Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #30 kdy: 14. 03. 2021, 12:31:50 »
Citace
Co do toho budes s 2.5G/5G pripojovat? Jake zarizeni, chipset, phy tam je?
Aktualne je nezbytnost ona 2.5G, jedna se o NXP SoCy pro automotiv, ty desky
mivaji PHY Aquantie AQR107.


Diky - to info o uziti uz pomaha nalezt idealnejsi reseni:

V tomto nasazeni bych volil osazeni stroju 50:50 s tim AQT vs Intel - at je tam nejaka pestrost (kdyz jsi psal neco o 10 stanicich). Pokud to nekde bude blbnout - tak je alespon moznost vymenit protistranu rovnou na miste. Kdybych mel volit jen jeden model, tak naopak to spis tahne k AQT - protoze delate odladeny system, ktery si bude povidat nejspis s podobnym zarizenim.

A taky si poridil ruzne delky kabelaze na civkach (jako Automotive zrejme nepotrebujes 100m.. ale je dobre vedet jak se to zachova v extremech). Pripadne tam mit nachystano i nizsi Cat, nez by dana rychlost vyzadovala - v podstate to je takovy accelerated aging, pokud tedy neni u vas nejaky zazracny kabel s garantovanou 20-ti letou zivotnosti. 


Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #31 kdy: 16. 03. 2021, 15:23:59 »
...v nesouvisející debatě na linuxptp-devel mě Miroslav Lichvář zrovna upozornil na existenci čipu Intel i225 (Foxville). 10/100/1000/2500 Mbps. Teda zatím mi není jasné, jestli to jde aktuálně koupit, nebo je to momentálně spíš vapourawre, každopádně to vypadá jako nástupce i210 a třeba v oblasti PTP by to mohlo umět zase pár vychytávek navíc oproti osvědčené i210. Ve vanilce to má připravený driver igc. Bohužel v1 měla nějaký HW bug, v2 měla vyjít na podzim... a bohužel není k nalezení slušný datasheet.

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #32 kdy: 16. 03. 2021, 15:37:34 »
Teda zatím mi není jasné, jestli to jde aktuálně koupit...

Aha, tohle zřejmě čerstvě vyšlo:
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/211808/intel-ethernet-network-adapter-i225-t1.html
Zkusím příležitostně slídit u distributorů - zatím to v ceníkách nevidím.

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #33 kdy: 16. 03. 2021, 15:48:43 »
A ještě jeden úlovek:
http://www.commell.com.tw/Product/Peripheral/PCI%20Express%20mini%20card/MPX-225.HTM
...jasně, u Taiwanců papír snese hodně (a co teprve PDFko) ale bez ohledu na dostupnost mi ta kartička přijde dost boží :-)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #34 kdy: 16. 03. 2021, 15:56:21 »
Ve vanilce to má připravený driver igc. Bohužel v1 měla nějaký HW bug, v2 měla vyjít na podzim... a bohužel není k nalezení slušný datasheet.

A co za podstatnou informaci hledate v datasheetu? Intel to pod NDA poskytne. Cip to je realny - vzdyt se nachazi na temer rok starych zakladovkach (to, zda funguje, je jiz vec jina.. AQT melo podobne detske nemoci).


Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #35 kdy: 16. 03. 2021, 16:13:15 »
Popravdě mě hodně zajímají věci, které na tomto fóru nejsou relevantní: IEEE1588 PTP a potenciálně SyncE. Což mi připomíná, že automotive segment má taky svůj profile PTP, ale v průměru pochybuji, že by zrovna tazatele toto zajímalo...

BTW ještě dva linky. Vím že jsem objevil ameriku s těmi motherboardy (gamesnické železo mě obvykle naprosto nezajímá) - viz první odkaz, diskuse pod deskou B550
https://www.czc.cz/asus-rog-strix-b550-e-gaming-amd-b550/289967/produkt/afmqj1b5bmh2q81duml4sn20he/diskuse
(BTW, respect CZC že necenzurujou)

A tady je dokonce nějaká fotka:
https://www.alza.cz/qnap-qxg-2g1t-i225-d6276557.htm
je mi ale otázkou, jestli tohleto odpovídá intelímu reference designu i225-T1.

Podepsat s Intelem NDA jsem už jednou zkusil, v případě, kde mi o něco doopravdy šlo. Takže už vím, že zkoušet to jenom tak ze štěněcí zvědavosti je ztráta času a marné úsilí. Prostě až to bude vidět u distributorů v ceníku, tak to mohu zkusit koupit a sám lupou na dílně zjistím, kterou to má revizi čipu :-)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #36 kdy: 16. 03. 2021, 17:25:33 »
A tady je dokonce nějaká fotka:
https://www.alza.cz/qnap-qxg-2g1t-i225-d6276557.htm
je mi ale otázkou, jestli tohleto odpovídá intelímu reference designu i225-T1.

cituji:
Síťová karta přenáší data rychlostí až 20000 Mb/s
Přenosová rychlost  20 000 Mb/s

Asi nejaky overclockersky model, nebo Intel aplikuje Turbo a PL2 Tau i do tohoto.. jen to nejak nevyslo :P

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #37 kdy: 16. 03. 2021, 18:14:00 »
https://www.alza.cz/qnap-qxg-2g1t-i225-d6276557.htm

cituji:
Síťová karta přenáší data rychlostí až 20000 Mb/s
Přenosová rychlost  20 000 Mb/s

Asi nejaky overclockersky model, nebo Intel aplikuje Turbo a PL2 Tau i do tohoto.. jen to nejak nevyslo :P
no je to divný, kdyžtak 25 Gbps by v ethernetovém rastru vypadalo realističtěji :-)

Takováhle kartička v sortimentu QNAP je zjevně exot, a je to exot i na poměry alzáče. Z popisu produktů v e-shopech je vidět na první pohled, jestli kartu zakládal někdo disponující šedou kůrou a znalý svého zboží, nebo zelená obluda. Je to o lidech. A o předpokládaném obratu dotyčné skladové karty = jak moc si člověk dá záležet s popisem. Pokud je to víceméně "křoví na e-shop", tak někteří kolegové s oblibou převezmou Ctrl+Cizí/Ctrl+Vlastní původní popis produktu od výrobce, který bývá "marketingový", a tady ho možná někdo navíc pro větší přidanou hodnotu prohnal Google translátorem, načež provedl maximálně lingvistickou korekturu... garbage in, garbage out. Sorry za OT, do tohoto jsem taky fušoval...

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #38 kdy: 16. 03. 2021, 23:55:10 »
Popravdě mě hodně zajímají věci, které na tomto fóru nejsou relevantní: IEEE1588 PTP a potenciálně SyncE.
Pardon, SyncE v kontextu i225 je hloupost. Ale IEEE1588 ten čip podporuje - resp. obsahuje PHC a hardwarové registry pro snímání časových značek.


Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #40 kdy: 17. 03. 2021, 10:20:32 »
Když 2.5 GbE tak snad raději Realteka ne?
Když vidím, jak to poslední dobou vypadá s jejich drivery (např. neustálé tanečky kolem toho, kde ASPM náhodou funguje, kde je rozbité a kde úplně rozbité) a jak Realtek "spolupracuje", tak... raději ne.

PanVP

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #41 kdy: 17. 03. 2021, 10:29:31 »
jak to poslední dobou vypadá s jejich drivery

Takže chceš říct, že je na tom Intel líp?
Snad tě neurazí, že se tu budu delší dobu smát...

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #42 kdy: 17. 03. 2021, 10:43:24 »
Takže chceš říct, že je na tom Intel líp?
Snad tě neurazí, že se tu budu delší dobu smát...
Wired rozhodně (wireless, to je poslední dobou smutný příběh). Kdyby nic jiného, tak už tím, že ty drivery primárně vyvíjejí přímo vývojáři z Intelu. U Realteku je to dobrovolník zvenku a dá se mluvit o úspěchu, když se z Realteku podaří vyrazit aspoň nějaké střípky dokumentace. Např. mezi 5.0 a 5.11 bylo 1346 commitů zasahujících do drivers/net/ethernet/intel a 1038 z nich má autora s @intel.com adresou; do drivers/net/ethernet/realtek to bylo 346 commitů a autora s @realtek.com má z nich... 0.

Smát se samozřejmě můžete čemu chcete.

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #43 kdy: 17. 03. 2021, 11:21:43 »
Když 2.5 GbE tak snad raději Realteka ne?
Když vidím, jak to poslední dobou vypadá s jejich drivery (např. neustálé tanečky kolem toho, kde ASPM náhodou funguje, kde je rozbité a kde úplně rozbité) a jak Realtek "spolupracuje", tak... raději ne.

A hele, RTL8125, další hezký čip, nebo spíš rodinka...

Já bych byl k Realteku ohledně ASPM shovívavý. Tohle zlobí porůznu všem a už hodně dlouho. Pokud v daném případě nepotřebuju ždímat miliwatty spotřeby, což asi nepotřebuju nikdy, a něco mi v systému drhne směrem k periferiím, tak ASPM je první věc kterou vypínám. Bohužel vypnout ASPM v BIOSu na desktop/embedded motherboardech často nejde, k vidění je to spíš na serverových deskách... Ještě že Linux tohle umí vypnout i sám, tuším genericky.

Realteku palec nahoru za hezkou novou hračku a za údajnou podporu IEEE1588 (moje divná libůstka). Hm takže další čip, na který jsem zvědavý, a zatím kolem mě neprošel. Koukám že diskrétní karty tady prodává DeLock: 89531, 89532 (dual port! :-), 89564 . Hmmmmm ! :-) Škoda že není k dispozici datasheet RTL8125. Pokud byste měli někdo výpis 'ethtool -T' tak se pochlubte.

Jo kdyby tak Realtek protlačil funkční IEEE1588 TC šmahem do všech Eth switchů (nejlíp s volbou P2P nebo E2E), to by byla pohoda. Vedle čipsetů jde taky o podporu ve firmwaru. Zatím Marvell a Realtek nemají zřejmě dohromady nic a Broadcom se o něco snaží, ale co jsem viděl tak spíš kulhalo. Kdo má ve switchi PTP, má ho přilepené nějak po svém (FPGA v cestě MII).

PanVP

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #44 kdy: 17. 03. 2021, 12:01:12 »

Kámoš mi dvě tyhle karty poslal (má je taky z Číny) a nepadají, chodí velmi spolehlivě, nehřejou a rozběhnout je bylo celkem easy. Navíc fungují i s tím výše uvedeným SFP+ převodníkem.

Navíc je ASUS vyšívá na desky, kam nedává Intel: RTL8125
https://www.asus.com/cz/news/oyzeidqsvnfqsdnx/

Ten 2.5 GbE je u lepších základovek dneska standard, mrkni sem, jsou na těchhle všech základovkách:
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=rtl8125

A s podporou to taky ujde: https://linuxreviews.org/Realtek_RTL_8125

Navíc z Číny...za čtyři sta... ::)

Mimochodem v tom článku je zmíněný NAS i ASUS router s 2.5 GbE.