DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 09. 03. 2021, 13:53:46 »
Ahoj,
po nějaké době jsem si hodil pod nohy klacík a přešel z KDE na GNOME :) Zatím spokojenost, ... ale ...  ač se to zdá jako primitivní blbost, nejsem schopen zprovoznit jakýkoli DVB-Tx player. Vlastně ho nejsem schopen ani najít, v ubuntu software nic na dvb/tv není, všechny návody, které jsem našel (např. i na rootu "DVB-T/DVB-T2 televize v Linuxu od A do Z" z 2016) jsou zastaralé a odkazují na nefunkční/v repu "neexistující" w_scan, nebo (opuštěný, v nových verzích os neexistující) Me Tv.

To me tv, když bych se vrátil do dětských let a týden to zkoušel zkompilovat, tak to možná zapnu, ale tento typ zážitku už nevyhledávám. w_scan, nebo něco podobného by se stejným zážitkem asi taky dalo vyřešit, ale je to jako škrábat se sousedovou levou nohou za pravým uchem - výsledkem je jakýsi channel/frequency list, který se naimportuje do VLC, které tedy nakonec k přehrávání DVB-T není vůbec vhodné a nemá odpovídající funkce (i když nouzově umí ten stream občas zobrazit)

Co jsem prosím přehlédl a nenašel?

Hledám řešení, jako je např. kaffeine(dělosuper) v KDE - prostě apt install televize, klik na search channels a o zbytek se nepotřebuju zajímat - existuje něco takového pro nejnovější ubuntu aniž bych se musel hrabat ve zdrojácích a instalovat ručně tuny závislostí kvůli kompilaci?


T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 09. 03. 2021, 15:04:46 »
Já w_scan v rapu vidím https://packages.ubuntu.com/search?suite=groovy&arch=any&mode=exactfilename&searchon=contents&keywords=w_scan ale Ubuntu nepoužívám, tak nevím jestli je nefunkční.

Přehrávač televize se jmenuje třeba mplayer a mám k tomu v poznámkách toto:
Kód: [Vybrat]
w_scan -ft -M > .mplayer/channels.conf # trvá asi 3 minuty
vim .mplayer/channels.conf # poeditovat speciální znaky
mplayer dvb://"CTD"

Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 09. 03. 2021, 20:18:33 »
Na Installfest2021 mal o prijme DVB-T2 prednasku Ondrej Caletka, mozno tam najdes odpovede ktore hladas.

https://www.installfest.cz/if21/program.html

https://youtu.be/Kp5ZpgyKl-M

Stream od 8:27:00

Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2021, 09:20:10 »
Umi to timeshift a ma to nahravaci tlacitko?

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2021, 11:07:23 »
Na Installfest2021 mal o prijme DVB-T2 prednasku Ondrej Caletka
To je zase dělo přednáška, že bych si  ji nejraděj pustil ještě jednou. :) 
Nechápu, jak mi tohle uniklo, koukal jsem do toho programu několikrát... :D
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P


Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 11. 03. 2021, 10:38:44 »
Na Installfest2021 mal o prijme DVB-T2 prednasku Ondrej Caletka, mozno tam najdes odpovede ktore hladas.

https://www.installfest.cz/if21/program.html

https://youtu.be/Kp5ZpgyKl-M

Stream od 8:27:00

Děkuji Váňovi za odkaz a panu Caletkovi za bezvadnou přednášku - možná trochu subjektivní, ale každopádně technicky hodně fundovanou, našel jsem si tam spoustu šťavnatých podrobností, které jsem neznal :-) Do záznamu, přednáška pana Caletky začíná představením a historickým ohlédnutím už v čase 8:00:00, uvítací banner asi o minutu a půl dřív.

Troufnu si tvrdit, že některé zajímavé a relevantní oblasti (kde jsem třeba zase já prošlapával slepé uličky, na pozadí svých subjektivních motivací) jinak skvělý přednes pana Caletky pomíjí :-) a dovolil bych si trochu doplnit. Zároveň si v témže duchu troufnu tvrdit, že v přednášce pana Caletky nenalézám odpovědi na některé otázky tazatele v tomto vezdejším vlákně :-) a nabídnu svou odpověď.

Poslouchal jsem místy na půl ucha (když se mluvilo o věcech, které cca znám) ale mám pocit, že pan Caletka zcela pominul VDR, až na jednoslovnou zmínku v seznamu. Podle mého zajímavý software, a ačkoli je interně taky rozdělený na client/server (zobrazovací front-end je oddělený proces), tak je to podle mého asi nejblíž stylu, na který se ptal Marty: spustím, přepínám programy, chová se to jako televize, můžu si i něco nahrát na HDD, nějaký ten timeshift apod. Základ VDR je živý projekt, který dostává pravidelné aktualizace. Toto bohužel nelze tvrdit o mnohých jeho 3rd-party pluginech, ale to je asi přirozený života běh...

Protože jsem asi předloni, podobně jako Marty, nenašel rozumný návod, napsal jsem si svůj... [/self-promotion] - link ukazuje naschvál na kapitolu o použitém softwaru. Můj text popisuje stav z roku 2019/2020. Od té doby vyšlo pár nových verzí různých SW věcí, bohužel možná nikoli intelových firmwarových blobů pro Gemini Lake IGP :-/ což se ale Martyho patrně netýká.

Osobně jsem asi před rokem dojel na nějaké nedodělky v zobrazovacích frontendech VDR pro VAAPI na hardwaru Intel Gemini Lake (jde o HW akceleraci H.265 - nebylo to v té době stabilní), měl bych se na to znova podívat :-)
Osobně jsem kompiloval skoro všecko ze zdrojáků, v té době VDR 2.4.0 a řetízek grafických závislostí (a kernel kvůli driverům pro dongle). Vývoj VDR i distribucí od té doby pokročil, nové kernely mají drivery pro více donglů, DVB-T2 se jistě taky v distribucích obecně stabilizovalo - zejména v čerstvém Ubuntu už bych čekal, že nebude potřeba tolik ručních rekompilací.

Mě osobně úplně míjí klasický balík command-line utilit dvb-tools. Párkrát jsem některé tooly použil, když jsem se učil ladit (= skenovat pásmo), nebo jsem něco debugoval, chtěl jsem si v příkazovém řádku naladit tuner a pustit si nějaký ukecaný výpis co se děje pod kapotou... ale reálně pro naladění a přehrávání TV tyto tooly nejsou potřeba. Což jsem samozřejmě zjistil až poté, co jsem si je všechny podle dávných zaprášených návodů dost důkladně osahal a odložil.

Marty se ptal konkrétně na w_scan, v Debianu samostatný balík, mimo "mini-ekosystém" dvb-tools. Kromě toho, že w_scan tuším nějak závisí na "seed souboru" vytvořeném pomocí dvb-tools (nebo naopak? už nevím) je w_scan zastaralý, neudržovaný a obsahuje bugy resp. "features", které mohou dávat smysl při brodění se milionem DVB-S transpondérů, ale jsou zcela padlé na hlavu při skenování pásma DVB-T2 (detekce a přeskakování duplicitních frekvenčních kanálů). Prvním pokusem o nápravu byl fork w_scan2, který ovšem také nedopadl stoprocentně. Osobně pro DVB-T2 vřele doporučuji další fork/work-alike zvaný t2scan, který konečně dělá to, co v DVB-T2 dělat má.
Konkrétně je t2scan velice užitečný pro pořízení počátečního seznamu kanálů pro VDR. Jedná se o textový soubor, který lze ručně přetřídit a promazat nejsnáz asi v textovém editoru (co řádek, to kanál). VDR má následně plugin zvaný tuším Wirbelscan, který si takto vytvořený seznam umí už sám dále spravovat / aktualizovat, jednak proskenovat na vyžádání celé pásmo, jednak tuším jede kontinuálně a reaguje průběžně na změny v obsahu sledovaných muxů.

Jestli máte někdo osobní kontakty na relevantní package maintainery Debianu a Ubuntu, zkuste je prosím inspirovat, že w_scan je už vážně ostuda, a že době odpovídá daleko spíš t2scan.

Na tohle se Marty neptal, ale když už jsem se tady rozjel: pan Caletka v dotazech na závěr přednášky zmiňuje, že si kdysi koupil z Číny dongle Mygica T230C, který ho nepřesvědčil svou nevalnou citlivostí a provozními výsledky. A doporučuje RPI DVB-T hat. No a já osobně to mám obráceně :-) RPI mi přijde jako podivná platforma, která na to jak málo je vybavená periferními porty, tak se dost přehřívá a má další nectnosti. Osobně se držím x86 a tam je mi samozřejmě RPi/Arduino header k ničemu. A pokud se týče USB DVB-T donglů, tak jako jednu konkrétní dlouhodobě dostupnou variantu bych zmínil Abacusem dovezenou Evolveo Sigma T2 alias Mygica T230C-v2, které mám dva kusy, a při té bídě, která u nás doma panuje v příjmu na STA, se drží myslím docela statečně. Mimochodem tuner a demodulátor této aktuální revize jsou od Silicon Labs. Konkurenční dongly s front-endem Sony jsou hůře dostupné a vůbec vypátratelné :-(

Mám vypozorováno, jaká je zhruba minimální úroveň CNR (a méně podstatná RSSI), při které je příjem bezvýpadkový. Tyto statistiky lze zjistit z command-line toolů, ale také (pro mě především) přímo z VDR, nejlépe s pluginem femon, který umí zobrazit fůru statistik ve svém vlastním menu. Tuším některé front-end pluginy VDR umí CNR zobrazit jako součást svého ladícího výpisu jako overlay nad běžícím obrazem. "Práh použitelnosti signálu" se podle empirických pozorování vcelku shoduje s reálným chování různých televizí, které jsem měl tu čest v baráku potkat - všelijaké Samsung, LG apod. Tzn pokud se týče T230C2, doporučuji neškaredit se na dongle, ale především si udělat v rámci možností pořádek v anténní soustavě, a také si zanadávat na QAM256 (DVB-T2), shůry nám danou vezdejší. Bohužel mám pocit, že výpadky MPEG paketů způsobují "pixelsalat" v HW akcelerovaném přehrávání H.265 na hardwaru Gemini Lake - ale to se taky možná pletu :-) Měl bych se na to znova podívat.

A ještě k poznámkám pana Caletky o grabování MPEG streamu z UDP do souboru na disk, vs. bloková a VM vrstva linuxu... klíčové slovo v přednášce bylo tuším dirty_expire_centisecs. Před lety jsem se v tom taky trochu nimral a ta problematika je myslím mírně složitější. Laditelných sysctl proměnných je tam víc, a kromě VM se do chování storage promítá také použitý scheduler, jeho specifické demence a jeho konfigurace = štelovatelná kroutítka. Jsou tam dohromady snad tři patra frontování a mezi nimi dvě patra expirací, jenom v rámci blokové vrstvy a IO scheduleru (tzn. nepočítaje FS). Těmito prostředky se dá writeback hodně poladit a popotáhnout k obrazu svému. Za těch pár let od mého ublognutí nějaká kroutítka přibyla a tuším došlo k prořezu dostupné množiny schedulerů, ale ledacos zůstává při starém - třeba deadline scheduler je tuším nadále k dispozici. Všiml jsem si, že třeba instalaci Linuxu nebo kompilaci kernelu, na stroji s pár GB RAM, lze dodnes výrazně zrychlit, pokud blokové vrstvě dovolíte využívat víc RAM a delší expiraci writebacku. A pak je otázka, zda by zmiňovaný user-space tool, použitý ke sběru paketů ze sítě a pro zápis na disk, nezasloužil "důkladnou předělávku". Což pokud se jedná o pár relevantních řádek v céčku, nemusí být zase tolik práce. Rozvláknit a zvětšit buffer. Pokud je ten tool ve stávající podobě natolik dementní, že v jednom vlákně střídavě přijímá pakety a provádí blokující zápis na disky, nejlíp s nějakým flagem který působí jako bariérová operace v řetízku front na disk IO, tak je dementní především ten user-space tool, spíš než linuxový VM/IO subsystém a jeho writeback (jakkoli IMO dodnes i pro tuto oblast platí, že je škoda rány, která padne vedle). Abych tolik nekřivdil blokové vrstvě a scheduleru, on filesystém má svoje vlastní potřeby, kvůli udržení konzistence, jak řadit zápisové operace a vkládat tu a tam povinně bariéru. Takže ve výsledku nejlepší postup je: psát aplikace tak, aby si bufferovaly podle své potřeby, a mohly nechat těch několik storage vrstev, ať se snaží jak nejlíp umí, za podmínek spletitého kompromisu různých požadavků na průchodnost a spolehlivost.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 11. 03. 2021, 11:58:01 »
Protože jsem asi předloni, podobně jako Marty, nenašel rozumný návod, napsal jsem si svůj... [/self-promotion]

Díky, mě už snad začlo i bavit, že mi to nefunguje... Bůh ví, kam se ještě dostanu :D
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #7 kdy: 11. 03. 2021, 12:15:05 »
Protože jsem asi předloni, podobně jako Marty, nenašel rozumný návod, napsal jsem si svůj... [/self-promotion]
Díky, mě už snad začlo i bavit, že mi to nefunguje... Bůh ví, kam se ještě dostanu :D
Tobě ten web funguje? I když odkliknu neplatný certifikát tak dostanu 404ku:
Citace
Not Found
The requested URL /htpc/htpc.htm was not found on this server.

Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #8 kdy: 11. 03. 2021, 14:08:21 »
Protože jsem asi předloni, podobně jako Marty, nenašel rozumný návod, napsal jsem si svůj... [/self-promotion]
Díky, mě už snad začlo i bavit, že mi to nefunguje... Bůh ví, kam se ještě dostanu :D
Tobě ten web funguje? I když odkliknu neplatný certifikát tak dostanu 404ku:
Citace
Not Found
The requested URL /htpc/htpc.htm was not found on this server.
Děkuji za upozornění a potenciální námět ke zlepšení... HTTPs jsem na tom freewebu nikdy neřešil, vždycky jenom HTTP. Na HTTP mi to normálně funguje. Jestli se budu hodně nudit, zkusím se podívat, jestli tam Seznam vůbec HTTPs umožňuje, a pokud ano, tak zač je toho loket. Ale kupovat certifikát na to momentálně určitě nebudu :-)

Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #9 kdy: 11. 03. 2021, 14:28:46 »
Protože jsem asi předloni, podobně jako Marty, nenašel rozumný návod, napsal jsem si svůj... [/self-promotion]
Díky, mě už snad začlo i bavit, že mi to nefunguje... Bůh ví, kam se ještě dostanu :D
Tobě ten web funguje? I když odkliknu neplatný certifikát tak dostanu 404ku:
Citace
Not Found
The requested URL /htpc/htpc.htm was not found on this server.
Děkuji za upozornění a potenciální námět ke zlepšení... HTTPs jsem na tom freewebu nikdy neřešil, vždycky jenom HTTP. Na HTTP mi to normálně funguje. Jestli se budu hodně nudit, zkusím se podívat, jestli tam Seznam vůbec HTTPs umožňuje, a pokud ano, tak zač je toho loket. Ale kupovat certifikát na to momentálně určitě nebudu :-)
Aha http funguje, máš pravdu. Neuvědomil jsem si, že mám browser nastavený, aby automaticky přepínal na https.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T na Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #10 kdy: 11. 03. 2021, 22:27:25 »
Co rovnou tvheadend? pěkné klikací rozhraní, epg, nahrávání.. na přehrávání už pak stačí vlc, i po síti :-)