Notebook se skutečnou dokovací stanicí

PanVP

Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« kdy: 10. 03. 2021, 15:47:51 »
Ahoj,

POTŘEBUJI NOVÉ NOTEBOOKY, PRO KTERÉ KOUPÍM OLDSCHOOLOVOU DOKOVACÍ STANICI.

Totiž, v poslední době se nám tu rozmohl takový nešvar - USB C konektor.
USB Cčko je malý konektor, který se vyčvachtá a připojená zařízení začnou zlobit.

Třeba Dell E7440ka měla geniální dokovací stanici.
Notebook jste na ní položili, zacvakli a všechno fungovalo.
Přesně to bych potřeboval, ale to už bylo ASI všemi opuštěno.
Dell nic, HP nic, Lenovo nevím, tam jsem se nedokázal ani dovolat...

Dneska se všechno připojuje USB C konektorem, který se prostě vyčvachtá.
(Applu to funguje, ale ten je asi nedělá z takového bláta, jako jiní výrobci nebo má nějakou tajnou vychytávku.)

Nicméně, dokovací stanice připojená přes USB-C:
  • Jak jí lidi odpojují kývavým pohybem, konektor se rychle vyčvachtá
  • Zařízení se pak náhodně odpojují, klávesnice třeba přestává psát
  • Síťová karta má jinou MAC adresu, což je u nás mnohem větší problém, než se zdá
  • Pokud je přes USB C připojený i monitor, klávesnice, myš a další ptákoviny, síť někdy nabírá latenci
  • Celé mi to připadá jako pochybný "Čínský USB šmejd"

Jako náhradu mi nabídli bezdrátovou stanici, kterou nechci z důvodu bezpečnosti.

To už vážně nikdo nedělá klasickou dokinu?

Pokud už jsou jen USB-C šmejdy, tak jaký z těch šmejdů je nejméně šmejdský?
« Poslední změna: 10. 03. 2021, 15:51:49 od PanVP »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2021, 16:07:12 »
asi si budes muset vybrat, bud NOVE s USB-C, nebo Repas s normalni dokynou ;-)

resp. koukam ze jeste T480(atd xx80 rada) mela "skoro" normalni dokynu, ale nepouzivala uz dock konektor zespoda, ale zastrcila si konektory do beznejch zboku :)
https://www.lenovoshop.cz/lenovo-tp-port-thinkpad-ultra-dock-135w-zdroj-2018_d590571.html#

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2021, 16:22:20 »
Ani Applu to nefunguje, na rok a půl starém MBP mi už v levých portech občas zhasíná monitor (když třeba drcnu do stolu), takže musím mít dock v pravém, kde to trochu překáží myši.

Připište si tam ještě jednu nevýhodu: všechny docky mají velmi krátké USB C ocásky, díky čemuž to jednak zavazí na stole, a jednak při libovolné manipulaci s dockem (např. zasunutí SD karty, musím to celé trochu nadzvednout abych tu kartu vůbec uchopil) to nutně tahá za ten port v počítači.

Jinak mám dock i-Tec Nano, až na zmíněnou délku kabelu slouží dobře.

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2021, 18:02:05 »
Trebárs HP EliteBook 745 G6, ktorý tu mám, má ešte klasickú dokinu, s portom z boku. Ale nemám ho veľmi rád, oveľa spokojnejší som bol s asi o 4-5 rokov starším a značne hrubším a ťažším EliteBookom, čo som mal predtým...

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2021, 18:59:34 »
Jak napsal  "Gregor Fefor", řešení od HP ...
Dokovací stanice HP - např. zde(CZC) (mají u toho uvedené jaké notebooky to podporují):
Citace
Je kompatibilní s:
HP EliteBook 1030 G1 (X2F02EA, X2F03EA)
HP EliteBook 1040 G3 (Y8R13EA, V1B07EA, V1A83EA, V1A81EA)
HP EliteBook 725 G2 (F1Q15EA, ....
Tohle řešení od HP používají např. v Škoda Auto.


Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #5 kdy: 10. 03. 2021, 19:24:04 »
Jak napsal  "Gregor Fefor", řešení od HP ...
Dokovací stanice HP - např. zde(CZC) (mají u toho uvedené jaké notebooky to podporují):
Citace
Je kompatibilní s:
HP EliteBook 1030 G1 (X2F02EA, X2F03EA)
HP EliteBook 1040 G3 (Y8R13EA, V1B07EA, V1A83EA, V1A81EA)
HP EliteBook 725 G2 (F1Q15EA, ....
Tohle řešení od HP používají např. v Škoda Auto.

Toto je stara dockina pre stare notebooky. Nove G7 uz docking connector nemaju ale len USB-C

Co sa tyka novych notebookov, tak tam jedine cez USB-C. Co viem, tak jedine Lenovo robi klasicke dockiny, ktore su pripojene cez 2x USB-C.

https://www.alza.sk/lenovo-thinkpad-pro-docking-station-135w-eu-d5284163.htm
https://www.alza.sk/lenovo-thinkpad-basic-docking-station-90w-eu-d5284162.htm
https://www.alza.sk/lenovo-thinkpad-ultra-docking-station-135w-eu-d5284164.htm

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #6 kdy: 10. 03. 2021, 21:48:30 »
Mám HP Envy 13" s HP G5 USB-C dockinou a jsem docela spokojenej. Občas bohužel zazlobí při odpojování a připojování, ale myslím, že to je problém někde v Linuxu, protože žena má stejnou dockinu ale HP Spectre s Intelem a tam to funguje úplně bez problémů. Většinu času ji mám připojenou a odpojuju jen jednou za pár dní, když se mi nechce sedět u stolu. Konektor je po půl roce úplně v pohodě a to má Envy jen jeden, takže používám ten. Určitě bych nechtěl tu hrůzu kompatibilní s jedním nebo dvěma modely notebooků, co zabere půl stolu.

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #7 kdy: 10. 03. 2021, 21:53:19 »
Toto je stara dockina pre stare notebooky. Nove G7 uz docking connector nemaju ale len USB-C

Ach jaj, tak G7 ešte takto viac doprasili?

 >:(

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #8 kdy: 10. 03. 2021, 22:23:39 »
Síťová karta má jinou MAC adresu, což je u nás mnohem větší problém, než se zdá
Ehm, software? A jinak to bude i u klasické, ne? Nebo připojením do docku přestane fungovat interní síťovka?

Pokud je přes USB C připojený i monitor, klávesnice, myš a další ptákoviny, síť někdy nabírá latenci
Monitor (DisplayPort přes USB-C) nesdílí nic s USB zařízeními, jsou to samostatné dráty.

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #9 kdy: 11. 03. 2021, 04:54:45 »
minimalne u dellu na to mas volbu v biosu

se bojim jestli se ta latence netyka pouziti https://www.displaylink.com/small-office/how

my mame ve firme delly a vseobecne je situace s dockinama smutna prave od doby opusteni klasickejch docku. konektory drzi ale ty docky maj dost potize samy se sebou, nedejboze kdyz chces TB variantu. U TB16 uz mi i zacali vracet penize misto pokusu o  vymeny/opravy ..
ale snad prijde jcko a vysvetli mi co vsechno delam spatne :)

nejsmutnejsi uo je u dvou displayovejch konfiguraci vetsich jak fhd.

btw docky samotny piskaj, ne vsechny ale i tak to je otravny.. kdyz jsem se zkousel ptat distributoru tak oni prej s nima zadny potize nemaj (necekane :) )

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #10 kdy: 11. 03. 2021, 05:05:22 »
se bojim jestli se ta latence netyka pouziti https://www.displaylink.com/small-office/how
Ale to nesouvisí s dockem (nebo on fakt existuje USB-C dock s displaylinkem?!). Od displaylinku zdrhat, to jsem myslel, že je všeobecně známo.

A to, že bys tam měl displaylink, bys asi poznal dřív než latencí ethernetu…

btw docky samotny piskaj, ne vsechny ale i tak to je otravny..
[troll]Ano, to je další důvod, proč si pořídit USB-C „dock“, který v sobě nemá žádnou výkonovou elektroniku která by mohla pískat, a k tomu zvlášť USB-C zdroj, který si člověk vybere nepískající.[/troll]

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #11 kdy: 11. 03. 2021, 08:50:41 »
Trebárs HP EliteBook 745 G6, ktorý tu mám, má ešte klasickú dokinu, s portom z boku. Ale nemám ho veľmi rád, oveľa spokojnejší som bol s asi o 4-5 rokov starším a značne hrubším a ťažším EliteBookom, čo som mal predtým...
G6 je ale poslední generace co podporuje HP SlimDock 2013. Ten není špatný, ale na Elitebooku 840 G5 mi s ním občas zlobí monitory- když se často odhlašuji a vypínají se monitory tak po přihlášení občas jeden bliká s artefakty. Jo a skoro určitě ta dokina nepodporuje 4k60HZ.  Jinak samotné připojení dokiny je v pohodě.

Elitebooky G1 a G2 byly ještě poměrně masivní, ale už G1 měla 2013SlimDock. Není to nic ve srovnání s Elitebookem 8460p .. To byl pořádnej macek, dokovačka taky macek - trčela zezadu za ntb.

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #12 kdy: 11. 03. 2021, 08:58:30 »
Teď jsem se rychle podíval na Delly Precision, HP Zbook, Thinkpad P... Všechny řady už klasický dock opustily. Ale zato Dell začal vyrábět dock bezdrátový: https://www.dell.com/support/kbdoc/cs-cz/000129322/bezdr%C3%A1tov%C3%A1-dokovac%C3%AD-stanice-dell-wld15-wigig. Takže asi může být za pár let i hůř.

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #13 kdy: 11. 03. 2021, 09:06:43 »
Teď jsem se rychle podíval na Delly Precision, HP Zbook, Thinkpad P... Všechny řady už klasický dock opustily. Ale zato Dell začal vyrábět dock bezdrátový: https://www.dell.com/support/kbdoc/cs-cz/000129322/bezdr%C3%A1tov%C3%A1-dokovac%C3%AD-stanice-dell-wld15-wigig. Takže asi může být za pár let i hůř.
quote ze stránky dellu: "dok může podporovat libovolnou kombinaci dvou monitorů pro dva monitory" co tím chtěl básník říci ? :D
Fungl nový produkt je limitovaný na DP 1.2 a HDMI 1.4 ? Je to kvůli přenosové rychlosti ? Na tohle nenavěsím dva 4K60Hz monitory :D

Re:Notebook se skutečnou dokovací stanicí
« Odpověď #14 kdy: 11. 03. 2021, 09:50:28 »
Síťová karta má jinou MAC adresu, což je u nás mnohem větší problém, než se zdá
Ehm, software? A jinak to bude i u klasické, ne? Nebo připojením do docku přestane fungovat interní síťovka?
MACka by měla jít naklonovat z té vestavěné, ale nejde vyoučit, že to nebude dělat problémy.

Pokud je přes USB C připojený i monitor, klávesnice, myš a další ptákoviny, síť někdy nabírá latenci
Monitor (DisplayPort přes USB-C) nesdílí nic s USB zařízeními, jsou to samostatné dráty.
Možná nekvalitní kabel a fallback na protokol DisplayLink, který jede po USB datech? Přesně tohle se mi totiž zhruba jednou za kvartál děje na starší dellácké dokině v soklu monitoru, která ma USB3.1 přes A-konektor a právě po DisplayLinku funguje. A zhruba jednou ročně se mi to děje s obdobnou od Lenova, která se liší vlastně jen sestavou videovýstupů a housingem. Stačí pak překulit noťase a zas to drží.