Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?

PanVP

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #15 kdy: 12. 03. 2021, 12:38:26 »
Uznávám i neuznávám, že máš pravdu i nemáš pravdu - pojal bych to v principu kvantové neurčitosti ;D  ;D


Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #16 kdy: 12. 03. 2021, 17:05:21 »
Nepotrebuji optiku, v podstate si vystacim s metalikou.
Dulezita je podpora 5G/2.5G  na tom 10G.

Aquantie jsou pro to asi nejlevnejsi reseni, spravne
tu ale bylo vzpomenuto, ze muze byt problem s driverem.
Ja si takhle jednu PCIe s Aquantii oddelal - nekde jsem
objevil firmware 4.x a hned jsem si ho tam flashnul.
Bohuzel mi pak prestala sitovka v linuxu (jadro 5.10)
fungovat a maintainer mi na muj problem ani neodpovedel :(

Stale mam spise vizi nejake "krabicky". Napriklad
Mikrotik. Ten je ale zaseknuty na RouterOSu,
jak jsem vyrozumel z hledani po netu.

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #17 kdy: 12. 03. 2021, 17:25:09 »
Sorry, ale mam? :-)

Proc Ti vypadl z citace pocatek vety? V optice (SFP) se na 2.5G/5G nikdy snad ani nehralo.

Myslel jsem tim standard ktery by byl nazyvan 2.5GBASE-[SR|LR|ER] ci 5GBASE-[SR|LR|ER].
Existuje jenom -KR, coz je SFI rozhrani po tistaku, ne po optice.

To co jsi linkoval, nejsou opticke rozhrani, ale klasicky NBASE-T po metalice.

Treba u tech SANu se na jine rychlosti nez 1G/10G hralo, mam tu par prebytecnych MM SFP 4Gbps od Picolightu....

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #18 kdy: 12. 03. 2021, 18:03:53 »
Treba u tech SANu se na jine rychlosti nez 1G/10G hralo, mam tu par prebytecnych MM SFP 4Gbps od Picolightu....

To neni ethernet, ale FC (1/2/4/8/10/16/32/... Gb/s)

I kdyz rychlostne to ty SFP treba zvladaj, tak ty moduly casto nemaj ve sve identifikaci vyplnenou kompatibilitu s 1G/10G standardem - viz SFP MSA - organizaci eeprom, a typicky intel ixgbe driver (pro x520/i82599) takove SFP odmitne pouzivat (neco lze obejit domluvou pres parametry modulu, neco upravou kodu a prekompilaci). Na ty samotne SFP jsem davneji delal editor (hw/sw), takze to lze samozrejme pohackovat kdyz to nekdo potrebuje a je schopen si spojeni promerit na funkcnost.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #19 kdy: 12. 03. 2021, 18:12:04 »
Nepotrebuji optiku, v podstate si vystacim s metalikou.
Dulezita je podpora 5G/2.5G  na tom 10G.

Stale mam spise vizi nejake "krabicky". Napriklad Mikrotik. Ten je ale zaseknuty na RouterOSu, jak jsem vyrozumel z hledani po netu.

Ale co na tom pak chces provozovat za soft? Mikrotik neni otevrene reseni a ty systemy ktere maj 10G jsou bud zalozeny na EOL Tilera, nebo pak armu od Annapurna. Ten se samozrejme prodava i jako standalone (videl jsem nejake 1U reseni pro storage), ale melo to jen 1/10G rezimy.

Co do toho budes s 2.5G/5G pripojovat? Jake zarizeni, chipset, phy tam je?

Pokud ne Aquantia, tak holt ten intel X550, co zna oproti X540 tyhle mezi rezimy. Jestli najdes zakladovku s tou sitovkou jako onboard.. tak mas co chces. Ale vyjde levneji jednodussi zakladovka + diskretni pcie sitovka.


Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #20 kdy: 12. 03. 2021, 21:57:35 »
Stale mam spise vizi nejake "krabicky". Napriklad
Mikrotik. Ten je ale zaseknuty na RouterOSu,
jak jsem vyrozumel z hledani po netu.

Nojo... podle toho co vidím, CRS305 nemá zatím podporu v OpenWRT...

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #21 kdy: 12. 03. 2021, 22:05:37 »
Na ty samotne SFP jsem davneji delal editor (hw/sw), takze to lze samozrejme pohackovat kdyz to nekdo potrebuje

Ona se ta "SPD EEPROM" dá nějakým generickým způsobem změnit? Jako že je otevřená pro zápis?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #22 kdy: 13. 03. 2021, 00:45:40 »
Na ty samotne SFP jsem davneji delal editor (hw/sw), takze to lze samozrejme pohackovat kdyz to nekdo potrebuje

Ona se ta "SPD EEPROM" dá nějakým generickým způsobem změnit? Jako že je otevřená pro zápis?

Vetsina bajtu je zapisovatelna (mel jsem tam prikaz i na detekci "bitmapy" co lze/nelze prepsat). Prakticky to je cele "soft" implementace, protoze na jine adrese pak sedi DD (digital diagnostics), ktere poskytuje ruzne metriky o sile signalu, teplotach a pod... a vse je to imho jen jedno mcu.

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #23 kdy: 13. 03. 2021, 07:24:20 »
Na ty samotne SFP jsem davneji delal editor (hw/sw), takze to lze samozrejme pohackovat kdyz to nekdo potrebuje

Ona se ta "SPD EEPROM" dá nějakým generickým způsobem změnit? Jako že je otevřená pro zápis?

Vetsina bajtu je zapisovatelna (mel jsem tam prikaz i na detekci "bitmapy" co lze/nelze prepsat). Prakticky to je cele "soft" implementace, protoze na jine adrese pak sedi DD (digital diagnostics), ktere poskytuje ruzne metriky o sile signalu, teplotach a pod... a vse je to imho jen jedno mcu.

Aha... :-D Já měl SFP napíchnuté když jsem se hrabal v driveru igb (i210) ve snaze zprovoznit SGMII režim. Což se mi nepovedlo (z různých důvodů, prostě další prozkoumaná slepá ulička) ale s tím SFP jsem si přes i2c povídal. A ani mě nenapadlo, zkusit ho přepsat, právě když jsem viděl, že to zjevně není standardní 24c01, ale jakýsi dynamický hybrid.

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #24 kdy: 13. 03. 2021, 07:50:24 »
Btw zatím co koukám a čtu, tak těch 2.5/5G je spíš exot než rozšířený standard. Ale připomnělo mi ti, že mi nedávno kolega představil síťovky Mellanox ConnectX, což je celá rodinka za poměrně příjemné ceny... nejnižší model v rodině umí klasických 1/10Gb, ale větší bráškové dávají 1/10/25G, nebo taky 10/25/40/50/100/200 Gbps :-) K tomu zřejmě driver ve vanilce... Konkrétně generace ConnectX-4 umí maximálně 50 Gbps. Transceivery "z rodiny SFP" (= s jakousi vzájemnou kompatibilitou) jdou zřejmě napříč rychlostmi 1/10/25 Gbps : říká se jim SFP / SFP+ / SFP28, mechanicky a pinoutově je to shodné, otázkou je jenom trefit společnou podmnožinu podporovaných rychlostí SERDESu mezi šachtou a transceiverem. Konkrétně ten Mellanox zřejmě není na transceivery nijak mlsný - jednak to o sobě netvrdí, druhak v té 10Gb variantě mi chodily levné čínské SFP+ od Alternetiva. Pravda je, že mi chvíli zlobil náběh linku v určitých situacích, než jsem zjistil, že propojuju MM transceivery SM patchcordem :-D

První 10Gb síťovky, co mi prošly rukama, byly někdy před rokem 2010 ultra-klasické kousky od Myricomu. Teď koukám, že u téhle značky zřejmě vývoj poměrně záhy zamrznul. O pár let později jsem jako reálně dostupnou levnější variantu zahlédl Chelsio. A teď Mellanox... a celou dobu je tu s námi samozřejmě Intel, starý dobrý a bezkonkurenčně nejdražší :-) Docela hezký přehled trhu je zřejmě k vidění v e-shopu německé speciálky Stordis... jo a sorry za OT :-)

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #25 kdy: 13. 03. 2021, 10:25:36 »
Treba u tech SANu se na jine rychlosti nez 1G/10G hralo, mam tu par prebytecnych MM SFP 4Gbps od Picolightu....

To neni ethernet, ale FC (1/2/4/8/10/16/32/... Gb/s)

I kdyz rychlostne to ty SFP treba zvladaj, tak ty moduly casto nemaj ve sve identifikaci vyplnenou kompatibilitu s 1G/10G standardem - viz SFP MSA - organizaci eeprom, a typicky intel ixgbe driver (pro x520/i82599) takove SFP odmitne pouzivat (neco lze obejit domluvou pres parametry modulu, neco upravou kodu a prekompilaci). Na ty samotne SFP jsem davneji delal editor (hw/sw), takze to lze samozrejme pohackovat kdyz to nekdo potrebuje a je schopen si spojeni promerit na funkcnost.

Asi dvace mi jich tu uz spousty let jede v ethernet switchi na 1G rychlosti, hackovat nebylo treba vubec nic... vyzkouseno ve vice switchich

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #26 kdy: 13. 03. 2021, 13:41:02 »
Mellanox ConnectX ... K tomu zřejmě driver ve vanilce...
U Mellanoxu bych se o linuxové drivery opravdu nebál, ono není dnes moc výrobců síťových zařízení, kteří by byli v Linuxu tak aktivní jako Mellanox.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #27 kdy: 13. 03. 2021, 14:08:26 »
Mellanox ConnectX ... K tomu zřejmě driver ve vanilce...
U Mellanoxu bych se o linuxové drivery opravdu nebál, ono není dnes moc výrobců síťových zařízení, kteří by byli v Linuxu tak aktivní jako Mellanox.

Ty nedavno koupila NVIDIA a pokud na ne aplikuje svuj pristup k opensource, tak si priste k 200Gb/s sitovce budete muset stahnout jejich binarni distro a nazdar :P
(soudim podle pristupu k Tegra SoC - kde v mainline je maximalne tak boot s UARTem, bez podpory veskereho hw ktery ten SoC ma)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #28 kdy: 13. 03. 2021, 16:01:04 »
[...] (soudim podle pristupu k Tegra SoC - kde v mainline je maximalne tak boot s UARTem, bez podpory veskereho hw ktery ten SoC ma)
jak ktera, Tegra 250 je v mainline a na Toshiba AC100 najede(resp. posledni sem zkousel asi 1.5 rokem?) ciste mainline jadro :-)

Re:Nějaký devboard či box s 1×10GE a aspoň 2×1GE porty?
« Odpověď #29 kdy: 13. 03. 2021, 18:41:51 »
Nepotrebuji optiku, v podstate si vystacim s metalikou.
Dulezita je podpora 5G/2.5G  na tom 10G.

Stale mam spise vizi nejake "krabicky". Napriklad Mikrotik. Ten je ale zaseknuty na RouterOSu, jak jsem vyrozumel z hledani po netu.

Ale co na tom pak chces provozovat za soft? Mikrotik neni otevrene reseni a ty systemy ktere maj 10G jsou bud zalozeny na EOL Tilera, nebo pak armu od Annapurna. Ten se samozrejme prodava i jako standalone (videl jsem nejake 1U reseni pro storage), ale melo to jen 1/10G rezimy.
Chci tam Linux a muj puvodni predpoklad byl, ze jsem kolem tech Mikrotiku jen spatne hledal a ze na to Linux je.
Ted vidim, ze neni, takze to pada.
Citace
Co do toho budes s 2.5G/5G pripojovat? Jake zarizeni, chipset, phy tam je?
Aktualne je nezbytnost ona 2.5G, jedna se o NXP SoCy pro automotiv, ty desky
mivaji PHY Aquantie AQR107.

Citace
Pokud ne Aquantia, tak holt ten intel X550, co zna oproti X540 tyhle mezi rezimy. Jestli najdes zakladovku s tou sitovkou jako onboard.. tak mas co chces. Ale vyjde levneji jednodussi zakladovka + diskretni pcie sitovka.
Vypada to jako jedine reseni. Bude treba neco postavit.
Diky vsem za vase nazory.

/Honza