to byl šindelový disk z velké části zaplněný, tak řeknu, že jsem chytil blbou chvíli, ale takhle fakt nevím.
Děkuji za rady, pokud se to vrátí, tak to tu oživím.