Windows: stará IP adresa z předchozí sítě

Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Windows: stará IP adresa z předchozí sítě
« kdy: 12. 03. 2021, 00:53:39 »
Hele stala se mi na windows 7 divná věc. Připojuje se přes wifi. Domácí síť je 10.0.5.0/24., dokonce na 2 ssid.
Nyní  (druhé připojení)jsem byl připojen na jiné wifi síti s rozsahem 10.0.24.0/24

Ale po připojení zpátky na původní síť mi  :o"nešel INTERNET" :o ***  --- prostě systému zůstala IP adresa z druhé sítě . I když jsem se připojol na obě ssid opakovaně

čím to? Nějaký bug třeba se lease time?

Všiml jsem si že DHCP někdy kromě Discover,Offer,Request,Ack  také dělá NAK.



*jelikož měl ip z rozsahu, která nepatří do sítě
« Poslední změna: 12. 03. 2021, 09:41:05 od Petr Krčmář »


5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows: Bota s IP adresou předchozí sítě
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2021, 08:54:31 »
Nemůžeš mít v síti kolizi IP adres? Jestli ti DHCP server nenabídne IP adresu, kterou už na síti někdo má. Pokud toto PC zjistí, nabízenou IP odmítne a možná si ponechá tu předchozí.

Re:Windows: stará IP adresa z předchozí sítě
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2021, 09:47:02 »
To je normalne. Mne sa to tiez parkrat stalo. Beriem to tak, ze windows. Pomaha v cmd dat ipconfig release a renew.
Nepatral som po detailoch, ale stavalo sa mi to, ked som casto prepinal medzi 2mi sietiami.

Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows: stará IP adresa z předchozí sítě
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2021, 17:03:07 »
Asi po bugách windows nemá cenu pátrat...
S tou kolizí to může být pravda na půl: technicky by kolize neměla se stát, jelikož dle MAC toho počítače DHCP přiřadí určenou IP. A ta mac počítače je stejná i pro 5GHz síť i 2.4GHz (mají různé SSID a BSSID("MAC") lišící se o osmičku)
Takže jedinou podezřelou věc bych viděl, že nejdřív se windows mohl připojit na 2.4GHz, pak na tu síť z jiného zařízení a potom na 5GHz, a dostal stejnou IP i když to byla jiná wifi


PS: Je normální, že hotspot na smartphonu používá "randomizaci brány" : při každém zapnutí /vypnutí je IP adresa smartphonu(brány) jiná. ( IP: A.B.C.D : A,B:fixní z private scope, C,D, lišící se při zapnutí, D pool pro klienty (/24))

jouda2

Re:Windows: stará IP adresa z předchozí sítě
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2021, 20:07:48 »
Asi po bugách windows nemá cenu pátrat...
A nebylo to spíš o tom, že to AP v nové síti nevracelo DHCP_NAK? (tuším volba authoritative yes v dhcpd.conf u ISC dhcpd - defaultně vypnutá), tak si wokna prostě řekly že TTLko ještě nevypršelo?

Příště tcpdump.


Hamparle

  • ****
  • 361
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows: stará IP adresa z předchozí sítě
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2021, 19:19:35 »
No teď už to před sebou nemám ale právě mám pocit, že při tom posledním připojení do sítě (do té původní) právě jsem tam NAK viděl. ale obsah paketu si už nevybavím. Ale je možné že ho windows ignorovaly třeba?