Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?

Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« kdy: 25. 03. 2021, 09:06:30 »
Jeste tak pred 3-4 lety byly updaty na Adroid k dostani pripad od pripadu, nekteri cinsti vyrobci neupdatovali vubec, Smasung mel treba updaty na 2 roky, a tou dobou Apple byl jediny co mel support na mobil 4-5 let.

Bylo to z bezpecnostniho hlediska uplne absurdni.

Jak je to u Androidu ted, uz je to nejak vyresene?
« Poslední změna: 25. 03. 2021, 09:25:54 od Petr Krčmář »


Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2021, 09:37:02 »
ano, lineageos.

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #2 kdy: 25. 03. 2021, 09:43:10 »
Já jsem začal před lety kupovat výhradně telefony z řad Nexus (ukončena), Pixel a Android One. Tam je to vyřešeno, každý měsíc přijíždějí bezpečnostní záplaty a jednou za rok aktualizace systému na novější verzi. Podpora je minimálně tři roky.

PanVP

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #3 kdy: 25. 03. 2021, 10:20:42 »
Android One

Potvrzuji, mám Motorolu s Android One a právě včera mi dorazila aktualizace.

Aktuálně Android 10, verze 2021-02-01 a jádro 4.14.113-user+

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #4 kdy: 25. 03. 2021, 10:28:57 »
Samsung se v poslední době taky snaží. Mám Galaxy S20 a každý měsíc aktualizace zatím přišla, někdy i dvě. Samsung údajně teď u dražších modelů nabízí až 4 roky bezpečnostních aktualizací (u starších zařízení asi ne každý měsíc) a 3 velké aktualizace na novou verzi Androidu.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #5 kdy: 25. 03. 2021, 10:39:47 »
Android One

Potvrzuji, mám Motorolu s Android One a právě včera mi dorazila aktualizace.

Aktuálně Android 10, verze 2021-02-01 a jádro 4.14.113-user+
To je zrovna ukazka ze ti aktualizace prisla pozde, security 1.2.2021 prislo 24.3.2021 ?
Take mam Motorolu s Android One (konkretne "Moto G Pro") a ~"tahle" aktualizace mi prisla koncem unora...
kazdym dnem naopak ocekavam aktualizaci s security 1.3.2021... (i kdyz za poslednich par mesicu obcas prisla take az v prvnich par dnech dalsiho mesice)

Jinak predtim sem mel Nokia 7 Plus, take AndroidOne a tam za ~2.5roku se stalo jen asi 2x ze neprisla danej mesic, nicmene do dalsi Nokie uz sem nesel protoze naprosto ignorujou (nejakou dobu i zdaleka nejaktivnejsi) vlakno (na SVEM foru) ohledne moznosti odemceni bootloaderu, nejen ze to nepovolili ani po skonceni zaruk, ale proste 0 reakci...

Obecne pak Android One znamena (od uvedeni pristroje na trh) 2 roky povysovani verze Androidu, 3 roky bezpecnostnich/mesicnich aktualizaci...

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #6 kdy: 25. 03. 2021, 11:51:47 »
Android One

Potvrzuji, mám Motorolu s Android One a právě včera mi dorazila aktualizace.

Aktuálně Android 10, verze 2021-02-01 a jádro 4.14.113-user+
To je zrovna ukazka ze ti aktualizace prisla pozde, security 1.2.2021 prislo 24.3.2021 ?
Take mam Motorolu s Android One (konkretne "Moto G Pro") a ~"tahle" aktualizace mi prisla koncem unora...
kazdym dnem naopak ocekavam aktualizaci s security 1.3.2021... (i kdyz za poslednich par mesicu obcas prisla take az v prvnich par dnech dalsiho mesice)

Jinak predtim sem mel Nokia 7 Plus, take AndroidOne a tam za ~2.5roku se stalo jen asi 2x ze neprisla danej mesic, nicmene do dalsi Nokie uz sem nesel protoze naprosto ignorujou (nejakou dobu i zdaleka nejaktivnejsi) vlakno (na SVEM foru) ohledne moznosti odemceni bootloaderu, nejen ze to nepovolili ani po skonceni zaruk, ale proste 0 reakci...

Obecne pak Android One znamena (od uvedeni pristroje na trh) 2 roky povysovani verze Androidu, 3 roky bezpecnostnich/mesicnich aktualizaci...

Tak to je porad dost slabota teda, iPhony 6 let, vc. zvysovani verzi iOS. Klasika, vyrobce hlavne ze ma dva zadky modelu telefonu, ale o updaty se poradne starat nebudou.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2021, 12:25:49 »
Tak to je porad dost slabota teda, iPhony 6 let, vc. zvysovani verzi iOS. Klasika, vyrobce hlavne ze ma dva zadky modelu telefonu, ale o updaty se poradne starat nebudou.
to je zradne, kolik stoji ten iPhone? me MotoGPro stala asi 5500Kc (LCD 6.4", uloziste 128GB + microSD, NFC, stereo repro, stylus, frontcam=prustrel, zadnicam=4x (z toho jedna dedikovana pro akcni cam s tocenim tel na vysku=video na sirku)... jestli dobre koukam iPhone kterej by se tomu priblizoval je iPhone 12 za ~26000Kc ;-) takze kdyz bych si kazde 2 roky kupoval novej Android tel, tak me to porad vyjde levneji a hlavne mam otevrenejsi telefon ;-)

EDIT: plus samozrejme kdyz ztratim/rozbiju tel za 5500Kc tak me to stve mene nez ztratit/rozbit tel za 26000Kc, zaroven nakupoven po 2letech(jen v pripade ze bych chtel neustale povysovat Android verze, pokud by stacilo security update, tak po 3letech) obmenuju i HW (tedy ziskam nove jak bez opotrebeni, tak novejsi generace cpu/ram/uloziste/atd...
« Poslední změna: 25. 03. 2021, 12:27:39 od k3dAR »

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2021, 14:38:45 »
samsung a8 z roku 2018, poslední update 1.15.2021, zatím chodí co 2 měsíce.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2021, 16:35:35 »
Android One a pokud mozno zaroven telefon, ktery je/bude podporovan v lineage OS.

Mam motorola one action, ma mesicni updaty minimalne 3 roky, pravdepodobne dele (predchozi motorola vydrzela o hodne dele.) Musi drzet 3 roky od prodeje posledniho kusu telefonu.

Zaroven android one telefony byvaji obvykle podporovane v Lineage OS a tam to vydrzi dalsich par let az prestane podporovat vyrobce. Zivotnost telefonu tedy zhruba 3-4 roky podpora vyrobce + 3-5 dalsich let Lineage OS.

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2021, 17:26:26 »
Tak to je porad dost slabota teda, iPhony 6 let, vc. zvysovani verzi iOS. Klasika, vyrobce hlavne ze ma dva zadky modelu telefonu, ale o updaty se poradne starat nebudou.
to je zradne, kolik stoji ten iPhone? me MotoGPro stala asi 5500Kc (LCD 6.4", uloziste 128GB + microSD, NFC, stereo repro, stylus, frontcam=prustrel, zadnicam=4x (z toho jedna dedikovana pro akcni cam s tocenim tel na vysku=video na sirku)... jestli dobre koukam iPhone kterej by se tomu priblizoval je iPhone 12 za ~26000Kc ;-) takze kdyz bych si kazde 2 roky kupoval novej Android tel, tak me to porad vyjde levneji a hlavne mam otevrenejsi telefon ;-)

EDIT: plus samozrejme kdyz ztratim/rozbiju tel za 5500Kc tak me to stve mene nez ztratit/rozbit tel za 26000Kc, zaroven nakupoven po 2letech(jen v pripade ze bych chtel neustale povysovat Android verze, pokud by stacilo security update, tak po 3letech) obmenuju i HW (tedy ziskam nove jak bez opotrebeni, tak novejsi generace cpu/ram/uloziste/atd...

Me stal iPhone 8 12000,- , kupoval jsem ho s tim ze pojede 4 roky. Jde videt ze jsi konzument.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #11 kdy: 25. 03. 2021, 20:07:10 »
Tak to je porad dost slabota teda, iPhony 6 let, vc. zvysovani verzi iOS. Klasika, vyrobce hlavne ze ma dva zadky modelu telefonu, ale o updaty se poradne starat nebudou.
to je zradne, kolik stoji ten iPhone? me MotoGPro stala asi 5500Kc (LCD 6.4", uloziste 128GB + microSD, NFC, stereo repro, stylus, frontcam=prustrel, zadnicam=4x (z toho jedna dedikovana pro akcni cam s tocenim tel na vysku=video na sirku)... jestli dobre koukam iPhone kterej by se tomu priblizoval je iPhone 12 za ~26000Kc ;-) takze kdyz bych si kazde 2 roky kupoval novej Android tel, tak me to porad vyjde levneji a hlavne mam otevrenejsi telefon ;-)

EDIT: plus samozrejme kdyz ztratim/rozbiju tel za 5500Kc tak me to stve mene nez ztratit/rozbit tel za 26000Kc, zaroven nakupoven po 2letech(jen v pripade ze bych chtel neustale povysovat Android verze, pokud by stacilo security update, tak po 3letech) obmenuju i HW (tedy ziskam nove jak bez opotrebeni, tak novejsi generace cpu/ram/uloziste/atd...

Me stal iPhone 8 12000,- , kupoval jsem ho s tim ze pojede 4 roky. Jde videt ze jsi konzument.
iPhone 8? to je tlustej ramecek nahore/dole, male LCD 4.7", male rozliseni 1334 x 750, jen 2GB RAM, uloziste 128GB? ale bez moznosti pametove karty, jen SingleSim, alespon ze je take Stereo + NFC :) ale nechtel bych ho...

konzument nejsem, Nokia7Plus sem kupoval na 3roky, bohuzel mi spadl a rozbilo se LCD, poridil sem nove LCD (eBay) ale nejdrive blikaly pres nej obcas carky, neprosel pres nej proximity sensor, pak prestal chodit uplne, tak sem poridil dalsi nove LCD (CR), take nesel proximity sensor (= kdyz zacal vyzvanet rovnou zcernal bez moznosti prijmout hovor, takze sem pockal az dozvoni a pak volal zpatky (neslo ale na infolinky kde se maji mackat tlacitka, to sem resil pres vdalenou plochu :-) pak zjistil ze jdou vypnout sensory, coz ale vyplo i fotak, gps, naklon atd) a to sem v nem menil i repracek protoze vypadaval, board s USB-C (protoze vycvachtane), takze opravdu nejsem konzument co by hned neco vyhodil funkcniho aby koupil nove ;-) to nemluvim o tom ze primarni NB uz ~10let pouzivam vyhradne repasy ;-)

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2021, 20:09:41 »
Jde videt ze jsi konzument.

no, snad se nemýlím, ale 12000/4 = 3000 na rok.
Takze i kdyby k3dAR updatoval každé dva roky, pořád konzumuješ v daném čase víc.

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #13 kdy: 27. 03. 2021, 00:30:22 »
ano, lineageos.

Nám Galaxy Note 3, telefon z roku 2013, aktuálně Lineage (Android 10) security patch z 5. března s tím, že jeden nenainstalovaný update na mě čeká. Mít telefon s dobrou podporou Lineage je super, bohužel kromě vlajkových lodí největších výrobců se to těžko odhaduje, a naprosto jistě to není záležitost běžných uživatelů - dneska je těhle telefonů 99 % buď vyhozených, nebo provozovaných BFU se zastaralým Androidem 5.0  :-\
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Jak to má teď Android s pravidelnými updaty?
« Odpověď #14 kdy: 27. 03. 2021, 09:07:59 »
Tak to je porad dost slabota teda, iPhony 6 let, vc. zvysovani verzi iOS. Klasika, vyrobce hlavne ze ma dva zadky modelu telefonu, ale o updaty se poradne starat nebudou.
to je zradne, kolik stoji ten iPhone? me MotoGPro stala asi 5500Kc (LCD 6.4", uloziste 128GB + microSD, NFC, stereo repro, stylus, frontcam=prustrel, zadnicam=4x (z toho jedna dedikovana pro akcni cam s tocenim tel na vysku=video na sirku)... jestli dobre koukam iPhone kterej by se tomu priblizoval je iPhone 12 za ~26000Kc ;-) takze kdyz bych si kazde 2 roky kupoval novej Android tel, tak me to porad vyjde levneji a hlavne mam otevrenejsi telefon ;-)

EDIT: plus samozrejme kdyz ztratim/rozbiju tel za 5500Kc tak me to stve mene nez ztratit/rozbit tel za 26000Kc, zaroven nakupoven po 2letech(jen v pripade ze bych chtel neustale povysovat Android verze, pokud by stacilo security update, tak po 3letech) obmenuju i HW (tedy ziskam nove jak bez opotrebeni, tak novejsi generace cpu/ram/uloziste/atd...

Me stal iPhone 8 12000,- , kupoval jsem ho s tim ze pojede 4 roky. Jde videt ze jsi konzument.
iPhone 8? to je tlustej ramecek nahore/dole, male LCD 4.7", male rozliseni 1334 x 750, jen 2GB RAM, uloziste 128GB? ale bez moznosti pametove karty, jen SingleSim, alespon ze je take Stereo + NFC :) ale nechtel bych ho...
....
to nemluvim o tom ze primarni NB uz ~10let pouzivam vyhradne repasy ;-)

iPhone same o sobe je kvalitni mobil, a nevim jak je to ted, ale iPhony v minulosti byly za ty penize lepsi, nez to co nabizel Android ve stejne cenovce - zpravidla vzdycky. Teda, kdyz k tomu zapocitas i ty updaty na 4-6 let, a to, ze vyrobci mobilu pravidelne nastrakji do telefonu sw balast - uplne absurdni vec. To si lidi beztak jeste ani dneska neuvedomujou, ze kdyz pouzivaji Cloud, tak mobil je prima linka do vsech jejich dat - a jak teda muzou mit mobil se zastaralym systemem.

Ad repasy, mel jsem Lenovo Thinkpad repas, piskaly mu kondiky, po 2 letech se odporoucel, stal me dost penez neb jsem do nej musel dat novou baterku a zvysit ram na 16gb. Kdybych si za ty rpachy koupil novy Ausus, tak sice nemam jetou premiovku, ale myslim ze by i takslouzil lip a dele. Nevim nevim.