Přechod na magistra na FIT ČVUT

Přechod na magistra na FIT ČVUT
« kdy: 13. 03. 2021, 10:07:18 »
Ahoj,

studuji bakaláře - aplikovanou informatiku na VŠE, a na magistra bych chtěl přejít na FIT ČVUT, jelikož bych se chtěl věnovat čistě programování a technickým věcem okolo vývoje softwaru, a ne manažeřině. FIS VŠE jsem si vybral proto že už jsem jednou školu měnil, a nechtěl jsem riskovat to, že vyletím a tím ztratím další roky (statisticky je šance vyletět na FIS nižší).

S postupem času mi však přestávalo být jedno, jakou IT vysokou školu mám, a začal chtít co nejkvalitnější vzdělání v oboru. Je to také z toho důvodu, že bych chtěl po absolutoriu na nějakých 10 let vypadnout za hranice, nejlépe někam do USA.

Co se týče učení, tak s tím nemám problém, i kdybych se měl učit 12 hodin denně. Paradox je, že mě na studiu nejvíce bavila matika :D

Byl bych velice vděčný, kdyby tu nějaký absolvent napsal své zkušenosti s magisterským studiem na FIT ČVUT, nejlépe specializací Softwarové inženýrství. Časová náročnost, obsah výuky a co by měl člověk do začátku umět.

Díky


Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2021, 11:47:39 »
Ahoj, ještě je ve hře jeden faktor, a sice uznání předchozího studia. Tím samozřejmě nemíním jakkoliv hodnotit VŠE, o to vůbec nejde. Spíš bych předpokládal, že na FITu budou obory koncipované jako bakalářské s navazujícím magistrem. Pokud bys přestupoval na takto koncipovaný obor, dost možná by po tobě škola chtěla doplnit některé bakalářské předměty. Pro detaily budeš muset napsat na studijní oddělení FIT nebo možná rovnou proděkanovi pro studijní záležitosti nebo vedoucímu kýženého oboru. Někdy se stane, že přestup není tak drastický. Ale obecně není kompatibilita zaručená a ne všechny školy považují navazující magisterské studium jako separátní obor odtržený od bakalářského studia.

Ještě se můžeš poohlédnout po MFF nebo FJFI, kde podobně zaměřené obory také existují. Osobní zkušenost s FITem nemám.

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #2 kdy: 14. 03. 2021, 14:41:11 »
Doporucovat cloveku z VSE, kteryho uz jednou nekde vyrazili MFF nebo FJFI je hodne naivni...

FIT CVUT je o neco lehci nez vyse zminene (ale slysel sem i od matfyzaku kladne hodnoceni vyuky programovani na FIT), ale prochazka ruzovou zahradou to urcite neni.

Nevim jak jsou ted postaveny PARy, ale bez aspon zakladu diskretky, datovejch struktur a algoritmu to - aspon tenkrat - bylo totalni nogo, nedavali to ani lidi, co meli Bc. z FITu.

Dalsi vec jsou runtime systemy. Na magistru na FITu se nikdo nepta, jestli umis programovat, jestli neumis, zkousnes si v tomhle predmetu hodne horkou pilulku. Nakodit ve dvou za semestr VMku (a mit k tomu jeste dalsi predmety) je dost sousticko i pro zkusenyho.

Tim nerikam, ze to nejak neprebrkas, ale u statnic to po tobe budou stejne chtit.

Asi nemusis bejt nejak extra genialni (i kdyz to je samozrejme vyhoda  :D), to vubec netvrdim. Ale stopro musis mit aspon trochu zkusenosti s kodenim a rozhodne byt dost systematickej, odhodlanej a peclivej.

No offense, ale na tohle te IMO VSE nepripravi...

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2021, 18:10:30 »
Doporucovat cloveku z VSE, kteryho uz jednou nekde vyrazili MFF nebo FJFI je hodne naivni...

FIT CVUT je o neco lehci nez vyse zminene (ale slysel sem i od matfyzaku kladne hodnoceni vyuky programovani na FIT), ale prochazka ruzovou zahradou to urcite neni.

Nevim jak jsou ted postaveny PARy, ale bez aspon zakladu diskretky, datovejch struktur a algoritmu to - aspon tenkrat - bylo totalni nogo, nedavali to ani lidi, co meli Bc. z FITu.

Dalsi vec jsou runtime systemy. Na magistru na FITu se nikdo nepta, jestli umis programovat, jestli neumis, zkousnes si v tomhle predmetu hodne horkou pilulku. Nakodit ve dvou za semestr VMku (a mit k tomu jeste dalsi predmety) je dost sousticko i pro zkusenyho.

Tim nerikam, ze to nejak neprebrkas, ale u statnic to po tobe budou stejne chtit.

Asi nemusis bejt nejak extra genialni (i kdyz to je samozrejme vyhoda  :D), to vubec netvrdim. Ale stopro musis mit aspon trochu zkusenosti s kodenim a rozhodne byt dost systematickej, odhodlanej a peclivej.

No offense, ale na tohle te IMO VSE nepripravi...

Z prvního studia mě nevyrazili, odešel jsem sám - nebavilo mě to. Rozhodl jsem se, že půjdu studovat IT (bavila mě matika), tak jsem začal hledat různé pražské školy. MFF a ČZU jsem zavrhl hned, stejně jako soukromé školy (nechtělo se mi platit). V tu dobu jsem znal hodně odpadlíků z FIT, všichni si stěžovali na náročnost studia. Takže zbýval FIS.

Bohužel FIS by dokázala vystudovat pomalu i cvičená opice, a tak je titul z této fakulty značně devalvovaný.

S učením problém nemám (percentil 92 na oboru). Jde mi spíš o to, jestli je reálné tu tříletou ztrátu dohnat, vzhledem k tomu, že - jak jste psal - s magistrem na FIT mají problémy i lidi, co tam studovali bakaláře. Nerad bych se rok po přestoupení objevil zpět na VŠE :D

Rád bych byl zaměstnaný jako programátor ve firmě, ale když se na to podívám z pohledu zaměstnavatelů - vzít někoho, kdo danou problematiku studoval už na bakaláři vs. někoho, kdo si na to pořádně nesáhl ani na magistru, měl bych jasno.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #4 kdy: 14. 03. 2021, 18:19:21 »
Doporucovat cloveku z VSE, kteryho uz jednou nekde vyrazili MFF nebo FJFI je hodne naivni...

FIT CVUT je o neco lehci nez vyse zminene (ale slysel sem i od matfyzaku kladne hodnoceni vyuky programovani na FIT), ale prochazka ruzovou zahradou to urcite neni.

Nevim jak jsou ted postaveny PARy, ale bez aspon zakladu diskretky, datovejch struktur a algoritmu to - aspon tenkrat - bylo totalni nogo, nedavali to ani lidi, co meli Bc. z FITu.

Dalsi vec jsou runtime systemy. Na magistru na FITu se nikdo nepta, jestli umis programovat, jestli neumis, zkousnes si v tomhle predmetu hodne horkou pilulku. Nakodit ve dvou za semestr VMku (a mit k tomu jeste dalsi predmety) je dost sousticko i pro zkusenyho.

Tim nerikam, ze to nejak neprebrkas, ale u statnic to po tobe budou stejne chtit.

Asi nemusis bejt nejak extra genialni (i kdyz to je samozrejme vyhoda  :D), to vubec netvrdim. Ale stopro musis mit aspon trochu zkusenosti s kodenim a rozhodne byt dost systematickej, odhodlanej a peclivej.

No offense, ale na tohle te IMO VSE nepripravi...
Zas tak černě bych to neviděl, na magistru panuje úplně jiný přístup a v případě potíží vyučující pomůžou individuálně.


Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2021, 18:47:50 »
Doporucovat cloveku z VSE, kteryho uz jednou nekde vyrazili MFF nebo FJFI je hodne naivni...

FIT CVUT je o neco lehci nez vyse zminene (ale slysel sem i od matfyzaku kladne hodnoceni vyuky programovani na FIT), ale prochazka ruzovou zahradou to urcite neni.

Nevim jak jsou ted postaveny PARy, ale bez aspon zakladu diskretky, datovejch struktur a algoritmu to - aspon tenkrat - bylo totalni nogo, nedavali to ani lidi, co meli Bc. z FITu.

Dalsi vec jsou runtime systemy. Na magistru na FITu se nikdo nepta, jestli umis programovat, jestli neumis, zkousnes si v tomhle predmetu hodne horkou pilulku. Nakodit ve dvou za semestr VMku (a mit k tomu jeste dalsi predmety) je dost sousticko i pro zkusenyho.

Tim nerikam, ze to nejak neprebrkas, ale u statnic to po tobe budou stejne chtit.

Asi nemusis bejt nejak extra genialni (i kdyz to je samozrejme vyhoda  :D), to vubec netvrdim. Ale stopro musis mit aspon trochu zkusenosti s kodenim a rozhodne byt dost systematickej, odhodlanej a peclivej.

No offense, ale na tohle te IMO VSE nepripravi...
Zas tak černě bych to neviděl, na magistru panuje úplně jiný přístup a v případě potíží vyučující pomůžou individuálně.

Haha, tak to jsi asi nemel PARy a podobne predmety. Vyucujici radi pomuzou, to je pravda, ale hromadne, vice studentum najednou s tim, co obecne v tom predmetu dela problem. Urcite ti nebude davat osobni konzultace na latku, kterou mas davno znat z Bc.

To vaclavjochim: Nevim, co znamena "92 percentil na oboru", ale jestli je to prospech na VSE, tak od toho bych se moc neodrazel :)

Pochop, na FITu to neni o "uceni se", je to tam o "chapani". To se neda kvantifikovat na pocet hodin. Nekomu to zabere hodinu, nekomu deset, jinej se na to po peti vykasle.

Nesnazim se te odratit, ja nevim, treba na to mas. Dobre by se to dalo "vyzkouset" tak, ze si koupis/pucis skripta z PARu a zkusis to pochopit nebo si nakodis - jako hobby projekt :P - JVM. To myslim smrtelne vazne.

Spis chci predejit tomu, ze

a) ztratis rok/dva casu neuspesnym studiem
b) na zaklade a) budes zhrzenej a budes vsude rozhlasovat, jak je FIT spatna skola VSE fajn :D

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #6 kdy: 14. 03. 2021, 19:33:25 »
Zajímal mě ten par a asi za pět sekund se člověk dostal až k: https://www.youtube.com/watch?v=vcrZNyTkD9Q. Je to ono? Vzhledem k současné situaci, kdy je v provozu jen distanční výuka, je snazší než kdy jindy nakouknout pod pokličku různých oborů... Stačí doopravdy docela přímočaře hledat na stránkách fakult, přednášejících atp.

Přijde mi fajn, že se tazatel chce posunout a že má zájem o hlubší znalost. Co se matematiky týče, otevře člověku strašně moc oči. Asi se z nikoho nestal znalec C++, protože studoval algebru, matematickou logiku nebo funkcionální analýzu... Podobné matematické disciplíny ale dávají možnost dívat se na problémy systematicky, využívat netriviální matematické struktury nebo relace atp. Tady už záleží strašně moc na tazateli samotném, oč by měl zájem. Pokud by chtěl začít se studiem kryptografie a neměl za sebou ani kapku algebry, nemyslím, že by ho studium naplňovalo.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #7 kdy: 14. 03. 2021, 20:06:37 »
Co se matematiky týče, otevře člověku strašně moc oči. Asi se z nikoho nestal znalec C++, protože studoval algebru, matematickou logiku nebo funkcionální analýzu... Podobné matematické disciplíny ale dávají možnost dívat se na problémy systematicky, využívat netriviální matematické struktury nebo relace atp.
Ono to je jedno k druhému, samotná matematika je k ničemu stejně jako učit se izolovaně psát kód. Z VŠE člověk už vyleze se znalostí matematiky, i kdyby šlo jen o absolventa ekonomie bez IT (pár jsem jich doučoval analýzu a lingebru :) ), s trochou motivace pak dá případné mezery rychle doplnit.

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #8 kdy: 14. 03. 2021, 21:52:35 »
Co se matematiky týče, otevře člověku strašně moc oči. Asi se z nikoho nestal znalec C++, protože studoval algebru, matematickou logiku nebo funkcionální analýzu... Podobné matematické disciplíny ale dávají možnost dívat se na problémy systematicky, využívat netriviální matematické struktury nebo relace atp.

amen

Co jsem tak zkoumal sylaby jiných škol, přijde mi, že ať jeden vystuduje jakoukoliv IT školu, stejně se toho musí hodně doučit.

Co se týče FIS, tam je největší problém absence pořádné matematiky a programování, takže je možné, že absolvent po státnicích neumí napsat řádek kódu. Všechno se dá zapsat v oborově volitelných předmětech, ale většina lidí jde stejně cestou nejmenšího odporu, a papír je ve finále stejný. Platy nahoru tahá jen převis poptávky nad nabídkou.

Na druhou stranu nechci fakultu jen hejtit, a myslím, že kdyby se chtěl někdo vydat cestou data science, BI nebo seriózního podnikání, tak FIS doporučit můžu. Na data sciece tu vznikly dva profesní obory, oba zakončené půlroční praxí, a sylaby vypadají fakt dobře.

iwtu

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #9 kdy: 15. 03. 2021, 00:02:50 »
Ahoj.
Prihodím svoju trošku.

Kvôli nízkej kvalite, vysokému egu školy a veľa veciam, ktoré boli na hlavu, som po dvoch roka štúdia Informatiky v Košiciach odišiel na MFF do Prahy. Nič som si nechával uznávať, študoval som pekne od začiatku.

Mimochodom, bol som veľký praktik. Chcel som, aby sa na škole učilo to najviac praktických vecí. Časom, aj vďaka pracovným skúsenostiam mi došlo, že praktické obory ako SW inžinierstvo, zvlášť na MFF sú hlúposť. Totiž, praktické veci sa naučíš v praxi. Teda ak máš seriózny záujem o IT a chceš sa učiť celý život, ale nie iba byť v jednej naučenej technológií celý život..

Na MFF majú podľa mňa zmysel iba teoretické orientované magisterské odbory. Dávajú ti rozhľad, čo mi príde omnoho cennejšie ako aktuálne praktické zručnosti. Keď máš rozhľad, naučiš sa čo potrebuješ.

Každopádne, najváčším prínosom MFF sú ludia. Chytrí ľudia s divnými hobby, ktorí sa hrajú. Učitelia, sa hrajú s nimi a majú divné hobby tiež. Tá atmosféra je zážitok a tie kontakty takisto.. Popravde, seriál The Big Bang Theory nie je ďaleko od pravdy :)

Aj preto by som Ti odporúčal štúdium až vtedy, keď povinná distančná výuka skončí. Pri vzdialenej výuke prichadzaš o kontakt s ľudmi. To si môžeš pozrieť sylabus a hladať si podľa neho videá na youtube a tie potrebné vedomosti získaš. Programovacích projektov, kde riešiš hlavolami a robot ti kontroluje rýchlosť kódu, pamätovú náročnosť a všetky edge casy je tiež dosť.


Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #10 kdy: 15. 03. 2021, 15:31:08 »
Ještě bych se mrknul na FEL ČVUT - program Otevřená informatika, zda by Ti nesednul trochu více. Upřímně řečeno, programátora můžeš dělat i po bakaláři. Magisterské programy pak otevírají obzory pokročilejším vývojářům a budoucím softwarovým architektům. Zkoumat a učit se konkrétní programovací jazyky, knihovny a frameworky je spíše dobrovolný domácí úkol, případně záležitost volitelných předmětů.

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #11 kdy: 16. 03. 2021, 09:38:49 »
Ahoj, pokud planujes jit do zahranici, nejlepe do USA, tak tam podle me tezko nekdo bude rozlisovat FIS, FIT, MFF, FJFI atd.
Pripada mi, nez se protrapit magistrem na FITu, jestli neni lepsi dat si nejakeho opravdu kvalitniho bakalare - prave na tom FITu, MFF nebo FJFI. Clovek se tam nauci dobre programovat, algoritmy a datove struktury, databaze/SQL, operacni systemy, site, kompilatory, nejakou matematiku. Myslim si, ze tyto znalosti budou na entry level job stacit vsude ve svete.

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #12 kdy: 16. 03. 2021, 21:50:56 »
Me to prijde jako nesmysl - programovat se stejne naucis az praxi a ty teoreticke zaklady jsou nejdulezitejsi v tom, abys vedel, ze vubec nejake veci jako teorie grafu nebo slozitost algoritmu vubec existuji a to ti asi reknou i na te VSE. Nez zabit treba rok trapenim s tim, ze ti chybi nejake dulezite prerekvizity a netusis ktera bije, to bych radsi volil leharo na VSE a treba si nasel part-time job.

Jestli to myslis fakt vazne, tak se koukni na osnovy vsech povinnych predmetu z bakalare, protoze na magistru se pocita s tim, ze to mas za sebou: http://bk.fit.cvut.cz/cz/skupiny/00/00/00/00/61/98/07/54/72/sk619807547205.html

Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #13 kdy: 17. 03. 2021, 00:01:47 »
Ahoj, pokud planujes jit do zahranici, nejlepe do USA, tak tam podle me tezko nekdo bude rozlisovat FIS, FIT, MFF, FJFI atd.

V USA nemá titul jako takový žádnou váhu, rozptyl kvality škol je tam obrovský. To co má váhu (a mnohem větší, než si většina lidí zde dokáže představit) je titul z kvalitní školy.
Na kvalitu jsou žebříčky. Je jich hodně, fungují podle různých kritérií (často i woke kritérií) a v zásadě se dá říct, že z pražských škol je tam UK jako solidní průměrná univerzita třetího světa a ČVUT tam většinou je.
VŠE v těch žebříčcích není a nikdy tam (v těch dobrých) nebude, protože to není skutečná univerzita (je příliš jednostranně zaměřená) a protože se ani nesnaží být výzkumnou školou.

Můžete narazit na někoho, kdo se nebude obtěžovat a rozlišovat mezi různými školami o kterých v životě neslyšel. Ale můžete taky narazit na někoho, kdo si vaši alma mater vyhledá v těch žebříčcích a kdo vám dá za UK více "bodů" než za ČVUT (o VŠE nemluvě).

Ty žebříčky téměř vždy končí na úrovni školy - čili nerozlišují fakulty (nebo nedejbože různé obory na jedné fakultě). Takže za FJFI, za OI i SIT na FEL i za FIT dostane těch pomyslných bodů stejně.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na magistra na FIT ČVUT
« Odpověď #14 kdy: 17. 03. 2021, 00:09:03 »
bych chtěl po absolutoriu na nějakých 10 let vypadnout za hranice, nejlépe někam do USA.
A proč teda nejít na MSc do zahraničí? Nemusí to být hned USA (tam je vzdělání pekelně drahé i pro místní), některé britské univerzity mají v USA akreditaci. Akorát po Brexitu budou pro většinu občanů EU dražší než doteď.