Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?

Zdravím,

vystudoval jsem IT a teď chci zkusit vysokou školu. Před nějakou dobou jsem tady řešil otázku: https://forum.root.cz/index.php?topic=23373.0 a rozhodl jsem se, že čistou strojařinu vynecham (a IT už dál studovat nechci). Nějakou dobu jsem byl rozhodnutý pro elektrotechniku, ale jak jsem projížděl řadu škol (UTB Zlín, UPa Pardubice, VUT Brno), tak jsem narazil na poměrně zajímavý obor aplikovaná informatika/automatizace (UTB + VUT používají první název, UPa název druhý), nicméně by se mělo jednat o stejný obor. Podle skladby předmětů se mi tento obor jeví jako něco mezi strojařinou a elektrotechnikou.

Poznámka: UTB žádný čistě elektrotechnický obor nemá, ale část elektra se tam právě učí na softwarovém inženýrství a nebo právě na aplikované informatice v průmyslové automatizaci.

Dodatek: VUT Brno a UPa Pardubice nabízí jak elektrotechniku, tak aplikovanou informatiku/automatizaci.

Nastala tedy otázka, jestli zkusit tohle zajímavé mezioborové studium (aspoň mně jako mezioborové připadá), a nebo jít čistě na elektrotechniku. No a k tomu všemu musím ještě zvážit jaké škole z těch 3 dám přednost (VUT, UTB, UPa). Všechny 3 jsou pro mě co do vzdálenosti dostupné (Brno je o něco blíž, ale stejně chci bydlet na koleji) a dá se říct, že všechny stejně sympatické.

Možná tady někdo tyto obory studoval, a proto sem přiložím odkaz na popis a studijní plány těchto dvou studijních oborů z těchto 3 škol:

UTB (nabízí pouze obor aplikovaná informatika v průmyslové automatizaci):
https://fai.utb.cz/studium/moznosti-studia/bakalarske-studium/

UPa (automatizace, komunikační technika, aplikovaná elektrotechnika):
https://studuj.upce.cz/obor/fei-automatizace-bakalarsky-prezencni-cestina
https://studuj.upce.cz/obor/fei-komunikacni-technika-bakalarsky-prezencni-cestina
https://studuj.upce.cz/obor/fei-aplikovana-elektrotechnika-bakalarsky-prezencni-cestina

VUT (první rok je společný - strojařina, potom si můžu vybrat z několika oborů včetně aplikované informatiky, mikroelektronika a technologie):
https://www.fme.vutbr.cz/studenti/programy/program/7579
https://www.fme.vutbr.cz/studenti/programy/obor/14447
https://www.vutbr.cz/studenti/programy/program/7490#_ga=2.80073751.1498144925.1616089063-122956931.1616089063

Odkazy sem dávám jen pro úplnost (nepředpokládám, že to někdo bude všechno porovnávat). Na střední jsme programovali hlavně v C/C++ (to jediné mě bavilo) a dále klasika (PHP, HTML, CSS) a dále jsme měli sítě a hardware (škoda mluvit) - celkově ta škola stála za nic (fyziku jsme měli dokonce jen v 1. ročníku). Sice jsme měli možnost chodit mimo klasickou výuku na robotiku (arduino), ale učitel tam v 50% ani nedošel - ztratil jsem nadšení tam potom vůbec chodit. Jediné co jsem za tu dobu dokázal sám sestrojit byla kostka složená z led diod, které potom zobrazovali pohyb hada.

Kdybych studoval strojařinu nebo elektrotechniku na nějaké lepší střední škole, tak bych si určitě vybrat dokázal. Jenže já si bohužel vybral IT (dost toho teď lituju) a zjistil jsem, že mě to mnohem víc táhne k té elektrotechnice apod.
« Poslední změna: 19. 03. 2021, 10:12:28 od Thielas »


Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2021, 14:30:41 »
Prosel jsem vsechno a osobne bych si vybral studium na VUT a pokud by to nevyslo tak komunikacni techniku na UPa protoze k tomu mam vstah. Urcite bych nebral specializaci "Inteligentní systémy s roboty" na UTB kvuli nekterym predmetum. Na VUT je fakt perfektni vyber doplnkovych predmetu a na prvni pohled nejsi tlaceny do prumyslu a je tam vetsi prostor se specializovat. UTB i UPa jsou dle meho nazoru zamerene na prumysl. Na druhou stranu to muze byt cesta snadnejsiho uplatneni na trhu skrz vazby na firmy, takze i to ma sve vyhody.

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #2 kdy: 20. 03. 2021, 17:25:39 »
Univerzitu Tomáše Bati bych vyškrtl rovnou. To určitě není škola, která ti dokáže nabídnout dobré technické zázemí. Ani ty studijní plány nevypadají zrovna uceleně.

Univerzita Pardubice je na tom o něco lépe, ale její postavení v elektrotechnice, informatice, kybernetice i strojírenství je za Prahou, Plzní, Brnem a i Ostravou. To, co mají v Pardubicích silné, zřejmě pro tebe nebude zajímavé.

Z tvého výběru je bezpochyby nejlepší volba VUT. Nicméně zrovna ten program spojující elektrotechniku a strojírenství bych si nevybral. Elektrotechnika a strojírenství si kupodivu moc v akademickém prostředí netykají. Zkrátka týden není nafukovací, takže všechno se kondenzuje na nějaké přijatelné minimum (nebo naopak v plánech zůstanou rigidní předměty, které vraždí i klasické elektrotechniky nebo strojaře), je tam nepříjemné přebíhání mezi fakultami (tím nemyslím fyzické přebíhání - a pokud elektrotechnické předměty negarantuje FEKT ale FSI, pak bych ten program vyloučil rovnou), celkově to plave na vodě i přes všechny sladké řeči o mezioborovosti. Elektrotechnici se toho dovtípili, ale strojaři to pořád zkouší (dnes ideálně s názvem programu Průmysl 4.0 apod.).

Pokud Praha a Plzeň nejsou možnosti, pak bych šel na elektrotechniku do Brna.

« Poslední změna: 20. 03. 2021, 17:27:15 od bigben12 »

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #3 kdy: 21. 03. 2021, 12:34:21 »
Dovolím si připojit vzpomínku na UAI FME VUTBR. Vyšel jsem jejich magisterský obor (na informatické polovině).

Mezioborovost je sice fajn, ale znamená to, že po škole nejsi ani ryba, ani rak - a v průmyslu tě budou chtít zařadit do jednoho z těch šuplíků. Prací, které z té mezioborovosti těží je u nás minimum. Při škole se ohlížej po nějaké stáži, brigádě - škola samotná ti do průmyslu s největší pravděpodobností stačit nebude.

Pokud budeš pokračovat z profesního bc. na magisterské studium, potkají tě ve čtvrťáku typické vyhazovací strojařské předměty (termomechanika, hydromechanika, dynamika, tuším, že i pružina 2) a není to žádná sranda. První velké síto je matematika 1 hned v prváku v zimě a tohle jsou předměty, co doráží přeživší.

Lidi na ústavu bych rozdělil skoro přesně do dvou skupin - mladí, nadšení, co mají rozhled, ale neví přesně, co by učili. A zasloužené kapacity, co za svůj život nasbíraly spousty znalostí a zkušeností, co přesně ví, co chtějí učit (a ani o milimetr neuhnou). Chyběli mi vyučující "středního věku". A někteří lidé mají velmi specifický způsob fungování. Všechno to jsou lidi, co umí, ale ne všechno lidi, kterým je dáno učit. (stranou se potom můžeme pobavit k jednotlivým lidem - sem by potřebný kontext byl příliš obsáhlý)

To jsem se ale cíleně soustředil na negativa - kdybych si měl vybírat znovu, volil bych stejně, i když k jednotlivostem bych asi přistupoval jinak. Postavil jsem si pneumatický obvod, odsimuloval jsem svojí vlastní jednoduchou metodu konečných prvků, naprogramoval jsem pár monte-carlo, geneťáků, osahal jsem si neuronky, odsimuloval pár elektrických obvodů (a přel se s vyučujícím, že když zadání vyhovuje jak Zenerova dioda, tak integrovaný obvod, vyplatí se použít součástku v ceně 1Kč spíš než 5Kč).

Jak škola, tak nástup do průmyslu je výzva - ale myslím si, že tahle výzva za zdolání stojí.

PanVP

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #4 kdy: 21. 03. 2021, 13:00:35 »

První velké síto je matematika 1 hned v prváku v zimě a tohle jsou předměty, co doráží přeživší.

Ze své zkušenosti, informatiku bych v ČR určitě nestudoval.
Udělat si nějakou školu jen pro ten papír, libovolnou - tu nejjednodušší, abys měl ten papír.

A pak, protože budeš mít lehkou školu, si prostě vyzobeš pro tebe důležité předměty na nějaké méně shitkové škole.
Nikdo ti nemůže bránit se učit.

Na mizernou VŠ půjdeš, na zkoušku se podíváš pár dnů předem a dáš jí.
Výuka většiny předmětů bude stát za prd, ale síto je dost velké, abys měl zaručeno, že projdeš.

Na "super skvělé" škole budeš muset projít řadou sít, která likvidují lidi na věcech, kterým se v životě nikdy nechtějí věnovat. Řadu těch předmětů můžeš přirovnat k soutěži v jódlování - asi v životě nikdy nechceš jódlovat, ale když se nenaučíš jódlovat perfektně, tak tě z té školy vylejou. Ale já se nechci věnovat jódlování - to máš blbý pýýýýčo ;D

A výsledek je ten, že ze školy vylezou lidi k ho...., kteří jsou jen vtipem na odborníky.
Odborníkem se staneš až po několika letech v oboru.

Také nesmíme zapomenout na dělení lidí - lidé se dělí na schopné, ty je potřeba buzerovat a držet je pěkně spoustané na blbém fleku, hlavně aby nepovýšili.
No a pak na ty lidi, kteří ostatní řídí - jejich práce je ponižovat ty schopné a vymačkat z nich co nejvíc práce.

Takže doporučuji:
- libovolnou shitovou školu, nejlépe manažerskou - protože ta ti HODNĚ usnadní cestu mezi dravce
- vyzobat si předměty, které tě opravdu zajímají na jiné škole a ty se fakt učit, ale pro sebe, bez zkoušky
- udělat si co nejvíc certifikací
- získat v průběhu školy dobrou praxi, doporučuji roční stáž, kterou na shitové škole dáš s prstem v nose


Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #5 kdy: 23. 03. 2021, 21:16:04 »
IDontCare: Jaký vztah máš k Pardubicím?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #6 kdy: 23. 03. 2021, 21:43:40 »
Na "super skvělé" škole budeš muset projít řadou sít, která likvidují lidi
To je legitimní postup, jak vyfiltrovat lemply ;)

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #7 kdy: 23. 03. 2021, 22:14:09 »
IDontCare: Jaký vztah máš k Pardubicím?
Myslel jsem vstah ke komunikacnim technologiim.. V Pardubicich mam sice par znamych, ale studoval jsem v Brne a Praze..
« Poslední změna: 23. 03. 2021, 22:16:42 od IDontCare »

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2021, 17:12:52 »
IDontCare: Jaký vztah máš k Pardubicím?
Myslel jsem vstah ke komunikacnim technologiim.. V Pardubicich mam sice par znamych, ale studoval jsem v Brne a Praze..

A jaký názor mají na Pardubice? Asi přecejenom půjdu zkusit to VUT - ať už tu aplikovanou informatiku a řízení a nebo elektro. A pokud to nebudu absoultně zvládat nebo se přinejhorším nedostanu, tak půjdu buď do Pardubic nebo do Zlina. V Pardubicích na těch komunikačních technologiích mi trošku vadí ten povinnej C# a programování pro Android (volitelný předmět), nikoliv pro iOS. Přecejnom preferuju buď Linux a nebo Apple. No a Zlín mi tohle ve volitelném předmětu nabídnout může. 

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2021, 18:18:50 »
Zaklady OOP v C# se prezit daji, ale mit povinou Javu, to fakt neberu.

Komunikacni technika je fajn v tom, ze je obecnejsi a uplatnitelna i mimo prumysl.

Dulezitejsi je do ceho to vic tahne tebe.

Udelal bych to stejne. VUT a kdyz to bude moc zle, tak Pardubice.

Kazdopadne at si vyberes cokoli, posune te to dal spravnym smerem.

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2021, 19:00:57 »
Zaklady OOP v C# se prezit daji, ale mit povinou Javu, to fakt neberu.

Komunikacni technika je fajn v tom, ze je obecnejsi a uplatnitelna i mimo prumysl.

Dulezitejsi je do ceho to vic tahne tebe.

Udelal bych to stejne. VUT a kdyz to bude moc zle, tak Pardubice.

Kazdopadne at si vyberes cokoli, posune te to dal spravnym smerem.

To je právě to... ono se střední školou kde se akorát patlaly webové stránky a něco málo se dělalo v C++ je těžké si udělat představu o jednotlivých předmětech na těch školách. O předmětech typu automatické řízení, spojité řízení, senzorika, instrumentace a měření, mechanika v robotických systémech... to zní všechno mega fajn , ale o těchto předmětech mám jen velmi mlhavou představu. FEKT na VUT vypadá skvěle, ale z pohledu předmětů je to zaměřené ČISTĚ na elektrotechniku. A já nevím jestli chci o ten strojařský pohled (mechanika, stavba robotů) apod přijít. Kdežto Pardubice to jak se dívám celkem dost prolínají a na první pohled je tam elektrotechnik a automatizace skoro jeden a ten samej obor (divné).   

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #11 kdy: 25. 03. 2021, 19:20:37 »
Zaklady OOP v C# se prezit daji, ale mit povinou Javu, to fakt neberu.

Komunikacni technika je fajn v tom, ze je obecnejsi a uplatnitelna i mimo prumysl.

Dulezitejsi je do ceho to vic tahne tebe.

Udelal bych to stejne. VUT a kdyz to bude moc zle, tak Pardubice.

Kazdopadne at si vyberes cokoli, posune te to dal spravnym smerem.

proč ne Javu? Když už nějaký vyšší jazyk na elektrotechnice, tak aspoň něco co je multiplatformní. No a vidíš... pro Android se programuje v Kotlinu určitě v Javě :D. Naštěstí je to volitelné a zvolil bych si robotiku a aplikace MT.

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2021, 21:04:22 »
Lety budovana neduvera. Mozna nepravem. Na moje moznosti prilis komplikovany jazyk, ale nema smysl to ted polemizovat.

Preji hodne stesti. Mej se fajn.

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #13 kdy: 26. 03. 2021, 12:42:08 »
Univerzitu Tomáše Bati bych vyškrtl rovnou. To určitě není škola, která ti dokáže nabídnout dobré technické zázemí. Ani ty studijní plány nevypadají zrovna uceleně.

Univerzita Pardubice je na tom o něco lépe, ale její postavení v elektrotechnice, informatice, kybernetice i strojírenství je za Prahou, Plzní, Brnem a i Ostravou. To, co mají v Pardubicích silné, zřejmě pro tebe nebude zajímavé.

Z tvého výběru je bezpochyby nejlepší volba VUT. Nicméně zrovna ten program spojující elektrotechniku a strojírenství bych si nevybral. Elektrotechnika a strojírenství si kupodivu moc v akademickém prostředí netykají. Zkrátka týden není nafukovací, takže všechno se kondenzuje na nějaké přijatelné minimum (nebo naopak v plánech zůstanou rigidní předměty, které vraždí i klasické elektrotechniky nebo strojaře), je tam nepříjemné přebíhání mezi fakultami (tím nemyslím fyzické přebíhání - a pokud elektrotechnické předměty negarantuje FEKT ale FSI, pak bych ten program vyloučil rovnou), celkově to plave na vodě i přes všechny sladké řeči o mezioborovosti. Elektrotechnici se toho dovtípili, ale strojaři to pořád zkouší (dnes ideálně s názvem programu Průmysl 4.0 apod.).

Pokud Praha a Plzeň nejsou možnosti, pak bych šel na elektrotechniku do Brna.

Mezioborovost je pro průmyslovou R&D praxi super. U škol je však těžko dosažitelná dobrá implementace. Přínos to má ve chvíli, kdy ty obory mají propojené i vyučujíácí. Když učí matematiku matematik, strojařinu strojař a informatiku informatik tak si to málo kdo sám dokáže propojit.

Vystudoval jsem elektro SŠ, počítače na VOŠ, bakaláře na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Po letech v praxi a získání různých certifikací (formalizivané best practices) nemůžu v čechách najít navazující obor, který by stál za investici do studia. K lepší práci mě to pravděpodobně neposune. Nejblíž k tomu má Unicorn. Ale to zase nemá nic moc reputaci.

Máte nějaký tip v ČR, či v zahraničí na relativně kvalitní, spíše praktičtěji orientované navazující studium?

Re:Elektrotechnika nebo aplikovaná informatika/automatizace?
« Odpověď #14 kdy: 26. 03. 2021, 15:14:12 »
Univerzitu Tomáše Bati bych vyškrtl rovnou. To určitě není škola, která ti dokáže nabídnout dobré technické zázemí. Ani ty studijní plány nevypadají zrovna uceleně.

Univerzita Pardubice je na tom o něco lépe, ale její postavení v elektrotechnice, informatice, kybernetice i strojírenství je za Prahou, Plzní, Brnem a i Ostravou. To, co mají v Pardubicích silné, zřejmě pro tebe nebude zajímavé.

Z tvého výběru je bezpochyby nejlepší volba VUT. Nicméně zrovna ten program spojující elektrotechniku a strojírenství bych si nevybral. Elektrotechnika a strojírenství si kupodivu moc v akademickém prostředí netykají. Zkrátka týden není nafukovací, takže všechno se kondenzuje na nějaké přijatelné minimum (nebo naopak v plánech zůstanou rigidní předměty, které vraždí i klasické elektrotechniky nebo strojaře), je tam nepříjemné přebíhání mezi fakultami (tím nemyslím fyzické přebíhání - a pokud elektrotechnické předměty negarantuje FEKT ale FSI, pak bych ten program vyloučil rovnou), celkově to plave na vodě i přes všechny sladké řeči o mezioborovosti. Elektrotechnici se toho dovtípili, ale strojaři to pořád zkouší (dnes ideálně s názvem programu Průmysl 4.0 apod.).

Pokud Praha a Plzeň nejsou možnosti, pak bych šel na elektrotechniku do Brna.

Mezioborovost je pro průmyslovou R&D praxi super. U škol je však těžko dosažitelná dobrá implementace. Přínos to má ve chvíli, kdy ty obory mají propojené i vyučujíácí. Když učí matematiku matematik, strojařinu strojař a informatiku informatik tak si to málo kdo sám dokáže propojit.

Vystudoval jsem elektro SŠ, počítače na VOŠ, bakaláře na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Po letech v praxi a získání různých certifikací (formalizivané best practices) nemůžu v čechách najít navazující obor, který by stál za investici do studia. K lepší práci mě to pravděpodobně neposune. Nejblíž k tomu má Unicorn. Ale to zase nemá nic moc reputaci.

Máte nějaký tip v ČR, či v zahraničí na relativně kvalitní, spíše praktičtěji orientované navazující studium?

Mezioborovost je super, ale ve studijním programech, ve kterých je tento pojem mantra, tomu tak není. Za mě nejlepší mezioborovost je ta, když vystuduji rigidní obor a během něj se v rámci volitelných předmětů, projektů a závěrečných prací profiluji i dalšími směry.

Ohledně tipu - chcete informatiku či elektrotechniku nebo...? Prezenčně nebo kombinovaně?

Pro autora vlákna: i na FEKT budou určitě předměty, které půjdou strojařským směrem (typicky v zaměřeních jako elektrické stroje, energetika... no zkrátka kde se hýbe i něco většího než elektrony). A nevím, jak to je na VUT, ale na ZČU i na ČVUT není problém si zapsat předměty z jiných fakult.